Kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – od kiedy stosować?

Jak dopasować krem na zmarszczki do wieku? Zmarszczki w mniejszym bądź większym stopniu dotykają każdej z nas. Mimika twarzy, upływające lata… Przed liniami na twarzy nie uciekniemy. Jednak możesz opóźnić pojawianie się oznak starzenia, rozpoczynając pielęgnację przeciwzmarszczkową odpowiednio wcześnie.

Jak powstają zmarszczki?

Co powoduje zmarszczki? Niestety – wiele rzeczy, nie tylko fakt, że czas nie stoi w miejscu, a nasza skóra starzeje się razem z nami. Kondycja naszej cery zależy od wielu czynników, a główni winowajcy odpowiadający za powstawanie zmarszczek to wiek, światło słoneczne, grawitacja i mimika twarzy. Co je łączy? Ano to, że nie sposób przed nimi uciec – można jednak ograniczać ich wpływ na skórę, a co za tym idzie, spowolnić starzenie się skóry.

Organizm wraz z wiekiem traci wiele cennych substancji, które odpowiadają za elastyczność, miękkość i napięcie skóry. Zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, osłabia się synteza kolagenu, a to właśnie te substancje tworzą fundamenty dla naszej skóry. Kwas hialuronowy, kolagen i keratynocyty cierpią między innymi przez spadek stężenia estrogenów, który pojawia się w czasie menopauzy. Im jesteśmy starsze, tym słabiej działają też fibroblasty (komórki odpowiadające za produkcję kolagenu) w skórze właściwej. Wszystko to sprawia, że komórki skóry nie regenerują się wystarczająco szybko. Na domiar złego, włókna kolagenu i elastyny stają się sztywne, z czasem ulegają rozrywaniu i zanikaniu. Skóra traci swoje naturalne wypełnienie, zapada się, zaczyna obwisać, co widzimy na twarzy w postaci zmarszczek.

 

A jak powstają zmarszczki grawitacyjne i mimiczne? Te pierwsze mają związek ze starzeniem się skóry. Kiedy skóra jest młoda i „po brzegi” wypełniona doskonale działającymi komórkami i kwasem hialuronowym, grawitacja jest dla niej niemal obojętna. Kiedy jednak z wiekiem wiotczeje, staje się na nią bardzo podatna. To dlatego od pewnego wieku zmarszczki przestają być jedynie wgłębieniami na skórze, a stają się wałeczkami skóry ciążącymi ku dołowi.

kwas hialuronowy
zmarszczki - rodzaje

Rodzaje zmarszczek

Rodzajów zmarszczek jest co najmniej kilka, a wyróżniamy je na podstawie miejsca i przyczyn powstawania. Pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, koncentrujące się na czole, przy zewnętrznych kącikach oczu i wokół ust. Powstają w miejscach, w których skóra stale marszczy się pod wpływem ruchów mięśni twarzy, wyrażających emocje. Jeśli często się uśmiechasz, wraz z wiekiem zaczniesz zauważać zmarszczki wokół ust. Jeśli często marszczysz gniewnie czoło, zmarszczki mimiczne mogą pojawić się u nasady nosa – to dwie lub trzy pionowe bruzdy zwane lwią zmarszczką.

Jeśli chodzi o czoło, tu pojawiają się zmarszczki poziome. W tym miejscu skóra również marszczy się pod wpływem mimiki. Te są jednak znacznie głębsze niż inne pojawiające się w młodym wieku zmarszczki. Wynika to prawdopodobnie z tego, że skóra na czole jest wyścielona cieńszą warstwą tkanki tłuszczowej, która ją amortyzuje.

Zmarszczki ułożone promieniście przy zewnętrznych kącikach oczu to tzw. kurze łapki. Pod oczami natomiast – „dolina łez”. Zmarszczki pod oczami wynikają z tego, że skóra w tych miejscach jest nawet kilkukrotnie cieńsza niż w innych miejscach. Poza tym pod oczami znajduje się niewiele gruczołów łojowo-potowych, które nadawałyby skórze elastyczność, nawilżenie i odporność na rozciąganie.

Najpóźniej powstają takie zmiany, jak głębokie zmarszczki wokół ust i zmarszczki na szyi. Grawitacyjne podłoże mają bruzdy przynosowe, które przebiegają od płatków nosa ukośnie ku dołowi. Są to zmiany, które wyewoluowały ze znacznie płytszych, pojawiających się w młodszym wieku zmarszczek marionetki. Typowe dla starszego wieku są także zmarszczki palacza – sieć krótkich pionowych zmarszczek, które układają się promieniście przy składaniu ust jak do gwizdania.


Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?

To bardzo indywidualna kwestia, u każdego z nas kształtowana przez inne czynniki. Wiele zależy też od miejsca pojawiania się zmarszczek – np. zmarszczki mimiczne na czole pojawiają się szybciej niż związane z procesami starzenia zmarszczki marionetki.

 

Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki? Wcześnie, jeśli masz ku temu predyspozycje genetyczne albo prowadzisz wyniszczający tryb życia. Przyjmuje się, że zapasy substancji odżywczych w organizmie zaczynają się wyczerpywać po 25. roku życia. Mniej więcej od tego momentu ruszają procesy starzenia się. Jednak jeśli regularnie nie dosypiasz, żyjesz w ciągłym stresie i w zanieczyszczonym środowisku, a do tego kiepsko się odżywiasz – pierwsze zmarszczki zauważysz nawet kilka lat wcześniej.

 

Kiedy zacząć używać kremu przeciwzmarszczkowego? Dawniej sądzono, że tego typu kremy odpowiednie są dla kobiet w dojrzałym wieku – nie wcześniej niż przed ukończeniem 45. roku życia. Dziś kobiety mogą korzystać z kremów przeciwzmarszczkowych na każdym etapie dorosłego życia. W zależności od tego, dla jakiego wieku przeznaczony jest dany krem, zawiera on nieco inne substancje chroniące przed oznakami starzenia.

krem przeciwzmarszczkowy 25+

Jak ujędrnić skórę twarzy?

Jak ujędrnić skórę twarzy?

To pytanie powinny zadać sobie młode kobiety, które jeszcze nie mają zmarszczek, bądź dostrzegają dopiero pierwsze zmiany. Ujędrnianie to bowiem podstawa przeciwzmarszczkowej prewencji. Jak ujędrnić skórę twarzy w młodym wieku? Możesz sięgnąć po dostosowany do Twojego wieku krem z ujędrniającymi składnikami, ale równie dobrze sprawdzi się krem nawilżający.

 

U młodej osoby największe znaczenie ma bowiem dostarczenie skórze odpowiedniego nawilżenia w odpowiedni sposób – czyli zwracając dużą uwagę na poprawny sposób aplikacji. Powinnaś nakładać krem, wykonując niejako masaż skóry. Pobudzisz w ten sposób krążenie, dzięki czemu komórki skóry będą lepiej odżywione i zdolne do efektywniejszej pracy.

 

Krem najpierw należy wklepać opuszkami palców, a dopiero kiedy przestanie być widoczny na skórze, delikatnie wmasować go okrężnymi ruchami. Co ważne – takie ruchy wykonujemy zawsze ku górze (nie pomagamy grawitacji!).


Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – które wybrać i kiedy zacząć je stosować?

sposoby na zmarszczki

Po kosmetyki przeciwzmarszczkowe możesz sięgnąć już od 25. roku życia. Najlepiej wybierać te, które są przeznaczone do Twojej kategorii wiekowej. Producenci świadomie dobierają składniki najbardziej korzystne dla skóry w danym okresie życia. Wraz z wiekiem potrzeby skóry się zmieniają, dlatego dobre kosmetyki przeciwzmarszczkowe zmieniają się wraz z nimi.

 

Jednak starzenie się jest w dużym stopniu rzeczą bardzo indywidualną i nie zawsze informacja wiekowa na opakowaniu pomoże nam w dobrym wyborze kremu na zmarszczki. To Ty najlepiej znasz swoją skórę i widzisz, w jakim tempie się starzeje. To, jak szybko pojawiają się zmarszczki zależy od wielu czynników i nasz styl życia może powodować, że w wieku 50 lat wyglądamy na 30 – lub odwrotnie. Jeśli czujesz, że w Twoim przypadku starzenie postępuje szybciej i potrzebujesz mocniejszych formuł, nie bój się sięgnąć po krem na zmarszczki przeznaczony dla starszej kategorii wiekowej.

 

Z kolei jeśli nie widzisz u siebie żadnych oznak starzenia, możesz zaczekać dłużej z rozpoczęciem pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, a raczej dostarczać skórze nawilżenia.


Krem przeciwzmarszczkowy – rozwiązanie dla osób w każdym wieku

Co powinien zawierać krem przeciwzmarszczkowy? W zależności od wieku, dla którego jest przeznaczony, będą to substancje nawilżające, wypełniające (np. kwas hialuronowy), czy też aktywujące komórki skóry (np. kreatyna, peptydy). Dobrze, by w formułach znalazły się też składniki antyoksydacyjne, takie jak koenzym Q10 czy witaminy A, E i C. Dobry krem przeciwzmarszczkowy z jednej strony zapobiega utracie wilgoci, z drugiej odżywia skórę, z trzeciej – pobudza komórki do wzmożonej pracy. Jaki krem przeciwzmarszczkowy przyda Ci się niezależnie od wieku? Każdy krem powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne, bo promienie UVA i UVB są jednym z najważniejszych czynników przyspieszających starzenie się skóry.
przeciwzmarszczkowe

Jaki powinien być krem przeciwzmarszczkowy dla osób 20+?

Krem przeciwzmarszczkowy 20+, czyli krem na pierwsze zmarszczki powinien mieć działanie głównie nawilżające. Poza tym powinien walczyć z problemami typowymi dla młodej cery – przetłuszczaniem czy rozszerzonymi porami. Wśród kremów NIVEA dla osób 20+ odpowiedni będzie Przeciwzmarszczkowy NIVEA Care 3w1. Jest to lekki krem do twarzy, którego formuła oparta jest na rewolucyjnych hydrowoskach. Dzięki temu szybko się wchłania, błyskawicznie i na długo nawilża skórę bez pozostawiania tłustego uczucia na skórze.

 

Wiele kobiet w wieku 20+ nie ma jeszcze najmniejszego problemu ze zmarszczkami. W ich przypadku stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych nie ma uzasadnienia. Najistotniejsza powinny być dla nich nawilżanie i ochrona przed fotostarzeniem się skóry. Promieniowanie UV jest przecież najważniejszym czynnikiem przyspieszającym powstawanie zmarszczek. Masz młodą, pozbawioną zmarszczek cerę? Smaruj ją kremem na dzień NIVEA Urban Skin Ochrona z systemem filtrów przeciwsłonecznych i antyoksydantami. Dzięki temu Twoja cera będzie chroniona przed działaniem słońca i miejskich zanieczyszczeń.

Krem przeciwzmarszczkowy dla osób 25+

Jako krem przeciwzmarszczkowy 25+ możemy polecić również wspomniany wyżej NIVEA Care 3w1, a dodatkowo swoją pielęgnację możesz uzupełnić stosowaniem serum przeciwzmarszczkowego. Jeśli poszukujesz szybkiego efektu, możesz zdecydować się na 10-dniową kurację w ampułce NIVEA Q10 POWER. Idealnie sprawdzi się przez ważnymi wydarzeniami, podczas których chcesz wyglądać absolutnie zachwycająco! Wesele, urodziny, a może po prostu impreza na mieście – zacznij stosować kurację tylko 10 dni wcześniej i widocznie zredukuj występujące już na skórze zmarszczki!

 

Powyżej 25. roku życia wiele kobiet zauważa też pierwsze zmarszczki wokół oczu – dlatego w tym wieku warto zacząć stosować już przeciwzmarszczkowy krem pod oczy. Tutaj możemy polecić formułę NIVEA Q10 POWER, która nie tylko zadziała na skórę wokół oczu ujędrniająco, ale także zmniejszy cienie pod oczami. Idealnie sprawdzi się jako krem przeciwzmarszczkowy 25 plus.

zmarszczki kuracja
kosmetyki na zmarszczki

Krem przeciwzmarszczkowy 30+

Po 30. roku życia naturalne procesy detoksykacji zaczynają się osłabiać. To najlepszy czas, by rozpocząć wspieranie tych procesów z zewnątrz. Możesz to zrobić przy pomocy kremu przeciwzmarszczkowego 30+ NIVEA Q10 plus C Odmłodzona + Pełna energii cera. Krem na zmarszczki 30+ zawiera silne antyoksydanty – witaminę C i koenzym Q10, które pomagają Twojej skórze się dotlenić. A im lepiej dotleniona skóra, tym jej młodszy wygląd i sprawniejsze zwalczanie wolnych rodników.

Krem przeciwzmarszczkowy 40+

Krem przeciwzmarszczkowy 40+ to np. NIVEA Hyaluron Cellular Filler. To dobry krem na zmarszczki po 40 z tego względu, że zawiera kwas hialuronowy i booster kolagenu. A tylko skóra wypełniona kolagenem i kwasem hialuronowym jest napięta, elastyczna i jędrna.

Jaki jest dobry krem przeciwzmarszczkowy po 50?

Krem na zmarszczki 50 to np.  NIVEA Q10 POWER + Ekstra Odżywienie Przeciwzmarszczkowy krem na dzień z filtrem SPF 15. Krem zawiera identyczny z naturalnym koenzym Q10, kreatynę i organiczny olejek arganowy. Dobry krem przeciwzmarszczkowy po 50 powinien bowiem odznaczać się wysoką koncentracją silnych składników, które w połączeniu są w stanie poradzić sobie z głębokimi zmarszczkami.

krem ekstra odżywienie
Skuteczny krem na zmarszczki po 60

Skuteczny krem na zmarszczki po 60

Co powinien mieć w sobie krem przeciwzmarszczkowy 60+? Oprócz składników zawartych w kremach dla młodszych kobiet powinien mieć substancje wspierające utrzymanie właściwego konturu twarzy i zwalczające zmarszczki głębokie. Ochrona przeciwsłoneczna na tym etapie również powinna być wyższa. Skóra po sześćdziesiątce jest już bowiem znacznie cieńsza i znacznie gorzej znosi promienie słoneczne. Skuteczny krem na zmarszczki po 60, który odpowiada temu opisowi, to NIVEA Hyaluron Cellular Filler + Odbudowa Elastyczności. Zawarte w kremie kwas hialuronowy, booster kolagenu i elastyny aktywują komórki skóry do zintensyfikowanej pracy, poprawiając jędrność i elastyczność dojrzałej skóry.

Nie zapominaj o oczach! Od kiedy stosować krem przeciwzmarszczkowy pod oczy?

Wspomnieliśmy już o stosowaniu kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy wcześniej, jednak powinien być on nieodłącznym elementem pielęgnacji także u kobiet 30+, 40+, 50+ i 60+. Stosowanie osobnego, dedykowanego kremu pod oczy jest bardzo ważne, gdyż skóra w tych okolicach jest znacznie cieńsza niż na pozostałej części twarzy, potrzebuje więc delikatniejszych formuł. Dobry krem pod oczy przeciwzmarszczkowy odpowiednio nawilży skórę pod oczami, a także zadba o redukcję cieni pod oczami. Oprócz wymienionego już NIVEA Q10 POWER, możemy polecić także inne kremy pod oczy przeciwzmarszczkowe od NIVEA: Hyaluron Cellular Filler dla kobiet 40+ oraz NIVEA Q10 Plus C, odpowiedni dla kobiet 30+.

Nie tylko kobiety – kiedy panowie powinni sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn?

Panowie także powinni zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zwłaszcza, że ich tryb życia z reguły pozostawia więcej do życzenia niż styl życia kobiet. Krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn od NIVEA z linii Anti Age to kosmetyk wielofunkcyjny.

Nawilża, chroni przed wysuszeniem, uelastycznia, ujędrnia i oczywiście redukuje zmarszczki.

 

„Wszystko w jednym” to coś, co wielu panów powinno skutecznie przekonać do regularnego używania kremu na zmarszczki dla mężczyzn.

zmarszczki

Serum przeciwzmarszczkowe. Kto i kiedy powinien się w nie zaopatrzyć?

Warto przyjrzeć się jeszcze kosmetykowi, jakim jest serum przeciwzmarszczkowe. Czym jest serum przeciwzmarszczkowe do twarzy? Czy naprawdę go potrzebujesz, skoro używasz już kremu na dzień i na noc?

 

Serum to kosmetyk silniej skoncentrowany niż krem, jednak nie zastępuje kremu – ma za zadanie uzupełnić i wzmocnić efekt, który otrzymujesz w połączeniu z kremami tej linii. Serum do twarzy przeciwzmarszczkowe może mieć różne konsystencje i formy – od wspomnianych już kuracji w ampułkach przez serum w perłach, np. Przeciwzmarszczkowe Perły Młodości NIVEAQ10 POWER, aż po olejek, taki jak Eliksir w olejku NIVEA Hyaluron Cellular Filler.

 

Stosuje się je pod właściwy krem, najczęściej na noc – a jeśli na dzień, to koniecznie pod krem z filtrem. Serum sprawia, że składniki odżywcze z kremu wchłaniają się lepiej, niż kiedy krem stosuje się samodzielnie.

pierwsze zmarszczki

Domowe sposoby na zmarszczki

 Domowe sposoby na zmarszczki

A czy istnieją jakieś domowe sposoby na zmarszczki, którymi możesz uzupełniać swoją codzienną pielęgnację twarzy? Tak – choćby masaż twarzy (np. podczas aplikacji kremów), właściwa dieta i utrzymywanie wysokiego poziomu nawodnienia organizmu.

 

A domowe kosmetyki? Na własną rękę możesz przygotować np. maseczkę na zmarszczki. Postaw na owoce z wysoką zawartością enzymów (ananas i papaja), które pomogą złuszczać martwy naskórek i tym samym poprawią zdolność skóry do czerpania składników odżywczych z kremów. Dobrym pomysłem jest także maseczka z awokado, które zawiera dobroczynne tłuszcze i witaminę E, tak ważne dla zdrowia skóry. Popularną domową maseczką ma zmarszczki jest też maseczka z białka jaja kurzego. Po jej zastosowaniu poczujesz wyraźną poprawę napięcia skóry.

 

Do domowych maseczek na zmarszczki możesz dodawać także olej arganowy albo olej kokosowy. Olej kokosowy na zmarszczki stosuje się w celu uzupełnienia skóry w witaminę E i średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz zabezpieczenia jej przed utratą wilgoci.

Musisz jednak pamiętać, że wszelkich olejów w domowych kosmetykach należy używać umiejętnie, inaczej możesz nabawić się problemów z zatkanymi porami i wypryskami. Jeśli chodzi zaś ogólnie o domowe kosmetyki przeciwzmarszczkowe – traktuj je raczej jako delikatne wsparcie dla standardowej pielęgnacji kosmetykami. Wiele składników odżywczych bez odpowiedniego opracowania nie jest w stanie podziałać na skórę właściwie, a co najważniejsze – skutecznie.

 

Jeśli lubisz maseczki, możesz także skorzystać z gotowych już formuł – np. maseczki przeciwzmarszczkowej NIVEA Q10 POWER, lub maski do twarzy w płachcie NIVEA Hyaluron Cellular Filler. Mogą być one stosowane w każdym wieku, przy każdym typie cery.

 

Jak widać, kosmetyki przeciwzmarszczkowe to broń, po którą możesz sięgnąć niemal w każdym wieku. Gra jest warta świeczki, bo wcześnie podjęte działania procentują w przyszłości! Zadbaj o piękno Twojej skóry odpowiednio wcześnie i ciesz się młodym wyglądem na dłużej.

rodzaje zmarszczek