Kobieta leżąca na trawie, uśmiechnięta

Mikrobiom skóry: najważniejsze wskazówki, jak pielęgnować swój organizm

Co to jest mikrobiom skóry? Czym jest stała flora bakteryjna skóry? I dlaczego mikrobiom skóry jest ważny? Dowiedz się więcej dzięki NIVEA

W trosce o Twój mikrobiom skóry

Skóra jest największym organem naszego ciała. Jest również ""gospodarzem"" dla milionów mikroorganizmów – mieszanki dobrych bakterii, grzybów i wirusów, które ze sobą współpracują.

Te mikroorganizmy są często nazywane florą skóry i tworzą mikrobiom skóry.
Kobieta dotyka jej twarzy

Dlaczego mikrobiom skóry jest ważny?

Mikrobiom skóry jest ""niewidzialną warstwą"" naturalnych bakterii na Twoim ciele i stanowi ważny czynnik w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry.

Zdrowa mikroflora skóry jest zróżnicowana i zamieszkana przez dobre i złe bakterie. Im więcej szczepów bakterii, wirusów i grzybów, tym lepiej. Kluczem do tego zdrowego mikrobiomu skóry jest równowaga: dobre bakterie na skórze utrzymują złe bakterie w ryzach. Dlatego musimy karmić i pielęgnować te dobre bakterie, gdy dbamy o naszą skórę.

Dobre bakterie kontra złe bakterie na skórze

Mikroflora skóry każdego człowieka jest unikatowa. W dodatku u każdego jest różna w zależności od części ciała. Chodzi o to, aby różnorodna flora skóry współgrałą ze sobą w harmonii i równowadze. Wtedy Ty i Twoja skóra naprawdę zabłyśniecie, ponieważ będzie utrzymana stała flora bakteryjna skóry.


Zdrowy mikrobiom skóry, szczęśliwa Ty

Utrzymanie zdrowego i zrównoważonego mikrobiomu skóry to podstawa, aby była ona w stanie zwalczać szkodliwe bakterie i grzyby.

Kiedy złe bakterie na skórze zaczynają przejmować kontrolę, stan zapalny może gwałtownie się zaognić, a problemy ze skórą mogą zacząć się nasilać.

Naukowcy uważają, że mikrobiom skóry odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu stanom zapalnym i infekcjom.

Prawdziwie zdrowy mikrobiom skóry i bariera skórna będą zatrzymywać wilgoć i zapobiegać wszelkim potencjalnym patogenom.

 

Kiedy złe bakterie przejmują kontrolę…

Kiedy nastąpi przerost złych bakterii, zobaczysz, że znajduje to odzwierciedlenie w stanie Twojej skóry. Wraz ze wzrostem stanu zapalnego mogą zacząć pojawiać się dolegliwości skórne, takie jak:

- Trądzik
- Atopowe zapalenie skóry
- Trądzik różowaty
- Łuszczyca

Niewielkie uszkodzenia bariery skórnej mogą nawet sprawić, że Twoja skóra stanie się wrażliwa. To z kolei może spowodować inne problemy skórne, takie jak utrata elastyczności, niejednolity koloryt czy nowe zmarszczki. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie oznaki braku równowagi i jak najszybciej je rozwiązać, by mikroflora Twojej skóry wróćiła do zdrowia.

Kobieta uśmiechnięta

Co niszczy mikrobiom skóry?

Flora Twojej skóry istnieje w delikatnym ekosystemie, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność.

Różne rzeczy mogą wpływać na stan mikrobiomu Twojej skóry, od tego, co jesz, po po prostu nadmierne oczyszczanie lub stosowanie produktów do pielęgnacji skóry, które są zbyt wysuszające dla Twojego typu skóry .

Nadużywanie mydła i środków dezynfekujących przeznaczonych do zabijania zarazków może również pozbawić naszą skórę naturalnych olejków i zdrowych bakterii, na których polegamy dla różnorodności i zdrowia mikrobiomu skóry.

Ważne jest również, aby stosować zbilansowaną dietę i regularnie ćwiczyć. To sprawi, że będziesz w dobrej sytuacji, utrzymasz wszystkie dobre bakterie i pomoże złagodzić stres. Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy w radzeniu sobie ze stresem, joga jest wspaniałym rozwiązaniem – i kluczowym narzędziem w holistycznym podejściu do pielęgnacji całego ciała.


Jak zrównoważyć mikrobiom skóry

Kobieta uśmiechnięta

Jeśli zauważasz zmiany trądzikowe lub inne dolegliwości skórne, być może nadszedł czas, aby zastanowić się nad sposobem pielęgnacji skóry.

Na szczęście istnieje duży wybór kosmetyków, które skutecznie pomogą Ci wzmocnić mikrobiom skóry.

Wzmocnij mikrobiom skóry za pomocą 2 prostych trików

1. Wybieraj delikatne produkty
Zwróć uwagę na korzystne dla skóry składniki odżywcze i szukaj kosmetyków z aloesem, jojobą i masłem shea.

2. Używaj produktów nawilżających skórę
Niektóre toniki przeznaczone do skóry tłustej lub mieszanej mogą wysuszać zewnętrzną warstwę  skóry, potencjalnie uszkadzając jej mikrobiom. Najlepiej znaleźć odżywczą formułę, która nie pozbawia skóry jej naturalnych olejków.


Pielęgnacja ciała

Jeśli zauważysz, że Twoja skóra stała się przesuszona czy nawet łuszcząca, przyczyną może być właśnie jej uszkodzona mikroflora.

NIVEA oferuje pełną gamę nawilżających kosmetyków do pielęgnacji ciała, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o zrównoważony poziom nawilżenia. Odżywcze mleczko do ciała NIVEA Rich Nourishing zostało opracowane przez dermatologów specjalnie do pielęgnacji skóry suchej. Działa w harmonii z mikrobiomem skóry, pielęgnując i odżywiając, podczas gdy głęboko nawilżające serum nawadnia ją i wzmacnia barierę skórną, zapewniając jędrną, zdrową skórę. To serum działa podobnie jak Twoje naturalne lipidy na skórze, wiążąc i zatrzymując wodę, by Twoja skóra znów stała się miękka i elastyczna.

Pielęgnacja twarzy

Czy masz skórę wrażliwą? Twój mikrobiom skóry może nie być odpowiednio zrównoważony.

Wybierz delikatne kosmetyki oczyszczające oraz kosmetyki do pielęgnacji skóry, które pomogą chronić jej mikroflorę. Jeśli zauważysz, że kosmetyk w jakiś sposób podrażnia Twoją skórę, może to mieć zły wpływ na stan Twojego mikrobiomu. A to brzmi jak zaproszenie dla złych bakterii i patogenów.

W celu uzdrowienia bariery skórnej i naprawy mikrobiomu skóry sięgnij na przykład po NIVEA Q10 UKOJENIE Przeciwzmarszczkowy krem na dzień do cery wrażliwej. Zawiera przeciwzapalny ekstrakt z lukrecji i inne składniki, które łagodzą stan zapalny i pielęgnują nadmiernie wrażliwą skórę. Ponadto krem działa w harmonii z mikrobiomem skóry, odżywiając wszystkie dobre bakterie – pierwszą linię obrony skóry przed zewnętrznymi zagrożeniami.

Szczęście i równowaga

Inwestowanie w codzienną pielęgnację skóry i poszukiwanie odpowiednich kosmetyków dla Twojej skóry powinno szybko przynieść korzyści. Przekonasz się, że bariera ochronna Twojej skóry wzmocni się, dobre bakterie na skórze wezmą górę, a mikrobiom skóry będzie tak silny i zdrowy, że będzie mógł ochronić Cię przed stanami zapalnymi i infekcjami. A ze zdrową skórą zawsze będzie Ci do twarzy.

Produkty, Które Pomagają W Twojej Skórze Mikrobiomie