woman with hat

Plamy wątrobowe

Wszystko, co musisz wiedzieć o plamach wątrobowych i sposobach ich usuwania.

Czym są I jak usunąć plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe mogą być dość dokuczliwe, zwłaszcza na twarzy. Czym są plamy wątrobowe? Sprawdź, jak powstają, jak można im zapobiegać i jak się ich pozbyć. 

Plamy wątrobowe na twarzy - jak się ich pozbyć?

Czy zauważasz na swojej skórze małe, brązowe, płaskie plamki? Szczególnie na twarzy lub na grzbietach rąk. Są to prawdopodobnie plamy posłoneczne. Nazywa się je plamami wątrobowymi, choć nie mają one nic wspólnego z wątrobą. Niektórzy nazywają je plamami starczymi, co jest bardziej adekwatne, ponieważ mają one sporo wspólnego z wiekiem. Dermatolodzy oficjalnie nazywają plamy posłoneczne soczewicowatymi. Niezależnie od tego, jak je nazwiesz, takie przebarwienia na skórze mogą być dokuczliwe i trudne do ukrycia. 

Przyjrzyjmy się bliżej plamom wątrobowym na twarzy i plamom wątrobowym na szyi. Sprawdźmy, co je powoduje, jak się je usuwa i jakie są sposboy zapobiegania plamom wątropowym.

Na początek zadajmy sobie podstawowe pytanie: czym są plamy wątrobowe?
kobieta stojąca w słońcu

Co to są plamy wątrobowe na twarzy?

Co to są plamy wątrobowe? Plamy wątrobowe na twarzy to płaskie przebarwienia skóry, zwykle w kolorze brązowym, od beżowego do ciemnego.
 Produkty Nivea Luminous

 

Mają różne rozmiary, z początku są większe niż piegi i często się powiększają. W przeciwieństwie do piegów, z którymi są czasem mylone, nie znikają bez stosowania zabiegów pielęgnacyjnych.

 

PLAMY WĄTROBOWE NA TWARZY

Plamy wątrobowe często pojawiają się na twarzy. Dlaczego? Skóra twarzy jest delikatna i podatna na uszkodzenia spowodowane promieniami UV. 
Na szczęście więdząc to, możesz z nimi walczyć, stosując odpowiednie produkty, które pomogą odwrócić uszkodzenia i zapobiec dalszym.

 

PLAMY WĄTROBOWE NA SZYI

Plamy wątrobowe mogą występować na szyi. Często jest to miejsce, które pomijamy, nakładając rano krem do opalania. Plamy posłoneczne iw tym miejscu są czasem nazywane plamami starczymi. 

Gdzie jeszcze występują plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe zwykle pojawiają się na skórze, która jest często wystawiona na działanie promieni słonecznych, a więc. na ramionach, szyi, plecach i grzbietach dłoni. 

CO POWODUJE POWSTAWANIE PLAM WĄTROBOWYCH NA SKÓRZE?

Skóra zawiera substancję zwaną melaniną, czyli pigment, który decyduje o kolorze skóry i włosów. Pod wpływem promieniowania UV skóra wytwarza więcej melaniny, której zadaniem jest naprawa uszkodzeń. Wzrost ilości melaniny w organizmie powoduje, że skóra staje się ciemniejsza - to właśnie jest opalenizna. Innymi słowy, melanina jest sposobem organizmu na ochronę skóry przed poparzeniem. Plamy wątrobowe pojawiają się, gdy dochodzi do produkcji dużej ilości melaniny w miejscach, w których skóra jest narażona na działanie dużych dawek promieniowania UV, takich jak twarz czy ręce. W ten sposób powstają plamy ciemniejszej skóry, określane mianem hiperpigmentacji. To właśnie są plamy wątrobowe.

 

KIEDY ZACZYNAJĄ POJAWIAĆ SIĘ PLAMY WĄTROBOWE?

Większość ludzi zaczyna je mieć około 40. roku życia, w zależności od stopnia ekspozycji na słońce na przestrzeni lat. Plamy wątrobowe często pojawiają się na twarzy, szyi i rękach. Im więcej czasu spędzasz na słońcu bez lub z niewielką ochroną przed promieniowaniem UV, z tym większym prawdopodobieństwem pojawią się u Ciebie plamy wątrobowe. Ryzyko powstania przebarwień słonecznych jest większe w przypadku osób o jasnej karnacji. Plamy wątrobowe, choć nieszkodliwe, z czasem mogą się powiększać. Jeżeli są one dla Ciebie powodem do niepokoju, lepiej zająć się problemem jak najszybciej. Zwlekanie może sprawić, że usuwanie plam wątrobowych będzie nieco bardziej czasochłonne. 

kobieta z plamami słonecznymi na twarzy

Domowe sposoby

Jak usunąć plamy wątrobowe na twarzy

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się plam wątrobowych. Na szczęście są zabiegi, które wykonywane w warunkach domowych mogą pomóc w rozjaśnieniu tych plam. Można je wypróbować także w celu usunięcia plam wątrobowych. Należą do ich:
aloes

Aloes

Aloes jest cudowną rośliną zawierającą aktywne związki, w tym aloinę i aloesynę, które okazały się skutecznie rozjaśniać przebarwienia, w tym plamy wątrobowe na twarzy. 
witamina C

Witamina C

Antyoksydacyjne właściwości witaminy C przynoszą wiele korzyści, między innymi chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Miejscowe stosowanie witaminy C jest również skutecznym sposobem na rozjaśnienie różnych ciemnych plam spowodowanych działaniem słońca. 
Nivea Ujędrniający olejek do ciała Q10Plus

Witamina E

Badania wykazały, że witamina E zawarta w diecie oraz stosowany miejscowo olej z witaminą E chronią skórę przed fotowrażliwością (wrażliwością na promienie ultrafioletowe UV), która zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry.
kobieta z plamami słonecznymi

Ocet jabłkowy

Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może pomóc rozjaśnić plamy wątrobowe, jeśli jest stosowany regularnie.
Zielona herbata

Zielona herbata

Dowiedziono, że zielona herbata również zmniejsza widoczność plam wątrobowych na skórze. Wystarczy codziennie nałożyć odrobinę schłodzonej zielonej herbaty na obszar dotknięty problemem. 
 kobieta stosująca balsam do ciała Nivea

Mleko

Kwas mlekowy zawarty w mleku może rozjaśniać pigmentację skóry, a nawet działać na plamy wątrobowe.

POSTĘPOWANIE MEDYCZNE PRZY USUWANIU PLAM WĄTROBOWYCH

Nadal zastanawiasz się, jak usunąć plamy wątrobowe? Istnieją bardziej skomplikowane zabiegi, które pomagają w pozbyciu się plam wątrobowych, takie jak laseroterapia lub krioterapia. Ważne jest, aby przed podjęciem tych bardziej inwazyjnych (i często kosztownych) metod leczenia zasięgnąć pomocy specjalisty.

Jak zapobiegać powstawaniu plam wątrobowych?

Im lepiej dbasz o swoją skórę przebywając na słońcu, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się na niej plam wątrobowych. Natomiast jeśli już, jakimś cudem, wystąpią plamy wątrobowe, to dojdzie do nich później i będzie ich mniej. 

Brak ochrony przeciwsłonecznej jest szkodliwy dla skóry ze względu na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Istnieją dwa rodzaje promieniowania UV, które inaczej oddziałują na skórę, niestety oba szkodliwie:

- UVA związane ze starzeniem się skóry
- UVB powodujące oparzenia skóry

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu plam wątrobowych na twarzy jest wyrobienie sobie nawyku codziennego stosowania kremu z wysokim filtrem SPF - nawet w pochmurne, chłodne dni - obok lub zamiast zwykłego kremu nawilżającego. Aby uzyskać optymalne rezultaty, stosuj krem z filtrem SPF wynoszącym co najmniej 30. Na szczęście istatnieją specjalne formuły kremów SPF do twarzy, które zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV, a zarazem pozwalają na perfekcyjne wykonanie makijażu. Tak jest, filtr przeciwsłoneczny nie oznacza, że Twoja twarz musi być tłusta.

Luminous630® to nasza najskuteczniejsza gama kremów do twarzy na plamy wątrobowe. Pomaga ona zmniejszyć widoczność trzech najczęściej występujących typów przebarwień: powstałych w wyniku ekspozycji na słońce, starzenia się skóry i zmian hormonalnych. Do pielęgnacji skóry z plamami wątrobowymi na twarzy polecamy też NIVEA Cellular Luminous630 Intensywne Serum Przeciw Przebarwieniom.

Kliknij poniżej, aby sprawdzić naszą gamę produktów Luminous630® i znaleźć najlepszy dla siebie krem na plamy wątrobowe na twarzy.
Nivea Cellular Luminous Anti-Spots