Jak przebiega rozwój dziecka od chwili narodzin?


POZNAJ ETAPY ROZWOJU DZIECKA

Rozwój dziecka - zwłaszcza w pierwszym roku jego życia - będzie Cię nieustannie zaskakiwać. To niezwykle ekscytujący moment, gdy zmysły malucha zaczynają się wyostrzać, a on sam zyskuje coraz większą świadomość zmysłu dotyku – dowiedz się, jakie są kolejne fazy rozwoju dziecka.

Poznaj etapy rozwoju dziecka

Rozwój dziecka to rozwój fizyczny, psychiczny oraz ruchowy. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, jednak warto poznać ogólne etapy rozwoju dziecka.

Etapy rozwoju dziecka - najważniejsze chwile

Rozwój dziecka potrafi mijać zaskakująco szybko. Te chwile, gdy dziecko zrobi coś po raz pierwszy zapamiętasz już na zawsze. Nieważne, czy chodzi o pierwsze kroki, czy o pierwszy uśmiech, ciesz się tym szczególnym czasem. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Tym samym etapy rozwoju dziecka mogą różnić się od siebie. Poszczególne etapy rozwoju dziecka to niezwykły czas na naukę nowych umiejętności. Jeśli Twoje maleństwo potrzebuje więcej czasu na przekroczenie pewnej fazy, to być może dlatego, że całą energię skupia na innym zmyśle. Zmysł dotyku, który zaczyna rozwijać się już od chwili narodzin, stanowi dla Twojego maleństwa istotne narzędzie nauki. Rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia jest bardzo intensywny.
dziecko-z-zamkniętymi oczami

Kiedy dzieci zaczynają widzieć?

Wzrok rozwija się stopniowo przez cały pierwszy rok życia dziecka. Tuż po narodzinach wzrok dziecka jest rozmyty, dlatego nauka skupiania się na znajdujących się w pobliżu przedmiotach oraz nawiązywania kontaktu wzrokowego może trwać nawet przez cały pierwszy miesiąc życia.

 

dziecko-ubrane-na-niebiesko-w-łóżeczku
Kluczowe fazy rozwoju dziecka

1-3 miesiąc życia

Rozwój dziecka w pierwszych tygodniach jest niesłychanie fascynujący. W tym wczesnym okresie Twoja pociecha zaczyna uczyć się chwytania przedmiotów w rączki. Możesz także zauważyć, że próbuje łapać przedmioty wiszące przed nią, lecz prawdopodobnie nie posiada jeszcze odpowiedniej koordynacji, by je chwycić. Na tym etapie dziecko bardzo dużo śpi. Sen ma pozytywny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.
uśmiechnięty-tata-trzymający-dziecko-w-ramionach
Kluczowe fazy rozwoju dziecka

4-6 miesiąc życia

Na tym etapie rozwój dziecka doskonale pokazuje, jak niezwykłą istotą jest Twoje maleństwo. Teraz Twój maluszek doskonali się w posługiwaniu się rączkami. Zauważysz, że Twoje maleństwo wprost uwielbia łapać i ciągnąć za wszystko, co spotka na swojej drodze, dlatego uważaj szczególnie na naszyjniki i włosy!
słodkie-maleństwo-ubrane-na-niebiesko
Kluczowe fazy rozwoju dziecka

7-9 miesiąc życia

Na tym etapie zaczyna się prawdziwe poruszenie. Intensywny rozwój dziecka w tej fazie z pewnością Cię zaskoczy. Twoje maleństwo być może zaczęło już raczkować lub czołgać się na brzuszku. Może dojść do otarć jego delikatnej skóry, dlatego pamiętaj, by zapewnić odpowiednią pielęgnację, stosując dobry krem, na przykład Ochronne mleczko nawilżające
dziecko-w-kapeluszu-na-plaży
Kluczowe fazy rozwoju dziecka

10-12 miesiąc życia

W ostatnim okresie pierwszego roku zachodzi wiele istotnych zmian. Twoje maleństwo uczy się chwytać przedmioty, używając kciuka i palca wskazującego, poruszać się po pomieszczeniu, przytrzymując się mebli, a może nawet stawiać swoje pierwsze kroki. Pamiętaj, że rozwój dziecka przebiega indywidualnie. Nie porównuj swojej pociechy z innymi dziećmi.
słodkie-maleństwo-jedzące-ciastko
Kluczowe fazy rozwoju dziecka

powyżej 1 roku życia

Po 12 miesiącu życia rozwój dziecka nie będzie już tak spektakularny jak w przypadku niemowlaka, ale na pewno pod wieloma względami Cię zaskoczy. Po ukończeniu pierwszego roku życia maleństwo zacznie rozwijać umiejętności samodzielnego jedzenia i picia, odsuwania i przysuwania zabawek oraz pochylania się w celu sięgnięcia po przedmioty.

Jak mogę stymulować rozwój dziecka?

Rodzice odgrywają bardzo istotną rolę w rozwoju swoich dzieci. Rozwój dziecka przebiega prawidłowo, jeśli rodzice aktywnie biorą udział w zabawach maluszka. Zobacz, w jaki sposób możesz stymulować rozwój sensoryczny swojego maluszka.

Wspieraj rozwój dziecka - ćwiczenie zmysłów noworodka

Im starsze jest Twoje maleństwo, tym więcej czerpie z otaczającego je świata i tym bardziej rozwijają się jego zmysły. Stymulując jego zmysł dotyku, pomagasz mu w rozwoju fizycznym i umysłowym.
Rozwój dziecka i jego zmysłów stymulują nawet codzienne czynności. Przy zmianie pieluszki mów do dziecka i opisuj mu poszczególne czynności. Możesz mu także dać do zabawy wacik lub nawilżoną chusteczkę, aby przyzwyczajało się do różnych tekstur. Pamiętaj także, by maksymalnie wykorzystać czas kąpieli! To świetna okazja, by pokazać maluszkowi różne bodźce działające na skórę, np. wilgoć i uczucie suchości albo ciepło i zimno. Jeśli chcesz przyspieszyć rozwój dziecka, cały czas zabiegaj o jego ciekawość. Rozwój dziecka wymaga dostarczania maleństwu odpowiednich bodźców. Gdy dziecko leży w łóżeczku lub jest przewożone w wózku, staraj się dawać mu ciekawe, ale bezpieczne przedmioty, którym może się przyjrzeć i których może dotknąć. To świetny sposób na zajęcie go i na wykorzystanie tego czasu na naukę, gdyż pozwala maluchowi przyzwyczaić się do tekstury różnych przedmiotów. Te wszystkie z pozoru proste rzeczy wpierają rozwój maluszka.

noworodek-bawiący-się-piłką

Rozwój dziecka przez zabawę

Zabawa wspomaga rozwój dziecka. Czas zabawy pozwala dziecku zgłębić różne kształty, kolory i tekstury, co pomaga mu uczyć się otaczającego świata. Dawaj dziecku zabawki interaktywne, które się turlają, podskakują i wydają dźwięki.
masowanie-noworodka

Masowanie rewelacyjnie wpływa na rozwój dziecka i jego skóry

Kontakt fizyczny z dzieckiem od pierwszych dni życia to niezwykle istotny czynnik wpływający na rozwój dziecka, a także podstawowy element budowania więzi oraz pielęgnowania jego delikatnej skóry. Wypróbuj   do delikatnego wmasowywania w skórę maluszka po kąpieli.Ochronną oliwkę pielęgnacyjną NIVEA BABY

Rozwój dziecka - jak go stymulować

Chcąc zadbać o właściwy rozwój dziecka, mów do niego, by pomagać mu w rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.
Pozwól maleństwu dotykać różnych powierzchni i oswajać się z nimi, by mogło dowiedzieć się jak najwięcej o swoim otoczeniu.
Rozwój dziecka to nie to samo, co włączanie mu telewizji czy komputera – unikaj tego, ponieważ kontakt ludzki jest podstawą, gdyż zapewnia dziecku natychmiastową reakcję.
Właściwie dbaj o skórę dziecka, by wzmacniać ją i stymulować jej rozwój. Najlepiej stosować specjalne produkty do mycia dla niemowląt, na przykład Kojący żel do mycia ciała i włosów NIVEA BABY Emolienty..