Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Stres skutecznie obniża samopoczucie oraz komfort życia. Na dodatek negatywnie wpływa na wygląd skóry i w ogóle kondycję całego ciała. Chociaż to naturalna reakcja organizmu, gdy towarzyszy Ci przez dłuższy czas, należy mu przeciwdziałać.

Najczęstsze przyczyny stresu

U każdej osoby stres może wywoływać co innego. Jednak ze względu na realia, w których żyjemy w XXI wieku, wyróżnia się czynniki wspólne dla dużej części populacji. Za najczęstsze przyczyny stresu uznaje się problemy finansowe. Zbyt niskie zarobki lub brak stabilności finansowej spędzają sen z powiek wielu osobom. Inna przyczyna nadszarpniętych nerwów to nadmiar obowiązków zawodowych. Z tym z kolei może wiązać się stres wynikający z braku czasu na realizację swoich pasji. Martwimy się również o zdrowie swoje i bliskich. Stresują nas także relacje rodzinne. Ponadto troski doskwierające człowiekowi w jednym obszarze, szybko przenoszą się na inne sfery życia. Na przykład nerwowa atmosfera w pracy odbije się na życiu rodzinnym.

 

Niektóre osoby odczuwają stres bez powodu. Tak przynajmniej im się wydaje. Takie zjawisko może mieć źródło w zaburzeniach lękowych lub poważniejszych problemach psychicznych. Nigdy go nie ignoruj! Jeśli stan ciągłego niepokoju i zdenerwowania towarzyszy Ci mimo braku racjonalnych przyczyn, udaj się do specjalisty.

Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Jak objawia się stres?

Pierwsze objawy stresu pomagają uporać się z zagrożeniem szybko i skutecznie. Właśnie dlatego organizm nagle wyostrza zmysły, a także zwiększa możliwości funkcji poznawczych. To dobra strona stresu. Jednak zdarza się, że problemu nie da się natychmiast rozwiązać – wtedy opisywany stan staje się szkodliwy. Upośledza zdolność racjonalnego myślenia, sprawia że czujesz gniew, tracisz poczucie kontroli nad sytuacją. Jeśli i na tym etapie problem nie zostanie rozwiązany, nadchodzi faza wycofania oraz ucieczki od problemu. Tym etapom towarzyszą czysto fizjologiczne, wyraźnie odczuwalne reakcje. Wobec tego, jak objawia się stres? W stresującej sytuacji podnosi się ciśnienie tętnicze krwi, czego skutkiem jest przyspieszone tętno, a czasami też ból w klatce piersiowej. Objawy silnego stresu to wzmożone napięcie mięśni, szybszy oddech i ból brzucha. Ostatni objaw to wynik wzmożonej produkcji kwasów trawiennych, napięcia śluzówki oraz dwunastnicy. Czasami widać nawet stres na twarzy. Wiele osób doświadcza czerwienienia na twarzy ze stresu.

 

Z pewnością znasz też uczucie “miękkich nóg” pojawiające się np. przed sprawdzianem w czasach szkolnych lub przed rozmową o pracę. Cóż, mrowienie w nogach i stres nierzadko występują w duecie. W chwili niepokoju zapewne odczujesz także zaburzenia koncentracji. Wymienione objawy stresu to niemal natychmiastowa reakcja organizmu. Z czasem mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy odbijające się na Twoim zdrowiu.

Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Przewlekły stres – objawy

W obecnych czasach wielu osobom towarzyszy przewlekły stres. Objawy to nieustanne zamartwianie się, unikanie sytuacji będących źródłem nieprzyjemnych odczuć, nadmierny apetyt lub wręcz przeciwnie – jego brak. Przewlekły stres powoduje również rozbieganie, nerwowość, ciągły smutek. Pojawia się też niecierpliwość i irytacja. Twój stan psychiczny bezpośrednio rzutuje na stan fizyczny. Objawy stresu długotrwałego z czasem przybierają charakter somatyczny.

Długotrwały stres – skutki

Jak wyżej wspomniano, skutki długotrwałego stresu to objawy somatyczne. Wśród nich wymienia się chroniczne bóle wywołane przez długotrwałe napięcie mięśni. To skutek uboczny działania kortyzolu i adrenaliny produkowanych przez organizm w chwili zagrożenia. Wówczas są nieocenione, ale w długoterminowej perspektywie szkodzą. Ciągły stres utwardza oraz napina mięśnie. Możesz zauważyć, że podczas zwyczajnych czynności zaciskasz pięści, unosisz ramiona i chowasz między nimi głowę jakby w oczekiwaniu na nagły atak. W efekcie długotrwały stres wywołuje bóle splotu barkowego i pleców. Skutki długotrwałego stresu to również bóle stawów. Bywa on także przyczyną zespołu jelita drażliwego i problemów trawiennych. Czasami wymienionym objawom towarzyszy utrzymujący się ucisk w gardle.

 

Ponadto ciągłe uczucie stresu wywołuje bóle głowy, w tym tętniące bóle w skroniach. Nie zawsze są one bardzo silne, lecz czasami powtarzają się nawet kilka razy dziennie, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Tym bardziej, że bez podjęcia leczenia mogą utrzymywać się nawet kilka lat! Co więcej, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że ciągłe napięcie odbije się na Twoim wzroku. Jak stres wpływa na oczy? Mogą one reagować suchością lub łzawieniem.

 

Z każdą z opisanych dolegliwości ludzie radzą sobie doraźnie, np. za pomocą tabletek przeciwbólowych, nasennych, kropli do oczu czy innych leków, lecz w ten sposób nie znika źródło problemu. Nie da się też ukryć, że przewlekły stres prowadzi do licznych schorzeń. Poniżej bliżej przyglądamy się zagadnieniu, którym jest długotrwały stres a choroby.

Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Co powoduje stres? Wpływ stresu na organizm

Lekceważony stres prowadzi do poważnych chorób i zaostrza objawy tych już istniejących. Wobec tego, co powoduje stres? Osoby żyjące w ciągłym napięciu często cierpią z powodu zgagi i kłującego bólu w żołądku. W poważniejszym stadium dochodzi nawet do zapalenia śluzówki, powstania wrzodów czy nadżerek, długotrwałych zaparć czy biegunek. Wpływ stresu na zdrowie objawia się również przez podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Komórki nie są w stanie jej poprawnie wykorzystać, co prowadzi do insulinooporności. Stąd już krótka droga do rozwoju cukrzycy typu 2. A jak stres wpływa na organizm w kontekście zdrowia psychicznego? Nerwice czy depresja to jedne z poważniejszych zaburzeń, do których prowadzi życie w napięciu.

 

Wpływ stresu na organizm odbija się też na kondycji skóry. Czerwone plamy, pokrzywka, pryszcze czy zaognienie objawów trądziku to wynik zaburzeń gospodarki hormonalnej wywołanych przez nerwy. Ponadto, gdy żyjesz w stresie, rany czy uszkodzenia skóry dłużej się goją. Za to szybciej zachodzą procesy starzenia się skóry. Wzrost stężenia kortyzolu powoduje spadek ilości kolagenu w organizmie. A to właśnie kolagen odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Spada też jej nawilżenie, wskutek czego powstają zmarszczki. Na tym jednak nie koniec. Wiele osób cierpi na zaburzenia snu w wyniku stresu, co przekłada się na utratę zdrowego kolorytu skóry, powstawanie przebarwień i sińców pod oczami. Czasami osłabieniu ulega też naturalna bariera ochronna skóry, przez co możesz odczuwać jej nadmierne przesuszenie, a nawet pieczenie. Wspomniane wcześniej zaburzenia trawienne także wpływają na wygląd cery. Utrudniają one wchłanianie witamin i składników odżywczych odpowiedzialnych za jej kondycję. W niwelowaniu skutków stresu pomogą Ci odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy, a zwłaszcza kremy przeciwzmarszczkowe, jak np. Krem na dzień NIVEA Q10 POWER Przeciwzmarszczkowy +Ujędrnienie.

 

Inna kłopotliwa kwestia to stres a wypadanie włosów. Napięcie nerwowe negatywnie oddziałuje na krążenie obwodowe, prowadząc do niedokrwienia mieszków włosowych. Ponadto wywołuje ono procesy zapalne w mieszkach włosowych, skracające życie włosa, a następnie jego wypadnięcie.

 

O jednej z chorób związanych ze stresem przeczytasz tutaj: Pokrzywka cholinergiczna. Czy pot może być poważnym problemem?

Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Jak zredukować wpływ stresu na organizm?

Stres działa destrukcyjnie na wygląd i funkcjonowanie organizmu. Dlatego należy mu przeciwdziałać. Istnieją różne sposoby na relaks. Dla niektórych nieoceniony bywa ruch, dla innych spokojny wypoczynek. My polecamy odprężające zabiegi pielęgnacyjne, a zwłaszcza kąpiele z użyciem kosmetyków kuszących przyjemną konsystencją i zapachem. Wieczorny relaks w wannie pomoże Ci uporać się ze zmartwieniami dnia codziennego. Wybierz swoje ulubione żele pod prysznic lub płyny do kąpieli i oddaj się błogiemu wypoczynkowi. Wyjątkowe doznania niewątpliwie zapewni Ci Żel pod prysznic NIVEA Fresh Blends pachnący morelą, mango, ananasem i gujawą. To kosmetyk, który wprost rozpieszcza zmysły. Kremowa formuła i piękny zapach wyróżniają też Pielęgnujący płyn do kąpieli i żel pod prysznic 2w1 Care & Relax. Kusi on subtelnym aromatem hibiskusa. A może poszukujesz czegoś naprawdę wyjątkowego? Właśnie taki jest mus do mycia ciała, otulający ciało jedwabistą pianą. Koniecznie wypróbuj Jedwabisty mus pod prysznic NIVEA o zapachu wanilii i karmelu. A po kąpieli sięgnij po balsamy do ciała. Puszysty Suflet do ciała NIVEA Kokos i Olejek Monoi o tropikalnym zapachu kokosa to wybór idealny.

 

O odprężających rytuałach przeczytasz też w artykułach:

● 7 przepisów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie

● Medytacja na sen. Sposób na zrelaksowanie się przed snem

Jak działa stres? Objawy wymalowane na twarzy!

Zaburzenia hormonalne wywołane stresem

Nie da się ukryć, że istnieją powiązania między brakiem okresu a stresem. Zbyt wysoki poziom kortyzolu blokuje działanie progesteronu, co zaburza cykl miesiączkowy, a przy tym potęguje objawy napięcia miesiączkowego. W wyniku stresu może też wzrosnąć poziom prolaktyny, co doprowadzi do zatrzymania miesiączkowania. Stres a okres (nieregularny lub jego brak) to kwestia, z którą zmagają się już nastolatki. A jak przywrócić okres po stresie? Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem i wyeliminuj z życia czynniki stresowe. Brak okresu a stres to poważna kwestia, której nie można ignorować.

Jakie witaminy na stres?

Zdrowa dieta odgrywa dużą rolę w walce ze stresem. Włącz do jadłospisu produkty bogate w witaminę D, witaminy z grupy B, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i selen. Wspierają one pracę układu nerwowego. Znajdziesz je w jajach, rybach, mięsie, ale też w produktach zbożowych i zielonych warzywach liściastych. Zbilansowana dieta to ważny krok do dobrego samopoczucia! Unikaj za to słodyczy oraz wysokoprzetworzonych produktów.

 

Niezdrowy wygląd, choroby czy zaburzenia hormonalne wywołane stresem - wszystko to znacznie obniża komfort życia, dlatego ze stresem należy walczyć. Najlepiej eliminując czynniki, które go wywołują i regularnie łagodząc jego skutki poprzez odpowiednią pielęgnację. Nie zapominaj też o codziennej chwili relaksu w kąpieli, podczas ćwiczeń czy medytacji. Myślisz, że pachnąca kąpiel nie jest w stanie rozwiązać Twoich problemów? Oczywiście, że nie ma takiej mocy, ale jeśli za pomocą takiego czy podobnego sposobu będziesz na bieżąco rozładowywać drobne codzienne stresy, nie dopuścisz do ich kumulacji i poważniejszych następstw stresu. Zapobiegaj, zamiast leczyć!