Praca w domu – jak zorganizować ją lepiej?

Praca w domu – jak zorganizować ją lepiej?

W dzisiejszej trudnej rzeczywistości nie tylko spędzamy w naszych domach sporą część czasu wolnego, lecz także w nich pracujemy. Choć praca zdalna zapewnia większą wolność i swobodę, wymaga również ogromnej samodyscypliny. Jak dobrze zorganizować pracę zdalną?

Praca zdalna – co to jest, jak ją zdefiniować?

Praca zdalna może być zarówno czymś wspaniałym, jak i prawdziwym koszmarem. Choć często wydaje nam się marzeniem, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromnej samodyscypliny i umiejętności organizacyjnych od nas wymaga. Rozpoczynając pracę zdalną, wpadamy czasem w pułapkę, że skoro jesteśmy w domu, na wszystko znajdziemy teraz czas. Tymczasem rzeczywistość często okazuje się całkowicie rozmijać z wyobrażeniami. Media społecznościowe, gry komputerowe i seriale na żądanie kuszą, żeby zrobić sobie przerwę i zająć się przyjemnościami. Bałagan w domu nie pozwala się skupić na pracy, a dziecko lub inni domownicy proszą o uwagę.

Pracowanie w domu nie oznacza wcale, że w trakcie pracy będziesz mieć mnóstwo czasu na wykonywanie obowiązków domowych, gotowanie, odpoczynek i zabawę z dzieckiem. Warto zadbać jednak o to, aby dobrze rozgraniczać czas poświęcany na pracę zdalną oraz czas na odpoczynek i inne aktywności. Dzięki temu będziesz w stanie efektywniej pracować, a dodatkowo wpłynie to pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne. Zachowanie work-life balance wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji. W artykule podpowiadamy, jak to zrobić!

Praca zdalna – co to jest, jak ją zdefiniować?

Praca zdalna – co to właściwe znaczy? Polega ona na świadczeniu pracy poza siedzibą firmy, dla której się pracuje. Zwykle pracę zdalną wykonuje się w domu, ale nie jest to regułą. Niektórzy podróżują i z różnych zakątków świata pracują dla konkretnego pracodawcy. Najczęściej komunikację z zespołem oraz pracodawcą prowadzi się mailowo, telefonicznie i poprzez specjalne komunikatory. Często podczas pracy zdalnej uczestniczymy również w telekonferencjach i wideokonferencjach. To wszystko umożliwia nam efektywne wykonywanie wszelkich obowiązków bez osobistego kontaktu z szefem oraz całym zespołem.

Praca zdalna przyjmuje bardzo różne formy. Może to być zarówno praca w pełnym wymiarze godzinowym, jak i część etatu lub tzw. freelance. Wszystkie te rodzaje mają swoje wady i zalety. Praca pełnoetatowa zapewnia nam największą stabilność i bezpieczeństwo, wymaga jednak dostępności w konkretnych godzinach (tak samo, jak gdybyśmy pracowali w biurze). Freelance natomiast gwarantuje znacznie większą wolność, ale w tym przypadku nie mamy przywilejów, które daje umowa o pracę. Dodatkowa praca zdalna natomiast świetnie sprawdza się u osób, które chcą sobie dorobić, pozostając w domu.

Praca w domu – wady i zalety

Praca w domu zdalna ma mnóstwo zalet i prawdopodobnie tyle samo wad. Nie każdy powinien decydować się na nią z wyboru. Dlatego ważne jest zapoznanie się z jej plusami i minusami, tak aby być w stanie świadomie zdecydować, czy poradzimy sobie z tym wyzwaniem. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy tymczasowo jesteśmy zmuszeni do wykonywania pracy w domu. Wtedy znajomość jej zalet i wad może pomóc nam lepiej organizować sobie czas, przestrzeń i obowiązki.

Największą zaletą zdalnej pracy w domu niewątpliwie jest wolność, którą nam daje. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy nie musimy pracować codziennie w wyznaczonych godzinach. To pozwala na idealne dopasowanie czasu pracy do naszego trybu życia i indywidualnych preferencji. Najbardziej ucieszy to z pewnością sowy, które cierpią mocno, gdy muszą zrywać się o świcie do pracy. Praca zdalna pozwala również oszczędzić sporo czasu, bo nie musimy dojeżdżać codziennie do biura, stać w korkach ani nawet wykonywać makijażu. Kolejną zaletą pracy zdalnej jest to, że siedząc w domu, łatwiej jest dbać o zdrowy tryb życia. Możesz wcześniej przygotować sobie zdrowe posiłki i spożywać je w regularnych porach.

Wolność i swoboda mogą być jednak zarówno zaletami, jak i wadami pracy w domu. Kiedy jesteś we własnym mieszkaniu, może Ci być trudniej odpowiednio zorganizować sobie pracę w sytuacji, gdy nie stoi nad Tobą szef. Musisz samodzielnie zmobilizować się, żeby wstawać rano mniej więcej o tej samej porze – zwłaszcza, gdy nie masz ściśle określonych godzin pracy. Niezwykle istotne jest sporządzenie sobie planu i przestrzeganie go. Praca w domu zdalna może być kłopotliwa, gdy masz małe dzieci. Pociechy mogą rozpraszać Cię i prosić o uwagę w czasie, gdy Ty musisz pracować. Dodatkowo w domu znajduje się mnóstwo rozpraszaczy, które mogą odciągać Cię od obowiązków i skłaniać do prokrastynacji, czyli odwlekania zadań w czasie. Podczas pracy zdalnej trudno jest również zachować balans między życiem osobistym a obowiązkami zawodowymi. Gdy chodzimy do biura, rzeczywistość domowa i zawodowa są ściśle rozgraniczone. Gdy pracujesz zdalnie, to Ty musisz zadbać o to, aby zachowywać work-life balance.

Praca w domu – wady i zalety

Organizacja pracy w domu – od czego zacząć?

Organizację pracy w domu musisz rozpocząć od stworzenia sobie harmonogramu. Plan pracy na każdy dzień pomoże Ci zorganizować sobie obowiązki i oszacować, ile czasu zajmą Ci poszczególne zadania podczas pracy zdalnej. Jak zacząć tworzenie takiego planu? Najpierw dowiedz się od swojego szefa lub współpracowników, czym masz zajmować się w danym dniu czy tygodniu. Zorientuj się, do kiedy musisz wykonać poszczególne zadania, a następnie oszacuj, ile czasu zajmie Ci ich wykonanie.

Organizację pracy zdalnej ułatwią Ci aplikacje i programy służące do planowania obowiązków. W niektórych firmach wszyscy pracownicy korzystają z konkretnego narzędzia. Jeśli chcesz, możesz rozplanować sobie nie tylko pracę, lecz także wszystkie obowiązki i zadania na dany dzień czy tydzień – również te domowe. Niesłychanie ważne jest to, aby plan pracy zrobić na piśmie. Zapisz go w kalendarzu, w plannerze czy też aplikacji na telefon. Pamięć ludzka jest zawodna – nie licz na to, że zapamiętasz, co dokładnie zaplanowałaś sobie na konkretny dzień.

Organizacja pracy w czasie pandemii lub w innych trudnych okolicznościach może być szczególnie problematyczna. Nagle zostajemy rzuceni na głęboką wodę. Dodatkowo gdy dzieci znajdują się nie w szkole czy przedszkolu, a w domu, pozostaje problem, kto ma się nimi zająć. Jeżeli zdalnie pracuje również partner czy współlokator, znalezienie odpowiedniego miejsca do pracy i skupienie się może być jeszcze trudniejsze. Dlatego najważniejszą kwestią jest plan i późniejsze przestrzeganie go.

Jak zacząć pracę zdalną każdego dnia? Wycisz prywatny telefon i telewizor, wyłącz wszelkie komunikatory i media społecznościowe. Jeśli przeszkadza Ci muzyka, wyłącz również radio oraz inne sprzęty grające. Poproś domowników, aby nie przeszkadzali Ci podczas pracy, a następnie przejdź do realizacji swojego planu!

Organizacja pracy w domu – od czego zacząć?
Organizacja czasu pracy w domu

Organizacja czasu pracy w domu

Zdalna praca z domu wymaga bardzo dobrej organizacji czasu. To istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie masz sztywnie narzuconych godzin pracy – jeżeli pracujesz na pełen etat, zapewne ustala to Twój szef lub manager. Zaplanuj najpierw, o której godzinie chcesz rozpoczynać pracę. Nie musi to być wcale 8:00 czy nawet 9:00. Jeśli jesteś typem sowy, możesz zaczynać np. o 10:00. W trakcie pracy zrób sobie półgodzinną przerwę na lunch lub obiad. Dodatkowo co ok. 2 godziny wstawaj od komputera, aby chociaż przejść się po mieszkaniu. Otwórz także okno. Pozwoli Ci to odświeżyć umysł i rozprostować kości.

Organizacja czasu pracy w domu jest nieco bardziej skomplikowana w sytuacji, gdy zdalnie pracują także inni domownicy lub gdy masz dzieci. W takiej sytuacji najlepiej będzie dopasować swoje godziny pracy do harmonogramu bliskich. Pracuj wtedy, gdy dzieci mają lekcje. Wytłumacz domownikom, że masz obowiązki i nie chcesz, żeby przeszkadzali Ci wtedy, gdy pracujesz.

Praca z domu przez Internet często wymaga także spotkań online z innymi członkami zespołu. Rozłóż sobie obowiązki w czasie tak, aby mieć przygotowane wszystkie ważne zadania na konkretną godzinę. Ostatnią niesłychanie ważną sprawą jest to, żeby kończyć pracę codziennie mniej więcej o tej samej porze. Nie przeciągaj obowiązków zawodowych do wieczora. Staraj się oddzielać życie zawodowe od prywatnego. O 17:00 czy 18:00 zamykaj laptopa i staraj się zapomnieć o pracy do następnego dnia. Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie odpocząć i się zrelaksować, lecz także wzrośnie Twoja produktywność.

Jak się zorganizować? Miejsce pracy

Organizacja miejsca do pracy zdalnej jest niezwykle ważną rzeczą. Oczywiście możesz teoretycznie pracować z własnego łóżka, ale raczej nie polecamy tej opcji. Ustanowienie sobie codziennej rutyny i wykreowanie w domu rzeczywistości przypominającej tę w biurze pomoże Ci oddzielić czas spędzany w pracy od czasu wolnego.

Jak się zorganizować, aby praca w domu była wygodna i produktywna? Biurko ustaw w pomieszczeniu, w którym nikt w ciągu dnia nie będzie Ci przeszkadzał. Najlepiej, aby nie była to sypialnia – miejsce do spania nie powinno kojarzyć Ci się z obowiązkami. Idealną opcją byłoby osobne biuro, ale możesz też z powodzeniem wygospodarować miejsce do pracy w salonie. Przyda Ci się również wygodne krzesło. Wytrzyj biurko i utrzymuj na nim porządek, dzięki temu łatwiej Ci będzie się skupić.

Podczas pracy zdalnej w domu miej przy sobie wszystko to, co normalnie nosisz ze sobą do biura. Przynieś sobie kawę lub herbatę oraz szklankę wody. Postaw na biurku krem do rąk, by nie musieć chodzić do łazienki i rozpraszać się, gdy wyschną Ci dłonie. Jeżeli potrzebujesz do pracy zdalnej przyborów do pisania i notesu, również połóż je na biurku. Przynieś sobie także ulubione ochronne pomadki do ust. W ciągu dnia często przecież odczuwamy potrzebę, aby nawilżyć wargi. Świetnie sprawdzi się np. Pomadka NIVEA Cherry Shine, która nie tylko pielęgnuje usta, lecz także nadaje im delikatny, lśniący kolor. Dzięki temu poczujesz się wyjątkowo nawet, gdy będziesz pracować z własnego domu!

Jak się zorganizować? Miejsce pracy

Praca bez wychodzenia z domu. Jak zadbać o swój komfort psychiczny?

Jak zrelaksować się po zdalnej pracy? Regularnie urządzaj sobie domowe spa. Dzięki temu odprężysz się i odpoczniesz po męczącym dniu, a dodatkowo zadbasz o swoją skórę. Świetnie sprawdzą się pielęgnujące maski do twarzy. Możesz nałożyć maseczkę wieczorem albo rano i… zacząć pracę! To z pewnością duży plus pracy bez wychodzenia z domu. Proponujemy np. zaaplikować maskę po śniadaniu, sprawdzić maile, porozciągać się, a następnie ubrać, zdjąć maseczkę i zasiąść do pracy. Doskonale sprawdzi się np. NIVEA Urban Skin Detox Claywash Żel, peeling i maska 3w1. Bogata formuła z czarnym ryżem, ekstraktem z zielonej herbaty i glinką kaolin działa antybakteryjnie, skutecznie oczyszcza, zmniejsza widoczność porów i gwarantuje efekt gładkiej, matowej skóry. Przeczytaj również artykuł, w którym znajdziesz przydatne wskazówki na temat urządzania domowego spa: Jak zrobić domowe spa – porady NIVEA.

Praca w domu na komputerze – jak zadbać o plecy i kręgosłup?

Obawiasz się, że praca zdalna z domu negatywnie wpłynie na Twoje samopoczucie psychiczne? Aby temu zapobiec, pamiętaj o oddzielaniu rzeczywistości zawodowej oraz osobistej. Pracuj w określonych godzinach, a następnie zamykaj laptopa i pozwól sobie odpocząć. Niezwykle ważna jest także aktywność fizyczna. Praca bez wychodzenia z domu nie może oznaczać, że w ogóle nie będziesz opuszczać swojego mieszkania. Codziennie wybieraj się chociażby na krótkie spacery. Natomiast w trakcie pracy co 1-2 godziny wstawaj, aby przeciągnąć się i przejść po domu.

Podczas zdalnej pracy pojawia się również problem braku kontaktu z innymi ludźmi. Jeśli nie możesz spotkać się z rodziną i znajomymi osobiście, regularnie dzwoń do nich lub urządzaj spotkania w formie wideorozmowy. Kontakt z ludźmi jest niezbędny do utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Praca bez wychodzenia z domu. Jak zadbać o swój komfort psychiczny?

Praca w domu na komputerze – jak zadbać o plecy i kręgosłup?

Pracując w biurze, zwykle mamy do dyspozycji stanowisko składające się z szerokiego biurka i wygodnego fotela biurowego. Podczas pracy zdalnej w domu często niestety bywa trochę inaczej. Jeśli przez kilka godzin dziennie siedzisz na kanapie, na łóżku bądź niewygodnym krześle, cierpi na tym Twój kręgosłup. Jak zadbać o plecy podczas pracy w domu na komputerze? Zainwestuj w wygodne biurko odpowiedniej wysokości oraz krzesło z oparciem dostosowane wysokością do biurka oraz do Twojego wzrostu. Od czasu do czasu możesz wstać od biurka i pracować na kanapie z komputerem położonym na specjalnej poduszce, ale nie powinno to być regułą. Wykonuj też ćwiczenia rozciągające plecy, aby zapobiec bólowi i spięciom mięśni. W tym temacie przekierowujemy Cię do innego z naszych artykułów: Ćwiczenia na bolące plecy – w domu i nie tylko!

Podczas pracy z komputerem w domu pamiętaj o tym, aby siedzieć prosto z łokciami umieszczonymi na biurku lub podłokietnikach. Co jakiś czas rób sobie przerwy na krótkie przechadzki i rozciąganie ciała. Natomiast po pracy chodź na spacery lub ćwicz w domu. Wypróbuj na przykład jogę lub pilates! Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Pilates – jak zacząć ćwiczyć go w domu?

Praca zdalna z domu – zachowaj pozory normalności

Praca zdalna z domu – zachowaj pozory normalności

Zachowanie normalności i balansu to jedna z kluczowych kwestii przy pracy zdalnej z domu. O oddzieleniu rzeczywistości zawodowej od życia osobistego pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Warto jednak wspomnieć także o dbaniu o swoje ciało. Praca w łóżku w piżamie z pewnością nie wpłynie dobrze na Twoje samopoczucie. Dodatkowo jeśli rozpoczniesz pracę bez umycia się i nałożenia kosmetyków do twarzy, zarówno Twoja cera, jak i nastrój mogą na tym ucierpieć.

Po wstaniu z łóżka umyj twarz chłodną wodą, używając ulubionego kosmetyku do oczyszczania twarzy. To pobudzi Cię do działania. Następnie nałóż serum do twarzy, a na to ulubiony krem nawilżający do cery tłustej, mieszanej bądź suchej – w zależności od potrzeb Twojej skóry. Świetnie sprawdzi się np. NIVEA Odświeżający Krem na Dzień 24H NAWILŻENIA. Jego formuła z witaminą E,  antyoksydantami, wyciągiem z kwiatu lotosa i NIVEA Moisture Care Complex skutecznie nawadnia, odświeża i chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Utrzymanie codziennej rutyny pielęgnacyjnej pomoże Ci w tym, jak się dobrze zorganizować podczas pracy zdalnej.

Praca w domu z dzieckiem. Jak to przeżyć?

Choć podczas pracy zdalnej z domu zwykle nie musimy widywać się z współpracownikami (wyjątkiem są wideokonferencje), nie oznacza to, że musisz całkowicie zrezygnować z makijażu. Oczywiście nie musisz się malować, jeśli nie chcesz. Jeżeli jednak czujesz się bardziej pewna siebie w delikatnym make-upie, postaw na pielęgnujące kremy BB, np. Upiększający Krem na Dzień NIVEA Glow Beauty BB 5w1. Kosmetyk szybko się wchłania i zapobiega świeceniu się cery w ciągu dnia. Dodatkowo tuszuje niedoskonałości bez zatykania porów. Gdy już nałożysz kosmetyki, ubierz się w wygodne, lecz schludne ubranie i siądź do pracy!

Praca w domu z dzieckiem. Jak to przeżyć?

Praca w domu z dzieckiem to prawdziwe wyzwanie. Jeśli masz wybór, oczywiście lepiej byłoby nie decydować się na taką opcję. Nie oszukuj się, że siedząc w domu z maluchem, będziesz mieć czas również na solidne wykonywanie obowiązków zawodowych. Praca zdalna to również praca, która wymaga sporo czasu oraz nawet większej samodyscypliny niż praca w biurze.

Nie zawsze jednak mamy wybór. Praca z domu dla mam bywa czasem koniecznością. Jeśli zostałaś zmuszona przez okoliczności do pracy zdalnej w domu z pociechą, musisz jakoś sobie poradzić. Jeżeli masz małe dzieci, dobrym pomysłem będzie poinformowanie o tym szefa lub współpracowników. Poproś ich o wyrozumiałość w tej trudnej sytuacji. Jeżeli to możliwe, możesz powierzyć pociechy pod opiekę dziadkom lub tak zorganizować harmonogram pracy, aby partner mógł zajmować się nimi, gdy Ty pracujesz i odwrotnie.

Praca w domu dla mam ze starszymi dziećmi jest nieco prostsza. Pociechy przez sporą część dnia mają zwykle lekcje. Poza tym postaraj się wytłumaczyć im, że masz swoje obowiązki i poprosić, aby nie przeszkadzały Ci w trakcie pracy. Zaplanujcie, że po skończeniu pracy zrobicie coś razem. Doskonale sprawdzą się np. wspólne ćwiczenia! Dzięki temu nie tylko spędzisz czas z dziećmi, lecz także zrobisz coś dobrego dla swojego zdrowia! Wypróbuj np. jogę – więcej na temat dowiesz się z artykułu: Joga w domu – jak ćwiczyć z dzieckiem? 13 prostych asan.