Przede wszystkim gdy pojawi się dolegliwość, nie wpadaj w panikę. Kolka jest wprawdzie dokuczliwa i nieprzyjemna, ale nie jest groźna, nie zagraża życiu dziecka i możesz z nią walczyć! Co więc przygotować na kolkę u niemowląt? Co podać i jakie są sposoby na kolkę?
●Kiedy zacznie się atak, spróbuj uspokoić maleństwo – weź je w ramiona, ukołysz, przystaw do piersi lub połóż na sobie tak, by brzuszkiem dotykało Twojego brzucha. W tej pozycji dziecku łatwiej jest pozbyć się gazów.
●Ulgę malcowi przyniesie też podciąganie kolanek do brzuszka oraz masaż brzuszka i pleców. W tym celu wykonuj wolne, okrężne ruchy, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Jako że wpływ na powstawanie kolki ma też niedojrzałość układu nerwowego, warto stosować techniki ogólno relaksacyjne, czyli nie tylko masaż brzuszka, ale też całego ciała, znany jako masaż Shantala. Warto go wykonywać o stałych porach, najlepiej codziennie, niezależnie od tego, czy akurat występuje atak kolki. Nie traktuj masażu Shantala jako bezpośredniego sposobu na pokonanie ataku, ale jako długoterminową strategię oswajania maluszka ze światem wokół niego i jego niepokojami.
● Wśród sposobów na kolkę u niemowląt należy też wymienić kąpiel. Ciepła woda koi i masuje skórę, łagodzi stres u dzieci, znosi niepokój. Stosuj łagodne żele do kąpieli dla niemowląt o bardzo delikatnym zapachu. Podczas kąpieli relaksacyjnych unikaj mycia dziecku główki, zwłaszcza, jeśli maluszek za tym nie przepada.
● Na kolkę u niemowlaka pomaga też... spokój rodziców. Ponieważ jest to dla nich "towar deficytowy", powinni jak najczęściej prosić innych o pomoc, by sami mogli na chwilę zdystansować się wobec sytuacji w domu, odpocząć i się zregenerować. Dziecku udzielają się bowiem emocje rodziców. Jeśli będziecie spokojni, łatwej będzie Wam uspokoić dziecko.
● Pomogą też dostępne bez recepty preparaty z zawartością dimetikonu lub symetykonu, które rozbijają większe pęcherzyki gazu. Ty natomiast możesz pić specjalną, antykolkową herbatkę, której składniki przenikną do mleka. W takim przypadku niemowlę nie powinno dostawać żadnego innego preparatu bez konsultacji z lekarzem.
Wśród młodych mam krążą legendy na temat tzw. niemieckich kropli na kolkę u niemowląt. Rzekomo o wiele skuteczniejsze od rodzimych środków, jednak niedostępne w Polsce, dlatego wiele mam wykorzystuje przeróżne kontakty wśród rodziny i znajomych, by pozyskać je bezpośrednio z Niemiec. Tak naprawdę jednak te krople na kolki u niemowlaka oparte są na tych samych substancjach czynnych, prawdopodobnie różnią się jedynie stężeniem tych substancji. Różnice wynikają z regulacji prawnych, które są inne dla każdego kraju.
Bardzo dobrą strategią radzenia sobie z kolkowymi dolegliwościami noworodka i niemowlęcia, jest... zaakceptowanie objawów kolki u dziecka. Akceptacja nie oznacza oczywiście bierności, ale przyjęcie chłodniejszej, bardziej zdystansowanej postawy. Kiedy w końcu przyjmiesz, że płaczu dziecka nie zminimalizujesz do zera, będziesz w stanie dłużej na spokojnie kołysać maluszka w czasie ataku i skuteczniej koić jego dolegliwości.