Przebarwienia na dłoniach - jak się przed nimi chronić?

Przebarwienia na dłoniach

Czym są i jak się przed nimi chronić? Przebarwienia na dłoniach mogą pojawiać się wraz z wiekiem, ale nie tylko – w niektórych przypadkach dotyczą też ludzi młodych. Co jest przyczyną powstawiania plam na skórze dłoni? Zobacz, jak im skutecznie zapobiegać i zmniejszyć widoczność tych już istniejących!

Plamy na skórze dłoni – jak powstają?

Przebarwienia na dłoniach znane są również jako plamy wątrobowe lub plamy starcze. Na początku warto jednak podkreślić, że ich pojawienie się nie ma żadnego związku z wątrobą, a niekoniecznie też z wiekiem. Pierwsza nazwa nawiązuje do barwy zmian, która przypomina kolor wątroby, natomiast druga odnosi się do faktu, że plamy są często jednym z efektów starzenia się skóry – choć jak już zostało wspomniane, nie jest to regułą.

 

Plamy na dłoniach, najczęściej powstające na ich zewnętrznej części, to efekt wieloletniej ekspozycji skóry na słońce. Początkowo są niezauważalne – widoczne stają się najczęściej około 50. roku życia, gdy dochodzi do zaburzeń w pracy melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Wraz z upływem lat pracują one mniej efektywnie, co w połączeniu z niewłaściwą ochroną przed promieniowaniem UV może przyczyniać się do powstania przebarwień. Pojawiają się głównie w tych obszarach ciała, które były najczęściej narażone na kontakt ze słońcem – a dłonie bez wątpienia do takich należą. Warto przy tym zaznaczyć, że nie są one pamiątką z ostatnich wakacji, ale nawet tych sprzed kilku dekad.

Przebarwienia dłoni

Przebarwienia na dłoniach – jak im zapobiegać?

Przebarwienia na dłoniach

Przebarwienia na skórze dłoni są trudne do usunięcia, dlatego należy przede wszystkim zapobiegać ich pojawianiu się. Podstawową metodą unikania plam jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Co ważne, po ochronę UV należy sięgać nie tylko w słoneczne dni – promienie słońca mogą mieć negatywny wpływ na skórę nawet wtedy, gdy jest pochmurno! Na co dzień możesz stosować krem do rąk NIVEA Q10, z koenzymem Q10 i filtrami UV, które ochroną skórę Twoich rąk przed szkodliwym wpływem promieniowania. Osoby o bardzo jasnej karnacji, cerze wrażliwej i skórze podatnej na przebarwienia powinny używać kosmetyków z wysokim filtrem – dobrym wyborem będzie balsam do opalania SPF 50.

 

O skórę należy zatroszczyć się nawet jeśli nie wychodzisz zbyt często na słońce – nawilżona i zadbana skóra rąk zdecydowanie wolniej będzie zatracać jędrność i na dłużej utrzyma żywotność struktur skóry, opóźniając pojawianie się plam starczych. Stosuj kremy do rąk codziennie – nawet kilka razy w ciągu dnia, jeśli czujesz, że Twoja skóra potrzebuje tego typu wsparcia.

 


Plamy starcze na twarzy – jak się chronić?

Brązowe plamy na skórze mogą powstawać nie tylko na dłoniach – wiele osób zmaga się także z przebarwieniami na twarzy. Z tego powodu w Twojej łazience na stałe powinien zagościć też krem z filtrem do twarzy, który zapewni cerze ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Co ważne, nie oznacza to rezygnacji z odpowiedniej pielęgnacji Twojej skóry – filtry znajdziesz w kremach przeznaczonych do różnych rodzajów cery. Jeśli na Twojej skórze już pojawiły się przebarwienia, możesz wypróbować także serum-kurację przeciw przebarwieniom NIVEA Hyaluron Cellular Filler, która zmniejszy widoczność obecnych plamek i ochroni skórę przed powstawaniem nowych.
przebarwienia na rękach

Jak usunąć przebarwienia na dłoniach?

Jeśli nie udało Ci się zapobiec pojawieniu się przebarwień, nic straconego! Co prawda ich usunięcie nie jest proste, ale istnieje kilka sposobów, by plamy na rękach stały się mniej widoczne.

Dużą skutecznością wyróżniają się zabiegi medycyny estetycznej, takie jak:

  • laseroterapia – pozwala rozbić nagromadzoną melaninę na mniejsze cząsteczki, które są następnie wchłaniane przez organizm. Światło laserowe działa w głębokich warstwach skóry, gdzie zlokalizowane są plamy po opalaniu;
  • krioterapia – miejscowe zamrażanie zmian ciekłym azotem. Pod wpływem niskiej temperatury w melanocytach powstają kryształki lodu, które przyczyniają się do degradacji zmienionych struktur;
  • głęboki peeling – powoduje głębokie złuszczenie naskórka i pobudza procesy regeneracyjne w głębokich warstwach skóry. Zabieg najczęściej wykonuje się przy użyciu kwasu glikolowego, azelainowego lub trichlorooctowego.

 

Przebarwienia na dłoniach to problem estetyczny, który nie dotyczy jedynie osób w średnim wieku czy starszych. Dzięki właściwej ochronie przeciwsłonecznej plamki na skórze mogą jednak w ogóle się nie pojawić, a jeśli już powstaną – możesz skutecznie je usunąć lub zmniejszyć ich widoczność.

peeling na dłonie