Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Piersi nie są łatwym w pielęgnacji obszarem i nie każdy zabieg urodowy może być stosowany na biust. Tymczasem piersi wymagają od nas takiej samej, a może nawet jeszcze większej uwagi jak inne części ciała. Jak zadbać o ich jędrność? Odpowiadamy!

Jak dbać o piersi?

Na pytanie o to, jak dbać o biust, należy odpowiedzieć na kilka różnych sposobów. Pielęgnacja piersi w rozumieniu zabiegów kosmetycznych to bowiem tylko część całości. Tak naprawdę o biust należy dbać każdego dnia, w każdej chwili – nosząc dobrze dobrane biustonosze i utrzymując prawidłową postawę ciała. Tak często marzymy bowiem o kształtnych piersiach, a wystarczy tylko wyprostować plecy, napiąć brzuch i unieść głowę, by ich wygląd znacznie się poprawił.
Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Pielęgnacja biustu powinna być delikatna, ale skuteczna. W skórę piersi też należy wcierać odpowiednie kremy – niekoniecznie specjalistyczne preparaty do biustu, już sam balsam nawilżający może podziałać jak krem na ujędrnienie biustu. Skóra na piersiach jest znacznie cieńsza niż np. na brzuchu czy ramionach, tym bardziej należy więc wspierać ją z zewnątrz. Absolutnym minimum w pielęgnacji biustu jest dostarczanie skórze składników utrzymujących nawilżenie. Dodatkowo kremami do biustu warto wspierać naturalne rusztowanie skóry, czyli pobudzać skórę do produkcji kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jej jędrność.

Jak dbać o piersi, by przypadkiem im nie zaszkodzić? Kluczem do sukcesu jest wyczucie. Żeby ujędrnić biust, musisz go masować, ale delikatnie. W przeciwnym razie rozciągniesz wrażliwą skórę tego obszaru i osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego. Do dyspozycji masz wiele technik masażu, ale podstawą jest masaż podczas aplikacji balsamu nawilżającego albo kremu do biustu.

O biust możesz zadbać też poprzez ćwiczenia. Nie jest to takie proste, bo piersi to nie mięśnie, a w większości tkanka tłuszczowa. Za ich napięcie i uniesienie odpowiadają mięśnie klatki piersiowej. Ćwicząc te mięśnie, wpływasz na wzmocnienie podstaw tzw. więzadeł Coopera, które łączą powięzi mięśni klatki piersiowej z biustem. W ten sposób ćwiczeniami działasz pośrednio na ujędrnienie i uniesienie swoich piersi. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie klatki piersiowej dla uniesienia biustu ma swoje ograniczenia. Nie miej złudzeń, jeśli jesteś posiadaczką piersi w większym rozmiarze – z siłą grawitacji, która ciągnie je w dół, nie wygrasz. Czy to coś złego? Absolutnie nie! Natura, choć niedoskonała, jest piękna.


Pielęgnacja biustu – z jakimi problemami możesz się borykać?

Obwisłe piersi to tylko jeden z wielu problemów, z jakim boryka się większość kobiet. Z czego to wynika? Pomińmy na razie czynniki, na które nie mamy wpływu, czyli na przykład ciążenie biustu pod wpływem własnego ciężaru i grawitacji oraz osłabienia po ciąży i laktacji. Brak jędrności biustu może wynikać też z naszych własnych zaniedbań, czyli:

 • braku aktywności fizycznej,
 • pomijania skóry biustu w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych,
 • noszenia niewłaściwych biustonoszy oraz niewłaściwego ich zakładania,
 • spania na brzuchu,
 • garbienia się.

Jeśli popracujesz nad eliminacją tych zaniedbań, na pewno zauważysz, że biust nieco się uniósł. Spróbuj też przez kilka nocy spać w biustonoszu, dzięki czemu utrzymasz piersi „w ryzach” i zapobiegniesz rozciąganiu skóry i więzadeł Coopera np. podczas spania na boku. Nie wyobrażasz sobie nocy w biustonoszu? To znaczy, że nosisz źle dobraną, niewygodną bieliznę. Stanik skrojony na miarę powinien być dla Ciebie komfortowy, wręcz niewyczuwalny. Powinien dawać Ci komfort, którego nie da się nawet porównać do funkcjonowania bez stanika. Udaj się do brafitterki, a raz na zawsze zamienisz nienawiść na miłość do biustonoszy!

Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Jakie są inne problemy z biustem? Na przykład rozstępy na biuście. Przyczyny rozstępów na piersiach są prozaiczne. Biust to dynamicznie zmieniająca się struktura – w okresie dojrzewania rośnie, maleje, gdy się odchudzasz, znów rośnie w trakcie ciąży, a gdy karmisz dziecko – zmniejsza się i zwiększa naprzemiennie. Gdy zmienia się rozmiar biustu, skóra rozciąga się i kurczy. Nie zawsze jest przy tym na tyle elastyczna, by na zmiany nie reagować drobnymi uszkodzeniami, czyli właśnie rozstępami.

Dodatkowo za rozstępy na piersiach odpowiedzialne są geny. Mogą się u Ciebie pojawić, jeśli masz ku temu wrodzone predyspozycje. W ciąży odpowiedzialne są za nie także hormony oraz podwyższony poziom kortyzolu, który blokuje pracę fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu. Chcesz wiedzieć więcej o rozstępach? Przeczytaj: Sposoby na rozstępy – porady od NIVEA.

Co poza tym? Problemem mniejszej wagi (bo łatwiejszym do wyeliminowania), ale równie często występującym, jest sucha skóra na piersiach. Dlaczego naskórek na biuście ulega przesuszeniu? Prawdopodobnie dlatego, że piersi przez cały czas pozostają ciasno okryte biustonoszem, a Ty pomijasz biust podczas wykonywania peelingów i aplikacji balsamów pielęgnujących. Przesuszenie w obrębie sutków pojawia się także na skutek karmienia piersią. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie maści natłuszczających dla matek karmiących, np. naturalnej lanoliny.


Ujędrnianie biustu – co wpływa na skórę na piersiach?

Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Jak ujędrnić biust domowymi sposobami? Oto podstawowe sposoby na jędrny biust:

 1. Masaż pod prysznicem. Podczas każdej kąpieli polewaj piersi silnym strumieniem wody, na przemian ciepłym oraz zimnym. To natychmiast działający sposób na jędrny biust!
 2. Masaż po wyjściu spod prysznica. Najlepiej wykonywać go podczas aplikacji kremu ujędrniającego do biustu.
 3. Masaż szczotką na sucho. Uzupełniająco w celu ujędrniania biustu możesz masować się specjalną szczotką. Do tego celu nie używa się żadnych kosmetyków. Uważaj jednak, aby dobrać odpowiednią szczotkę o delikatniejszym włosiu, niż szczotka do skóry ciała! Zabieg wykonywany na piersiach powinien być dużo mniej intensywny z uwagi na cienką skórę w tych okolicach.
 4. Ćwiczenie postawy. Ten niekonwencjonalny sposób na jędrne piersi pozwoli Ci wizualnie poprawić stan biustu. Każdego dnia poświęć kilka minut na chodzenie po domu… z książką na głowie. Albo z łyżką w ustach, na której będziesz starać się utrzymać piłeczkę pingpongową. W ten sposób wyrobisz w sobie nawyk trzymania prostych pleców!

Kosmetyki do biustu

Jak ujędrnić piersi kosmetykami? Przede wszystkim wybierz właściwy preparat i bądź regularna. To połowa sukcesu! Jak dobrać kosmetyki do ujędrniania biustu? Zwróć uwagę, jaką konsystencję ma wybrany przez Ciebie preparat. Kosmetyki do biustu nie mogą być zbyt gęste, bo żeby je rozsmarować, musiałabyś mocno pocierać piersi. To mocno osłabi i tak z natury słabą skórę biustu! Z tego powodu do biustu najlepiej sprawdzą się mleczka i balsamy.
Unikaj także kosmetyków, które obiecują powiększenie piersi. Żaden kosmetyk nie ma takiej mocy! Zdecydowanie lepiej jest zaufać marce, która oferuje Ci osiągalne efekty, a więc nawilżenie, odżywienie i ujędrnienie.
Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego kremu do biustu? Zwróć uwagę na specyficzne problemy, jakie masz z biustem. Naskórek jest suchy? Używaj kremu nawilżającego. Masz pociążowe rozstępy? Działaj, dopóki są czerwone, smarując je kremem do biustu na rozstępy lub olejkiem ujędrniającym.

Serum do biustu – jakie powinno być?

Kiedy tradycyjny balsam przestaje wystarczać, sięgnij po kosmetyk do zadań specjalnych – serum ujędrniające do biustu. Jego skoncentrowana formuła pozwoli Ci osiągnąć zamierzone rezultaty w krótszym czasie. Serum do biustu powinno lekko się rozprowadzać i szybko wchłaniać, aby można było zaraz po nim nałożyć krem na jędrność biustu (serum nie stosuje się samodzielnie – jego składniki aktywne należy zabezpieczyć kremem, inaczej nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami). Składnikami mile widzianymi w serum są wyciągi z alg i guarany, które poprawiają mikrokrążenie.

 

Krem do biustu – ujędrniający i nawilżający

Najlepszy krem do biustu ma różne definicje. W młodym wieku, kiedy Twoje piersi mają się jeszcze całkiem dobrze, nie musisz używać silnych kremów ujędrniających do biustu. Wystarczy Ci nawilżanie i ujędrnianie za pomocą balsamu, którego używasz do reszty ciała. Używaj np. Ujędrniającego balsamu do ciała Q10 + Witamina C NIVEA albo Lekkiego musu do pielęgnacji ciała z olejkiem migdałowym NIVEA. Balsamy NIVEA bardzo dobrze spełniają zadanie kremów na ujędrnienie biustu, bo mają lekko rozprowadzające się konsystencje i składniki najbardziej pożądane z punktu widzenia potrzeb biustu. Pamiętaj, że nawet najlepszy krem na biust nie spełni swojej roli, jeśli nie będziesz aplikować go poprzez staranny masaż i analogicznie: nawet uniwersalny balsam do całego ciała może doskonale poprawić wygląd Twojego biustu, jeśli będziesz stosować go codziennie, poświęcając na ujędrniający masaż przynajmniej kilka minut.

Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Nie tylko kosmetyki – ćwiczenia na podniesienie biustu

Jak już ustaliliśmy, ćwiczenia na podniesienie biustu to w rzeczywistości ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej. Najprostszymi ćwiczeniami na jędrne piersi są pompki – nie wymagają użycia żadnego sprzętu, możesz je wykonywać w każdych warunkach. Nie przejmuj się, jeśli nie jesteś w stanie wykonać choćby jednej pełnej, prawidłowej pompki. Zacznij od pompek na kolanach, na podwyższeniu czy nawet w oparciu o ścianę. Dobre efekty dadzą także pompki negatywne (opuszczasz ciało z pozycji pompki na podłogę, przechodzisz na kolana i unosisz się do pozycji startowej). Pompki negatywne to także doskonały sposób na naukę wykonywania pełnych pompek!
Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Jakie inne ćwiczenia na jędrny biust możesz wykonywać? Postaw na trening z taśmami oporowymi! Oto przykładowe ćwiczenia:

 1. Złap gumę i wyciągnij proste ramiona przed siebie. Dłonie powinny być rozstawione na szerokość barków. Rozciągnij taśmę i poprowadź łokcie na zewnątrz, ściągając łopatki. Zatrzymaj ruch na chwilę i w tym samym tempie wróć do startu.
 2. Zrób wykrok i stań dokładnie w połowie gumy. Pochyl lekko proste plecy i jeden z końców taśmy chwyć w lewą dłoń, drugi w prawą. Rozciągaj taśmę, przyciągając ją do klatki piersiowej. Łokcie prowadź blisko tułowia.
 3. Stań prosto, taśmę przełóż za plecami na wysokości łopatek. Dłonie zaciśnij w pięści i wykonuj dynamiczne, naprzemienne boksowanie przed siebie. Guma będzie stawiać opór, wzmagając efekty ćwiczenia!

Ćwiczenia piersi możesz też wykonywać z hantlami bądź na maszynach na siłowni. Wykonuj wyciskanie ciężaru nad klatkę piersiową w leżeniu oraz rozpiętki (na maszynie albo z wolnym ciężarem). Ćwiczenia na jędrność biustu możesz też wplatać w swoją codzienność. Kiedy np. siedzisz przy biurku, co jakiś czas możesz zrobić sobie przerwę na jedno proste ćwiczenie. Złóż dłonie jak do modlitwy na wysokości biustu. Przedramiona powinny znajdować się równolegle do podłogi. Z całych sił naciskaj na siebie dłońmi i wytrzymaj tak przez pół minuty. Gwarantujemy, że szybko poczujesz pracę mięśni klatki piersiowej!


Domowy masaż biustu krok po kroku

Jak zrobić masaż biustu krok po kroku? Zacznijmy od masażu pod prysznicem. Ustaw mocny strumień ciepłej wody. Polewaj piersi od dołu ku górze, nie kieruj go bezpośrednio na brodawki. Po kilku chwilach obniż temperaturę (woda powinna być chłodna, ale nie zupełnie zimna) i powtórz zabieg. Całą sekwencję wykonaj przynajmniej trzy razy. Na koniec polej się jeszcze raz ciepłą wodą.

Teraz kolej na masaż piesi z wykorzystaniem kremu do piersi. Nałóż kosmetyk na dłonie i rozetrzyj, by go ogrzać. Masuj piersi pojedynczo. Wykonuj okrężne ruchy, zaczynając od zewnętrznej strony. Zataczaj stopniowo coraz mniejsze kręgi, kierując się ku środkowi piersi. Kiedy dojdziesz do brodawki, odwróć kierunek i zacznij zataczać coraz większe okręgi, aż dojdziesz do punktu wyjścia. Tak samo postępuj z drugą piersią. Twoje ruchy powinny mieć charakter zagarniający, lekko uciskający. Nie rozciągaj nadmiernie skóry. Całość powinna być przyjemna i nie sprawiać bólu. Masaż ma trwać kilka minut.

A jak wykonywać masaż na sucho? Nie rób go tuż przed masażem „na mokro” ani tuż po nim. Suchy masaż wykonuj w innej porze dnia. Specjalną szczotką do suchego masażu wykonuj ruchy pionowe od strony brzucha ku górze (tak, jakbyś unosiła szczotką piersi do góry). Po kilku powtórzeniach na obie piersi przejdź do zataczania ósemek. Zacznij od przestrzeni między piersiami, zataczaj koła od góry, przez zewnętrzną część piersi, ku dołowi, tak samo na rób z drugą piersią. Dostosuj nacisk włosia, by nie pocierać skóry zbyt mocno. Ruchy powinny być niespieszne i płynne. Staraj się nie trzeć włosiem po brodawkach. Jeśli będziesz stosować się do tych zasad, nie musisz słuchać głosów krytyki, które zakazują suchego masażu biustu.

Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Inne domowe sposoby na ujędrnienie biustu

Pielęgnacja biustu – o czym musisz wiedzieć?

Jak widać, domowych sposobów na ujędrnienie biustu jest wiele. Co najważniejsze, większość z nich można wykorzystywać równocześnie, maksymalizując efekty w krótkim czasie. Czy naszą dotychczasową listę działań możemy jeszcze poszerzyć? Oczywiście! Sama dieta ma niebagatelny wpływ na stan skóry, także na piersiach. Postaraj się, by w Twoim codziennym menu znalazło się dużo:

 • Wody. Nawodnienie to podstawa dla zdrowia skóry!
 • Kwasów omega-3. To pokarm dla Twojej skóry. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich, migdałach, oleju rzepakowym, nasionach chia, siemieniu lnianym.
 • Estrogenów roślinnych. Znajdziesz je przede wszystkim w soi (jeśli masz problemy z cerą lub tarczycą, to ich wprowadzenie do diety skonsultuj ze swoim lekarzem).

Za domowe sposoby na ujędrnianie biustu możemy uznać też prowadzenie ogólnie zdrowego stylu życia. Dbaj o utrzymywanie równej, zdrowej wagi, omijaj używki, a podczas ćwiczeń pamiętaj, że nie należy trenować klatki piersiowej z pominięciem pleców. Słabe plecy to powód, dla którego się garbisz, więc ćwiczenie samej klatki piersiowej może nic nie dać.

Uśmiech na twarz, pierś do góry i pamiętaj: jesteś piękna!