balsam do opalania

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Miejsce na wakacyjny wyjazd wybrany? Strój kąpielowy kupiony? Ciekawe miejscówki na weekendowe wypady ze znajomymi znalezione? A czy pomyślałaś o tym, aby na lato przygotować także swoją skórę? Jeśli nie, zacznij od sprawdzenia, jaki masz fototyp skóry.

Co to są fototypy skóry?

Fototyp skóry to dermatologiczna klasyfikacja skóry na typy odpowiadająca reakcji na promieniowanie ultrafioletowe. Zaproponował ją amerykański dermatolog B. Fitzpatrick i funkcjonuje już od 1975 roku (czasami fototypy określa się też jako skala Fitzpatricka). Na podstawie tej klasyfikacji łatwo wybrać odpowiednią wysokość filtra przeciwsłonecznego, a następnie wybrać balsam do opalaniaWyróżniamy 6 fototypów.

Jaki jest Twój fototyp skóry? – Poznaj szczegóły!

Fototyp I celtycki

Ten fototyp mają osoby o bladej, często usianej piegami skórze. Typ celtycki to włosy blond lub rude. Oczy - niebieskie, zielone. Taka osoba zazwyczaj ulega oparzeniom słonecznym i trudno się opala, bo w jej skórze zawarta jest niewielka ilość melaniny - barwnika naturalnie chroniącego przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli masz taki fototyp skóry powinnaś stosować balsam do opalania z wysokim filtrem. W takich przypadkach zaleca się sięganie po balsam do opalania SPF 50 z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną.

balsam do opalania

Fototyp II północnoeuropejski

Drugim z fototypów skóry pod względem stopnia wrażliwości skóry na promienie słoneczne jest fototyp II północnoeuropejski. Mają go osoby o jasnym kolorze skóry, czasem ciemniejszych włosach. Na skórze takich osób znajdziemy piegi. Taka osoba zazwyczaj łatwo ulega oparzeniom słonecznym, ale może się opalić. Jeśli masz taki fototyp skóry, również powinnaś stosować balsamy do opalania z wysokim filtrem, np. SPF 30 – przykładem takiego produktu jest NIVEA SUN Protect & Moisture balsam ochronny SPF 30.

balsam

Fototyp III środkowoeuropejski

Fototyp III charakteryzuje m.in. mieszkańców Polski. Ten fototyp skóry mają osoby o kremowym odcieniu skóry. Mają one też włosy ciemny blond lub brązowe. Raczej nie mają piegów. W takich przypadkach również niezabezpieczona skóra może ulec oparzeniom od promieni słonecznych. Balsamy do opalania z filtrem SPF 20 powinny być wystarczające, jak np. NIVEA SUN Protect & Moisture balsam ochronny SPF 20.

Fototyp IV południowoeuropejski

Tu już na skali Fitzpatricka rozpoczynają się naturalnie odporniejsze na promienie słoneczne fototypy skóry. Fototyp IV to osoba o oliwkowej skórze i ciemnych włosach. Szybko łapie opaleniznę i raczej nie ulega poparzeniom. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości melaniny w skórze. Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej i nie powinna sięgać po dobry balsam do opalania. W takim przypadku polecamy kosmetyki z niższym filtrem, np.  NIVEA SUN Protect & Moisture balsam ochronny SPF 15. Fototyp IV spotykamy np. u Greków i Włochów.

Fototyp V – azjatycki i północnoafrykański

Cechy charakterystyczne tego fototypu to: brązowa skóra i ciemne lub czarne włosy oraz brązowe oczy. Fototyp V ma wysoki stopień własnej ochrony przeciwsłonecznej i niezwykle rzadko ulega oparzeniom czy doświadcza reakcji skóry pod wpływem promieni UV. Zawsze szybko się opala. Czy posiadanie V fototypu skóry zwalnia z konieczności ochrony przeciwsłonecznej? Nie, ale wystarczy krem z niskim filtrem, np. SPF 15 lub 10.

Jaki jest Twój fototyp skóry? – Poznaj szczegóły!

Fototyp VI – afrykański i afroamerykański

Osoby o bardzo ciemnej skórze i czarnych włosach. Taka osoba nie ulega oparzeniom, ale i nie opala się. Choć nie musi chronić skóry przed poparzeniem, nadal powinna zabezpieczać ją przed innymi szkodliwymi skutkami promieniowania za pomocą kosmetyków do opalania i nawilżających.

Warto pamiętać, że preparaty do opalania powinny być stosowane na wszystkie odsłonięte części ciała – a więc także na twarz. Tutaj zamiast balsamu do ciała do opalania lepiej zastosować dedykowany krem z filtrem do twarzy.

Rodzaje opalenizny a fototyp skóry

Na pewno znasz ten niesprawiedliwy podział na kobiety, które choćby opalały się dużo i przy użyciu kosmetyków aktywujących opaleniznę, i tak będą miały raczej zaczerwienioną, nie brązową skórę oraz na kobiety, które bez specjalnych starań opalają się na piękny, złocisty brąz. Te predyspozycje są podyktowane właśnie posiadanym fototypem.

Typy skóry wydzielone ze względu na reakcje działania promieni słonecznych mają też silny związek z klasyfikacją obejmującą rodzaje karnacji. Np. celtycki typ skóry to jednocześnie porcelanowy typ karnacji, a posiadaczka fototypu południowoeuropejskiego ma karnację w odcieniu oliwkowym lub śniadym.

A tonacja skóry, czyli jej chłodny bądź ciepły odcień? Odcienie cery nie mają już tak wyraźnych związków z fototypem. Chłodny odcień skóry może mieć zarówno posiadaczka jasnej cery, jak i osoba o fototypie III i IV.

Jaki fototyp mają dzieci?

Pamiętaj także o zadbanie o swoich najbliższych, a przede wszystkim – o dzieci. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny balsam do opalania dla dzieci z nieco wyższym filtrem, jak  NIVEA SUN Kids Protect & Play Balsam SPF 50 (dostępny także jako NIVEA SUN Kids Kieszonkowy Balsam, idealny na plażę). Skóra dziecka jest cieńsza i bardziej delikatna, dlatego wymaga szczególnej ochrony. Oczywiście dziecko będzie miało taki fototyp, jaki wynika z miejsca jego urodzenia, jednak przez pierwsze lata życia skóra wszystkich dzieci zachowuje się jak skóra typu 1.

Jaki jest Twój fototyp skóry? – Poznaj szczegóły!

Jak dobierać filtry przeciwsłoneczne?

Przy wyborze balsamów do opalania w pierwszej kolejności powinieneś kierować się swoim fototypem. Dopiero w dalszej kolejności możesz przebierać wśród konsystencji, form aplikacji czy zapachów.

Pamiętaj, aby balsam nanieść na ciało ok. 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Kosmetyk musi się wchłonąć, aby móc działać. Powinnaś sięgać po produkt co ok. 2 godziny, a także każdorazowo po wyjściu z wody (jeśli balsam do ciała nie jest wodoodporny) oraz po wytarciu ciała ręcznikiem.

Porady dla Ciebie