malowanie oczu

Modny makijaż – dwa najważniejsze trendy 2020!

Moda zmienia się dynamicznie – także w makijażu. Każda kobieta powinna znać podstawy makijażu i klasyczne stylizacje, ale przecież są także specjalne okazje, podczas których warto pobawić się makijażem. Oto najważniejsze trendy w 2020 roku, które warto wypróbować!

Trendy w makijażu. Co jest modne w 2020?

Na początku każdego roku eksperci od wizażu przedstawiają prognozowane trendy w makijażu na rozpoczynający się rok. W kolejnych miesiącach możemy odnajdować różnorodne ich interpretacje u modelek na wybiegach, wśród celebrytek i osobowości telewizyjnych oraz na twarzach instagramowych trendsetterek. Trendy makijażowe z reguły są dość odważne, często ekstrawaganckie. Nie wszystkie nadają się do przeniesienia wprost do codziennego makijażu przeciętnej kobiety. Jest z nimi jak z modą – w naszych szafach nie ma ubrań prosto z wybiegów, ale są kolory, fasony i formy silnie tymi trendami inspirowane.

Jeśli chodzi o kolory, to wiodącą barwą, podobnie jak w poprzednich latach, jest kolor roku wybrany przez instytut Pantone. W 2020 roku tym kolorem został Classic Blue, czyli najbardziej klasyczny i podstawowy z możliwych odcieni niebieskiego. Jest to niezwykle trudna do wykorzystania w makijażu barwa – makijaż oka z jej udziałem nie może być stonowany i nie rzucający się w oczy. Jako że to kolor letniego nieba i wody, świetnie nadaje się na wakacje. Kolor niebieski w makijażu nawiązuje do lat 80. ubiegłego wieku, stylistyki pop i dziewczęcego, niemal dziecięcego looku.

Kolejny trend również dotyczy malowania oczu, jednak już nie kolorów, a formy. Porzucamy w nim regularne kreski-jaskółki na rzecz zabawy geometrią. Jeśli zechcesz się zastosować do tego trendu, możesz też zapomnieć o zasadach pokrywania powiek cieniami. Granice w postaci łuku brwiowego i kącików oczu znikają, teraz możesz malować się tak, by ekstrawagancko wychodzić poza klasycznie wyznaczone linie i punkty. Pamiętaj tylko, by do tego celu stosować stonowane, monochromatyczne barwy. Co za dużo, to niezdrowo, więc kiedy forma jest przerysowana, kolor musi być trzymany w ryzach.

trendy w makijażu
trendy makijażowe

Co ze wspomnianymi kreskami? W 2020 roku nie tylko nie muszą być klasycznie kształtne, mogą być też zaskakująco kolorowe! Nie chodzi jednak o zmianę czarnej kredki na te kolorowe. Tym razem chodzi o eyeliner! Pierwszym wyborem powinien być oczywiście niebieski, ale super modnie prezentować będzie się również nasycona biel (kojarząca się wręcz z plakatową farbką) oraz różne neony, trochę futurystyczne, trochę nawiązujące do mody lat 80.
Trendy 2020 nie kończą się na makijażu oczu. Jeśli chodzi o usta, w tym roku rządzi czerwień. W tym temacie nareszcie bez awangardy! Jeśli chodzi o twarz, wciąż silną pozycję zajmuje make-up no-make-up oraz makijaż glow. Ten drugi jednak ewoluuje coraz bardziej, a rozświetlenie pożądane jest już nie tylko na policzkach i czole, ale także na powiekach.
Co ciekawe, Polki coraz chętniej korzystają z trendów w makijażach, pozwalając sobie na eksperymenty i odejście od schematów. Dlatego też przedstawiamy w szczegółach dwa rodzaje modnego makijażu 2020. Jeden będzie stonowanym makijażem całej twarzy, bardziej codziennym, drugi natomiast to wyjątkowy, niebanalny makijaż oka na specjalne okazje. Pokażemy Ci instrukcje obu, makijażu całej twarzy i makijażu oka krok po kroku!

Makijaż dla początkujących. Co musisz wiedzieć na starcie?

Czujesz, że w ogóle nie wiesz, jak się malować? Przedstawimy Ci zatem kilka podstaw makijażu, które pomogą Ci w nauce trendowych makijaży.
Przede wszystkim przegotuj twarz do makijażu – dokładnie ją oczyść i zabezpiecz, aby makijaż lepiej wyglądał i utrzymał się dłużej. Możesz wykorzystać Profesjonalny żel do mycia twarzy NIVEA MicellAIR® Skin Breathe, który dzięki kompleksowi peelingującemu świetnie wygładza skórę, a później nałożyć krem na dzień lub krem-bazę pod makijaż.
Makijaż dla początkujących wymaga też podstawowego zestawu kosmetyków. Nieważne, czy malujesz się klasycznie i delikatnie, czy uczysz się najnowszych trendów – z określonego repertuaru kosmetyków po prostu nie możesz rezygnować. Oprócz dobrego kosmetyku do oczyszczania twarzy i kremu-bazy zaliczają się do niego korektor oraz baza do powiek. Korektor pomoże Ci wyrównać koloryt pod oczami oraz zatuszować niedoskonałości cery, natomiast baza zapewni właściwą przyczepność makijażu oka. Bez niej cienie i eyeliner szybko ulegną rozmazaniu. Początkowo za bazę może Ci posłużyć… właśnie korektor! O czym jeszcze wiedzieć w temacie malowania oczu dla początkujących? Że potrzebujesz do niego odpowiednich akcesoriów. To kilka różnych pędzelków i własne palce. Zrezygnuj z aplikatorów i gąbeczek na rzecz precyzyjnego pędzelka do eyelinera, pędzelka do nakładania cieni i pędzla do ich blendowania. Po więcej porad odnośnie makijażu dla początkujących krok po kroku odsyłamy Cię do artykułu Letni makijaż krok po kroku.



makijaże

Makijaż oka krok po korku – floating liner

Przejdźmy do pierwszego z trendów 2020, który dotyczy makijażu oka. To floating liner, czyli bardzo oryginalny typ kreski, w dosłownym tłumaczeniu – pływająca kreska. W największym skrócie jest to kreska w załamaniu powieki, która oddziela jej część ruchomą od łuku brwiowego. Taka kreska na oku dodaje spojrzeniu głębi, uwypukla oczy, a nawet pozwala korygować ich kształt.

 

makijaż oczu krok po kroku

Jak zrobić idealną kreskę na oku w stylu floating? Nie musisz mieć w rękach doskonałej precyzji. Wystarczy, że sięgniesz po cienki, precyzyjny pędzelek oraz ciemniejszy cień do powiek i najpierw za ich pomocą wyrysujesz kontury kreski na powiekach. Dopiero po tym kroku przyjdzie czas na kreskę na oku eyelinerem.
W porządku, jednak po kolei. Jak namalować kreskę na oku krok po kroku za pomocą cienia? Najpierw wyznacz linię przebiegającą od zewnętrznego kącika oka, która będzie dokładnym przedłużeniem dolnej linii wodnej. Zakończ ją naprawdę wysoko, przynajmniej na połowie wysokości między kącikiem oka a końcówką brwi. Druga kreska ma naśladować kształt załamania powieki i znajdować się dokładnie w tym załamaniu. Kiedy już ją namalujesz, połącz jej końcówkę z końcówką dolnej kreski za pomocą płynnego łuku. Chodzi o to, by górna kreska wyglądała jak fala.
Cienką kreskę na oku wyrysowaną cieniem należy teraz poprawić eyelinerem. Dla wygody wybierz eyeliner w pisaku. Dolna kreska powinna być lekko grubsza przy kąciku oka i zwężać się ku końcówce. Jeśli chodzi zaś o górną linię – namaluj ją tylko mniej więcej do 1/3 długości (licząc od zewnętrznej strony oka) i rozetrzyj ją ku środkowi powieki patyczkiem kosmetycznym. Uzyskasz w ten sposób efekt zanikania kreski i bardzo miękko wyglądające przejście.

Podstawą tego makijażu oczu jest czarny eyeliner. Namalowana za jego pomocą czarna kreska na oku może stanowić pełny makijaż, ale warto uzupełnić ją o nieco koloru. Tu właśnie zaczyna się zabawa i pole do artystycznego popisu! Nie musisz trzymać się określonego instruktażu malowania kreski krok po kroku, możesz np. ozdobić dolną kreskę od zewnątrz białym eyelinerem albo od środka górnej kreski domalować kreskę niebieską, również rozmywającą się ku środkowi powieki.
Czy ten makijaż oczu jest już skończony? Oczywiście brakuje mu jeszcze wytuszowania rzęs! Dodatkowo warto w zewnętrznym kąciku górnej powieki przykleić kępki sztucznych rzęs. Będą się świetnie komponować z wyciągniętą mocno kreską i jeszcze bardziej powiększać oko!
Czym uzupełnić ten makijaż oka? Delikatnymi ustami w stylu ombre! W tym trendzie nie wypełnia się ust szczelnie kryjącą szminką, ale jedynie delikatnie nakłada się go na środek warg i rozciera ku zewnątrz. Do floating linera na powiekach będzie pasować jasno różowa szminka, którą po roztarciu należy potraktować jeszcze cienką warstwą błyszczyka.

makijaż dla początkujących krok po kroku

Jak wykonać makijaż bronzeram i różami?

Powyższy makijaż sprawdzi się w wieczornym, imprezowym makijażu. Dlatego też nasza druga propozycja to lekki makijaż odpowiedni na dzień, inspirowany wakacyjnym muśnięciem słońca. Jest to makijaż delikatny, wykonany w nietypowy sposób, bo wyłącznie przy użyciu… bronzerów i róży! Jak wykonać makijaż tego rodzaju?

W wersji minimalistycznej wystarczą Ci tylko 3 produkty – ulubiony bronzer, róż i rozświetlacz. Jeśli efekt końcowy przypadnie Ci do gustu, możesz zaopatrzyć się w dodatkowe odcienie tych trzech kosmetyków i wykorzystać np. dwa lub trzy różne róże do pomalowania powiek.

Zanim zaczniesz delikatny makijaż oka, wykonturuj twarz bronzerem. Nałóż dość szeroko bronzer pod kośćmi policzkowymi i lekko na nich, na skroniach i bokach czoła, na żuchwie oraz po bokach nosa. Teraz dokładnie ten sam bronzer nałóż na powieki, zmień tylko pędzel na mniejszy, taki do aplikowania i blendowania. Nałóż go wzdłuż załamania górnej powieki, potem na dolnej powiece i w zewnętrznym kąciku (w tym miejscu grubszą warstwą, by się wyróżniał).

jak się malować

Odchodzimy na chwilę od delikatnego makijaż oczu i wracamy do konturowania twarzy. Omieć kości policzkowe szerokim pędzlem z różem i pokryj nim także te miejsca, które wcześniej malowałaś bronzerem. Teraz ponownie zmień pędzle i pomaluj różem oczy. Kosmetyk ma się znaleźć również w tych trzech punktach, w których znajduje się bronzer. Tak pomalowane oczy idealnie łączą się z makijażem twarzy i razem tworzą spójny look. 
Czas na czarną kreskę na górnej powiece, która dopełni całości makijażu oka. Rozetrzyj jej granice lekko do góry, by zachować lekkość makijażu. Czy to koniec? Oczywiście, że nie – dotąd nie użyliśmy jeszcze rozświetlacza! Ne jest to jednak niedopatrzenie z naszej strony, czas na rozświetlacz przychodzi właśnie w tym momencie. Sprawdzi się każdy rodzaj rozświetlacza, jednak najlepszy będzie mocno błyszczący, którym łatwo osiągnąć lustrzany efekt. Nałóż go w wewnętrznych kącikach oczu, na szczytach kości policzkowych, na grzbiet nosa (i lekko na czubek, jeśli Twoja cera nie przetłuszcza się zbyt szybko) oraz na łuk kupidyna.
Jak dopełnić ten makijaż? Po prostu wytuszuj rzęsy, a usta obrysuj cielistą konturówką i wypełnij szminką w matowym, zgaszonym odcieniu różu.

Perfekcyjny makijaż twarzy – przygotuj cerę

Przedstawiliśmy Ci pomysły na makijaż oczu i konturowanie twarzy, pominęliśmy jednak wcześniejsze etapy związane z makijażem twarzy. Aby make-up z floating linerem oraz bronzerami i różami wyglądały odpowiednio estetycznie, potrzebujesz właściwego przygotowania twarzy. Etap oczyszczania i nakładania kremu pod makijaż już omówiliśmy, możemy zatem przejść do kolejnych kroków idealnego makijażu twarzy.

Co najpierw? Jeśli masz niedoskonałości na skórze, które wprawiają Cię w kompleksy, możesz zakryć je korektorem, najlepiej płynnym, w buteleczce z aplikatorem. Teraz zaaplikuj podkład – palcami, pędzlem lub gąbeczką. Nie nakładaj go zbyt wysoko pod oczy – to miejsce zarezerwowane dla korektora. Możesz też nałożyć go w miejsca, które wymagają określonej korekty, np. na grzbiet nosa, gdy chcesz go wyszczuplić. Kolejnym krokiem jest puder, który należy nakładać osobno dużym pędzlem na całą twarz oraz mniejszym po oczy. Jeśli używasz osobno bazy na powieki, teraz jest na nią czas. To wszystko, jeśli chodzi o perfekcyjny makijaż twarzy! Jeśli będziesz robić na powiekach floating liner, to jeszcze wykonturuj twarz w klasyczny sposób (jak to zrobić dobrze, przeczytasz w artykule Konturowanie twarzy – 12 porad dla perfekcyjnego efektu! Jeśli chcesz wypróbować makijaż bronzerami i różami, konturowanie wykonasz łącznie z makijażem oka!

Jak zrobić makijaż, który jest na czasie? Postaw na glow!

Pochylmy się jeszcze przez chwilę nad innym modnym w tym roku makijażem, o którym wspomnieliśmy na początku artykułu. Mowa o makijażu glow, który popularność zyskał już w zeszłym roku. To dobry makijaż na co dzień, wręcz odmładzający makijaż twarzy, jednak pod warunkiem, że masz ładną, nieskazitelną cerę. Najistotniejszy jest w nim właśnie wygląd cery – ma być idealnie gładka, połyskująca zdrowym blaskiem. W tym makijażu codzienna pielęgnacja twarzy ma zdecydowanie bardzo duże znaczenie. Nie wystarczy peeling i nawilżenie tylko przed samym makijażem, takie działania są niezbędne w dłuższej perspektywie. Jak wykonać makijaż twarzy w stylu glow? Poświęć kilka tygodni na regularne stosowanie peelingu do twarzy, peelingu do ust i kremów nawilżających na dzień. Na noc aplikuj kremy bądź sera z rozświetlającą witaminą C. Dzięki temu Twoja skóra stanie się miękka, elastyczna i gładka. Przed samym makijażem użyj upiększającej bazy. Jak zrobić makijaż glow – już konkretnie? Używaj kosmetyków idealnie dobranych do koloru swojej cery, to niezwykle ważne. Aplikuj je cienko, zamiast jednej grubej warstwy każdego z nich nałóż lepiej po dwie cieńsze. Puder matujący zastąp rozświetlającym i postaw mocniej niż w tradycyjnym makijażu na rozświetlacz. Możesz też wypróbować metodę rozświetlania na mokro, która to jest kwintesencją tego rodzaju makijażu. Chcesz poznać więcej szczegółów? Koniecznie przeczytaj artykuł Dewy skin – co to znaczy i jak osiągnąć ten efekt?.

makijaż dla początkujących

Czym zmyć makijaż?

Użycie tak wielu mocnych i trwałych kosmetyków, jak eyelinery i mocno napigmentowane cienie, wymagają odpowiednio silnego demakijażu. Czym można zmyć makijaż tego rodzaju? Postaw na kosmetyki do makijażu wodoodpornego: