Zabawa latem – aktywność na świeżym powietrzu

Aktywność letnią porą! Aktywność na świeżym powietrzu

Porady dotyczące spędzania wolnego czasu

Jeśli słyszysz zew gór lub gdy masz wielką ochotę wskoczyć do wody, nie zwlekaj – aktywność na świeżym powietrzu w długi letni dzień to źródło naprawdę przyjemnej i różnorodnej rozrywki. Oto kilka porad, jak spędzać wolny czas.

Zew gór

Bez względu na to czy Twoim celem jest zdobycie najwyższego wierzchołka, czy dojście do najbliższej osady, w pojedynkę, z partnerem czy grupą przyjaciół – piesza wędrówka to świetny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Piesze wędrówki – umiłowanie wytrwałości

Szczególnie latem i jesienią, gdy wędrujesz po chłodnym lesie, stąpając po miękkim mchu, oddychając czystym powietrzem, z plecakiem na plecach i piosenką w sercu, piesza wędrówka albo długi spacer naprawdę pomagają uspokoić myśli. Kiedy jesteśmy aktywni, nasze ciała automatycznie wyzwalają endorfiny, zwane również hormonami szczęścia. 

Wędrówka po górach to skuteczny sposób na budowanie sprawności i wytrenowanie wielu partii mięśni, w tym serca, a także dobry sposób na pobudzenie krążenia krwi. Zawsze pamiętaj: jeśli możesz rozmawiać swobodnie i bez zadyszki, idziesz w dobrym tempie, jednak zawsze przyda się robienie regularnych przerw. Tylko wtedy można cieszyć się atmosferą aktywności na świeżym powietrzu: słońcem muskającym skórę, wiatrem owiewającym twarz oraz górską roślinnością.

Rodzina

Polskie rodziny coraz częściej spędzają czas wolny w otoczeniu natury. To świetna wiadomość, gdyż w Polsce jest wiele krótkich i długich szlaków turystycznych, na których możemy odkryć urocze zakątki i tajemnice naszego kraju.

Piesze wędrówki – wspaniałe uczucie

Każdy kto wszedł na bardzo wysoką górę wie, co można tam usłyszeć: kompletną ciszę. Kiedy Twoja głowa sięga chmur, czujesz tylko wiatr – takiego rodzaju spokoju już praktycznie nie doświadczamy w naszym codziennym życiu. Jest to zatem świetna okazja, żeby wsłuchać się w siebie. 

Nie zapominaj jednak: ludzie wędrują po świecie od tysięcy lat i fakt ten doskonale uzasadnia potrzebę ruchu – nasze ciała są przystosowane do tego, by chodzić. Dlatego powinniśmy robić to, co jest najnaturalniejszą rzeczą pod słońcem, a ponadto wspaniale wzmacnia nasze serce i krążenie.

Poza tym: piesze wędrówki to doskonała metoda odkrywania świata natury w towarzystwie całej rodziny. Spacerując, możemy rozmawiać o sprawach, na które na co dzień nie mamy czasu, i wspólnie się zrelaksować. Wcale nie musisz wybierać się daleko, żeby poczuć potęgę przyrody: obok Twojego domu na pewno biegnie jakiś przepiękny szlak, bo w Polsce jest ich całe mnóstwo. Przygoda czeka tuż za rogiem.

Posłuchaj

Cisza

Piesza wędrówka to wspaniała aktywność na świeżym powietrzu i prawdziwe błogosławieństwo dla uszu: szmer strumyka zamiast klaksonu, szelest liści zamiast dudniącej muzyki.

Lista wędrowca

Oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyruszeniem na wyprawę. 
  • Jaki szlak wybrać? W lokalnych oddziałach PTTK poznasz szlaki o różnym stopniu trudności. Podstawowa rada dla początkujących: wybieraj marszruty, które wiodą po płaskim terenie, o dystansie nieprzekraczającym 20 kilometrów. Piękne i różnorodne szlaki wędrowne, na których oddasz się idyllicznej aktywności na łonie przyrody, znajdziesz choćby tutaj: http://www.pttk.pl/.
  • Czemu nie sprawdzić prognozy pogody? W telefonie zainstaluj aplikację pogodową z ostrzeżeniami o załamaniach aury, dzięki temu przyjemniej spędzisz czas na zewnątrz. 
  • Zawsze należy zabezpieczać się przed działaniem słońca – nawet jeśli jest pochmurno.

Piesze wędrówki

Pamiętaj, by do plecaka spakować niezbędne rzeczy: dobrą mapę, kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie głowy chroniące przed słońcem, wodę, jedzenie, koszulkę na zmianę, produkt ochrony przeciwsłonecznej, na przykład NIVEA Nawilżający balsam do opalania.

Potrzebujesz ochłonąć?

Zabawa i ćwiczenia w wodzie

Jezioro albo morze – aktywność nad wodą może być bardzo różnorodna, poprawia naszą formę i odpręża. Masz dość wylegiwania się na plaży i chcesz się rozruszać? Przywróć krążenie krwi w żyłach, zagraj w sprawdzone i popularne gry plażowe.

Piłka plażowa, frisbee, bule i siatkówka plażowa to nie tylko zabawa, ale i prawdziwy trening kondycyjny – wszystko zależy oczywiście od tego, jak gramy. Po takiej aktywności skok do chłodnej wody będzie jeszcze bardziej ożywczy. Jednak i w tym przypadku nie wolno zapominać o stosowaniu produktu ochrony przed słońcem! Powinien być przede wszystkim wodoodporny.

product-stage-bg

Właściwa pielęgnacja po aktywności na świeżym powietrzu

NASZE REKOMENDACJE