jak wyregulować brwi

Jak malować brwi, by wyglądały naturalnie?

Moda na stylizowanie i makijaż brwi pojawiła się około dekadę temu. Od tego momentu w zapomnienie odeszły cienkie, mocno wyskubane brwi, a ich miejsce zajęły brwi naturalne, grube i wyraziste. Jak poprawnie malować brwi, by wglądać dobrze? Z pomocą przychodzi nasz poradnik!

Stylizacja brwi. Jakie są aktualne trendy?

W ciągu wspomnianych 10 lat mody na stylizację brwi trendy ewoluowały bardzo mocno. Cienkie brwi modne były na przełomie XX i XXI wieku. Boom na brwi grube i o wiele bardziej naturalne zapoczątkowała modelka Cara Delevingne. Trend gęstych i wyrazistych brwi spowodował, że na popularności zyskał makijaż permanentny brwi. Standardem stała się stylizacja brwi u kosmetyczek – nie tylko regulacja pęsetą, ale też depilacja woskiem i koniecznie henna brwi. Następnie synonimem idealnych brwi były brwi geometryczne, w międzyczasie instagramowe trendsetterki lansowały okazjonalne trendy takie jak fishtail brows, braided, boy czy wavy brows. Obecnie najważniejszym (bo utrzymującym się najdłużej) trendem jest stylizacja dobrana do kształtu i rysów twarzy, brwi wyraziste, ale absolutnie nie wybijające się na pierwszy plan w całym makijażu twarzy. Najnowszy trend z roku 2020 to tzw. soap brows. Są to brwi zaczesane mocno do góry (niemal pionowo). Robi się to za pomocą mokrej szczoteczki i… mydła w kostce. Kształt jest tu ważniejszy niż kolor – jeśli masz bardzo jasne włoski, możesz je jedynie na koniec potraktować cieniem do brwi. Po co mydło? Ma ono za zadanie zagęścić optycznie włoski. Taki efekt sprawia, że „brwi na mydło” często określa się też mianem pierzastych brwi.

Warto zatrzymać się jeszcze przez chwilę przy brwiach permanentnych. Obecnie stosuje się różne techniki makijażu, które pozwalają osiągnąć maksymalnie naturalny efekt. Często wybierany jest m.in. microblading brwi. W metodzie tej stosuje się cienkie narzędzie, tzw. piórko, którym można rysować pojedyncze włoski. Bardzo podobna jest metoda włosa, ale daje ona dłużej utrzymujący się efekt. Kolejna metoda to brwi ombre, inaczej nazywane brwiami pudrowymi. W metodzie tej nie rysuje się pojedynczych włosów, ale barwi skórę pomiędzy brwiami, co daje efekt pomalowania cieniem. Brwi ombre charakteryzują się różnym stopniem nasycenia kolorem – jaśniejsze są u nasady i stopniowo stają się ciemniejsze w kierunku zewnętrznych kącików oczu. Ma to na celu naśladowanie naturalnego nasycenia koloru włosków.

Jaką stylizację i makijaż brwi powinnaś wybrać? Stań ponad wszelkimi trendami i w pierwszej kolejności kieruj się kształtem swojej twarzy oraz typem urody. Wygląd brwi dobierz tak, by korygowały ewentualne dysproporcje, np. zbyt wąsko rozstawione oczy albo opadającą powiekę. Makijaż również powinien być idealnie dopasowany do Ciebie, tak, byś czuła się z nim po prostu dobrze.

Regulacja brwi – zanim zaczniesz makijaż

Zanim przejdziemy do tematu makijażu brwi, musimy przyjrzeć się także regulacji brwi. Nic Ci bowiem z perfekcyjnej techniki makijażu, jeśli Twoje brwi będą po prostu niewłaściwie wyregulowane. Jak wyregulować brwi? Oto wskazówki.

Po pierwsze dobierz kształt brwi. Powinnaś to zrobić z uwzględnieniem kształtu swojej twarzy. Ustal, jaką grubość powinny mieć brwi, jak długi powinien być odcinek wznoszący i opadający, jaki powinien być też kąt załamania. Początek brwi powinien wypadać na równi ze skrzydełkami nosa, jednak jeśli masz bardzo wąski nos, to brwi u nasady możesz nieco zredukować, a jeśli szeroki – początek pozostawić nieco grubszy. Załamanie brwi powinno wypadać na 2/3 długości. Zakończenie brwi powinno natomiast wypadać w miejscu wyznaczonym przez patyczek przyłożony do płatka nosa i zewnętrznego kącika oka. Grubość? Nie mogą być za cienkie i muszą zwężać się ku bokom twarzy w sposób równomierny, płynny.

jak nadać kształt brwiom
jak zrobić brwi

Czym regulować brwi? Unikaj drogi na skróty i nie używaj szablonów do brwi. Choć pozwolą uzyskać ładny, równomierny kształt, to niestety może on wyglądać sztucznie. Szablon nie uwzględnia bowiem kształtu i proporcji Twojej twarzy. Największą precyzję możesz uzyskać dzięki pęsecie, bo o „być lub nie być” każdego włoska pozwala ona decydować osobno. Alternatywną metodą jest nitkowanie brwi, która pozwala szybciej usunąć wiele bardzo drobnych i jasnych włosów, które łatwo przeoczyć z użyciem pęsety. Nie radzisz sobie z nitkowaniem i oczekujesz szybkich efektów? Możesz wypróbować trymer do brwi, za pomocą którego włoski się przycina, a nie wyrywa.

Stworzyliśmy poradnik o tym, jak regulować brwi – jeśli chcesz się zagłębić w ten temat, przeczytaj artykuł: Jak wyregulować brwi? – Brwi idealne w kilku krokach

Myślisz, że większości kształtów brwi nie da się osiągnąć na Twoich włoskach? Nic bardziej mylnego. Wystarczy, że wyrysujesz swój idealny kształt cielistą kredką, a następnie wyrwiesz wszystko to, co nie mieści się w konturze. A co z pustymi miejscami, w których powinny być włoski, a jednak ich tam nie ma? To już będziesz uzupełniać w makijażu!

Czym maluje się brwi? Przegląd kosmetyków do brwi

Rynek kosmetyków do brwi w ciągu ostatnich kilku lat rozrósł się przynajmniej kilka razy. To, czym maluje się brwi, zależy w dużej mierze od pożądanego efektu (brwi bardzo naturalne kontra brwi mocne i wyraziste) oraz od Twoich konkretnych potrzeb (np. tego, czy naturalnie ładne łuki potrzebujesz tylko podkreślić i utrwalić, czy może Twoje brwi są rzadkie i w związku z tym musisz domalowywać włoski w wielu miejscach).

Najczęstszym wyborem kobiet jest kredka. Ta z cieniutkim czubkiem nadaje się do dorysowywania brakujących włosków. Aby w naturalny sposób przyciemnić łuki brwiowe, stosuje się zwykle cienie do brwi. Na koniec makijaż utrwala się bezbarwnym żelem. Taka metoda współcześnie bywa coraz częściej zastępowana alternatywnymi możliwościami.

brwi idealne do twarzy

Jedną z nich jest tusz do brwi. Jest to produkt do złudzenia przypominający tusz do rzęs. Nadaje kolor włoskom, jednocześnie je przeczesując oraz nadając im kierunek. Obok maskary do brwi często wymienia się żel do brwi. Wbrew pozorom nie musi on jednak występować w formie buteleczki ze szczoteczką. Może być zamkniętym w kompakcie kremowym produktem o żelowej konsystencji. Ma zastygający charakter, podobnie jak pomada. Jak malować brwi pomadą albo żelem? Do tego celu potrzebujesz precyzyjnego, ściętego skośnie i wąskiego pędzelka o ściśle ułożonych włoskach. Pomadą można zarówno wyrysować kształt, jak i wypełnić wnętrze brwi.

Na sklepowych półkach znajdziesz także inne produkty, takie jak wosk do brwi czy pisak. Wosk może mieć dodatkowe właściwości pielęgnacyjne, natomiast pisak do brwi jawi się jako najtrudniejszy w użyciu, bo łatwo uzyskać za jego pomocą przerysowany efekt.

Pędzelek do brwi – jaki powinien być?

Czym maluje się brwi? Przegląd kosmetyków do brwi

Pędzelek do brwi to niezwykle ważne narzędzie. To, jaki konkretny pędzelek powinnaś wybrać, zależy od kosmetyków, których będziesz używać do makijażu oraz od stosowanej techniki. Malowanie brwi wymaga użycia bardziej precyzyjnych pędzelków (czasem więcej niż jednego), w przeciwieństwie do podkreślania brwi.

Jeśli używasz kremowych produktów w słoiczku, takich jak pomada i żel, wybierz pędzelek z syntetycznego włosia, gęsty i sztywny, oczywiście skośnie ścięty. Powinien być też dość cienki, inaczej nie nada się do wyrysowywania kształtu brwi. Pędzelek powinien być zawsze umyty bezpośrednio po wykonaniu makijażu. Bez tego kolejnego dnia może zupełnie nie nadawać się do użytku (zwłaszcza jeśli używasz zastygających produktów typu pomada). Nawet w przypadku cieni do brwi pędzelek powinien być zawsze umyty, bo to gwarantuje równy efekt w każdym makijażu. Ponadto brudny pędzelek „pęcznieje”, tzn. akumulując coraz więcej resztek kosmetyków, przestaje być tak zwarty i cienki jak na początku.

Jak używać kredki do brwi?

Zacznijmy od najpopularniejszego produktu. Jak używać kredki do brwi i zrobić za jej pomocą cały makijaż brwi? Kredka brwi daje bardzo szybki efekt. Na początku kredkę trzeba dobrze naostrzyć. Potem przeczesujemy włoski szczoteczką i wyznaczamy kształt brwi. Zrób kreskę wzdłuż dolnej granicy oraz wzdłuż górnej granicy części opadającej brwi. Na koniec wypełnienie brwi – wykonuj krótkie, poziome ruchy. Na tym kończy się rysowanie brwi. Teraz pozostaje Ci wyczesać ewentualny nadmiar produktu za pomocą szczoteczki.

Jak idealnie pomalować brwi? Istotna jest nie tylko technika, ale też dobór właściwego koloru produktu. Zły odcień sprawi, że nawet delikatny makijaż nada Twojej twarzy sztuczność. Kredka do brwi powinna być dobrana pod kolor włosów na głowie, nie pod kolor naturalnych brwi (bo one są zwykle lekko ciemniejsze niż te na głowie). Bezpieczniej jest sięgać po chłodne odcienie – ciepłe najlepiej sprawdzają się u pań rudowłosych.

Naturalne brwi – jak osiągnąć ten efekt?

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, ja malować brwi krok po kroku, by uzyskać bardzo naturalny, nienachalny efekt.

Zacznij od przypudrowania brwi. Nie wystarczy to, że całą twarz potraktowałaś już pudrem. Przed samym malowaniem brwi sięgnij po węższy i mocniej zbity pędzel (mocniej niż puchaty pędzel do pudrowania dużych powierzchni twarzy) i przetrzyj nim brwi, także w kierunki przeciwnym do wzrostu włosków. Dzięki takiemu zabiegowi będziesz mieć gwarancję, że produkt dostanie się pomiędzy wszystkie włosy. Pudrowanie brwi ma znaczenie dla trwałości makijażu. Przed kolejnym krokiem możesz wyczesać spiralną szczoteczką nadmiar produktu.

Naturalne brwi nie potrzebują wyrysowywania kształtu. Wystarczy Ci tylko podkreślenie brwi za pomocą cieni – subtelniejszych niż kredka, a tym bardziej tusz. Możesz sięgnąć po dwa odcienie. Ciemniejszy kolor powinnaś zaaplikować w miejscach, gdzie masz najmniej włosków. Najczęściej jest to część opadająca brwi, bliżej górnej granicy. Po pomalowaniu tych miejsc, czas na wypełnienie całej powierzchni brwi jaśniejszym cieniem. Zwróć uwagę, by u nasady cienia było jak najmniej. Teraz oczywiście również należy wyczesać nadmiar cieni spiralką.

Jeśli masz tendencję do tego, że w ciągu dnia Twój makijaż brwi traci kształt, powinnaś go dodatkowo utrwalać. Cienie niestety nie są trwałe, a zaczesane do góry włoski siłą rzeczy po pewnym czasie zaczną opadać do swojego naturalnego położenia. Czym utrwalić makijaż brwi? Zaaplikuj na włoski bezbarwny żel utrwalający. Pamiętaj, by nakładać go dopiero na makijaż, z którego jesteś w stu procentach zadowolona. Jeśli będziesz chciała wykonać jeszcze jakieś poprawki, żel to uniemożliwi!

kształt brwi do twarzy

Brwi – jak malować je tuszem?

modelowanie brwi

Jeśli szukasz odpowiedzi napytanie, jak narysować brwi, to tusz nie będzie w tym przypadku przydatny. Tusz zarezerwowany jest dla kobiet, które mają naturalnie bardzo ładny kształt brwi, w dodatku podatny na regulację. Co to znaczy? Że nie ma w nich prześwitów, pustych miejsc wymagających wypełnienia. Tusz do brwi służy tylko do przyciemniania włosków równocześnie z ich czesaniem i nadawaniem im kierunku. Jak malować brwi tuszem? Bardzo ostrożnie, bo łatwo się nim pobrudzić! Na szczęście nie jest to produkt zastygający tak szybko i trwale, jak pomada, więc nadmiar tuszu w nieodpowiednich miejscach można łatwo zetrzeć. Trzeba tylko uważać, by nie zrobić tego razem ze znajdującymi się pod spodem pudrem i podkładem… Jak zatem malować brwi tuszem? Przede wszystkim dokładnie wytrzyj szczoteczkę z nadmiaru tuszu i brzeg buteleczki. Przeczesz włoski, a jeśli efekt okaże się za mało intensywny, zanurz szczoteczkę raz jeszcze i ponownie dokładnie ją wytrzyj. Powtarzaj tak długo, aż efekt Cię zadowoli.

Pomada do brwi – jak malować nią brwi?

Pomada wymaga ćwiczeń, ale dzięki doświadczeniu w jej użyciu możesz malować brwi bardzo estetycznie i naturalnie. Jest to produkt zdecydowanie zyskujący dziś na popularności!
Zacznij jak zawsze od przeczesania brwi. Następnie nałóż na pędzelek porcję produktu, która od razu wystarczy na pomalowanie obu brwi. Chodzi o to, byś słoiczek z pomadą otworzyła tylko raz, a następnie szybko go zakręciła. Dzięki temu zapobiegniesz szybkiemu wysychaniu produktu.
Nadmiar pomady wytrzyj o brzeg dłoni, a następnie narysuj obok kilka kresek, by sprawdzić, jak intensywny jest efekt i jak gruba kreska powstaje. Jeśli ostatnia narysowana kreska Cię satysfakcjonuje, przejdź do malowania brwi.
Najpierw wyznacz dolną krawędź – na obu brwiach. W razie potrzeby dobieraj produktu, wykonuj krótkie ruchy. Skontroluj symetrię brwi. Teraz popraw linie, wykonując krótkie ruchy rozcierające je lekko ku wnętrzu brwi. Służy to zniwelowaniu efektu odcięcia dolnej granicy od części wewnętrznej. W trakcie rozcierania dokładaj odrobinę pomady, nie bazuj wyłącznie na tym, co nałożyłaś wcześniej.

Teraz nabierz na pędzelek naprawdę minimalną ilość produktu i wyznacz górną granicę brwi. Następnie zajmij się wypełnianiem konturu. Zacznij od końcówki i stopniowo przesuwaj się w stronę nasady. Dzięki temu na pędzelku będziesz miała coraz mniej produktu i osiągniesz wskazany efekt ciemniejszych brwi na końcówkach i jaśniejszych u nasady.

Jeśli chodzi właśnie o nasadę brwi – zaznaczeniem jej granic zajmij się na samym końcu. Weź czysty pędzelek i korzystając z już nałożonej pomady do brwi, wyrysuj jej kształt. Taka technika sprawi, że nasada będzie naturalnie jasna i zaokrąglona, bez ostrych krawędzi.

W naszym makijażu brwi pomadą czas na wyczesywanie. Pomoże CI w tym dobrze znana spiralna szczoteczka. Zwróć szczególną uwagę na nasadę brwi i górną granicę – to głównie tym miejscom warto przywrócić miękkość i subtelność. Jeśli po poprawkach pojawiły się prześwity, domaluj pojedyncze włoski i skoryguj niedociągnięcia. Gotowy makijaż utrwal bezbarwnym żelem.

jak zrobić idealne brwi

Jak zagęścić brwi?

To, jak zagęścić brwi, właściwie już Ci przedstawiliśmy. Makijaż brwi to właśnie najlepszy sposób na wizualne zagęszczenie brwi, które pozostawiają sporo do życzenia! Jak wypełnić brwi makijażem? Włoski w pustych miejscach możesz dorysowywać dowolnym kosmetykiem, zarówno dobrze naostrzoną kredką, jak i pisakiem oraz pomadą (przy pomadzie warunek konieczny to cienki, zbity, ostro zakończony pędzelek). Na szczególną uwagę zasługują tu również pisak do brwi oraz makijaż permanentny. Pisak to ciekawa nowość na rynku kosmetyków do brwi, umożliwia rysowanie aż 3-4 kresek przy jednym pociągnięciu. W makijażu permanentnym polecaną techniką zagęszczającą jest microblading.

idealne brwi krok po kroku

Jak malować rzadkie brwi? Pamiętaj, że samo domalowywanie włosków nie wystarczy, a raczej da nienaturalny, widocznie narysowany efekt. Domalowane włoski powinny być ukryte w brwi pomalowanej również cieniem. Kreski należy malować pod takim kątem, by nie kłóciły się z naturalnie wyrastającymi ze skóry włosami.

Co zrobić, żeby brwi zagęściły się naturalnie? Przez dłuższy czas ich nie reguluj, dzięki czemu włoski się wzmocnią. Będzie Ci też łatwiej nadać brwiom nowy, lepszy kształt, bo pozwolisz odrosnąć także tym włoskom, które przez wieloletnie wyrywanie przestały odrastać. Codziennie smaruj je także odżywką do brwi. Wystarczy, że kupisz w aptece olej rycynowy – to znany od dawna środek wzmacniający włoski i pobudzający je do wzrostu.

Błędy w makijażu brwi – jak je naprawić?

Osiągnięcie naturalnego efektu w makijażu brwi nie jest takie proste, zwłaszcza na początku. Im więcej jednak będziesz ćwiczyć, tym większej wprawy nabierzesz. Jednak co zrobić, gdy pomimo starań wciąż popełniasz błędy w makijażu brwi?

Jeśli namalujesz nieregularny kontur brwi, możesz go poprawić korektorem. Wystarczy cienką warstwę kosmetyku zaaplikować równo wzdłuż dolnej i/lub górnej linii brwi. Taki zabieg pozwoli Ci także wyostrzyć kontury, jeśli lubisz taki efekt.

Jeśli brwi są za ciemne i zanadto odznaczają się na twarzy, w pierwszej kolejności zawsze ratuj się spiralną szczoteczką. Za pomocą tego gadżetu z łatwością wyczeszesz nadmiar większości produktów do makijażu brwi. Pamiętaj tylko, by szczoteczka była czysta, w przeciwnym wypadku nie będzie w stanie wyciągnąć z Twoich brwi cienia czy pomady. Jeśli makijaż brwi zupełnie Ci nie wyszedł, wyczesz z włosków jak najwięcej koloryzujących produktów i wetrzyj w nie pędzelkiem puder do twarzy. Tak rozjaśnione brwi będą gotowe na nowy makijaż, tym razem już lżejszy i ostrożniej wykonany.

A co z demakijażem? Jak wiesz, makijaż brwi zawsze utrwala się specjalnym żelem, poza tym produkty takie jak pomada mają zastygający i wodoodporny charakter, przez co zmycie ich z twarzy może być kłopotliwe. Zatem: czym zmyć makijaż brwi? Wybieraj kosmetyki do demakijażu, które radzą sobie z wodoodpornym makijażem. Możesz sięgnąć od razu po płyn do demakijażu oczu, a możesz też najpierw umyć całą twarz żelem do mycia twarzy, a następnie resztki makijażu usunąć płynem. Takie dwustopniowe działanie pomoże też lekko rozmiękczyć makijaż oczu, dzięki czemu będzie Ci łatwiej usunąć cienie, eyeliner i tusz z rzęs, niż kiedy demakijażem oczu zajmujesz się w pierwszej kolejności.
Jaki płyn do demakijażu wybrać? Wśród propozycji NIVEA do makijażu wodoodpornego znajdziesz np. Profesjonalny dwufazowy płyn micelarny MicellAIR®, Dwufazowy płyn micelarny z organiczną wodą różaną NIVEA Rose Touch czy Pielęgnujący dwufazowy płyn do demakijażu oczu.
Odpowiednio dobrany kształt oraz naturalny makijaż brwi sprawią, że Twoja twarz zyska piękną ramę. Będą dla niej idealną oprawą!

ksztalt brwi