Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Poszarzała, matowa i zdradzająca oznaki przesuszenia. Gdy Twoja skóra traci blask, Ty często tracisz pewność siebie i dobre samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje i jak sprawić, by Twoja skóra znów promieniała?

Dlaczego skórze brakuje blasku?

Powodów, dla których skórze zaczyna brakować blasku, może być co najmniej kilka. Wśród najczęściej występujących wymienić możemy:

  • zalegający martwy naskórek – niezłuszczone resztki obumarłych komórek naskórka, pozostające na Twojej skórze sprawiają, że wygląda ona na poszarzałą, staje się sucha oraz traci zdrowy wygląd i elastyczność. W takiej sytuacji pomocny okazuje się peeling;
  • odwodnienie skóry – jeśli zaraz po myciu pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, Twoja skóra może być odwodniona. Choć to przejściowy stan, odwodnienie może przyczyniać się do utraty elastyczności skóry oraz sprawiać, że staje się ona poszarzała, sucha i zaczyna się łuszczyć. By nawodnić skórę, pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody oraz starannej pielęgnacji;
  • czynniki zewnętrzne – szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją mogą spowodować, że Twoja skóra straci zdrowy koloryt i blask. Na skórę niekorzystnie oddziałują między innymi promienie słoneczne, niskie temperatury, silny wiatr, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach oraz zanieczyszczenia;
  • długotrwały stres – Twoja kondycja psychiczna ma ogromny wpływ na to, jak wygląda Twoja skóra. Niekorzystny dla niej jest między innymi stres i napięcie emocjonalne, w konsekwencji którego komórki naskórka nie są dobrze dotlenione, a skóra staje sucha i ziemista;
  • niewłaściwa dieta – stan Twojej skóry zależy tak od tego, co jesz. By zachwycała blaskiem, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o to, by na Twój talerz trafiały produkty bogate w kwasy omega-3, antyoksydanty, czyli witaminy A, C i E, witaminy z grupy B, witaminę K oraz mikro- i makroelementy: wapń, potas, żelazo, krzem, cynk czy jod.

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Niektórych czynników, za sprawą których skóra staje się poszarzała, matowa, sucha i pozbawiona blasku nie sposób uniknąć. By zmniejszyć ich oddziaływanie i ograniczyć ich szkodliwy wpływ, niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry, składająca się z kilku kluczowych elementów. Ważne jest także, by pielęgnacja ciała stała się Twoim codziennym rytuałem – tylko wtedy bowiem przyniesie oczekiwane rezultaty. I choć nie musisz wykonywać wszystkich zabiegów każdego dnia, istnieje kilka czynności i kosmetyków do pielęgnacji ciała, które powinny wejść do Twojej porannej lub wieczornej rutyny. Zatem jak dbać o skórę, by nie tylko odzyskała ona swój blask, ale też by uniknąć jej szarzeniu, matowieniu i przesuszaniu w przyszłości?Pielęgnacja skóry zimą a pielęgnacja latem

Potrzeby Twojej skóry zmieniają się w zależności od pory roku. Ma to związek przede wszystkim z odmiennymi warunkami atmosferycznymi, panującymi w danym okresie, które w różny sposób oddziałują na Twoją skórę. Na co jest ona narażona w poszczególne pory roku, po jakie kosmetyki sięgać, by jak najlepiej się o nią zatroszczyć, a w końcu – jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą, a jak latem?

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Zima to okres panowania niskich, nierzadko ujemnych temperatur, częstych opadów deszczu lub śniegu i przeszywających podmuchów wiatru. W mroźne dni skóra jest szczególnie narażona na uszkodzenie bariery hydrolipidowej, czego następstwem jest osłabienie jej funkcji obronnych. W konsekwencji może dojść do nadmiernej ucieczki wody z naskórka i wzrostu wrażliwości skóry, objawiającej się silną reaktywnością, rumieniem, a niekiedy także pękaniem naczynek.

Z tego powodu Twoja zimowa pielęgnacja powinna bazować na kosmetykach do ciała z humektantami. Co to są humektanty? W dużym uproszczeniu są to związki, które wiążą wodę w naskórku, zapobiegając w ten sposób jej ucieczce. Do humektantów zaliczamy między innymi kwas hialuronowy, aloes, glicerynę, cukier czy pantenol.

Jednak stosowanie produktów z humektantami zwykle nie jest wystarczające. Gdy na zewnątrz panuje mróz, związki te zamiast wiązać wodę w naskórku, przyczyniają się do jej ucieczki. By do tego nie dopuścić, zimowa pielęgnacja powinna wzmacniać barierę hydrolipidową i wspierać jej funkcje. Pomocne w tym okazują się emolienty, czyli substancje uniemożliwiające ucieczkę wody z naskórka. Wśród emolientów wymienia się przede wszystkim oleje, masła i woski roślinne. Jeśli zawierające je balsamy do ciała są dla Ciebie zbyt ciężkie, by używać ich na dzień, wystarczy, że będziesz aplikować je na noc. Dobrym wyborem są także mleczka do ciała, które przywrócą nawilżenie i miękkość nawet bardzo suchej skórze.

Latem natomiast Twoja skóra jest wystawiana na wpływ całkowicie odmiennych warunków atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczne jest dla niej promieniowanie UV, wskutek którego wolne rodniki oddziałują na skórę z większą intensywnością. Podstawowym elementem letniej pielęgnacji skóry powinna być zatem ochrona przeciwsłoneczna. Stosowanie kremów i balsamów z filtrem UV oraz unikanie przebywania w pełnym słońcu pozwolą skutecznie chronić skórę przed jego negatywnym wpływem, a ponadto zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

Prawidłowa pielęgnacja skóry latem to także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawia, że skóra jest wyjątkowo narażona na wysuszanie. Choć dobre balsamy nawilżające wiążą i zatrzymują cząsteczki wody w skórze, nie zastąpi to dostarczania jej od środka. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia skóry – staje się ona sucha, szorstka, ściągnięta, pozbawiona blasku oraz zdrowego kolorytu. W gorące, letnie dni należy więc zwracać szczególną uwagę na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów – zwłaszcza wody.

Być może zainteresuje Cię także nasz artykuł: Odwodniona skóra twarzy – jak sobie z nią radzić?


Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Latem niezwykle istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry po opalaniu. Nawet przy zapewnieniu dopasowanej do Twojego fototypu ochrony przeciwsłonecznej, po dniu spędzonym na plaży skóra może być zaczerwieniona i podrażniona. W takiej sytuacji pomocne okazują się balsamy po opalaniu o lekkiej konsystencji, które koją skórę, przynoszą jej natychmiastową ulgę, a jednocześnie dogłębnie ją nawilżają i odżywiają. W Twojej letniej kosmetyczce nie może też zabraknąć klasycznego balsamu nawilżającego, po który powinnaś sięgać po każdej kąpieli. Woda może przyczyniać się wysuszania skóry, która nie tylko traci blask, ale również staje się bardziej podatna na negatywny wpływ promieniowania UV.

Nawet jeśli nie opalasz się intensywnie, latem Twoja skóra może potrzebować dodatkowego nawilżenia. Dlatego nie rezygnuj z balsamów i mleczek do ciała. A jeśli chcesz uzyskać efekt skóry muśniętej słońcem, możesz sięgnąć po balsamy brązujące!

Zacznij od peelingu do ciała

Nieodzownym elementem pielęgnacji ciała, niezależnie od pory roku, powinno być regularne złuszczanie. Zalegające martwe komórki naskórka mogą sprawić, że skóra traci blask, dlatego peeling do ciała powinien na stałe zagościć w Twojej kosmetyczce. Systematycznie wykonywany peeling pozwoli Ci usunąć obumarłe komórki, dzięki czemu skóra staje się cudownie miękka, jedwabiście gładka, odzyskuje zdrowy koloryt i promienny blask. By jednak zabieg przynosił oczekiwane rezultaty, zwróć uwagę, by wybrany przez Ciebie kosmetyk był dopasowany do rodzaju oraz potrzeb Twojej skóry.

Zastanawiasz się, jak często robić peeling ciała? By nie odnieść efektu odwrotnego od oczekiwanego, nie należy wykonywać go zbyt często – może to bowiem przyczynić się do uszkodzenia warstwy ochronnej skóry. W tym przypadku najlepiej stosować się do zaleceń producenta, uwzględniając przy tym potrzeby Twojej skóry oraz rodzaj składnika złuszczającego. Jeśli na sklepowych półkach nie możesz znaleźć kosmetyku idealnego dla siebie, z produktów, które z pewnością masz w domu, z łatwością przygotujesz domowy peeling do ciała. Jego bazę może stanowić kawa, cukier, sól czy płatki owsiane.

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Rozświetlająca witamina C – kosmetyki z jej udziałem

Witamina C jest doskonale znana jako środek wspomagający odporność i wspierający walkę z przeziębieniem. Od pewnego czasu ta prawdopodobnie najbardziej znana witamina robi także zawrotną karierę w kosmetyce. Jak witamina C działa na skórę? Przede wszystkim jest ona silnym przeciwutleniaczem niwelującym działanie wolnych rodników – kosmetyki z witaminą C świetnie sprawdzają się więc w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Witamina C tworzy również na skórze swoistą tarczę obronną, chroniącą przed zanieczyszczeniami środowiska.

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Kosmetyki z witaminą C są też stosowane na przebarwienia. Skutecznie zmniejszają one widoczność przebarwień różnego pochodzenia – od śladów po trądziku, po zmiany będące wynikiem wahań hormonalnych. Balsam do ciała z witaminą C wyrówna koloryt skóry, rozświetli ją, przywróci jej blask i zapewni ochronę przed przedwczesnym starzeniem. Dobrym przykładem balsamu z witaminą C jest Ujędrniające mleczko do ciała z pompką NIVEA Q10 Plus.


Nawilżanie skóry

Twoja skóra każdego dnia potrzebuje nawilżania – niezależnie od jej rodzaju. Dlaczego jest to tak istotne? Zarówno skóra Twojej twarzy, jak i ciała, jest nieustannie narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Przy braku odpowiedniego nawilżenia, na skutek ich oddziaływania skóra może zacząć się przesuszać, sprawiać wrażenie napiętej i stać się matowa. By tego uniknąć i zachować naturalny blask skóry, po każdej kąpieli sięgaj po dobry balsam nawilżający. Chcąc wzmocnić jego działanie, do mycia ciała wybieraj żele pod prysznic z olejkiem. To doskonały sposób na połączenie codziennej higieny z zabiegami pielęgnacyjnymi – takie żele dokładnie oczyszczają skórę, natomiast zawarte w nich olejki dbają o jej nawilżenie i odżywienie.

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Do nawilżania skóry możesz stosować nie tylko tradycyjne balsamy. Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie także mleczko do ciała, którego wyjątkowa, lekka formuła zamieni codzienne nawilżanie w niezwykle przyjemny zabieg. Zawarte w mleczkach do ciała substancje aktywne pozwalają utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry, głęboko ją odżywiają i spowalniają proces starzenia się, nadając jej aksamitną gładkość i zdrowy blask.

Do wyboru masz też musy pielęgnujące, które wyróżniają się jedwabistą konsystencją oraz oszałamiającym zapachem. Zawierają one starannie opracowaną kompozycję składników nawilżających i odżywczych, które troszczą się o Twoją skórę, a ich cudowny zapach sprawia, że ich stosowanie to prawdziwa uczta dla Twoich zmysłów. Musy pielęgnujące, których formuła przywodzi na myśl skojarzenia z delikatną chmurką, są przy tym bardzo proste w aplikacji. Dzięki temu codzienna pielęgnacja skóry suchej, normalnej czy skłonnej do podrażnień staje się jeszcze łatwiejsza.

Zastanawiasz się, jak połączyć ujędrnianie skóry z jej nawilżaniem? Z pomocą przychodzą balsamy ujędrniające, które nadają skórze odpowiednią sprężystość i elastyczność. Regularnie używany zadba nie tylko o to, by Twoja skóra była gładka, promienna i odżywiona, ale również idealnie napięta. Balsam ujędrniający to znakomite uzupełnienie diety i ćwiczeń – przywraca skórze sprężystość, podkreślając rezultaty odchudzania. Chcąc cieszyć się piękną i młodą skórą przez długi czas, postaw na balsam wzbogacony o antyoksydanty, które opóźniają procesy jej starzenia się.

Jak sprawić by  skora na ciele zyskala blask

Kolejna możliwość to olejki w balsamie, które łączą moc silnie nawilżającego balsamu z pielęgnującymi olejkami. Ich formuły wzbogacone o olejek arganowy, jojoba, migdałowy, monoi czy olejek z awokado zapewniają dogłębne i długotrwałe nawilżenie, odżywiają i wygładzają skórę oraz przywracają jej promienny blask. Olejki w balsamie jednocześnie rozpieszczają Twoje zmysły, pozwalając Ci się zrelaksować i wyciszyć.

Balsam rozświetlający

By wzmocnić efekt gładkiej i promiennej skóry, do swojej pielęgnacji możesz włączyć także balsam rozświetlający. Niektóre z nich zawierają drobinki rozświetlające, które sprawiają, że skóra subtelnie się mieni i zachwyca olśniewającym blaskiem. Balsam rozświetlający z drobinkami złota lub olejek rozświetlający przyda Ci się zwłaszcza na specjalne okazje – odświętna kreacja prezentuje się najlepiej na gładkiej, promieniującej blaskiem i rozświetlonej skórze. Wśród balsamów NIVEA znajdziesz balsam, który dzień po dniu będzie poprawiać koloryt Twojej skóry – Balsam do ciała NIVEA Natural Radiance. Balsam dzięki zawartości serum i witaminy E zapewnia ponadto głębokie nawilżenie skóry, a to przecież kluczowe dla zachowania blasku skóry.

Lubisz, gdy Twoja skóra jest nie tylko rozświetlona, ale też opalona – i to niezależnie od pory roku? W swojej kosmetyczce zrób miejsce na wspomniane już balsamy brązujące, dopasowane do Twojej karnacji. Zapewniają one słoneczny blask skórze i stopniowo nadają jej ciemniejszy odcień, bez konieczności wystawiania jej na działanie promieni UV i ryzyka wysuszenia. Kosmetyki brązujące sprawiają, że skóra wygląda niczym muśnięta słońcem i jest wspaniale rozświetlona, a zarazem intensywnie ją nawilżają i odżywiają. Ciesz się subtelną i równomierną opalenizną bez smug i nieestetycznych plam nawet w najmroźniejsze dni!

Być może zainteresują Cię także inne nasze artykuły na ten temat:

Kosmetyki brązujące – letnia opalenizna przez cały rok!

Jak działa balsam brązujący? 7 faktów


Jakie kosmetyki pielęgnacyjne? Propozycje od NIVEA

Zastanawiasz się, na które kosmetyki warto postawić, by dostarczyć skórze odpowiednią dawkę nawilżenia i przywrócić jej utracony blask? W tej roli doskonale sprawdzą się kosmetyki NIVEA – poczuj fantastyczne efekty ich stosowania na własnej skórze!

Jednym z nich jest NIVEA Błyskawicznie nawilżający balsam o ultralekkiej, błyskawicznie wchłaniającej się formule. Balsam NIVEA został wzbogacony o głęboko nawilżające serum i morskie minerały, dzięki czemu pozostawia skórę zauważalnie wygładzoną i intensywnie nawilżoną nawet przez 48 godzin. Wolisz kosmetyki o konsystencji mleczka? Wypróbuj NIVEA Wygładzające mleczko do ciała z wygodną w użyciu pompką. Oprócz dogłębnie nawilżającego serum, formuła mleczka zawiera także drogocenne masło shea. Dzięki temu zapewnia intensywne i długotrwałe nawilżenie, nadając skórze jedwabistą miękkość, gładkość i wspaniały blask.

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

Zaintrygowały Cię olejki w balsamie? W takim razie musisz poznać naszą następną propozycję – NIVEA Olejek w balsamie Wanilia i olejek migdałowy. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry normalnej i suchej, zapewniając jej głębokie i długotrwałe nawilżenie. Balsam nadaje skórze naturalny blask, gładkość i promienny wygląd, a jednocześnie rozpieszcza Twoje zmysły i pozwala Ci się zrelaksować. Ponadto kosmetyk szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnej, lepkiej warstwy.

Jak sprawić, by skóra na ciele zyskała blask?

A może chcesz znaleźć balsam nawilżający, który dodatkowo ujędrni Twoją skórę i poprawi jej sprężystość? Sięgnij po NIVEA Ujędrniający balsam do ciała Q10 + Witamina C. Formuła balsamu wzbogacona o dwa silne antyoksydanty – koenzym Q10 i witaminę C – intensywnie nawilża skórę, zauważalnie ją ujędrnia i sprawia, że odzyskuje sprężystość. Pierwszymi rezultatami możesz cieszyć się już po 10 dniach stosowania!

Twoja skóra stała się szara, matowa, sucha i straciła naturalny blask? Podaruj jej najlepszą pielęgnację i pomóż jej odzyskać promienny wygląd. Odkryj gamę kosmetyków do ciała NIVEA i uzupełnij swoje pielęgnacyjne rytuały o regularne złuszczanie i głębokie nawilżanie – zobaczysz, że Twoja skóra szybko okaże Ci wdzięczność!