kobieta ze starzejącą się skórą

Proces starzenia się skóry – czym jest spowodowany i jak go spowolnić?

7 przyczyn starzenia się skóry i 8 sposobów na spowolnienie tego procesu

CZYM JEST STARZENIA SIĘ SKÓRY – JAK ZAPOBIEGAĆ TEMU PROCESOWI?

Starzenie się skóry jest nieuniknioną częścią starzenia się organizmu – wszyscy zaczniemy tego doświadczać w takim czy innym momencie. Jednak stopień starzenia się skóry zależy od wielu czynników, zarówno biologicznych, jak i środowiskowych – niektóre z nich są pod naszą kontrolą, a niektórych kontrolować się po prostu nie da. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jakie to mogą być czynniki i jak można spowolnić lub odwrócić proces starzenia się skóry, przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się więcej.
kobieta trzyma krem ​​do twarzy Nivea

CZYM JEST STARZENIE SIĘ SKÓRY I NA CZYM POLEGA TEN PROCES?

Starzenie się skóry to zupełnie naturalny proces, przez który skóra przechodzi wraz z upływem czasu. Jakie są objawy starzenia się skóry? Typowymi oznakami są zmarszczki, bardziej widoczna tekstura i luźniejsza skóra. Inne oznaki starzenia się skóry to przebarwienia (hiperpigmentacja), zwiększona przezroczystość skóry z powodu zmniejszenia grubości jej zewnętrznych i wewnętrznych warstw (naskórka i skóry właściwej) oraz zwiększona skłonność do powstawania siniaków.

Starzenie się skóry to nie tylko starzenie się twarzy, proces dotyczy całego ciała, a najbardziej daje się we znaki w obszarach, w których skóra się fałduje, takich jak powieki, szyja i pachy. Zauważalna jest też cieńsza skóra twarzy, przez co ścięgna i naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne. To samo dotyczy także skóry na ramionach.


CZYM JEST SPOWODOWANE STARZENIE SIĘ SKÓRY?

Chociaż proces starzenia się skóry jest nieunikniony, istnieją zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które mają na niego wpływ.
kobieta trzymająca serum do skóry Nivea Cellular

Czynniki wewnętrzne to głównie te, które są wrodzone, czyli m.in. predyspozycje genetyczne. Istnieją też jednak inne czynniki wewnętrzne: 

 

CZYNNIKI WEWNĘTRZNE

Czynniki wewnętrzne to głównie te, które są wrodzone, czyli m.in. predyspozycje genetyczne. Istnieją też jednak inne czynniki wewnętrzne:

1. Produkcja kolagenu zmniejsza się każdego roku tuż po ukończeniu dwudziestego roku życia, powodując, że skóra z wiekiem staje się cieńsza i bardziej delikatna.

2. Produkcja elastyny jest odpowiedzialna za utrzymanie napięcia skóry, a wraz z wiekiem zmniejsza się. W rezultacie skóra po urazie jest mniej skłonna do powrotu do dawnego kształtu.

3. Gruczoły łojowe również z czasem wytwarzają mniej sebum, co prowadzi do suchej skóry, swędzenia i bardziej widocznej tekstury.

CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE

Czynniki zewnętrzne to te, które działają na skórę z zewnątrz i wzmacniają czynniki wewnętrzne. Są one najczęściej związane z nagłym starzeniem się skóry. Czynniki zewnętrzne to między innymi:

1. Nadmierna ekspozycja na słońce: Promieniowanie UVA i UVB przyczynia się do fotostarzenia, czyli przedwczesnego starzenia się skóry z upływem czasu. Promieniowanie UVA oddziałuje na warstwy skóry znajdujące się pod naskórkiem (skórę właściwą), rozkładając włókna kolagenu i elastyny, które utrzymują napięcie skóry. Promieniowanie UVB oddziałuje na zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i może uszkodzić strukturę DNA skóry.

2. Zanieczyszczenia: wolne rodniki w atmosferze mogą wchodzić w reakcję z powierzchnią skóry, osłabiając jej barierę ochronną i zmniejszając zatrzymywanie wilgoci. Osłabiona bariera może również przyczyniać się do przedwczesnych oznak starzenia, w tym przebarwień.

3. Zła dieta przez dłuższy czas: dieta składająca się z dużej ilości tłustych potraw i pozbawiona składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze i witaminy, może sprawić, że skóra będzie matowa, sucha i zwiotczała.

4. Palenie: większość z nas rozumie, że dym tytoniowy zawiera tysiące toksyn, które naprawdę zagrażają sercu i płucom. Palacze częściej doświadczają również głębszych zmarszczek na twarzy ze względu na działanie dymu tytoniowego, który rozkłada włókna kolagenu i elastyny w skórze.

Chociaż wiele czynników jest od nas niezależnych i pozostaje poza naszą kontrolą, prowadzenie zdrowego stylu życia i ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenia i promieniowanie UV może pomóc spowolnić proces starzenia i zmniejszyć ryzyko zbyt szybkiego i nieoczekiwanego starzenia się skóry.

kobieta stosująca krem ​​do twarzy Nivea Hydra Skin Effect

KIEDY ZWYKLE ZACZYNA SIĘ STARZENIE SKÓRY?

Chociaż produkcja kolagenu zaczyna spadać od wczesnych lat dwudziestych, pierwsze oznaki starzenia, takie jak drobne linie i zmarszczki, zwykle pojawiają się dopiero w połowie lub pod koniec lat dwudziestych. Proces starzenia jest stopniowy i zwykle przebiega etapami.

Po drobnych liniach i zmarszczkach wokół oczu i ust ludzie mogą zauważyć utratę jędrności, ponieważ produkcja kolagenu i elastyny dalej spowalnia.

Z biegiem czasu ta utrata kolagenu zmniejsza ogólną objętość skóry, co jest bardziej zauważalne w wieku około 40 lat.

Przechodząc do lat 50., możesz zacząć zauważać, że Twoja cera jest matowa, co jest spowodowane spadkiem obrotu komórek. Dzięki temu zmarszczki mogą wydawać się głębsze, a skóra może wydawać się sucha w dotyku. Na obszarach, które są częściej narażone na działanie słońca, mogą wystąpić przebarwienia lub plamy starcze.

CZY TŁUSTA SKÓRA STARZEJE SIĘ LEPIEJ?

kobieta uśmiecha się

Jeśli nie masz pewności co do rodzaju swojej skóry, dobrym pomysłem może być przeczytanie naszego przewodnika po typach skóry. Na podstawie rodzaju skóry będzie można dość łatwo przewidzieć typy starzenia się skóry.
 
Podczas gdy tłusta skóra może czasem wydawać się problematyczna, typowo tłusta skóra starzeje się wolniej niż inne rodzaje skóry. Gruczoły łojowe, które przyczyniają się do przetłuszczania się skóry, pomagają utrzymać nawilżenie i jędrność skóry, pomagając zachować jej młodzieńczy wygląd.

Ponieważ gruczoły łojowe spowalniają swoją pracę z wiekiem, osoby, które mają tendencję do nadprodukcji sebum, będą miały przewagę w późniejszym życiu, ponieważ sucha skóra może mieć skłonność do matowienia i uwidocznienia się tekstury skóry wraz z wiekiem.
Odcień skóry również odgrywa dość dużą rolę w starzeniu się skóry. Osoby o ciemnej karnacji mają tendencję do wolniejszego starzenia się skóry niż osoby o jaśniejszej karnacji. Wynika to częściowo z obecności dodatkowej melaniny lub pigmentu skóry, które tworzą naturalną barierę przed promieniowaniem UV.

JAK ZAPOBIEGAĆ I OPÓŹNIAĆ STARZENIE SIĘ SKÓRY?

Być może zastanawiasz się, jak można odwrócić proces starzenia się skóry – i chociaż nie jest to do końca możliwe, istnieją sposoby, aby go nieco spowolnić. Poniżej znajduje się osiem kluczowych kroków, które pomagają spowolnić proces starzenia się skóry i  przywrócić jej choć trochę elastyczności:

1. Stosuj filtry przeciwsłoneczne: jak już wspomnieliśmy, promieniowanie ultrafioletowe (UV) może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry. Jednym z najłatwiejszych sposobów na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest codzienne nakładanie SPF na odsłonięte partie skóry. Jako minimum należy stosować SPF 30, przy czym współczynnik 50 jest optymalny dla większości okoliczności.

Stosowanie kremu do opalania twarzy w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej skóry zapewni Ci codzienną ochronę przed słońcem zawsze, gdy jesteś poza domem. NIVEA SUN Spot Control Luminous630 SPF 50+ jest doskonały dla wszystkich rodzajów skóry – to dzięki formule wzbogaconej hialuronem, która natychmiast wchłania się w skórę i zapewnia nawilżenie, a także ochronę faktorem 50+. Dodatkowo, dzięki opatentowanemu składnikowi Luminous630, ten filtr przeciwsłoneczny do twarzy może pomóc zapobiegać i widocznie zmniejszać powstawanie przebarwień spowodowanych działaniem promieni słonecznych.


2. Regularnie ćwicz: zwiększenie tętna, czy to podczas chodzenia, jazdy na rowerze czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej, może zwiększyć przepływ krwi i pomóc odżywić komórki skóry, aby zachować je w zdrowiu. To także świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, kolejnym "winowajcą" przedwczesnego starzenia się skóry.


3. Dbaj o zdrową dietę: pokarmy bogate w przeciwutleniacze, takie jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe, mogą zmniejszyć wpływ wolnych rodników na skórę.


Witamina C na przykład jest znana z tego, że pomaga zmniejszyć suchość skóry i może wpłynąć na późniejsze pojawienie się zmarszczek. Możesz również uzupełnić zdrową dietę kosmetykami do pielęgnacji skóry, które zawierają przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E, aby zapobiec uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki.

kobieta trzymająca krem ​​ochronny Nivea Sun

Stosowanie kremu do opalania twarzy w ramach codziennej rutyny pielęgnacyjnej skóry zapewni Ci codzienną ochronę przed słońcem zawsze, gdy jesteś poza domem.

kobieta trzyma krem ​​do twarzy Nivea Expert Lift

4. Prowadź zdrowy tryb życia: ćwiczenia fizyczne, ograniczenie spożywania alkoholu i unikanie palenia mogą przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia się skóry. Dzieje się tak, ponieważ palenie wytwarza wolne rodniki, które zmniejszają produkcję kolagenu i elastyny, a alkohol odwadnia skórę.

5. Używaj retinoidów: kwas retinowy (retinol) jest retinoidem występującym w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry. Jest znany z regeneracji naczyń krwionośnych w skórze i zwiększania produkcji kolagenu, co może pomóc w redukcji drobnych linii i zmarszczek. Może również pomóc zmniejszyć widoczność przebarwień i sprawić, że tekstura skóry nie stanie się bardziej zauważalna.

5 (a). Jeśli jesteś w ciąży lub masz wrażliwą skórę twarzy i dlatego nie możesz stosować retinoidów, możesz zdecydować się na produkt zawierający bakuchiol. Jest silnym przeciwutleniaczem, który jest również uważany za czynnik wpływający na zmniejszanie widoczności drobnych linii i zmarszczek.

Nie wiesz, od czego zacząć? Wypróbuj NIVEA Cellular Expert Lift Krem Anti-Age na dzień SPF 30. Specjalna formuła tego kremu może pomóc ujędrnić skórę i na nowo zdefiniować kontury twarzy, a dodany SPF 30 zapewnia poziom ochrony przed promieniowaniem UV.
 

6. Używaj aktywnych składników do pielęgnacji skóry: oprócz retinoidów, koenzym Q10, kwas hialuronowy i witamina C mogą pomóc w zwiększeniu produkcji kolagenu.


7. Delikatnie oczyszczaj skórę dwa razy dziennie: podstawą każdej rutyny pielęgnacyjnej powinno być oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, brud lub martwe komórki naskórka, które mogą zatykać pory i powodować podrażnienia.

Delikatne oczyszczanie pomoże zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry, które mogą przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry. Unikaj silnie działających kosmetyków, które mogą pozbawić skórę jej naturalnego sebum, ponieważ sebum utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry.


8. Zadbaj o nawilżenie skóry: po codziennym demakijażu pamiętaj o nałożeniu kremu nawilżającego, aby skóra była nawilżona. W połączeniu z innymi składnikami aktywnymi wspomnianymi wcześniej, pomoże to zachować gładszą skórę i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

dwie dziewczyny stojące obok siebie

Stosowanie się do tych rad może pomóc w zapobieganiu, zmniejszaniu, a nawet spowolnieniu procesu starzenia się skóry – należy jednak pamiętać, że skuteczność tych działań zależy także od innych czynników. Przy ustalaniu oczekiwań należy wziąć pod uwagę wiek, stopień starzenia się skóry i typ skóry.


PIELĘGNACJA PRZECIWSTARZENIOWA SKÓRY

produkty pielęgnacyjne nivea anti-age

Codzienne oczyszczanie i nawilżanie skóry to podstawa każdej pielęgnacji przeciwstarzeniowej – ale być może nie masz pewności, jak odpowiednio zadbać o starzejącą się skórę, nawilżyć ją czy zmaksymalizować efekty swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Dobrym punktem wyjścia jest znalezienie dla siebie odpowiedniego kremu przeciwzmarszczkowego.

NIVEA oferuje szeroką gamę produktów przeciwstarzeniowych do pielęgnacji skóry, z których wiele zawiera składniki aktywne wymienione w tym artykule: bakuchiol, kwas hialuronowy, witaminę E i tak dalej.

Szukasz rekomendacji? Wypróbuj NIVEA Q10 Serum Precyzyjny wypełniacz zmarszczek, wzbogacone o identyczny ze skórą koenzym Q10, aby zredukować drobne linie i zmarszczki w zaledwie 5 minut. Nadaje się do stosowania na czole, w okolicach oczu i ust oraz bruzd nosowo-wargowych, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem typu „wszystko w jednym” do codziennego użytku.