Trzy uśmiechnięte dziewczyny

Słońce a pryszcze – pomaga czy szkodzi? Co możesz zrobić?

Czy słońce leczy trądzik i wypryski, czy nie? Dowiedz się, jaki wpływ ma słońce na skórę trądzikową i jakie działania pielęgnacyjne możesz podjąć.

CZY SŁOŃCE JEST DOBRE NA TRĄDZIK I WYPRYSKI?

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może spowodować poważne uszkodzenia skóry, zwłaszcza u osób dotkniętych trądzikiem. Promienie UV mogą nasilić zmiany trądzikowe, a także powstawanie blizn. Dzieje się tak dlatego, że czas spędzony na słońcu może pozbawić skórę jej naturalnych olejków. W odpowiedzi skóra zwiększa produkcję sebum, co często przyczynia się do powstawania wyprysków i pryszczy. Podejmując odpowiednie środki zaradcze wobec skóry trądzikowej na słońcu, możesz zachować ją w zdrowej i dobrej kondycji.

Trudno się dziwić, że wiele osób ulega błędnemu przekonaniu, iż kąpiele słoneczne są korzystne dla skóry. Wracając z wakacji można odnieść wrażenie, że skóra wręcz promienieje. Tak jednak nie jest, a uszkodzenia, nawet jeśli od razu niewidczne, są i w końcu dadzą o sobie znać.

Wyjaśniamy, czy słońce leczy trądzik, obalamy mity i pokazujemy, jak radzić sobie z uporczywymi pryszczami.

DLACZEGO WIERZYMY, ŻE SŁOŃCE LECZY TRĄDZIK I PRYSZCZE?

Może się wydawać, że na słońcu zmiany trądzikowe i pryszcze ulegają poprawie, co wynika z przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych właściwości promieniowania UV. Jednak ten stan nie jest trwały i w rzeczywistości na dłuższą metę powoduje więcej szkody niż pożytku.

Po opalaniu trądzik może wydawać się mniej widoczny, jako że opalona skóra maskuje czerwone plamy. Wrażenie można również przypisać obniżonemu poziomowi stresu na wakacjach, w końcu wysoki poziom stresu to jedna z przyczyn powstawania trądziku.

SŁOŃCE A TRĄDZIK I NASILENIE ZMIAN

Po ekspozycji na słońce górna warstwa skóry grubieje i wysycha, a wtedy organizm zaczyna produkować więcej sebum. Gruczoły łojowe odpowiedzialne za naturalną produkcję sebum wytwarzają go w nadmiarze, by uzupełnić utratę wilgoci. Prowadzi to do nadmiernego wydzielania sebum, co jest częstą przyczyną powstawania trądziku. Taka reakcja organizmu nie następuje natychmiast, dlatego też powszechnie ludzie nie łączą ze sobą obu zjawisk.

W ciepłym słońcu zwykle bardziej się pocimy, a spocona skóra to idealne środowisko dla rozwoju bakterii i trądziku.


SŁOŃCE A PRYSZCZE – JAK RADZIĆ SOBIE Z TRĄDZIKIEM SPOWODOWANYM PRZEZ SŁOŃCE?

Kobieta trzyma Nivea Derma Skin Clear Toner

Cera trądzikowa potrzebuje większej ochrony przed promieniowaniem UV, ponieważ częste metody pielęgnacyjne złuszczają martwy naskórek, odsłaniając jego świeższe warstwy. W związku z tym podczas stosowania produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej niezwykle ważne jest nakładanie kremu z wysokim filtrem UV.

NIVEA Derma Skin Clear
Linia Derma Skin Clear od NIVEA obejmuje kosmetyki opracowane specjalnie dla osób mających skłonność do wyprysków. Obejmuje ona produkty o wegańskiej formule, które odżywiają skórę, a jednocześnie zmniejszają widoczność niedoskonałości, aby cera wyglądała czysto i zdrowo.

Linia Derma Skin Clear to połączenie trzech kluczowych składników: niacynamidu, kwasu salicylowego i kwasu glikolowego, znanych z odmładzającego działania na skórę skłonną do wyprysków.


NAJLEPSZYM SPOSOBEM JEST ZAPOBIEGANIE

Aby poradzić sobie z pryszczami po słońcu, pierwszym krokiem będzie oczywiście skrócenie czasu spędzonegp na słońcu i nakładanie SPF30+. Chcąc uporać się z kolejnymi zmianami trądzikowymi, możesz wypróbować kilka metod zapobiegawczych:

PRAWIDŁOWO DBAJ O SWOJĄ SKÓRĘ

Myj twarz dwa razy dziennie i stosuj produkty odpowiednie dla Twojego typu skóry. Skóra każdej z nas jest inna, dlatego ważne jest, aby wsłuchać się w jej potrzeby i ustalić, które produkty i składniki najlepiej na nią działają.

NAWILŻAJ SUCHĄ SKÓRĘ

Ponieważ na słońcu skóra się często wysusza, powodując zwiększoną produkcję sebum, ważne jest, aby regularnie dbać o jej nawilżanie. Możesz to robić przy użyciu serum lub kremu nawilżającego, w zależności od tego, co działa najlepiej na Ciebie i Twoją skórę.

OBNIŻ POZIOM STRESU

Wysoki poziom stresu wywołuje w Twoim organizmie zwiększoną produkcję hormonów, co z kolei pobudza gruczoły do wytwarzania oleju. Dlatego utrzymując niski poziom stresu, możesz pomóc uniknąć nadprodukcji sebum, odpowiedzialnego za występowanie trądziku.

JEDZ ZDROWO

Na stan skóry i nasilenie zmian trądzikowych duży wpływ może mieć Twoja dieta. Do regularnych winowajców występowania trądziku należą: 
- Przetworzona żywność
- Alkohol
- Cukier
- Produkty mleczne

ZMNIEJSZ ILOŚĆ MAKIJAŻU

Kuszące może być stosowanie makijażu w celu ukrycia pryszczy, jednak duże ilości makijażu na skórze mogą pogorszyć trądzik. Wynika to z faktu, że ciężki makijaż zatyka pory, co skutkuje powstawaniem wyprysków trądzikowych. Jeśli nie chcesz rezygnować z makijażu, poszukaj lekkiego make-upu bezzapachowego. Zmywając makijaż należy również pamiętać o zachowaniu ostrożności i stosowaniu specjalistycznych środków do oczyszczania skóry wrażliwej.


OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA I SKÓRA SKŁONNA DO WYPRYSKÓW

Dziewczyna nakładająca spray Nivea Sun Protect & Dry Touch

Wychodzisz na słońce, a pryszcze się jeszcze nasilają? Przyczyną może być też Twój filtr przeciwsłoneczny. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej na słońcu jest niezbędne, ale istnieją różne rodzaje filtrów i nie wszystkie są dobre dla skóry skłonnej do wyprysków. 

Szukając kremu z filtrem, który nie pogorszy stanu skóry trądzikowej, powinnaś unikać ciężkich, tłustych kosmetyków. Prawdopodobnie zatkają one pory, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia wyprysków.

Często zastanawiamy się, co wybrać: mineralne czy chemiczne filtry przeciwsłoneczne. Otóż, oba są bezpieczne, a wybór zależy głównie od rodzaju skóry. Jeśli chodzi o filtry do twarzy, za najlepsze uznaje się te mineralne, które są mniej tłuste i odpowiednie dla skóry wrażliwej. 
NIVEA SUN Alpin Krem Do Twarzy z Wysoką Ochroną SPF 50 to nawilżający krem do twarzy, który chroni przed słońcem, zimnem i wiatrem. Jego SPF 50 skutecznie zabezpieczy Twoją skórę przed promieniami UV, a jednocześnie nie podrażni wrażliwej, trądzikowej cery twarzy.


TRĄDZIK A SŁOŃCE – CZY POMAGA NA BLIZNY POTRĄDZIKOWE?

Rudowłosa kobieta z kremem do twarzy Nivea

Blizny po trądziku to różnego rodzaju ślady i pozostałości po wypryskach. Trzeba przyznać, że opalenizna daje złudzenie zmniejszenia blizn, ale to tylko pozory. Kiedy opalenizna już zanika, ekspozycja na promieniowanie UV może sprawić, że blizny będą bardziej widoczne i w miarę upływu czasu trudniej będzie je zniwelować. 

Blizny potrądzikowe pogłębiające się pod wpływem słońca często wynikają z rozpadu kolagenu. Z czasem promienie UV niszczą kolagen i elastynę, które nadają skórze odpowiednią strukturę.

I choć jest wiele produktów na blizny potrądzikowe, podstawowym środkiem pielęgnacyjnym pozostaje filtr SPF.

Porady dla Ciebie