28 sposobów na nudę

Jakie zabawy z dziećmi w domu? 28 sposobów na nudę

Zabawa z dzieckiem w domu bywa wyzwaniem. Jak sprostać wymaganiom dziecka, które szybko się nudzi? Co robić gdy jest nudno? Odpowiadamy! W artykule znajdziesz atrakcyjne zabawy podzielone na różne kategorie – zarówno ze względu na wiek dziecka, jak i charakter zabawy. Gwarantujemy dobrą zabawę nawet dla całej rodziny!

Zabawy z dziećmi według wieku

Nie da się ukryć, że przy doborze rodzaju zabawy, najpierw należy wziąć pod uwagę wiek malucha. Nie ma bowiem nic gorszego niż obustronna frustracja z powodu niezrozumienia przez dziecko zasad gry. Dziecko poczuje się zniechęcone i cała zabawa skończy się szybciej, niż zaczęła. Ty jako rodzic również możesz poczuć się niechętny do dalszego wymyślania zabaw. Być może maluchowi po prostu zabrakło umiejętności i następnym razem wystarczy tylko uprościć zasady gry?

Co jeszcze wziąć pod uwagę podczas wyboru zabaw dla swojego dziecka? To, że każdy maluch jest inny i podziały na kategorie wiekowe lepiej jest traktować jako wskazówkę, nie zaś twarde wytyczne. Jeśli sięgacie po puzzle 3+, ale dziecko wyraźnie sobie z nimi nie radzi, bez skrupułów zamieńcie je na łatwiejsze. Może być też tak, że dwie rekomendowane dla danego wieku aktywności będą przez dziecko podejmowane z zupełnie różnym skutkiem. Trudniejsza gra może być dla niego ta pozornie prostsza, a z założenia łatwiejsza może sprawiać mu problemy. Zawsze obserwuj dziecko i nie czuj wyrzutów sumienia, gdy bawicie się również w te mniej ambitne i rozwijające zabawy!

Zabawy z dwulatkiem

Co robić w wolnym czasie z 2-letnim dzieckiem? Zabawy z dwulatkiem bywają specyficzne. Maluch w tym wieku jeszcze dość trudno skupia uwagę i potrzebuje częstych zmian aktywności. Na tym etapie śmiało stawiaj na ilość kosztem złożoności! Co mamy na myśli? Dwulatka fascynują i pochłaniają wciąż bardzo proste czynności, jak przesypywanie piasku, łączenie klocków i burzenie stworzonych z nich budowli. Nie nastawiaj się, że dziecko będzie zainteresowane kolorowaniem obrazków. Na razie wystarczy mu papier i kredki, którymi będzie po prostu uprawiał kolorową abstrakcję. 2-latek rozwija w ten sposób zdolności manualne, ćwiczy chwyt i siłę docisku kredki do papieru. Daj mu zatem duży arkusz brystolu oraz nietoksyczne kredki i ciesz się jego radością tworzenia barwnych mazaków!

W co jeszcze bawić się z dwulatkiem? Potencjalne zabawki otaczają Was ze wszystkich stron! Na przykład kawałek tekturki, dziurkacz i tasiemka mogą szybko zamienić się w planszę do nawlekania, która doskonali układ ręka-oko i ćwiczy cierpliwość malucha (na tym etapie to niezwykle cenna umiejętność, potwierdzi to niejeden rodzic 2-latka). Bardzo wciągającą zabawą jest także własnoręcznie zrobione „pudełko skarbów”. W kartonie po butach zrób otwór, do którego zmieści się dłoń dziecka. Włóż do środka kilka przedmiotów o różnej fakturze i kształcie, a potem poproś dziecko, by rozpoznało konkretną rzecz jedynie na podstawie dotyku. Pudełko sprawdzi się w zabawach także ze starszymi dziećmi, bo daje wiele możliwości. Możecie np. bawić się w zgadywanie. Dziecko losuje przedmiot w pudełku i stara się go opisać w taki sposób, by rodzic zgadł, co to takiego. Pamiętaj tylko, by często wymieniać zawartość pudełka, a gra nie stanie się zbyt szybko prosta i nudna. Dzięki temu będziecie mogli bawić się naprawdę długo!

zabawy z dzieckiem
zabawy w domu

Gry dla dzieci 3 lata

W grach dla dzieci 3-letnich możesz już z większą śmiałością wykorzystywać drobne przedmioty, takie jak ziarna fasoli albo guziki. Dziecko w tym wieku nie ma już tak wielkiej pokusy próbowania wszystkiego zmyłem smaku, więc zabawa z wykorzystaniem drobnych przedmiotów pod okiem rodzica powinna być bezpieczna.

Co robić w domu, gdy do dyspozycji mamy np. wspomnianą suchą fasolę? Świetnym pomysłem będzie budowa z ziarenek toru do biegu (najlepiej slalomu). Ta zabawa to podwójna frajda. Najpierw na długo zajmie Was układanie samego toru, a gdy skończycie, zabawa przerodzi się w aktywność ruchową. Waszym zadaniem będzie np. jak najszybsze pokonanie toru bez jego uszkodzenia.

Jaka jeszcze zabawa z dziećmi w domu zajmie Was na dłużej niż kwadrans? Twój 3-latek to z dużym prawdopodobieństwem fan zabaw opartych na chowaniu i odnajdowaniu. Jeśli jednak znudził Wam się klasyczny chowany, pobawcie się w ciepło-zimno! Ty jako dorosły masz ograniczone możliwości, żeby się schować, ale dla małego przedmiotu (np. piłki do tenisa) z pewnością znajdziesz mnóstwo kryjówek.

Gry dla dzieci 4 lata

Wszystkie proste planszówki już się Wam znudziły? Nie kupuj kolejnej. Sięgnij do krawieckiego organizera i weź garść guzików. Czy pamiętasz z dzieciństwa grę w pchełki? Czas nauczyć jej swojego 4-latka! Do tej zabawy potrzeba jeszcze tylko płaskiego pojemniczka, do którego będziecie celować swoimi pchełkami. Im więcej guzików wykorzystacie, tym dłużej potrwa zabawa.

Co potem? Jeśli maluch był zadowolony z pchełek, to może spodobać mu się także prosta gra dla 4-letnich dzieci z wykorzystaniem dużych monet (idealnie sprawdzą się wszelkie stare monety np. sprzed denominacji, jeśli masz takie w domu). Rozłóż na podłodze koc i rozsyp na niej monety. Każdy z Was bierze do ręki jedną monetę, staje na skraju koca i wykonuje jeden rzut. Chodzi o to, by moneta spadła na inną monetę (a nawet więcej monet) i ją przykryła. Gracz zabiera z koca wszystkie „zbite” monety i ma prawo do kolejnego rzutu. Gdy nie uda mu się niczego trafić, kolejka przechodzi na kolejnego gracza. Gra kończy się w momencie, gdy zbierzecie wszystkie monety. Wygrał ten, kto zebrał większy łup! 

Jak widać, zachęcamy Cię do tego, byś do zabawy z dziećmi wykorzystywał przedmioty codziennego użytku. Możesz także w zupełnie nowy sposób wykorzystać te zabawki, które macie w domu. Wiele różnorodnych zabaw można wymyślić np. w suchym basenie z piłeczkami. Wystarczy, że w futrynie drzwi rozciągnięcie szeroką taśmę klejącą i będziecie do niej przyklejać piłeczki z basenu. Aby zabawa była interesująca dla 4-latka, ustal pewien klucz dla przyklejania piłeczek. Przygotuj dwie taśmy, jedna pod drugą. Na jednej taśmie naklej piłeczki np. na przemian żółte i zielone. Zadaniem dziecka będzie powtórzenie sekwencji na swojej taśmie. Kombinacje są praktycznie nieograniczone!
zabawy z czterolatkiem
płyn do kąpieli NIVEA

Zabawy dla przedszkolaków

Przegląd zabaw dla przedszkolaków zaczniemy od origami z gazet. To kolejna zabawa, do której nie potrzebujecie żadnych nowych sprzętów i zabawek, wystarczą stare gazety (codzienne lub kolorowe magazyny) oraz… instrukcje składania origami! Jeśli chcesz, możesz kupić w księgarni specjalną książkę, ale wiele pomysłów znajdziesz też w internecie. Żadnych nożyczek i nożyków, to zupełnie bezpieczna zabawa!

Kolejna z gier i zabaw dla dzieci może spowodować znacznie więcej bałaganu, więc najlepiej zorganizować ją na balkonie. Będzie to… malowanie obrazów pianą! Będziecie potrzebować kilku szklanek, brystolu, słomek, farb i płynu do kąpieli, z którego wytworzycie pianę. Każdą szklankę wypełnijcie do połowy wodą i dodajcie do nich po kilka kropel barwnika oraz płynu do kąpieli. Ustawcie je w odstępach na brystolu. Teraz bardzo atrakcyjna część: dmuchanie przez słomkę i wytwarzanie piany! Piana ma się wylewać ze szklanek, rozpływać po papierze i mieszać z pianą w innych kolorach. W ten sposób powstanie barwny obrazek. Do tej zabawy wykorzystajcie wszystkie kolory tęczy i płyn o zapachu, który Twój maluch lubi najbardziej. Zabawa będzie wtedy stymulować także zmysł węchu! Polecamy Wam szczególnie żele do mycia ciała NIVEA KIDS: żel do mycia ciała i włosów o zapachu jabłkowych karmelków i żel do mycia ciała i włosów 2w1 o zapachu owocowych żelków.

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Myślisz, że jedyne słuszne zabawy ruchowe to te podwórkowe? W żadnym razie! W domu możecie bawić się równie dobrze (i porządnie się zmęczyć). Nasza pierwsza propozycja ruchowych gier na nudę spodoba się energicznym maluchom i fanom filmów o małych agentach. Wystarczy, że rozciągniesz pomiędzy meblami sznurek bądź elastyczną gumkę (np. krawiecką) w taki sposób, by przypominał wiązki lasera. Zadaniem dziecka będzie przejść z jednego końca pokoju do drugiego i nie naruszyć „laserowego światła”. Żeby utrudnić zadanie, możesz rozsypać na podłodze różne przedmioty, które dziecko będzie musiało po drodze zebrać.

Jeśli macie trochę więcej wolnego miejsca w domu, wypróbujcie też zabawy ruchowe dla dzieci takie jak wyścigi. Na starcie ustawiajcie się po dwie osoby, w pozycji na czworakach. Na plecach połóżcie sobie po woreczku wypełnionym grochem. Wygrywa nie ten, kto dotarł jako pierwszy do mety, lecz ten, który dalej dowiózł swój woreczek!

aktywne zabawy w domu
eksperymenty z dzieckiem

Eksperymenty z dziećmi

Eksperymenty z dziećmi to temat rzeka! Za ich pomocą można zobrazować dzieciom działanie zasad i praw fizyki i chemii, wyjaśniać zjawiska zachodzące w przyrodzie. Jakie naukowe zabawy w domu przeprowadzicie najmniejszym nakładem pracy?

  • Pompowanie balonów mieszaniną sody i octu (wystarczy pusta plastikowa butelka, szklanka octu, 3 łyżeczki sody oraz balon).
  • Eksperyment obrazujący zjawisko dyfuzji (do jednej szklanki wlej zimną, do drugiej gorącą wodę, a następnie po takiej samej porcji atramentu – obserwujcie, jakie są różnice w rozchodzeniu się atramentu).
  • Mieszanie oleju i zabarwionej wody (powstają kolorowe bąbelki), a następnie wrzucenie do nich tabletki musującej i buzowanie kolorowych bąbelków.
  • Eksperyment z „ożywianiem” narysowanych pajączków (należy narysować markerem pajączka na matowej stronie foli aluminiowej a następnie polanie go wodą – pajączek zacznie się ruszać!).

Powyższe zabawy z dziećmi w domu są atrakcyjne już ze względu na same efekty. Starsze dzieci będą także jednak dociekać, jak to się stało, że balon napompował się gazem powstałym po zmieszaniu sody i octu albo czemu woda tworzy w oleju bąbelki. Przygotuj sobie odpowiedzi na te pytania jeszcze zanim przystąpicie do eksperymentów!

Kreatywnie w domu – zabawy plastyczne

Chcesz, żeby dziecko spędzało czas kreatywnie w domu? Obawiasz się jednak, że Twoje zdolności plastyczne nie wystarczą, by zaproponować maluchowi ciekawe sposoby na nudę w domu? Wykorzystajcie rolki po papierze toaletowym – to postawa dla wielu prac plastycznych, które wykonasz nawet bez większych umiejętności. Mogą to być np. zimowe bałwanki, śmieszne stworki na Halloween albo wielkanocne zajączki. Będziecie potrzebować tylko pisaków, kolorowych papierów, bibuły, ewentualnie gotowych filcowych kuleczek i ozdób. Duże pole manewru dają też papierowe jednorazowe talerzyki. Możecie z nich wyczarować misia pandę, biedronkę, żabkę, słońce… Po ściągawki kolejny raz odsyłamy Cię do internetu. Stwórzcie razem ulubione postaci lub zwierzątka dziecka!

Nie boisz się bałaganu? Słusznie, bo najlepsze gry na nudy to te, w których maluchy mogą się trochę pobrudzić! Wykonajcie razem ciastolinę na bazie masy solnej. Będzie to podwójnie fascynująca zabawa dla dzieci w domu: najpierw wykonacie razem masę, a następnie będziecie mogli tworzyć z niej bez końca! Jak zrobić ciastolinę? Wymieszajcie po szklance mąki i wody z łyżką proszku do pieczenia oraz połową szklanki soli. Całość podgrzejcie na kuchence – masa powinna zgęstnieć. Wystudźcie i dodajcie łyżkę oliwy. Teraz pozostaje wyrobić masę tak jak ciasto na pierogi, podzielić ją na części i każdą zabarwić barwnikami spożywczymi. Gotowe!

zabawy plastyczne
zabawa z dzieckiem

Gry dla 2 osób w domu – gdy jesteś sama z maluchem

Im więcej osób do zabawy, tym więcej pomysłów i możliwości. A co jeśli akurat jesteś sama z maluchem i musicie zająć się czymś tylko we dwójkę? Co robić z dzieckiem w domu? Jeśli czujesz się zmęczona, nie musisz silić się na edukacyjne zabawy. Możesz zaproponować dziecku zabawę w salon piękności i… pozwolić dziecku zrobić sobie makijaż. Albo zabawę w stylistkę i wspólnie poprzebierać się w Twoje ubrania. Obie zabawy przypadną do gustu także chłopcom, którzy przecież także z ciekawością obserwują codzienne czynności swojej mamy.

W jakie gry dla 2 osób w domu możesz zagrać ze swoim dzieckiem? Wypróbujcie te, do których wystarczy kartka papieru i długopisy! Zapisz dowolny wyraz. Zadaniem dziecka będzie dopisać do niego kolejne słowo, które zaczyna się od ostatniej litery tego pierwszego. Potem kolej dziecka, znów Twoja i tak dalej! Stwórzcie w ten sposób jak najdłuższy ciąg, który utworzy na kartce wyrazowego węża.

Podobają Ci się takie proste sposoby na nudę? Podobne gry można mnożyć. Zagrajcie np. w tematyczne państwa-miasta. Typowe kategorie zamieńcie jednak na bliższe dziecku, np. „postać z bajki”, „zabawka”, „owoce” itp.

Gry i zabawy dla całej rodziny

Co robić z dziećmi w domu, gdy cała rodzina ma wolne popołudnie? Oczywiście bawić się razem! Gry i zabawy dla całej rodziny mogą pochłonąć Was bez reszty i wzmocnić istniejące między Wami relacje. Jeśli jesteście fanami teatru, to zaangażujcie się w rodzinne zabawy z wystawianiem przedstawienia. Misie i lalki w ruch! Żeby było bardziej angażująco, możecie też samodzielnie przegotować pacynki, a z kartonów, koców i krzeseł zbudować scenę. Podzielcie się zadaniami, niech znajdzie się też osoba odpowiedzialna za stworzenie scenariusza i rozdzielenie ról. Wszystko oczywiście na wesoło i z przymrużeniem oka.

W klimacie odgrywania ról możecie zostać aż do wieczora, kiedy to zwykłe czytanie bajek na dobranoc zastąpicie… czytaniem z podziałem na role! Zabawa jest świetna, ale uwaga – zamiast wyciszyć i utulić do snu, może pobudzić dzieciaki do dalszej zabawy…

Chcesz wiedzieć więcej o roli czytania dzieciom? Zachęcamy do lektury: Bajki dla dzieci na dobranoc.

W porządku, jednak zanim nadejdzie wieczór – jakie jeszcze gry rodzinne w domu pomogą Wam wspólnie zagospodarować czas? Jeśli pogoda na zewnątrz nie sprzyja, urządźcie sobie… piknik w domu. Zróbcie razem kanapki i domowy sok, spakujcie wybrane gry oraz koc i wyruszcie na wyobrażoną polanę. Obowiązkowo rozbijcie „namiot”! Inne proste gry i zabawy dla całej rodziny to np. amatorska, rodzinna sesja zdjęciowa (wcielajcie się na przemian w rolę fotografa) albo malowanie twarzy (służą do tego specjalne farbki). Jeśli chcecie się trochę poruszać, urządźcie rodzinne karaoke wraz z tańcami.

Czy teraz już wiesz, co można robić w domu z dziećmi? Mamy nadzieję, że w odpowiednich sytuacjach z satysfakcją przetestujecie niejedną z naszych propozycji, bo wspólna zabawa dzieci z rodzicami naprawdę zbliża!

zabawa dla rodziny