Przemywanie oczu noworodka – jak i dlaczego to robimy?

Przemywanie oczu noworodka – jak i dlaczego to robimy?

Przemywanie oczu noworodka to nieodłączny element jego codziennej pielęgnacji. Jak przemywać oczy noworodka? Jakiego rodzaju preparatów używać do pielęgnacji oczu noworodka? Czym przemywać oczy niemowlaka gdy ropieją? Poznaj odpowiedzi pytania związane z przemywaniem oczu u niemowlaka!

Jak przemywać oczy u noworodka?

Przemywanie oczu u noworodka nie jest czynnością skomplikowaną. Pamiętać powinnaś tutaj jedynie o jej regularności. Związane jest to z tym, że w kącikach oczu malucha gromadzi się wydzielina, która musi być na bieżąco usuwana. W przeciwnym wypadku dojść może do rozwoju bakterii, a w konsekwencji tego — do powstania infekcji. Zanim przejdziesz do przemywania oczu noworodka, starannie umyj ręce przy pomocy wody z dodatkiem mydła. Pamiętaj o dokładnym jego spłukaniu — w przeciwnym wypadku oczy malucha mogą zacząć łzawić.

Jak przemywać oczy u noworodka?

Kiedy przemywać oczy u niemowlaka?

Czynność tę najlepiej wykonywać rano oraz wieczorem. W jej trakcie dziecko powinno leżeć płasko, najlepiej na przewijaku.


Jak krok po kroku przemywać oczy noworodka?

Przechyl delikatnie jego główkę na bok, a następnie namocz wacik w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej (więcej praktycznych informacji na ten temat — poniżej) i lekko przetrzyj oczy od zewnętrznej strony do wewnątrz. W ten sposób unikniesz rozprowadzania brudu oraz bakterii. Jeżeli w dalszym ciągu oczka są zanieczyszczone, przemyj je ponownie, wykorzystując do tego celu nowy wacik.

Staraj się wykonywać wszystkie ruchy delikatnie, wolną dłonią otulaj głowę maluszka i lekko ją gładź, tak, by dziecko poczuło się bezpieczniej. Dzieci podczas takich czynności higienicznych lubią też, kiedy się do nich czule przemawia. Chodzi o to, by zminimalizować ewentualne nieprzyjemne odczucia, które mogą towarzyszyć przemywaniu oczu.

Czym nie powinno się przemywać oczu noworodka?

Czym przemyć oko?

Czym przemywać oczy u noworodka? Do tego celu wykorzystać możesz przegotowaną, letnią wodę. Równie bezpieczne jest przemywanie oczu solą fizjologiczną u noworodka. Produkt ten jest dostępny w każdej aptece bez recepty.

Sól fizjologiczna do oka

Sól fizjologiczna do oczu to roztwór chlorku sodu. Występuje w formie płynu na bazie wody, w którym stężenie chlorku sodu wynosi 0,9%. Roztwór określany jest mianem fizjologicznego, bo w takim stężeniu jest obojętny dla organizmu, tzn. dobrze przez niego tolerowany, nie powoduje podrażnień To płyn, który idealnie nawadnia organizm, wykorzystuje się go do przemywania ran, także w trakcie operacji. W warunkach domowych stosowany jest przede wszystkim do oczyszczania nosa, higieny oczu i jamy ustnej małych dzieci.

Sól fizjologiczną należy odróżnić od soli hipertonicznej. Ten roztwór zawiera wyższe stężenie chlorku sodu, najczęściej rzędu 1-10%. Znajduje się w sprayach do nosa, ale przeznaczonych dla starszych dzieci i dorosłych. Jest bowiem mocniejszy, dlatego pomaga przy cięższych infekcjach (rozrzedza śluz, także ten zalegający w dolnych drogach oddechowych), jednak nieumiejętnie stosowany powoduje podrażnienia w przypadku małych dzieci. Taki płyn powinien być stosowany z zalecenia lekarza.

Jak krok po kroku przemywać oczy noworodka?

Jaka sól fizjologiczna dla niemowlaka?

Jakiego rodzaju sól fizjologiczna najlepiej sprawdzi się do przemywania oczu noworodka? Warto sięgnąć po produkt w formie jednorazowej, sterylnej ampułki. Po otwarciu, jej zawartość zużyć powinnaś w przeciągu 24 godzin. Ampułki te zwykle zakończone są wąską szyjką z malutkim otworem, dzięki czemu bardzo łatwo zaaplikować odpowiednią ilość soli fizjologicznej do każdej dziurki noska. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów dla dziecka, najwygodniej będzie Ci je kupować w aptece.

Zakrapianie oczu solą fizjologiczną – czy można u noworodka?

Teoretycznie roztworem soli fizjologicznej można zakrapiać oczy noworodka, jednak z reguły nie jest to konieczne. Zupełnie wystarczające jest samo przemywanie oczu nasączonym solą gazikiem.

Czym przemyć oko?

Do czego jeszcze można używać soli fizjologicznej?

Sól fizjologiczna - jak już zostało powiedziane - może służyć do oczyszczania oka, nosa i jamy ustnej (u niemowląt, które nie mają jeszcze zębów). Można ją stosować do przemywania buzi dziecka oraz drobnych ran czy otarć naskórka.

U starszych niemowląt sól fizjologiczną warto stosować do inhalacji i nebulizacji. Opary z solą fizjologiczną świetnie nawilżają śluzówkę dróg oddechowych i rozrzedzają wydzielinę przy katarze. Warto pamiętać o tych metodach zawsze wtedy, gdy zaczyna się infekcja. Sól fizjologiczna jest bezpieczna, nie trzeba konsultować się z lekarzem przed jej zastosowaniem. W wielu przypadkach pozwala zahamować rozwój infekcji, zapobiegając konieczności użycia leków (które nie są przecież obojętne dla organizmu).


Czym nie powinno się przemywać oczu noworodka?

Do tego celu nie należy używać mocnego roztworu z rumianku, który to wywołać może reakcję alergiczną. Zastosowania nie znajdą tutaj również mydła, nawilżane chusteczki dla niemowląt czy tradycyjne chusteczki higieniczne — przyczyniać mogą się one bowiem do podrażnienia śluzówki.

Przeczytaj także inne nasze artykuły dotyczące pielęgnacji maluszka: Katar u niemowlaka. Jak czyścić nosek noworodka?, Jak myć głowę niemowlakowi? oraz Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?.


Ropiejące oczka u niemowlaka

Czasem się zdarza, że w kąciku oka lub obu oczu pojawia się ropa. Co jest główną przyczyną ropiejących oczu u niemowlaka i czym przemywać ropiejące oko noworodka? Piszemy o tym w naszym artykule: Ropiejące oczko u niemowlaka - jak sobie z nim poradzić?.


Krople do oczu dla niemowląt

Czy przegotowana woda i sól fizjologiczna na oczy to jedyne możliwości, które możesz stosować do codziennej higieny oczu dziecka? Możesz też spróbować płynu w formie kropli do oczu, które również oparte są na soli fizjologicznej, a do tego zawierają świetlik, witaminę E czy jeżówkę. Wszystkie te składniki są dla dziecka bezpieczne, ale nie niezbędnie konieczne dla zachowania zdrowia oczu.

Krople do oczu dla niemowląt

Jak widać, przemywanie oczu u niemowlaka to czynność, która nie jest w żaden sposób kłopotliwa. Teraz już wiesz, jak dokładnie poradzić sobie z tym zadaniem!

Zachęcamy Cię także do zapoznania się z ofertą kosmetyków dla niemowląt NIVEA BABY: emolientów dla niemowląt, żeli do kąpieli dla niemowląt i szamponów dla niemowląt.