Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Skóra uwielbia być pielęgnowana! Odkryj naszą listę dobrych praktyk, które zapewnią jej piękny i zdrowy wygląd. Jak sprawić, by Twoja cera była gładka, miękka i nawilżona? Spójrz na nasz zbiór dobrych praktyk pielęgnacyjnych, by łatwiej było Ci dbać o skórę twarzy!

Jak dbać o skórę twarzy?

Każdego dnia na naszą skórę działa szereg czynników, mówiąc delikatnie – niekoniecznie jej przyjaznych. Niektóre z nich są od nas niezależne, za inne w mniejszym bądź większym stopniu same odpowiadamy. Aby czynniki te nie postarzały ani w żaden inny sposób nie osłabiały kondycji skóry, naszym zadaniem jest każdego dnia prowadzić określone działania pielęgnacyjne. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby dbanie o cerę było niezwykle trudnym i czasochłonnym zadaniem, jednak bez obaw. Wiele z działań na pewno podejmujesz nie od dziś i są one dla Ciebie tak naturalne, że nawet się nad nimi nie zastanawiasz. Jest w tym jednocześnie dobrodziejstwo i pułapka. Rutynowe, automatyczne niemal działanie pozwala oszczędzać siły i czas (ile energii traciłby umysł, gdyby codziennie na nowo analizował każdą najdrobniejszą czynność!), ale jednocześnie sprawiają, że przestajemy dostrzegać zmiany, nowe potrzeby i właściwie na nie reagować. Dlatego też od czas do czasu jest wskazane, by przyjrzeć się swoim schematom (ogólnie w różnych dziedzinach życia, ale nam głównie chodzi o to, jak dbać o skórę twarzy) – i wyłapać z niego to, co działa dobrze oraz to, co kuleje bądź kiedyś się sprawdzało, ale teraz już nie wystarcza. Zastanawiasz się, czy stosujesz prawidłową pielęgnację twarzy? Sprawdź, czy obecne są w niej następujące dobre praktyki.

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Jak zadbać o cerę? Bądź dla niej delikatna

Co jakiś czas natrafiasz na groźnie brzmiące doniesienia na temat zanieczyszczeń środowiska w którym żyjesz i ich wpływie na cerę albo o tym, że jednym z głównych grzechów pielęgnacyjnych Polek jest niedokładny demakijaż oraz oczyszczanie twarzy, przez co skóra staje się podrażniona, skłonna do rozwoju chorób, starzejąca się szybciej. Te komunikaty mogą skłaniać ku wnioskowi: więcej, mocniej, bardziej, jeśli chodzi o oczyszczanie cery! W pogoni za idealną czystością skóry można popaść w drugą skrajność i stracić z oczu kluczową dla dobrej formy skóry potrzebę: potrzebę delikatności. Jeśli czasem się zastanawiasz, jak poprawić stan cery, pozbyć się podrażnienia, przesuszenia albo przetłuszczania, w pierwszej kolejności przyjrzyj się sposobowi, w jaki oczyszczasz skórę. Czy robisz to wystarczająco delikatnie? A może jednak pocierasz skórę, naciągasz ją, robisz silne peelingi, wyciskasz krostki i wągry? Taka pielęgnacja twarzy to sabotaż wobec niej! Jak zadbać o cerę podczas oczyszczania? Z kosmetyków do oczyszczania twarzy zawsze korzystaj zgodnie z ich przeznaczeniem, tzn. obficie zwilżaj twarz wodą, jeśli kosmetyk służy do mycia twarzy z wodą, a płyn  micelarny aplikuj na płatek kosmetyczny i przecieraj nim delikatnie skórę. Nie bądź minimalistką, jeśli chodzi o ilość kosmetyków oczyszczających. Jeśli zaaplikujesz za mało żelu czy mleczka do demakijażu, trudno Ci będzie nie pocierać skóry.

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje
 Nie staraj się usunąć całego makijażu twarzy jednym płatkiem – wymieniaj je co chwilę na kolejne (każdy ma być dobrze nasączony kosmetykiem oczyszczającym!), dzięki czemu zanieczyszczenia usuniesz skuteczniej i bez silnego tarcia.

Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku – pilnuj kolejności

Kolejną dobrą praktyką w zakresie codziennej pielęgnacji twarzy jest trzymanie się stałej kolejności stosowania kosmetyków. Rządzą nią pewne zasady, niektóre z nich są nienaruszalne (np. ta, że zabiegi oczyszczające zawsze stanowią pierwszy pielęgnacyjny krok), inne można lekko dostosowywać do swoich potrzeb (np. stosując kilka dodatkowych kroków, bądź pomijając niektóre). Ważne, by trzymać się konsekwentnie schematu, który sobie wypracujesz.

Spójrz, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku w wersji maksymalnej, czyli z uwzględnieniem wszystkich możliwych kroków:

1. Demakijaż oczu i twarzy.
2. Oczyszczanie (może dzielić się na kolejne, mniejsze kroki, w zależności od tego, jakich kosmetyków używasz).

-Peeling do twarzy (nie jest to oczywiście codzienny element, stosuje się go od jednego do kilku razy w tygodniu; zalicza się do zabiegów oczyszczających, ale nie można go zastosować przed demakijażem i oczyszczeniem skóry).
-Maseczka (podobnie jak z peelingiem, stosowana 1-3 razy w tygodniu, do zmywania z wodą bądź nasączonym płatkiem kosmetycznym).

3. Tonik do twarzy (pod warunkiem, że do oczyszczania twarzy stosujesz wodę).
4. Serum do twarzy (może być elementem codziennej pielęgnacji, możesz też używać go czasowo, tzn. w formie kilkutygodniowej kuracji parę razy w ciągu roku. Do stosowania zawsze na czystą skórę, zawsze przed właściwym kremem).
5. Krem pod oczy
6. Krem na dzień/na noc.

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Pielęgnacja twarzy – rób dokładny demakijaż

Powiedzieliśmy sobie o potrzebie łagodnego obchodzenia się ze skórą podczas oczyszczania, ale nie wspomnieliśmy o jeszcze jednej dobrej praktyce podczas oczyszczania i demakijażu – o byciu w tym dokładną. Myślisz, że to trudne i czasochłonne i już na wstępie czujesz się zdemotywowana? Uwierz nam na słowo, to działanie wejdzie Ci w krew szybciej, niż Ci się wydaje! Dostosuj metodę oczyszczania do swoich potrzeb i odczuć, jeśli najbardziej świeżo czujesz się dopiero wtedy, gdy opłuczesz twarz wodą, nie trzymaj się za wszelką cenę oczyszczania samym płynem micelarnym – śmiało sięgaj po kosmetyki do demakijażu, dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli często stosujesz makijaż wodoodporny, sięgaj do dwufazowe płyny do demakijażu, które z łatwością usuną nawet trwały tusz do rzęs, bez pocierania. Jeśli raczej stosujesz lekki, codzienny makijaż, świetnie sprawdzi się płyn micelarny, w zestawie z płynem do demakijażu oczu (na specjalne okazje).

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Zrób sobie dzień bez makijażu

Dzień bez Makijażu – dokładnie tak, zapisany wielkimi literami – to jedno ze świąt nietypowych, które obchodzone jest 5 maja. „Obchodzone” to może za duże słowo, Światowego Dnia bez Makijażu z pewnością nie da się przyrównać do Dnia Ziemi, ale Ty możesz to zmienić – przynajmniej dla siebie. Świętowanie raz w roku oczywiście nie wniesie nic szczególnego do zdrowia Twojej cery, dlatego zachęcamy Cię do tego, byś to święto potraktowała jako inspirację. Dzień bez makijażu raz w tygodniu? To brzmi już całkiem dobrze, zwłaszcza, jeśli dotąd malowałaś się absolutnie codziennie. Teraz możesz sobie postanowić, że zrezygnujesz z makijażu w te dni, w które czas spędzasz z rodziną, a nie w pracy. Jeśli nie wyobrażasz sobie nawet wyjścia do zoo albo na basen bez make-upu, przedsięwzięcie będzie miało dla Ciebie charakter wyzwania! Czujesz, że to za wiele? Zacznij zatem stopniowo, przez pierwszych kilka tygodni w swój wyznaczony dzień bez makijażu rezygnuj z pełnego make-upu na rzecz lekkiego makijażu (np. bez cieni na powiekach, szminki na ustach i pełnego konturowania twarzy).

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

W porządku, ale dlaczego namawiamy Cię do praktykowania dnia bez makijażu? Może to być pierwszy krok do tego, byś znowu zaczęła podobać się sobie w naturalnym wydaniu. Gdy latami wykonujesz pełny, bogaty makijaż, w wersji „saute” możesz czuć się już niekomfortowo, niepełnowartościowo. A to nieprawda, przecież natura (z typowymi dla niej niedoskonałościami) jest przecież najpiękniejsza. Im częściej będziesz sobie pozwalać na brak makijażu, tym większej pewności siebie będziesz nabierać.

Drugi, niemniej ważny argument na rzecz dnia bez makijażu, to odpoczynek, jaki takie działanie przynosi skórze. Twoja cera będzie mogła wreszcie odetchnąć i wykorzystać pełnię potencjału kosmetyków pielęgnacyjnych. Brak makijażu sprzyja wykonywaniu dodatkowych zabiegów, na które na co dzień nie masz siły i czasu, bo przecież najpierw trzeba pozbyć się grubej warstwy makijażu… Gdy make-upu brak, wystarczy umyć twarz ze zwykłych zanieczyszczeń i już można robić peeling czy nakładać maseczkę.

Trzeci argument? Twarz bez makijażu daje ogromny komfort psychiczny! Możesz swobodnie przytulać innych na powitanie, przyjmować i rozdawać całusy, przyłożyć twarz do poduszki na drzemkę w ciągu dnia i po prostu podrapać się po czubku nosa, bez martwienia się o uszkodzenie makijażu. Ten komfort psychiczny przyjdzie w momencie, w którym przezwyciężysz uczucie, że bez makijażu „czegoś Ci brakuje”.

Krem BB a podkład. Używaj ich zamiennie

Bardzo blisko praktyki dnia bez makijażu leży praktyka zastępowania ciężkich kosmetyków kolorowych ich lżejszymi odpowiednikami. Warto, byś się nauczyła, że pełny i maksymalnie trwały makijaż nie jest niezbędny w każdych warunkach i na każdą okazję. Masz dzień wolny, ale wychodzisz z przyjaciółką na 3 godziny do kina? Zrób lżejszy makijaż, bo będzie Ci potrzebny tylko przez te 3-4 godziny. Będziesz mogła go zmyć zaraz po powrocie do domu! Pamiętaj, że idealna kobieca twarz to niekoniecznie twarz z precyzyjnymi kreskami na powiekach czy idealnie wyrysowanym konturem ust, ale twarz, na której wciąż widać piękno natury. Lekko prześwitujące ślady po krostkach są o wiele lepsze niż za mocno podkreślone brwi i zbyt wyraziste konturowanie, bo drobnym niedoskonałościom cery nikt nie przygląda się z bliska, a przesadny makijaż rzuca się w oczy już z daleka.

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Bardzo dobrym sposobem na lżejszy zamiennik w makijażu jest krem BB. Jaka jest różnica miedzy kremem BB a podkładem? Przede wszystkim w stopniu napigmentowania oraz w funkcjach, jakie oba produkty mają spełniać. Podkład to przede wszystkim produkt wyrównujący koloryt cery i maskujący niedoskonałości, dlatego też zawiera w sobie bardzo dużo pigmentów. Krem BB natomiast ma wiele innych zadań do wykonania, wyrównywanie kolorytu skóry jest tu na tym samym poziomie, co np. nawilżanie albo ochrona przed słońcem (jeśli produkt zawiera filtry UV). Jeśli więc kiedykolwiek się zastanawiałaś, jak pielęgnować twarz, gdy często się malujesz, zastępowane od czasu do czasu podkładu kremem BB może być dla Ciebie jedną z lepszych praktyk!


Nawilżanie skóry – zadbaj o to codziennie!

Potrzebę nawilżania skóry powtarzamy jak mantrę. Jednak całkiem słusznie, bo świadomość w tym zakresie wciąż nie jest wystarczająca. Wiele kobiet nadal wierzy, że nawilżanie jest tylko dla suchej cery, w związku z czym w swoich kosmetykach do twarzy stawiają na działanie przeciwzmarszczkowe, matujące czy przeciwtrądzikowe. Tymczasem nawilżania potrzebuje każda z nas! Czy wiesz, że wysuszona skóra twarzy może paradoksalnie skutkować nadmiernym przetłuszczaniem? Ochronny płaszcz skóry nie bez powodu nazywa się przecież hydro-lipidowym, tworzą go zarówno substancje tłuszczowe (lipidy), jak i woda.

Czym nawilżyć twarz? Powinnaś raczej zapytać, czym nawilżać, bo to nie działanie jednorazowe, ale proces. O nawilżanie wcale nietrudno, zwłaszcza, że masz do dyspozycji i kremy do twarzy. Kremy nawilżające na dzień zapewnią Ci bardziej promienny wygląd w ciągu dnia i przyjemnie miękką w dotyku skórę, natomiast kremy nawilżające na noc zadbają o głębsze nawilżenie (nocą na pełnych obrotach działają procesy regeneracyjne skóry). Jak dbać o cerę dzięki dobrej praktyce codziennego nawilżania? Po prostu znajdź swój krem nawilżający, np. z poniższych propozycji:

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Tonik do twarzy – polub się z nim!

Z praktyką używania toniku do twarzy jest trochę tak, jak z praktyką nawilżania skóry. Wiele kobiet nie do końca zdaje sobie sprawę, czym tonik jest i jakie tak naprawdę zadania spełnia. Błędne wyobrażenie na jego temat to najczęściej przekonanie, że to jeden z wielu produktów do oczyszczania skóry. Jest w tym odrobina prawdy, bo tonik ma zdolność usuwania zanieczyszczeń, jednak jest to jego drugorzędna rola. Podstawowe zadanie toniku to przywracanie skórze jej fizjologicznego pH, zaburzonego po procesie oczyszczania. Tonik to kosmetyk odpowiedni zarówno w pielęgnacji skóry tłustej, jak i mieszanej czy suchej.

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Tonik potrzebny jest Ci jednak tylko wtedy, gdy twarz oczyszczasz kosmetykami wymagającymi użycia wody. Woda ma bowiem pH równe 7, czyli neutralne, natomiast naturalne pH skóry jest lekko kwaśne, między 4,5 a 6. Stale zaburzona równowaga odczynu cery może w czasem prowadzić do problemów ze skórą twarzy. Tonik może dać dużo dobrego zwłaszcza w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej, bo zwykle działa także zwężająco na pory oraz matująco.

Dobra praktyka w zakresie używania toniku brzmi zatem: nie traktuj go jako produktu typowo do oczyszczania twarzy i używaj zawsze wtedy, gdy umyjesz twarz wodą!


Codzienna pielęgnacja twarzy – stosuj osobny krem na dzień i na noc

Jak już wspomnieliśmy przy okazji tematu nawilżania, Twoim orężem w działaniach na rzecz zdrowej cery są kremy na dzień oraz kremy na noc. Cera ma różne potrzeby w ciągu dnia oraz nocom, dlatego tak ważne jest stosowanie dedykowanych porom dnia formuł. Krem na dzień zawiera z filtry UVA/UVB aby chronić skórę przed słońcem, a krem na noc pomaga skórze regenerować się i ją odżywia. Powinnaś używać osobnego kremu na dzień i na noc także dlatego, że w ciągu dnia na pewno zależy Ci na zmatowieniu cery, zmniejszeniu widoczności porów i dobrego przygotowaniu skóry na makijaż, jeśli więc używałabyś tylko na dzień kremu na noc, nie osiągnęłabyś tych efektów. Podobnie nocą – krem na dzień pod makijaż sprawi, że Twoja cera będzie wyglądała atrakcyjniej, ale użyty na noc, nie zaspokoi wszystkich potrzeb, jakie skóra ma podczas snu.

Przeczytaj także: Krem na dzień i krem na noc – przekonamy Cię do kompletu!


Złuszczanie naskórka – rób regularny peeling

Kolejna dobra praktyka w pielęgnacji skóry to złuszczanie naskórka. Skóra wprawdzie dysponuje własnymi mechanizmami oczyszczania się z martwych komórek naskórka, jednak nie są one wystarczające, jeśli chcesz mieć piękną, zdrową i promienną cerę na co dzień, bez odstających skórek. Złuszczanie naskórka twarzy wzmaga regenerację skóry, sprawia, że przebiega ona sprawniej. Poza tym poprawia wchłanianie kosmetyków – zbyt gruba warstwa martwego naskórka nie pozwala efektywnie przenikać ich składnikom w głąb skóry.

Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Jak dbać o twarz za pomocą peelingu? Zabieg wykonuj regularnie, przy pomocy kosmetyku dostosowanego do potrzeb Twojej cery. Chodzi przede wszystkim o stopień złuszczania. Jeśli masz ogólnie zdrową cerę, wystarczy Ci drobnoziarnisty peeling stosowany raz w tygodniu, jeśli natomiast masz zanieczyszczoną, tłustą cerę i wrażenie zgrubiałego naskórka, częściej sięgaj po peeling gruboziarnisty. Poszukaj różnych intensywności złuszczania wśród Peelingów ryżowych od NIVEA!


Jak poprawić wygląd cery? Zadbaj o higieniczną aplikację kosmetyków

Z pewnością nie raz słyszałaś, że odruch niekontrolowanego dotykania twarzy należy w sobie zwalczać. Na dłoniach jest mnóstwo bakterii, które przenosisz na twarz z każdym dotknięciem.

Może się tak zdarzyć, jeśli przez długi czas używasz jednego kremu, który aplikujesz poprzez zanurzenie palca w jego słoiczku. Jeśli wcześniej nie umyjesz rąk, bakterie trafiają do kosmetyku. Mogą się w nim namnażać, przez co z każdym kolejnym użyciem kosmetyku, na twarz nakładasz nie tylko krem, ale i coraz więcej drobnoustrojów. Może się to przyczyniać do nasilania wyprysków i podrażnienia skóry.


Praktyki pielęgnacyjne, za które skóra Ci podziękuje

Jak podoba Ci się nasza lista dobrych praktyk w zakresie pielęgnacji skóry twarzy? Niektóre z nich pewnie nie są dla Ciebie odkryciem, ale… czy wykorzystujesz je na co dzień? Między świadomością różnych potrzeb a ich skrupulatnym zaspokajaniem jest spora różnica. Czy podejmiesz wyzwanie i zadbasz o to, by wszystkie punkty na liście móc oznaczyć jako „wykonane”?