Krem do twarzy wyrównujący koloryt skóry – jak działa?

Krem do twarzy wyrównujący koloryt skóry – jak działa?

Piegi, popękane naczynka, rumień, ślady po trądziku i inne zmiany w kolorycie skóry – czy wszystkie można nazwać po prostu przebarwieniami? Na pewno nie, dlatego też w różny sposób podchodzi się do usuwania tych zmian czy ich maskowania. Zobacz, jak na tym polu działa krem wyrównujący koloryt skóry.

Krem wyrównujący koloryt cery – co to takiego?

Każdy z nas ma inny koloryt skóry. Możemy określić, do jakiej karnacji należy nasza skóra oraz jaki ma ona odcień (ciepły, chłodny, neutralny). Cechy te uwarunkowane są genetycznie, niemniej u wszystkich ludzi za kolor skóry odpowiadają pigmenty zwane melaniną. Melanina powstaje w melanocytach pod wpływem enzymu tyrozynazy. Proces silnie nasila promieniowanie UV, dlatego pod wpływem przebywania na słońcu nasza skóra się opala. Melanina gromadzi się w wewnątrz melanocytów, które wraz z przemianami w naskórku kierują się stopniowo ku zewnętrznym jego warstwom i rozmieszczając się tam, nadają widoczny gołym okiem kolor skóry.

Czasami jednak barwik ulega rozmieszczeniu nierównomiernie lub melanocyty pracują zbyt aktywnie, przez co na skórze pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia – np. pieprzyki, ostuda, plamy wątrobowe. Krem do twarzy wyrównujący koloryt może być kremem właśnie na tego typu zmiany.

Krem wyrównujący koloryt cery – co to takiego?

Jednak za nierównomierny koloryt skóry może odpowiadać nie tylko melanina, ale też np. płytko unaczyniona skóra. Wówczas pojawiają się na niej – stale bądź w określonych sytuacjach, np. w stanach pobudzenia emocjonalnego – czerwone plamy, o mniej lub bardziej regularnym kształcie. Jeśli dodatkowo występuje tendencja do pękania naczynek, za zmianę w zabarwieniu cery mogą odpowiadać także pajączki. Krem do twarzy wyrównujący koloryt skóry może więc odpowiadać także na takie problemy ze skórą.

A ślady po wypryskach? Te zmiany mają z kolei charakter blizn. Czy krem na nierówny koloryt skóry to także krem na problem taki, jak ten? Istnieją kremy o właściwościach rozjaśniających ślady po trądziku, jednak jako że blizny po wypryskach często są głębokie i gęsto rozmieszczone, sam krem może nie dawać wystarczających rezultatów. Krem na nierówny koloryt skóry z powodu trądziku może przyjąć inną postać – kremu do twarzy koloryzującego. Taki krem nie wpływa na zmniejszenie zmian w kolorycie, ale pomaga je maskować, jednocześnie pielęgnując skórę.

Krem do twarzy wyrównujący koloryt skóry – rodzaje

Krem do twarzy wyrównujący koloryt skóry – rodzaje

W zależności od tego, co jest przyczyną nierówności w kolorycie skóry, krem na ten problem przyjmuje inną postać. Pierwsze rozróżnienie zasygnalizowaliśmy już wyżej – na krem, który wyrównuje koloryt aktywnie, tj. poprzez specjalnie dobrane składniki w swojej formule jest w stanie rozjaśniać i eliminować przebarwienia oraz na krem koloryzujący, czyli zawierający w sobie maskujące pigmenty.

Formuła kremu do twarzy wyrównującego koloryt skóry będzie różnić się w zależności od tego, jakie jest podłoże zmian w kolorycie. Przebarwienia melaninowe można rozjaśniać np. kremami do twarzy bądź serum do twarzy z witaminą C, rozszerzone naczynka można zwęzić kremem z arniką lub rokitnikiem, zaczerwienienia wywołane przez podrażnienia – kremem do cery wrażliwej z formułą o łagodzącym działaniu.

Warto tu dodać, że często krem wyrównujący koloryt skóry jest jednocześnie kremem do twarzy nadającym koloryt. Oznacza to, że aktywnie przeciwdziała zmianom w kolorycie, a jednocześnie je maskuje dzięki zawartości pigmentów.

Krem CC – co to jest?

Krem CC – co to jest?

Przykładem kremu do twarzy nadającego koloryt jest krem CC. Skrót ten rozwija się w różny sposób – jako Color Control Cream, Color and Correct czy Color and Care. Dwa pierwsze warianty wskazują bardziej na funkcję koloryzującą, ostatnia natomiast w równym stopniu stawia nacisk na kolor i pielęgnację. I to właśnie to rozumienie jest najbliższe prawdzie, bo krem CC ma za zadanie tuszować nierówny koloryt skóry, ale jednocześnie dbać o jej dobrą formę. Tak, by zapewnić jej lepsze warunki do samodzielnego eliminowania przyczyn problemu.

BB – krem pielęgnujący i korygujący koloryt

Krem CC – co to jest?

BB krem na kosmetycznym rynku pojawił się nieco wcześniej niż krem CC (wskazuje na to także kolejność wykorzystanych do oznaczenia nazw liter w alfabecie!). Pełna nazwa kremu BB, czyli Blemish Balm, wskazuje bardziej na pielęgnacyjną rolę tego kosmetyku. „Balsam na niedoskonałości” nasuwa skojarzenia z produktem przynoszącym ukojenie cerze nadreaktywnej lub trądzikowej. W rzeczywistości jest to krem o szerokim zastosowaniu. W swoim założeniu – gdy w niemieckich laboratoriach powstawały pierwsze jego formuły – miał być kremem dla różnych typów cery, wspierającym eliminowanie niedoskonałości różnego pochodzenia. Jego formuła powinna być więc odpowiednia zarówno dla cery trądzikowej, jak i wrażliwej. Z czasem formuły kremów zaczęto poddawać udoskonaleniom, dzięki czemu dziś można wyodrębnić osobny krem BB do cery tłustej, krem BB do cery mieszanej czy wrażliwej.

Postać kremu BB może nasuwać na myśl pomysł o… samodzielnym go sporządzeniu. Jak zrobić krem BB? Wydaje się, że wystarczy wymieszać ze sobą porcję kremu na dzień z używanym na co dzień podkładem lub korektorem. Efekt jednak wcale nie musi być taki, jakiego oczekiwalibyśmy po kremie BB. Po pierwsze, problematyczne jest to, w jakich proporcjach wymieszać z sobą oba kosmetyki, by produkt końcowy w wystarczającym stopniu zaspokajał potrzeby skóry i zapewniał krycie. Po drugie, formuły kremu i podkładu mogą ze sobą nie współgrać, mieszanka może rozwarstwiać się na twarzy bądź niewystarczająco stapiać ze skórą. W kremie BB taki problem nie występuje – jego formuła opracowana jest w taki sposób, by koloryzujący pigment był integralną jej częścią.

Krem CC a BB – jakie są różnice?

Na pierwszy rzut oka różnice między kremem CC a kremem BB są trudno uchwytne. W końcu oba kremy mają za zadanie zarówno maskować niedoskonałości poprzez koloryzowanie skóry, jak i pielęgnować skórę pod kątem zwalczania tych niedoskonałości. Krem BB i krem CC rzeczywiście są sobie bliskie, na pewno nie można stwierdzić, że są tym samym albo czymś zupełnie od siebie różnym.

A zatem: czym się różni krem CC od BB, że na rynku funkcjonują oba te produkty równolegle? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kremy BB są bardziej pielęgnacyjne, natomiast kremy CC bardziej kryjące. Niekiedy jednak zwraca się uwagę na fakt, że krem CC ma bardziej zaawansowaną formułę i dlatego lepiej sobie radzi z bardziej złożonymi problemami z kolorytem skóry. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie – owszem, wiele kremów CC poleca się do pielęgnacji skóry z trudniejszymi problemami (trądzik i blizny po wypryskach, rumień przy cerze naczynkowej), jednak nie ze względu na właściwości lecznice, ale właśnie maskujące. Krem BB natomiast zawsze funkcjonował jako lekki kosmetyk pielęgnujący skórę i nadający kolor, jednak funkcje takie jak nawilżanie, łagodzenie i regeneracja odgrywają w nim wiodącą rolę.

Jaki krem BB do cery trądzikowej?

Czy obecność w sprzedaży obu kremów koloryzujących do skóry ma faktyczne uzasadnienie? Wiele wskazuje na to, że tak. Każda z nas to inny przypadek, odcień skóry, problemy z nią związane… Im więcej wariantów kremów, tym większe prawdopodobieństwo, że każda z nas znajdzie ten najlepiej dopasowany do siebie. Choć krem BB w założeniu jest bardzo uniwersalny, w rzeczywistości nie do każdej z nas będzie pasował jego odcień. Podobnie z kremem CC – nie dla każdej z nas jego pielęgnujące właściwości będą na tyle wystarczające, by stale używać go w charakterze kremu na dzień. To, czy powinnaś sięgnąć po krem CC, czy BB, zależy od Twoich indywidualnych obserwacji i potrzeb. Niemniej, warto na początku zasugerować się ogólnymi wskazaniami, dla kogo lepszy może okazać się krem BB, a dla kogo krem CC.

Jaki krem BB do cery trądzikowej?

Trądzik jest chorobą skóry i w pierwszej kolejności powinien być diagnozowany przez lekarza. Nawet najlepszy krem BB zaszkodzi (lub w najlepszym przypadku ani trochę nie poprawi stanu chorej skóry), gdy w obrębie skóry toczy się stan zapalny. Krem BB może być dobrym kosmetykiem dopiero po całkowitym wyleczeniu trądziku. Jeśli lekarz nie zdiagnozował u Ciebie trądziku, a Twoja cera ma jedynie skłonność do pojedynczych wyprysków, możesz wypróbować na sobie działanie kremu BB. Twoja skóra potrzebuje bowiem (tak samo jak każdy inny typ skóry) nawilżenia, łagodzenia podrażnień, regulowania pracy gruczołów łojowych… Możesz mieć tendencję do niedoskonałości, ale dzięki właściwemu obchodzeniu się ze swoją skórą – przede wszystkim przez właściwą pielęgnację – te niedoskonałości wcale nie muszą się pojawiać!

W jakim natomiast stopniu krem BB będzie w stanie zamaskować zmiany na twarzy? Choć to produkt o podwójnej funkcji, zadania pielęgnacyjne są dla niego istotniejsze. Oznacza to, że krem BB nie zamaskuje trądziku o mocnym nasileniu oraz blizn po nim. Może natomiast się sprawdzić, gdy trądzik masz już dawno za sobą, a ślady są już nieznaczne.

BB – krem pielęgnujący i korygujący koloryt

Jak dobrać krem BB?

Zastanawiasz się, jaki krem BB wybrać? Sprawdź, jakie potrzeby skóry zaspokaja dany krem. Na co dzień możesz sięgać po produkt taki, jak Upiększający krem na dzień NIVEA Glow Beauty BB 5w1, który ujednolica koloryt, matuje i zmniejsza widoczność porów, łagodzi podrażnienia i redukuje niedoskonałości. Latem natomiast, gdy wyjeżdżasz na wakacje, możesz zabrać ze sobą Nawilżający krem do twarzy BB NIVEA SUN SPF 50+, który dodatkowo chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, które w istotnej mierze przyczynia się do powstawania przebarwień.

Jaki krem wyrównujący koloryt po trądziku?

Cera trądzikowa – nawet po wyleczeniu zmian zapalnych – najczęściej zachowuje swój dotychczasowy charakter, czyli może się przetłuszczać i mieć skłonność do wyprysków. Dlatego też do jej pielęgnacji lepiej sprawdza się zwykle krem CC. Krem CC do twarzy kryje mocniej niż krem BB, z reguły też bardziej matuje. Jeśli jednak po trądziku nie masz już wiele do ukrycia, możesz też wypróbować kremu BB przeznaczonego do cery tłustej.

Krem CC do cery naczynkowej

Krem CC bywa rekomendowany do cery naczynkowej, jednak pod warunkiem, że jego formuła została stworzona z myślą o potrzebach takiej cery. Cera naczynkowa potrzebuje łagodzenia nadmiernej reaktywności i wzmacniania mało elastycznych naczynek krwionośnych, nie wystarczy jej zatem krem, który głównie koloryzuje i zapewnia jedynie podstawowe potrzeby skóry. Koloryzujący krem do twarzy ze składnikami kluczowymi z punktu widzenia cery naczynkowej to jedno z lepszych rozwiązań, bo zarówno zwalcza źródło problemu, jak i maskuje go od zewnątrz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast kremu CC stosować zwykły krem do cery naczynkowej i kryjący makijaż – zwłaszcza, jeśli zaczerwienienia na Twojej twarzy są na tyle mocne, że krem CC nie pokrywa ich w wystarczającym stopniu. Jeśli zdecydujesz się na krem CC, wybierz wariant z ochroną UV. Krem CC z filtrem oprócz łagodzenia i koloryzowania będzie też chronił skórę przed jednym z ważniejszych czynników, które nasilają zaczerwienienie – promieniowaniem UV.

Dla kogo krem CC, a dla kogo nie?

Krem CC, podobnie jak BB, jest dość uniwersalny, tzn. można go używać na różne problemy z nierównym kolorytem – na zaczerwienienia przy cerze skłonnej do trądziku (krem CC do cery mieszanej i krem CC do cery tłustej) i pękania naczynek czy podrażnień (krem do cery wrażliwej). Krem CC nie będzie jednak wystarczający dla trudniejszych przypadków, tzn. przy silnym trądziku, głębokich bliznach po wypryskach, w fazach zaostrzenia trądziku różowatego bądź innych chorób skórnych. Takie problemy powinny skłaniać do konsultacji z dermatologiem i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Krem CC – jak nakładać?

Krem CC a BB – jakie są różnice?

Można spotkać się z opiniami, że nawet najlepszy krem CC nie wystarcza samodzielnie jako krem na dzień i podkład. Rzeczywiście, wiele kremów CC nastawionych jest bardziej na koloryzowanie niż pielęgnację, dlatego same w sobie mogą nie dbać o skórę w wystarczającym stopniu i nie powinnaś rezygnować z kremu na dzień. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą (patrz: przykład kremu CC do cery naczynkowej opisany wyżej). Jeśli podoba Ci się idea pielęgnacyjnego kremu koloryzującego, ale nie chcesz używać jednocześnie kremu na dzień i kremu CC, sprawdź, jak działa na Ciebie krem BB. Być może stopień, w jakim wyrównuje on koloryt, będzie Ci odpowiadał, a przy tym potrzeby skóry będą lepiej zaspokojone. Możesz także używać alternatywnie krem-bazę pod makijaż przed nałożeniem kremu CC dla dodatkowej pielęgnacji.

Przeciwzmarszczkowy krem wyrównujący koloryt skóry: krem-podkład w poduszce

Kremy koloryzujące mają wielozadaniową formułę… i niejedną formę. Oprócz pewnie już Ci znanych kremów BB i CC możesz także sięgnąć po krem-podkład w poduszce NIVEA Cellular! Formuła 3w1 z kwasem hialuronowym naturalnie wyrównuje koloryt skóry, intensywnie nawilża skórę przez 24h i wygładza zmarszczki, nadając cerze gładkość i promienny wygląd. Twoja skóra będzie wyglądać pięknie, bez efektu maski. Krem-podkład w poduszce dostępny jest w 3 wariantach kolorystycznych:

Jak dobrać krem BB?

Krem wyrównujący koloryt skóry – nie tylko koloryzujący

Jak wspomnieliśmy na samym początku, krem na koloryt skóry to także krem ze składnikami aktywnie zmniejszającymi nieregularny kolor cery. Nie ma on właściwości kryjących, ale wspiera eliminowanie problemu – zwężając naczynka, łagodząc zaczerwienienia, rozjaśniając plamki pigmentacyjne. Które kosmetyki NIVEA możemy zaliczyć na poczet kremów wyrównujących koloryt skóry?

Krem wyrównujący koloryt cery – Przeciwzmarszczkowy krem na dzień NIVEA Q10 Energy Zdrowy Blask

Przeciwzmarszczkowy krem na dzień NIVEA Q10 Energy Zdrowy Blask to przykład kremu nawilżającego wyrównującego koloryt skóry. To działanie, którego można spodziewać się po formule z witaminą C – antyoksydantem o potwierdzonym działaniu rozjaśniającym cerę. Mówiąc profesjonalnie, witamina C jest inhibitorem melanogenezy, czyli działa hamująco na wytwarzanie pigmentu skóry. Zbliżone działanie ma witamina E, również zawarta w kremie wyrównującym koloryt cery NIVEA.

Warto wiedzieć, że poszczególne składniki rozjaśniające skórę działają w różny sposób. Witaminy C i E hamują syntezę melaniny na drodze działania promieniowania UV. Niektóre kwasy AHA również ograniczają nadmierną pracę melanocytów, a betulina zawarta m.in. w ekstrakcie brzozy hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu niezbędnego do produkcji barwnika skóry.

Jaki krem wyrównujący koloryt po trądziku?

Krem koloryzujący z filtrem

Zmiany w kolorycie cery – przede wszystkim takie jak plamy wątrobowe, piegi, ostuda itp. – bywają oporne na różne zabiegi wybielające. Dlatego lepiej jest im zapobiegać, niż potem z nimi walczyć, np. poprzez stosowanie kremu koloryzującego z filtrem. To jedna z najlepszych metod prewencyjnych, bo promieniowanie słoneczne przyczynia się do powstawania większości opisywanych tu zmian.

Wysoki faktor wskazany jest przede wszystkim latem, podczas wakacji – to produkt tak samo ważny, jak kosmetyki do opalania ciała. Najlepiej jest wówczas sięgać po krem koloryzujący z filtrem 50 lub wyższym. Dzięki temu, że krem nadaje skórze kolor, pozwala zrezygnować z makijażu na urlopie. Wyrównuje koloryt cery i zapobiega przebarwieniom w przyszłości! Rekomendowany przez nas krem koloryzujący SPF 50 to oczywiście wymieniony już wcześniej Nawilżający krem NIVEA SUN UV Face 50+.

Jeśli masz tendencję do przebarwień, kremu z filtrem używaj także na co dzień. Filtr SPF 15 znajdziesz we wspomnianym kremie NIVEA Q10 Energy Zdrowy Blask, wyższy – SPF 30 – zawierają kremy przeciwzmarszczkowe na dzień takie jak Przeciwzmarszczkowy + ujędrnienie krem na dzień NIVEA Q10 POWER oraz Przeciwzmarszczkowy + modelujący krem na dzień NIVEA 65+.

Krem CC do cery naczynkowej
Dla kogo krem CC, a dla kogo nie?

Krem do twarzy wyrównujący koloryt skóry, a może serum?

Czasem krem wyrównujący koloryt skóry twarzy nie wystarcza. Jeśli nie chcesz wyłącznie maskować swojego problemu, ale aktywnie go zwalczać, sięgnij po serum do twarzy. Przeciwko przebarwieniom działa np. Kuracja na przebarwienia NIVEA Hyaluron Cellular Filler. Serum zapobiega oznakom starzenia, równocześnie rozjaśniając przebarwienia dzięki formule z inhibitorem melaniny. Serum będzie wspaniałym uzupełnieniem dla dobrego kremu wyrównującego koloryt skóry.   

Krem CC – jak nakładać?

Serum rozjaśniające z witaminą C i antyoksydantami

Nie masz typowych przebarwień, ale Twoja cera ma ogółem nierówny koloryt, miejscami jest poszarzała i brakuje jej blasku? Swój krem na noc codziennie uzupełniaj 7-dniową kuracją w ampułkach NIVEA Q10 Energy. To produkt z tej samej linii NIVEA Q10 Energy, co polecany wcześniej krem na dzień.

Skóra o jednolitym kolorycie to marzenie nie do spełnienia? Teraz z pewnością już wiesz, jak wiele możesz zrobić, by przybliżyć się do swojego celu!