Pieszczoty Header

Pieszczoty: klucz do wewnętrznego piękna

Dlaczego tulenie i bliskość są tak istotne

Skóra jest naszym największym organem sensorycznym. Odkrywa nasze emocje i pokazuje, czy równowaga wewnętrzna nie została zaburzona. Pieszczoty są nam niezbędne.

Dlaczego tulenie i bliskość są tak istotne

Skóra jest zwierciadłem naszej duszy. Pozwala nam odkrywać i odczuwać oraz komunikować się z innymi ludźmi. Czuły kontakt cielesny jest zatem kluczem do zachowania wewnętrznej równowagi, dobrego samopoczucia i charyzmy.

Dotknij i obserwuj! Oto jak działa nasza skóra

Powierzchnia tego największego organu ludzkiego ciała wynosi około dwa metry kwadratowe. Na każdym centymetrze kwadratowym znajduje się do 40 zakończeń nerwowych i 200 ciałek dotykowych, które przekazują do mózgu sygnał dotyku, zimna lub ciepła. 
Ale to opuszki palców wiodą tutaj prym: znajduje się na nich mniej więcej trzy razy więcej ciałek dotykowych niż na reszcie skóry i reagują na najmniejsze wrażenia i odczucia. Tym można tłumaczyć, dlaczego również my sami pozytywnie odczuwamy pieszczoty, którymi obdarowujemy innych. 
Pieszczoty wywołują taką reakcję, gdyż receptory skórne przekazują do mózgu pozytywne i zmniejszające stres emocje.
Aby skóra stale była zdolna do odbierania tych zadziwiających bodźców, musimy o nią oczywiście należycie dbać. Pamiętaj zatem, by codziennie nawilżać skórę, dzięki temu pozostanie gładka i wrażliwa na pieszczoty.
Czułe pieszczoty dają dzieciom uczucie więzi, bliskości i bezpieczeństwa. Dlatego są podstawowym determinantem rozwoju fizycznego i psychicznego.

Pieszczoty zapewniające komfort

Przytulanie niemowląt

Płaczące dziecko uspokaja się, gdy mama bierze je w ramiona. Przytulenie uspokaja też dorosłych, ponieważ kontakt cielesny uwalnia endorfiny. Zmniejsza to stres i pozwala się zrelaksować.

Pieszczoty dla duszy: oto jak ważna jest nasza skóra.

 • Przez skórę odczuwamy chłód, ciepło, nacisk i bliskość innych ludzi. Dlatego skóra jest ważnym narzędziem komunikacji, przez które łączymy się ze światem zewnętrznym.
 • Kontakt przez skórę jest tak samo ważny jak oddychanie, jedzenie i picie – od chwili urodzenia.
 • Pieszczoty i kontakt cielesny są szczególnie istotne w związkach osób dorosłych.
 • Ale i osoby żyjące w pojedynkę nie muszą być pozbawione kontaktu cielesnego. Masaże i codzienne nawilżenie – tj. kontakt z własną skórą – przynoszą taki sam pozytywny skutek.
 • Nasza skóra zdradza również, co gra nam głęboko w duszy: czerwienimy się, gdy jesteśmy zakłopotani, ze strachu bledniemy, a kiedy jesteśmy zestresowani nasza skóra mizernieje.

To, co dobre dla naszej skóry, jest również dobre dla duszy

Na skórze doskonale widać, jak traktujemy swoje ciało. Zdrowy, zrównoważony tryb życia czyni ją promienistą, podobnie odpowiednie rytuały kosmetyczne.

Pocałunki to najlepsze lekarstwo

Pocałunek

Tak jak opuszki palców usta i język zawierają najwięcej receptorów i ciałek dotykowych. Nie przez przypadek całowanie jest tak przyjemnym i intensywnym przeżyciem – całuj się bez opamiętania!

Skóra nie wybacza błędów – wsłuchaj się w nią dobrze!

 • Chyba żaden organ ludzkiego ciała nie odkrywa tyle naszych tajemnic co skóra.
 • Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze się jej przyglądać, ponieważ odbijają się na niej wszystkie nasze intymne i osobiste przeżycia.
 • Pij wystarczającą ilość wody − codziennie. Aby pozostać odpowiednio nawilżona, Twoja skóra potrzebuje dwa do trzech litrów wody.
 • Również zdrowa dieta z dużą ilością witamin, minerałów i błonnika sprawi, że Twoja skóra pozostanie piękna.
 • Regularne uprawianie sportów wytrzymałościowych i stosowanie codziennej ochrony przed słońcem to również część kompleksowej pielęgnacji skóry.
 • Słuchaj swojej skóry! Suchość, zaczerwienienie i choroby skórne wskazują, że cierpisz na jakąś utajoną dolegliwość.
 • Brak kontaktu cielesnego lub pragnienie bliskości to także możliwe źródła dolegliwości skórnych.
 • Tutaj pomogą pieszczoty – czasem jest to łatwiejsze niż Ci się wydaje.

Czasem wystarczy tylko przytulenie

Przytulanie

Pozwól skórze przejąć dowodzenie. Dotykaj, czuj i chłoń! Jeden dotyk czasem znaczy więcej niż tysiąc podnoszących na duchu i wypowiedzianych w dobrej wierze słów. Więcej inspiracji i porad dotyczących odnajdywania wewnętrznej równowagi i piękna znajdziesz tutaj.