Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Czy każda mama musi korzystać z laktatora? W jakich sytuacjach się go stosuje i dlaczego? Jak powinno wyglądać odciąganie pokarmu? W tym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje, dotyczące zaleceń do stosowania laktatora, sposobu jego użytkowania, czy też dostępnych na rynku alternatyw.

Odciąganie pokarmu – kiedy się przydaje?

Odciąganie mleka to świetny sposób na pobudzenie i utrzymanie laktacji. Przydaje się ono najczęściej po cesarskim cięciu, kiedy organizm kobiety potrzebuje nieco więcej czasu, aby przygotować się do wzmożonej produkcji pokarmu, lub w przypadku narodzin wcześniaka. Ten ostatni najczęściej nie ma bowiem jeszcze tyle siły, żeby pochwycić i ssać pierś mamy samemu. Wówczas ściąganie mleka i karmienie dziecka przy pomocy odpowiedniej buteleczki staje się jedynym sposobem na dostarczenie maluszkowi pokarmu. Odciąganie mleka przydaje się również wtedy, kiedy kobieta ma płaską brodawkę, której niemowlak nie potrafi pochwycić. W takim przypadku niemożliwe jest swobodne nakarmienie maluszka, natomiast laktator może pomóc w „wyciągnięciu” brodawki.

Ściąganie mleka przydaje się także wówczas, gdy mama chwilowo przebywa poza domem lub chce przekazać nocne karmienie tacie. W tej sytuacji możesz odciągnąć pokarm i przechowywać go w lodówce. Odciąganie pokarmu bywa pomocne również wtedy, jeśli chcesz stopniowo odstawiać dziecko od piersi. Dzięki niemu maluch zacznie przestawiać się na karmienie butelką.

Odciąganie pokarmu zamiast karmienia piersią? Zdarzają się sytuacje, w których niezbędna jest pomoc laktatora. Występują zwłaszcza w pierwszych dniach połogu, kiedy należy zadbać o pobudzenie laktacji lub o właściwe opróżnianie gruczołów piersiowych. Te ostatnie zwykle są opróżniane przez częste karmienie maluszka, jednak jeśli z jakiegoś powodu nie jest ono możliwe np. niemowlę ma problemy zdrowotne i przebywa na innym oddziale, ma rozszczep podniebienia lub trudności z ssaniem, wówczas potrzebny będzie laktator, który nie dopuści do zastoju pokarmu.

Ściąganie mleka przydaje się również wtedy, kiedy po skończonym karmieniu maluszka piersi mamy są wciąż bolące i nabrzmiałe. W takim przypadku konieczne jest odciągnięcie pokarmu. Zasady, których warto przestrzegać, to przede wszystkim mycie rąk przed ściąganiem pokarmu oraz dokładne czyszczenie laktatora. Raz w tygodniu warto również dezynfekować sprzęt.

Najczęściej jednak, jeśli maluch najada się do syta, jego waga jest odpowiednia do wieku, a Twoje piersi nie są bolące i nabrzmiałe, nie ma konieczności stosowania laktatora.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Kiedy odciągać pokarm?

Kiedy odciągać pokarm – przed czy po karmieniu? Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli w pierwszych dobach po porodzie masz na tyle dużo mleka, że piersi bardzo Cię bolą, są tkliwe i przeładowane pokarmem (mimo systematycznego karmienia maluszka), to wówczas warto sięgnąć po laktator. Odciąganie pokarmu przy nawale powinno być wykonywane tuż po nakarmieniu maluszka i tylko wtedy, kiedy wciąż odczuwasz bolesność piersi. W takim przypadku odessij odrobinę mleka, tak, aby poczuć ulgę. Nie ściągaj nadmiernej ilości pokarmu, bowiem może dojść do jego nadprodukcji.

Odciąganie pokarmu przed karmieniem jest wykonywane, gdy doszło do obrzęku piersi i zastoju pokarmu. W takim przypadku należy odessać odrobinę mleka. Laktator przydaje się również wtedy, kiedy brodawka jest wklęśnięta lub zbyt płaska, przez co maluch nie radzi sobie z jej pochwyceniem. Ściągnięcie niewielkiej ilości mleka pozwala „wyciągnąć” brodawkę i sprawia, że niemowlę może swobodnie ssać pokarm.

Kiedy odciągać pokarm na zapas? Czy w ogóle warto? Zdecydowanie! Zapas pokarmu bywa pomocny, jeśli szybko po porodzie chcesz wrócić do pracy, na uczelnię lub po prostu będziesz dłuższy czas poza domem. Odciąganie pokarmu na wyjście jest pomocne, kiedy wybieracie się na długi spacer, wycieczkę, do restauracji, a także w innych sytuacjach, w których mogłabyś mieć trudności ze swobodnym nakarmieniem maluszka. Kiedy odciągnąć mleko? Zapas pokarmu przydaje się również wtedy, gdy chcesz przekazać nocne karmienie innym członkom rodziny.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Jak odciągać pokarm?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak ściągać mleko, najpierw wyjaśnijmy, jak często odciągać pokarm. Otóż w przypadku rekomendowanego przez specjalistów karmienia na żądanie, w ciągu doby dziecko powinno być przystawiane do piersi mamy około 8-12 razy, w tym 1-2 razy w nocy. Jeżeli decydujesz się jedynie na odciąganie pokarmu, wówczas powinnaś utrzymać tę systematyczność ściągania pokarmu, aby nie zakłócać laktacji. Pamiętaj przy tym, że pokarm zmienia swoje właściwości w rytmie dobowym, dlatego mleko podane w nocy pełni inną rolę niż dzienne.

W przypadku produkcji pokarmu w ilości niezaspokajającej potrzeb dziecka, po karmieniu piersią warto przystawiać dodatkowo laktator. Warto wiedzieć, że maluch zazwyczaj zjada około 2/3 mleka, więc pozostałą 1/3 można wyciągnąć za pomocą laktatora, co pozwoli zwiększyć produkcję pokarmu. Z badań wynika, że opróżnione całkowicie piersi produkują aż 6 razy więcej mleka niż pełne. Co ile odciągać pokarm tą metodą? Warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem, który oceni umiejętność ssania piersi przez dziecko, a także dokona analizy masy ciała przy uwzględnieniu wieku malucha i na tej podstawie doradzi, co zmienić w dotychczasowym sposobie karmienia. Zdarza się, że niektóre maluchy niewłaściwie chwytają pierś i właśnie to jest powodem ich niedojadania.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Jak odciągać pokarm?

Ile powinno trwać odciąganie pokarmu? Zacznijmy od tego, że mleko warto ściągać z obu piersi po równo. Najpopularniejszym sposobem jest schemat Chele Marmet, który dokładnie opiszemy w kolejnym akapicie. Na początku jednak możesz uzyskiwać niewielkie ilości mleka, dlatego staraj się dostosowywać czas ściągania do własnych potrzeb i samopoczucia, kontrolując przy tym piersi. Pobudzeniu laktacji sprzyja również ciepła kąpiel i delikatny masaż biustu. Przy każdej sesji staraj się wydłużać czas o kolejne minuty. Ile powinno trwać odciąganie pokarmu? Zacznij od 2-3 minut i staraj się stopniowo zwiększać sesje aż do 15 lub więcej minut (mowa tu o czasie odsysania z jednej piersi). A jak długo odciągać mleko tym sposobem? Najlepiej określi to doradca laktacyjny, który pomoże dostosować sposób karmienia maluszka do trybu życia matki. Najczęściej trwa około 10 dni, przy czym należy pamięć, że sesje powinny być wykonywane co najmniej 8 razy na dobę.

Jak odciągać mleko? Przede wszystkim znajdź sobie wygodne miejsce, w którym poczujesz się odprężona i zrelaksowana, a następnie przyłóż laktator do piersi i rozpocznij ssanie. Modele elektryczne zwykle są wyposażone w różne udogodnienia np. fazy karmienia. Dzięki nim laktator naśladuje naturalne ruchy i zachowania dziecka. Pierwsza faza to szybkie ssanie mające na celu wywołanie laktacji i zaspokojenie głodu malucha, druga zaś jest łagodniejsza i wolniejsza. W przypadku modeli ręcznych warto zachować podobny schemat postępowania i imitować naturalne odciąganie.

Odciąganie i przechowywanie pokarmu jest możliwe i naprawdę przydatne. Ratuje mamy, gdy akurat są poza domem, a nadchodzi czas karmienia. Co ważne, mleko można również zamrażać – potrzebujesz do tego specjalnych woreczków, plastikowych pudełeczek lub słoiczków. Pokarm w temperaturze pokojowej nadaje się do spożycia przez 6-8 godzin, a w przypadku wcześniaków 2-4 godzin. W lodówce (ok. 4 st. C) można go trzymać do 4 dni, w zamrażarce (z osobnymi drzwiczkami) nawet 3 miesiące, natomiast w przypadku głębokiego mrożenia (-20 C) okres przydatności do spożycia wydłuża się do roku.

Miej na uwadze, że wyróżniamy dwa typy zamrażarek. Te posiadające wspólne drzwiczki z lodówką i te, które stanowią odrębną część i mają własne drzwiczki. To rozróżnienie jest ważne ze względu na utrzymywanie stałej, niskiej temperatury. W urządzeniu z jednymi drzwiami mleko można przechowywać nie dłużej niż ok. 2 tygodnie.

Co ważne, wcześniaki nie powinny spożywać mrożonego wcześniej mleka – odpowiednie jest dla nich nie starsze niż dwudniowe, przechowywane w lodówce. Warto również pamiętać, że pokarm należy rozmrozić w letniej wodzie, a następnie podgrzać do około 30 stopni. Nie można go gotować ani odgrzewać w mikrofali, bowiem w ten sposób pozbawia się mleko drogocennych właściwości. Co więcej, raz rozmrożonego mleka nie można ponownie zamrażać.

Odciąganie pokarmu metodą 7-5-3

Schemat Chele Marmet to sposób znany lepiej jako odciąganie pokarmu laktatorem 7-5-3. Polega na równomiernym odsysaniu mleka z obu piersi: najpierw 7 minut z prawej i 7 minut z lewej, następnie 5 minut z prawej oraz 5 minut z lewej i na koniec kolejne 3 minuty na każdą. Odciąganie mleka 7-5-3 trwa zwykle przez około pół godziny. Sesję można jednak skrócić o połowę, jeśli posiadasz podwójny laktator lub do 20 minut w przypadku sesji 5-3-2. Ta ostatnia jest polecana mamom, którym brakuje czasu, a które nie mają wspomnianego podwójnego laktatora.

Odciąganie pokarmu laktatorem

Odciąganie mleka laktatorem jest proste w obsłudze i szybkie, zwłaszcza jeśli korzystasz z modeli elektrycznych, które ułatwiają życie zabieganym mamom. Ściąganie pokarmu laktatorem warto poprzedzić delikatnym masażem piersi. Pobudzeniu laktacji sprzyjają również ciepłe okłady lub kąpiele. Niektóre elektryczne modele są wyposażone w specjalną nakładkę masującą, która korzystnie wpływa na cały proces.

Ściąganie mleka laktatorem powinno być poprzedzone wizytą u wspomnianego doradcy laktacyjnego lub lekarza, który doradzi, czy w ogóle warto korzystać z tego urządzenia, a jeśli tak, to jak często. Dzięki temu będziesz też wiedziała, jaki model laktatora będzie dla Ciebie najlepszy. Jeżeli z urządzenia będziesz korzystać raz na jakiś czas, wówczas lepiej kupić ręczny, który jest znacznie tańszy. Elektryczny sprawdzi się u mam, które będą często korzystały z laktatora, oraz u tych, które chcą szybciej wrócić do pracy.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Jak odciągać pokarm laktatorem?

Ważne są przyjmowane pozycje do pokarmienia i odciągania pokarmu. Powinny być one komfortowe i sprzyjające odprężeniu. Warto wygodnie podeprzeć sobie plecy i włączyć relaksującą muzykę. W zainicjowaniu laktacji pomaga nierzadko dotyk maluszka, a niekiedy sam jego widok. Oba czynniki wpływają korzystnie na uwolnienie oksytocyny, czyli hormonu odpowiadającego za wywołanie laktacji.

Miej na uwadze, że dyskomfort lub stres mogą zaburzyć swobodne wypływanie mleka. Dlatego przed użyciem laktatora warto sięgnąć po ulubione żele pod prysznic i zażyć relaksującego prysznica, albo wziąć odprężającą kąpiel i wykorzystać aromatyczne płyny do kąpieli. Ciepła woda wraz z delikatnym masażem piersi zniweluje napięcie i korzystnie wpłynie na laktację. Do codziennej rutyny warto też wprowadzić masaże, które może wykonywać Twój partner. Wybierz pachnące olejki w balsamie i pozwól zrelaksować się mięśniom.

Jak prawidłowo odciągać pokarm laktatorem? Przede wszystkim dopasuj rozmiar lejka, czyli nakładki ssącej na pierś. Powinien on dobrze obejmować odstającą część brodawki, od nasady aż po koniec. Nie może być też ani za szeroki, ani za wąski. Dobre dopasowanie nakładki umożliwi komfortowe i bezbolesne odsysanie pokarmu.

Jak odciągać pokarm laktatorem elektrycznym? Przyłóż nakładkę ssącą do brodawki i upewnij się, że dobrze do niej przylega. Przytrzymaj ją dwoma palcami (wskazującym i kciukiem), a pozostałą częścią dłoni podtrzymuj pierś. Pamiętaj, aby nie dociskać zbyt mocno nakładki, bowiem ucisk może ograniczać wypływanie pokarmu. Oddychaj spokojnie i włącz urządzenie. Elektryczny model powinien mieć kilka programów, które odwzorowują naturalne fazy karmienia. Najpierw włącz tryb stymulacji, która trwa zwykle około 2 minut, a następnie przełącza się na tryb odciągania.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Co ile odciągać pokarm laktatorem?

Kiedy odciągać pokarm laktatorem? Wszystko zależy od potrzeb Twoich oraz maluszka. O tym, co ile odciągać mleko laktatorem, powinien zadecydować doradca laktacyjny. Oceni on stopień najadania się niemowlaka oraz zweryfikuje, czy podłożem problemu nie jest czasem np. zła technika układania dziecka do karmienia, nieumiejętne ssanie czy zbyt mała ilość mleka w gruczołach piersiowych.

Z doradcą lub lekarzem warto porozmawiać również o tym, jak często odciągać pokarm laktatorem. Urządzenie może okazać się niezastąpione w przypadku częstszej nieobecności mamy, czy też w wyręczaniu jej w nocnym karmieniu. Pomoże też zlikwidować ból, za który odpowiada zbyt duża ilość mleka w piersiach. W przypadku nawału pokarmu laktator nierzadko stosuje się po każdym karmieniu.

Ile minut odciągać pokarm laktatorem?

Ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym? Wiele zależy tutaj od indywidualnych potrzeb kobiety oraz tego, czy urządzenie ma jedynie wspomóc ją np. w pobudzeniu produkcji mleka lub w okresie nadprodukcji pokarmu, czy może zastąpić karmienie piersią.

Ile czasu odciągać pokarm laktatorem? Wszystko zależy od wyboru metody. W przypadku schematu 7-5-3 potrzebujesz około pół godziny, natomiast przy 5-3-2 już tylko 20 minut. Jeżeli chodzi o to, ile czasu odciągać mleko laktatorem podwójnym, wówczas czas ten skraca się do 15 minut, bo urządzenie pobiera pokarm z obu piersi jednocześnie. Istnieje również metoda power pumping, która działa według schematu:

  • 20 minut ściągania mleka,
  • 10 minut przerwy,
  • 10 minut ściągania,
  • 10 minut przerwy,
  • 10 minut ściągania.

Po wykonaniu procesu przechodzi się do następnej piersi i powtarza czynność, chyba że masz laktator na obie piersi – wtedy możesz stymulować je jednocześnie.

Po unormowaniu laktacji będziesz w stanie oszacować, ile czasu potrzebujesz na odciągnięcie pokarmu. Warto obserwować swój organizm, który najlepiej sygnalizuje Twoje potrzeby i możliwości. Dobrze jest także obserwować wypływy mleka z piersi. To właśnie od nich zależy czas odsysania pokarmu. Mamy, u których wypływ mleka następuje we wczesnej fazie, zwykle nie potrzebują dłuższego odciągania – często wystarczy im 8-10 minut. Natomiast kobiety, u których następuje opóźniony lub kilkukrotny wypływ z przerwami, potrzebują co najmniej 15 minut.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?

Czy odciąganie pokarmu laktatorem zmniejsza laktację?

Czy odciąganie pokarmu zmniejsza laktację? Nie! Najczęściej zaleca się odciąganie pokarmu laktatorem, a laktacja staje się dzięki temu bardziej efektywna. Ten sposób jest polecany kobietom po cesarskim cięciu, u których szybki zabieg nie pozwolił „rozkręcić się” hormonom odpowiedzialnym za produkcję mleka (prolaktyna) oraz swobodne wypływanie pokarmu (oksytocyna).

Czy odciąganie pobudza laktację? Tak, bowiem stymuluje naturalne ssanie dziecka, a to uaktywnia wspomnianą oksytocynę. Ściąganie pokarmu jest również istotne w przypadku, kiedy maluszek po narodzinach z różnych względów nie może od razu trafić w ramiona mamy.

Jak odciągnąć pokarm, żeby rozkręcić laktację? Najczęściej zaleca się stosowanie laktatora kilka chwil po zakończonym karmieniu, a także w przerwach od karmienia maluszka. Wszystko zależy od indywidualnych zaleceń, stanu zdrowia i samopoczucia kobiety. Na laktację ogromny wpływ ma również dieta karmiącej mamy. Właściwie zbilansowana nie tylko wzmocni produkcję mleka, ale i poprawi jego jakość.

Ręczne odciąganie pokarmu

Jak odciągać pokarm bez laktatora? Wystarczy odpowiednia technika i trochę wprawy, aby nauczyć się samemu ściągać pokarm. Odciąganie pokarmu bez laktatora jest wskazane dla tych mam, które nie potrzebują ściągać dużych ilości mleka, lub mają dzieci dobrze opróżniające ich piersi. Jeżeli jednak masz nawał pokarmu lub chcesz zrobić jego zapasy, wówczas ręczne odciąganie może trwać dość długo i być męczące.

Jak ręcznie odciągnąć pokarm? Chwyć pierś, a następnie przy pomocy kciuka staraj się ściskać i puszczać brodawkę, aż do chwili wypłynięcia mleka. Początki mogą być trudne, jednak praktyka czyni mistrza. Pamiętaj, aby ściągać pokarm z obu piersi po równo.

A kiedy stosuje się odciąganie pokarmu strzykawką? To metoda wykorzystywana w szczególnych przypadkach. Tak podaje się pokarm tym dzieciom, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie ssać lub z różnych powodów nie potrafią uchwycić sutka mamy. Co ważne, nie zaleca się stosować tego rozwiązania bez wskazań lekarskich. Może ono bowiem zaburzyć naturalną umiejętność ssania dziecka.

Odciąganie pokarmu – jak robić to dobrze?