Parabeny w kosmetykach - dlaczego się ich używa?

PARABENY - CZYM SĄ? GDZIE SĄ UŻYWANE? JAK DZIAŁAJĄ?

Krem do twarzy na dzień trzymasz w ciepłej łazience. Balsam do opalania bierzesz ze sobą na plażę. A żelu pod prysznic używasz przez parę miesięcy po pierwszym otwarciu. Aby Twój krem do twarzy i balsam do opalania nie musiały być przechowywane w lodówce, większość produktów zawiera parabeny, czyli środki konserwujące.

Parabeny w kosmetykach pełnią funkcję ochronną i są dobrze tolerowane

Parabeny należy postrzegać jako bezpieczne i dobrze tolerowane konserwanty, które odgrywają ważną rolę. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat.
woda
Parabeny w kosmetykach pełnią funkcję ochronną i są dobrze tolerowane
Produkty do pielęgnacji skóry na bazie wody mogą szybko ulec zepsuciu.
*Krem NIVEA*
Parabeny w kosmetykach pełnią funkcję ochronną i są dobrze tolerowane
Produkty zawierające dużo olejków, takie jak Krem NIVEA, często nie potrzebują konserwantów.
Konserwanty
Parabeny w kosmetykach pełnią funkcję ochronną i są dobrze tolerowane
Klasycznym konserwantem jest alkohol – jednak niestety może on podrażniać skórę wrażliwą.

Parabeny - jak działają?

Gdyby nie parabeny, wiele produktów straciłoby przydatność szybko po otwarciu. W krótkim czasie by się zepsuły. Spowodowane jest to działaniem mikroorganizmów, takich jak bakterie i pleśnie, które dostają się do produktu przez kontakt ze skórą i łatwo namnażają w kosmetykach na bazie wody.

W rezultacie produkty są zanieczyszczane, tracą pełną skuteczność i mogą powodować choroby. Parabeny w kosmetykach zapobiegają ich psuciu się, zabijając bakterie i pleśnie. A to zapewnia spokój ducha użytkownikom. Stosując parabeny, firma Beiersdorf może zagwarantować, że jej produkty zachowują jakość przez długi czas.

Skuteczne i dobrze tolerowane

Parabeny w kremach są skuteczne i dobrze tolerowane
Parabeny w kremach i innych kosmetykach są szczególnie skutecznymi konserwantami, które są też bardzo dobrze tolerowane. Dlatego są najczęściej stosowane na całym świecie, nie tylko do zabezpieczania kosmetyków, ale także chemii gospodarczej, leków i produktów spożywczych. Parabeny są stosowane w tym charakterze już od ponad 80 lat. Firma Beiersdorf używa parabenów w około 30 procentach swoich produktów, głównie do pielęgnacji ciała, ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji twarzy. Tak jak wszystkie składniki stosowane przez Beiersdorf, parabeny są dodawane tylko, kiedy ma to sens. Na przykład klasyczny Krem NIVEA  nie wymaga zazwyczaj żadnych konserwantów, ponieważ jego receptura jest oparta na olejkach, co naturalnie chroni go przed bakteriami i pleśniami. 

Parabeny w kosmetykach są stale krytykowane przez organizacje ochrony konsumentów, media i wytwórców kosmetyków naturalnych. Zarzuca się, że parabeny kumulują się w organizmie, zaburzają równowagę hormonalną, powodują nowotwory i ograniczają zdolności rozrodcze. Dowiedziono jednak, że wszystkie te obawy są bezpodstawne. Komisja Europejska i jej naukowe komitety doradcze, a także niezależna amerykańska komisja oceniająca, Cosmetic Ingredient Review (CIR), wielokrotnie potwierdziły, że parabeny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. (Link do badania Komisji Europejskiej, link do badania CIR)

Zgodnie z tymi badaniami wszystkie parabeny wchłaniane przez nasze ciała ulegają szybkiemu rozkładowi. Parabeny w kremach i innych kosmetykach są zasadniczo dobrze tolerowane. Jak wszystkie substancje mogą w pojedynczych przypadkach wywoływać uczulenie, ale zdarza się to rzadziej niż w przypadku innych konserwantów.

Uniwersalne w użyciu

Parabeny w kosmetykach są uniwersalne w użyciu.

Parabeny dają Ci pewność, że produkt zachowa swoją jakość.

Parabeny a działanie hormonalne.

Konserwanty są stosowane w bardzo niewielkich ilościach.

Działanie hormonalne
Konserwanty są stosowane w bardzo niewielkich ilościach.

Parabeny – czy mają działanie hormonalne?

Czy parabeny są niebezpieczne? Odpowiedź brzmi: „zdecydowanie nie”. 
Prawdą jest, że w badaniach laboratoryjnych wiele składników – w tym parabeny – działa podobnie do hormonów, ale dotyczy to też soi i innych produktów spożywczych. Efekt ten jest jednak dużo mniejszy niż w przypadku wielu innych naturalnych estrogenów (tutaj znajdziesz przykładowe badanie). 

Nie oznacza to, że stosowanie produktu wpływa na pracę hormonów. Po pierwsze, konserwantów używa się w minimalnych ilościach. Po drugie, produkty są zazwyczaj nakładane na skórę, a po trzecie parabeny ulegają szybkiemu rozkładowi, jeśli niewielka ilość dostanie się do organizmu.

W ciągu długiej historii ich stosowania, składniki takie jak parabeny były zawsze testowane przez uznanych specjalistów. Parabeny w kosmetykach są bezpieczne według wyników wielu badań naukowych oraz oceny niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka i Stiftung Warentest.

Parabeny nie zawsze są zwykłymi konserwantami

Parabeny należy postrzegać jako bezpieczne i dobrze tolerowane konserwanty, które odgrywają ważną rolę. Nawet jeżeli często są określane mianem „niebezpiecznych chemikaliów”, parabeny pochodzą z natury i są stosowane w tak małych ilościach, że efekt hormonalny jest niemożliwy do wykazania. 

Chociaż firma Beiersdorf świadomie stosuje parabeny w kosmetykach z uwagi na ich wiele zalet (dobrą tolerancję, dokładne przebadanie, wysoką skuteczność), dajemy też klientom opcję zakupu produktów wolnych od parabenów. W końcu jako świadomy konsument to Ty musisz podjąć decyzję, który produkt jest najlepszy dla Ciebie. Około 70% produktów NIVEA nie zawiera parabenów.

Parabeny w kosmetykach są bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi konserwantami.

Parabeny
Parabeny w kosmetykach są bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi konserwantami.