jak-wybrac-imie-dla-dziecka

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to niezwykle ważna sprawa i wcale nie prosta! Niektóre z nas wiedzą od razu, inne wahają się aż do momentu kiedy dziecko jest już na świecie. Sama się wahasz, jakie imię dla dziecka wybrać? Przedstawiamy najpopularniejsze imiona i podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru!

Wybór imienia dla dziecka – co wziąć pod uwagę?

Imiona żeńskie, imiona dla chłopców, imiona zagraniczne, imię popularne czy może raczej rzadkie... W Twojej głowie z pewnością kłębi się wiele pytań związanych z tym, jakie imiona dla dziecka wziąć pod uwagę, a które z nich odrzucić. Z pewnością powinnaś kierować się tym, co Ci się podoba, jednak musisz też wziąć pod uwagę, jak różne imiona dla dzieci postrzegane są w społeczeństwie. Oryginalne imię dla dziewczynki prawdopodobnie wyróżni ją z tłumu, ale czy nie będzie dla niej przy tym uciążliwe? Warto się nad tym zastanowić.


Zasady nadawania imion w Polsce

Imiona dla dzieci powinny być przede wszystkim zgodne z prawem. Poniższe zasady nadawania imion powinnaś więc potraktować jako najważniejsze.

  1. Imię nie może być ośmieszające, obrażające, nieprzyzwoite – o tym, czy propozycja rodziców taka jest, czy nie, decyduje pracownik Urzędu Stanu Cywilnego.
  2. Imię może być maksymalnie dwuczłonowe.
  3. Dopuszczalne są imiona zagraniczne damskie i męskie.
  4. Dopuszczalne są formy zdrobniałe, np. Ania zamiast Anna.
  5. Można nadać dziecku imię niewskazujące jednoznacznie na płeć (np. Robin lub Jamie).
jak-wybrac-imie-dla-dziecka

Imię dla dziecka – sposoby wyboru

Imię po babci lub pradziadku

Niektórzy rodzice idą innym tropem i wybierają najpopularniejsze imiona w swojej rodzinie. W ten sposób chcą niejako oddać cześć bliskim swemu sercu osobom. Imię po prababci i pradziadku jest także ciekawym ruchem, ponieważ co kilka dekad imiona wracają do mody! Nawet te starodawne, takie jak Tymoteusz czy Antonina mają swój urok, zwłaszcza w zdrobniałych formach, a także prestiż i dumę w formach długich.

Generator imion dla dzieci?

W internecie aż roi się od stron określanych jako generatory imion. Działają one w różny sposób, np. w sposób losowy dobierają imię do nazwiska i płci malucha. Jest to raczej ciekawostka niż wyrocznia, na pewno warto skorzystać z tej opcji, jeśli zupełnie nie masz pomysłu na imię. To także alternatywa dla list imion dla dziewczynek i chłopców. Niejedna mama, kiedy przegląda listę imion, ma wrażenie, że wszystko zlewa jej się w jedną całość, a żadna z propozycji nie wybija się na tle pozostałych. Generator podpowiada pojedyncze imię, a losowanie można przeprowadzać kolejny raz i kolejny. Kto wie, może generator podpowie Ci Twoim zdaniem najpiękniejsze imiona świata?

Najpopularniejsze imiona 2020 – zainspiruj się trendami

Na początku każdego nowego roku można znaleźć rankingi wskazujące, jakie imię dla chłopca i imię dla dziewczynki były nadawane przez rodziców najczęściej. W ten sposób na podstawie oficjalnych statystyk Ministerstwo Cyfryzacji klasyfikuje dziesiątki, jeśli nie setki imion. Skorzystanie z tych danych może pomóc Ci znaleźć popularne imiona dla dziewczynek oraz chłopców i... wykreślić je ze swojej listy, jeśli zależy Ci na tym, by maluch "nie był taki, jak wszyscy".

Wśród 10 najpopularniejszych imion w Polsce od kilku lat królują Julia, Zuzanna, Zofia (najczęściej nadawane imiona dla dziewczynek 2020 w pierwszej połowie roku) oraz Antoni, Jan, Jakub (najpopularniejsze imiona 2020 dla chłopców w pierwszej połowie roku). W poprzednich latach czołówka była identyczna (z drobnymi przetasowaniami), a w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion żeńskich i męskich pojawiają się regularnie także Hanna, Franciszek, Aleksander, Szymon, Maja, Lena czy Alicja.

jak-wybrac-imie-dla-dziecka

Jak wybrać imię dla dziecka? Media już dawno odkryły tendencję do nadawania dzieciom imion po sławnych bohaterach filmowych, nazwach kolorów, uczuć czy nawet… owoców. Trendy takie napędzają hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Gwyneth Paltrow. Chcesz więc postąpić tak samo i przedstawić światu kolejnego „Anakina” lub „Apple”? Tylko czy imię dla dziecka powinno być dla niego problemem w przyszłości? Z pewnością najważniejsze jest to, by dziecko czuło się ze swoim imieniem dobrze i pewnie.

Wybór imion dla dzieci – forma pełna i zdrobniona

Jeśli masz już kilka ulubionych imion, ale trudno Ci dokonać ostatecznego wyboru, zapisz je wszystkie, dodając do każdego swoje nazwisko, aby zobaczyć, jak będzie wyglądało takie połączenie. Najlepiej zapisz je również na komputerze i wydrukuj. Inną metodą jest zapisanie każdego imienia na kartce lub kopercie z Twoim adresem. W ten sposób będzie ono wyglądać bardziej „oficjalnie” i będziesz w stanie uzyskać bardziej konkretne wrażenie dotyczące wybranych imion. Rozważ, czy wybrane imiona dla dzieci brzmią dobrze zarówno w formie zdrobnionej, jak i oficjalnej. Czasem tak bywa, że rodzicom podoba się dane imię, bo pasuje do małego dziecka, ale już pełne brzmienie nie jest w ich guście. Zastanów się zatem, czy do nastolatki będzie pasowało nazywanie jej ciągle Marysią, bo nie lubisz formy Maria?

Imiona dla dzieci – weź pod uwagę ich znaczenie

Czy zaliczasz się do rodziców, którzy wierzą w symbolikę imion? Imię dla syna lub córki powinnaś więc wybrać na podstawie przypisywanych temu imieniu cech. Dziś kierowanie się znaczeniem imion to raczej rzadkość. Zwyczaj wywodzi się z czasów, gdy wierzono, że nadanie imienia (inaczej nazwy) rzeczy, to nadanie znaczenia. W przypadku człowieka nadanie imienia miało być nadaniem mu repertuaru cech przypisywanych danemu imieniu. I tak np. Paweł jest precyzyjny, ale uparty i apodyktyczny, natomiast Aleksandra jest aktywna, ma pełno pomysłów, ale często wpada przez nie w kłopoty. Czy imiona dla chłopców i dziewczynek jednak rzeczywiście warunkują ich charakter? Pozostawiamy to do rozważenia przez Ciebie!

jak-wybrac-imie-dla-dziecka

Większość rodziców pewnie nie przyzna się do tego, że zwraca uwagę na znaczenie imion. Tyle samo z nich jednak zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że na ich wybór imienia dla chłopczyka czy dla dziewczynki tak czy siak wpływ mają różne symbole i naddane znaczenia, które towarzyszą imionom! Np. rodzie często sięgają po imiona królewskie. Tłumaczą to tym, że dane imię po prostu im się podoba, jednak podświadomie mają nadzieję, że królewskie imię dla syna sprawi, że dziecko będzie niczym król poważane w otoczeniu, a imiona damskie, które noszą królowe i księżniczki, pozwolą córce wieść pełne wygód życie.


Imiona dla chłopca

Imiona dla chłopca 2020 to (dane z pierwszej połowy roku): 1. Antoni, 2. Jan,3. Jakub, 4. Aleksander, 5. Franciszek, 6. Szymon, 7. Filip, 8. Mikołaj, 9. Stanisław, 10. Wojciech.

To bardzo klasyczne i tradycyjne imiona z wieloletnim rodowodem. Możemy być pewne, że wybierając tego typu imiona dla chłopca, nie będzie ono odstawało od imion rówieśników ani za kilkanaście, ani za kilkadziesiąt lat. Poza tym na wybór tych imion wpływ mają powszechne skojarzenia z nimi związane. Jan, Stanisław czy Wojciech to stare imiona, więc kojarzą się z dostojeństwem, doświadczeniem, rozwagą. Każde z nich to tzw. mądre imię dla chłopca (i kolejny przykład na to, jak bardzo ulegamy symbolice imion).

Są jednak rodzice, którzy lubią się wyróżniać. Cezar, Axel, Aramis – według ministerialnych statystyk w pierwszej połowie zeszłego roku każde z tych imion nadano dwóm chłopcom. Jak widać, rodzice sięgają nie tylko po zagraniczne imiona, ale także po te antyczne i starosłowiańskie.

Inne imię dla chłopaka, które nie będzie ani zbyt poważne i popularne, ani zbyt ekstrawaganckie? Nasze typy, to: Kacper, Adam, Mateusz, Piotr, Michał, Leon.


Imiona żeńskie

Jeśli chodzi o to, jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2021, to ponownie możesz zasugerować się zestawieniem popularnych imion z poprzednich lat. Rok wcześniej królowały Julia, Zuzanna i Zofia (wśród imion dla dziewczynki 2019 pierwsza trójka była taka sama, tylko Julia z Zuzanną zamieniły się miejscami). To z jednej strony dość konserwatywne imiona, ale z drugiej posiadają urocze i delikatne zdrobnienia, których możemy używać na co dzień (Julka, Zuzia, Zosia). Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajmowały: 4. Hanna, 5. Maja, 6. Lena 7. Alicja, 8. Oliwia, 9. Maria, 10. Laura.

NIVEA BABY
Możesz wybrać także niestandardowe imię dla dziewczynki. W zeszłym roku rodzice nadali kilkorgu dzieciom w Polsce takie imiona jak: Andrea, Florencja, Mariam czy Liwiana. Ponownie mamy więc imiona międzynarodowe inspirowane modami zachodnimi, ale także antykiem. Oczywiście znajdą się także o wiele bardziej znane w Polsce imiona żeńskie, jednak z różnych względów nadawane dziś dziewczynkom bardzo rzadko. To zarówno zagraniczne imiona dla dziewczynek, których obcego pochodzenia dziś już nie dostrzegamy, jak i rdzennie polskie imiona. Nie można ich więc nazwać modnymi imionami dla dziewczynki, ale niszowymi i ciekawymi – jak najbardziej: Aldona, Balbina, Eugenia, Irina, Kazimiera, Nora, Ramona.

Najładniejsze imiona dla dziewczynki to niewątpliwie te, które można słodko zdrobnić. Np. Ramona brzmi natomiast dość oschle i trudno zdrobnić to imię w łatwy sposób. Oczywiście wszystko jest rzeczą gustu. Niektórzy wprost nie znoszą zdrobnień imion dziewczyn, dlatego celowo wybierają dla swoich dzieci imiona, które ich zdaniem lepiej brzmią w pełnej formie. Nora brzmi więc może jak nietypowe imię dla dziewczynki, ale w tym brzmieniu bardzo dobrze pasuje i do 2-latki, i do nastolatki.

A jakie są najładniejsze imiona dla dziewczynki – naszym zdaniem? Na poniższej liście zebraliśmy propozycje pośrednie. Nie są to najpopularniejsze imiona, nie są to też ekstrawaganckie imiona dla dzieci: Ewa, Natalia (imię pochodzi z łaciny), Róża, Joanna, Eliza (ma silnie literackie konotacje), Sara, Kinga, Magdalena, Małgorzata (reprezentuje królewskie imiona).

Bez względu na to, jakie imiona dla dzieci najbardziej Ci się podobają, pamiętaj, że nosić je będzie Twoje dziecko – przez całe życie. Nie wybierajmy więc imion, które w przyszłości mogą stawiać dzieci w krępujących sytuacjach, nie warto także ulegać chwilowym modom. Imię ma towarzyszyć naszemu maluszkowi w każdej sytuacji, w każdym wieku – miej to na uwadze.

jak-wybrac-imie-dla-dziecka

Zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na temat przygotowania się na narodziny dziecka i jego pielęgnacji po porodzie. Sprawdź także ofertę produktów dla dzieci i niemowląt NIVEA BABY.