zmarszczki królicze

Co to są zmarszczki królicze?

Sprawdź, co to są królicze zmarszczki na nosie, dlaczego powstają i jak możesz o nie dbać.

Co to są zmarszczki królicze?

Zmarszczki koło nosa inaczej zwane króliczymi to niewielkie bruzdy, które powstają nad mostkiem nosa. Nie są szkodliwe, a często bywają wręcz urocze!

Zmarszczki królicze mogą tworzyć się, gdy marszczysz nos podczas uśmiechu lub śmiechu, dlatego też zaliczane są do zmarszczek dynamicznych, występujących najczęściej w wyniku ruchów mimicznych twarzy. Mogą nie być bardzo widoczne, kiedy twarz jest wypoczęta, ale z wiekiem nabierają wyrazu.


7 przyczyn zmarszczek króliczych

1. Utrata kolagenu i elastyny: wraz z wiekiem skóra produkuje ich coraz mniej. Kolagen jest naturalnie wytwarzany przez organizm człowieka i stanowi jego strukturę, siłę i wsparcie. Dlatego im mniej kolagenu, tym bardziej Twoja skóra jest podatna na działanie grawitacji, co dodatkowo może nasilić królicze zmarszczki na nosie.

2. Naturalna mimika twarzy:
z czasem mniej lub bardziej ekspresyjne ruchy mimiczne twarzy towarzyszące mówieniu czy uśmiechaniu się mogą podkreślić zmarszczki królicze nosa. Związane jest to z kurczeniem się mięśni twarzy - podczas śmiechu marszczysz nos, tworząc fałdy. Jako że z wiekiem skóra traci elastyczność, po rozluźnieniu twarzy nie odzyskuje ona pełnej sprężystości, a zmarszczki pogłębiają się.

3. Ekspozycja na słońce: jak w przypadku większości zmarszczek, ekspozycja na słońce może powodować tworzenie się króliczych zmarszczek, szczególnie gdy nie stosuje się regularnie filtra SPF. Promienie UV bowiem wprost niszczą produkcję kolagenu i elastyny, co jak już wiemy sprzyja powstawaniu zmarszczek króliczych nosa.

woman avoiding sun exposure

4. Palenie papierosów: palenie może powodować powstanie króliczych linii, ponieważ poprzez fizyczne napinanie mięśni wokół ust zwiększa rozpad kolagenu i elastyny.

5. Braki w pielęgnacji skóry:
proces starzenia się może być przyspieszony jeśli w swojej codziennej pielęgnacji nie stosujesz produktów przeciwstarzeniowych. Bez nich nie uzupełnisz składników odżywczych, których z upływem czasu Twoja skóra naturalnie wytwarza coraz mniej.

6. Niezdrowa dieta: stosując niezdrową dietę, możesz przyspieszyć proces starzenia się skóry, ponieważ nie dostarczasz organizmowi witamin, takich jak witamina A, która zwiększa produkcję kolagenu.

7. Odwodnienie: Odwodnienie negatywnie wpływa na ogólny wygląd Twojej skóry. Objawia się to ciemnymi cieniami wokół oczu, swędzeniem, matowieniem skóry oraz większą wrażliwością i widocznością zmarszczek. 

woman with bunny lines

3 sposoby na królicze zmarszczki na nosie

Pielęgnacja skóry
Wzmacniaj kolagen i elastyczność skóry, inwestując w skuteczną pielęgnację. NIVEA Q10 Ujędrnienie przeciwzmarszczkowy krem na noc wzbogacony o Q10 jest w 100% identyczny z Q10 produkowanym przez Twoją skórę. Można łatwo wprowadzić ten składnik do codziennej pielęgnacji twarzy, aby zapewnić skórze 24-godzinne nawilżenie i uzyskać jej większą elastyczność.

Ekspresja twarzy
Intensywna praca mięśni twarzy może powodować zmarszczki mimiczne, a osoby, które marszczą nosy podczas śmiechu, z wiekiem są bardziej narażone na powstawanie zmarszczek króliczych. Nie oznacza to oczywiście, że powinnaś powstrzymywać się od wyrażania emocji, śmiechu czy uśmiechu. Warto jednak uświadomić sobie, jak na co dzień wygląda Twój wyraz twarzy, i rozluźnić mięśnie, by mogły trochę odpocząć.

Masaże twarzy
Masaż twarzy również pomoże Ci zmniejszyć widoczność króliczych zmarszczek, gdyż potrafi pobudzić drenaż limfatyczny, złagodzić napięcie mięśni i zredukować stres. Masując twarz, będzie stymulować większą produkcję krwinek w skórze, dostarczając więcej tlenu, który ułatwia lepsze wchłanianie produktów.


woman holding Q10 night cream

Zmarszczki królicze - jak im zapobiegać

Aby zmniejszyć królicze zmarszczki koło nosa:

1. Nałóż na twarz kosmetyk ujędrniający skórę, taki jak NIVEA Q10 Serum Precyzyjny wypełniacz zmarszczek, przeciągnij palcami w dół do mostka nosa i kontynuuj pod oczami. 

2. Połóż palec na kościach policzkowych i przeciągnij go na zewnątrz, a następnie powtórz ten sam ruch pod kośćmi policzkowymi.

Możesz powtarzać te ruchy codziennie przez 5 minut podczas zabiegów pielęgnacyjnych. 

NIVEA Q10 Serum Precyzyjny wypełniacz zmarszczek na zmniejszenie króliczych zmarszczek

NIVEA Q10 Serum Precyzyjny wypełniacz zmarszczek został opracowany przez ekspertów NIVEA, aby skutecznie przeciwdziałać powstawaniu uporczywych zmarszczek. Formuła wchłania się do 10 warstw w głąb, zwiększając produkcję kolagenu, i jest nasycona czystym koenzymem Q10 oraz peptydami Bioxifill. Serum daje efekt wypełnionych zmarszczek w 5 minut, działając jednocześnie długoterminowo, zauważalnie redukuje widoczność połowy zmniejszyć o połowę 50% zmarszczek w ciągu 4 tygodni.

woman using Q10 filler serum