Aromaterapia w kosmetyce. Jaką moc ma zapach?

Aromaterapia w kosmetyce. Jaką moc ma zapach?

Moc zapachów od wieków wykorzystywana jest do wprawiania w stan błogiego relaksu, poprawiania nastroju, a nawet pomocniczo w leczeniu niektórych dolegliwości. Jak i kiedy warto stosować aromaterapię w kosmetyce?

Aromaterapia – czym jest?

Co mają ze sobą wspólnego ajurweda i aromaterapia kliniczna? Obie te terapie uznaje się za gałęzie medycyny alternatywnej. Mają one swoich zwolenników, lecz na ich skuteczność w leczeniu poważnych chorób brak jest dowodów naukowych. Jedno jest za to pewne – zapachy mają niezwykłą moc oddziaływania na psychikę i samopoczucie człowieka. Potrafią zarówno odstresować i poprawić nastrój, jak i przyprawić o bóle głowy. Dlatego też terminem „aromaterapia” możemy określać po prostu terapię zapachem! Więcej na temat zapachów oraz ich doboru do osobowości przeczytasz w artykule: Cóż za cudowny zapach!

Aromaterapia – jak stosować?

Aromaterapia to forma kuracji, w której wykorzystuje się olejki eteryczne i pachnące oleje roślinne do poprawy samopoczucia, niwelowania stresu i innych dolegliwości. Lecznicza moc zapachów wykorzystywana jest przez ludzi od tysięcy lat. Już w czasach starożytnych przyrządzano mieszanki aromatycznych roślin i olejów, które następnie wykorzystywano do leczenia przeróżnych schorzeń.

Aromaterapia w kosmetyce. Jakie znajduje zastosowanie?

Aromaterapia i kosmetyka to dwie najlepsze przyjaciółki! Moc zapachów wykorzystywana jest do produkcji znacznej większości kosmetyków. Pachnące żele pod prysznic, balsamy, kremy czy mydła nie tylko pielęgnują skórę, lecz także relaksują i wprawiają w dobry nastrój. Jednym z przykładów jest NIVEA Żel pod prysznic Lemongrass & Oil, którego cytrusowy aromat dodaje energii i orzeźwia, podczas gdy formuła z drobinkami olejku odpowiada za delikatny masaż i nawilżenie skóry.

Klasycznie rozumiana aromaterapia bazuje na wykorzystaniu naturalnych olejków eterycznych. Wykorzystywane są one w połączeniu z innymi substancjami do masażu, okładów, peelingów, inhalacji i relaksujących kąpieli. Każdy z olejków wyróżnia się nieco innym działaniem i właściwościami – w dalszej części artykułu opisujemy szerzej najpopularniejsze z nich.

Aromaterapia – czym jest?

Olejki eteryczne wykorzystywane do aromaterapii w kosmetologii pozyskuje się zwykle metodą destylacji parowej, ekstrakcji za pomocą CO2 bądź tłoczenia na zimno. Mają one postać mocno skoncentrowanego, tłustego płynu o intensywnej woni. Musisz pamiętać o ważnej rzeczy: nigdy nie stosuj olejków eterycznych na skórę w postaci nierozcieńczonej! Wyróżniają się one niezwykle silnym działaniem i mogą wywoływać mocne podrażnienia. Zwykle dodaje się je do kosmetyków w stężeniu 0,1-2%, a więc bardzo niewielkim. Możesz więc dodać 2-3 krople olejku do ulubionego kremu lub balsamu do ciała bądź postawić na gotowy kosmetyk o pięknym zapachu.

Produktem, który nieodłącznie kojarzy się nam z aromaterapią w kosmetyce, są perfumy. Chyba każda z nas lubi otulać się pięknymi zapachami każdego dnia. Jeśli jesteś fanką zapachu kultowego kremu NIVEA, koniecznie wypróbuj wodę toaletową NIVEA Creme Eau de Toilette, która pachnie jak Twój ulubiony kosmetyk! Wyczujesz w niej odświeżające nuty lawendy, cytrusów, róży i innych kwiatów.

Aromaterapia w kosmetyce. Jakie znajduje zastosowanie?

Jak tak naprawdę działają zapachy podczas aromaterapii w kosmetologii? Węch to niezwykle wrażliwy zmysł. Bodźce docierają do opuszki węchowej, a z niej przez nerwy węchowe wędrują do mózgu. Dodatkowo przenikają do układu krwionośnego. To dlatego zapachy mają moc pobudzania, uspokajania i poprawiania nastroju. Dzięki temu mogą kojarzyć się również z konkretnymi wspomnieniami. Każda z nas doświadczyła kiedyś stanu, w którym jakiś zapach przypomniał nam o chwili z dzieciństwa, z młodości lub innym ważnym wydarzeniu.

Naturalne aromaty w aromaterapii mogą mieć bardzo różne działanie. Masaż z dodatkiem olejku lawendowego odpręża i uspokaja, natomiast peeling lub masowanie ciała z wykorzystaniem olejku pomarańczowego redukuje cellulit. Jeśli chcesz się zrelaksować i zniwelować stres, weź kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego. Nie zapomnij o tym, że kosmetyk powinien być dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Chcesz nawilżyć i odżywić ciało? Wypróbuj kremowe żele pod prysznic NIVEA, które nie tylko pięknie pachną, lecz także pielęgnują skórę.

Olejki eteryczne i zapachy łączy się w kosmetyce z dobroczynnymi olejami, witaminami i składnikami aktywnymi, dzięki czemu końcowy produkt pozytywnie wpływa na stan skóry. To tylko kilka przykładów wykorzystania zapachów w kosmetyce. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie olejki i aromaty pomogą w konkretnych dolegliwościach i problemach skórnych!

Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

Podczas aromaterapii w gabinecie kosmetycznym mogą być przeprowadzane również odprężające kąpiele z dodatkiem pachnących olejków, a także peelingi całego ciała. Kuracja często kończy się nałożeniem natłuszczającego masła lub balsamu. Warto pamiętać, że wyżej wymienione zabiegi można bez problemu przeprowadzić w zaciszu własnej łazienki! Wystarczy kilka wolnych chwil i dobre kosmetyki, aby zafundować sobie w domu prawdziwy seans spa.

Przeczytaj także: Jak urządzić spa w domu? 10 rad

Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym

Aromaterapię wykorzystuje się również w gabinecie kosmetycznym. Najprostszym przykładem są masaże. Zanim specjalista przejdzie do masowania, najpierw rozprowadza na skórze mieszankę olejów, której składnikami są często pachnące olejki eteryczne. Połączenie masażu ciała z pięknymi aromatami i leczniczą mocą olejków niezwykle skutecznie odpręża, niweluje napięcia mięśniowe i wprawia w błogi nastrój.

Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym, ośrodku odnowy biologicznej, wellness i spa może obejmować także stosowanie pielęgnujących kompresów z dodatkiem olejków eterycznych. Mogą to być okłady na twarz o właściwościach nawilżających, przeciwstarzeniowych lub przeciwzapalnych bądź kompresy na całe ciało o działaniu ujędrniającym czy antycellulitowym. Efekty zabiegu zależeć będą od zastosowanych kosmetyków, w tym również olejków eterycznych.

Aromaterapia – jak stosować?

Najprostszym sposobem na wykonanie seansu aromaterapii w domu jest przygotowanie kąpieli. Zgaś światła w łazience i rozstaw świeczki, aby stworzyć wyjątkową atmosferę. Następnie nalej do wanny ciepłą wodę i dodaj 2-3 krople wybranego olejku eterycznego. Pamiętaj jednak o tym, że olejki eteryczne mogą mocno podrażniać. Jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do alergii, lepszą opcją będzie wymieszanie olejku z ulubionym kosmetykiem. Świetnie sprawdzą się również pachnące płyny do kąpieli.

Jak stosować aromaterapię, aby zmniejszyć objawy infekcji dróg oddechowych lub ukoić nerwy? Możesz przeprowadzić inhalację z dodatkiem olejków eterycznych. Do specjalnego kominka lub do miski z gorącą wodą wlej kilka kropli olejku. Następnie usiądź lub połóż się niedaleko, aby móc wdychać lecznicze opary. Podobnie działa aromaterapia w saunie. Jeśli przepadasz za tą formą relaksu, możesz udać się do sauny i zabrać ze sobą ulubiony olejek (niektóre sauny oferują nawet olejki zapachowe na miejscu). Jeżeli jednak nie możesz wybrać się do łaźni parowej, miska lub gorąca kąpiel z pewnością zdadzą egzamin.

Aromaterapia – olejki

Aromaterapia na sen

Czy wiesz, że piękne zapachy mogą ułatwić zaśnięcie i sprawić, że obudzisz się bardziej wypoczęta? Aromaterapia na sen polega na wykorzystywaniu olejków i zapachów, które odstresowują i uspokajają. Idealnym wyborem jest lawenda. Kwiat ten ma działanie uspokajające, łagodzi lęki i napięcia nerwowe, dzięki czemu ułatwia zapadnięcie w sen. Jak przeprowadzić aromaterapię lawendą? Możesz powiesić w sypialni woreczek wypełniony suszonymi kwiatami lub włożyć go pod poduszkę. Kolejny pomysł to przeprowadzenie inhalacji bądź rozpylenie w sypialni olejku lawendowego. Możesz również wziąć przed snem gorącą kąpiel z dodatkiem olejku lub Pielęgnującego płynu do kąpieli i żelu pod prysznic NIVEA 2w1 Goodbye Stress. Kremowa formuła z lawendą i miodem tworzy w wannie delikatną pianę, a skóra staje się miękka i idealnie gładka.

Działanie uspokajające i ułatwiające zapadnięcie w sen mają również róża, wanilia, karmel, rumianek.  Tak naprawdę możesz użyć jakiegokolwiek olejku lub zapachu, który odstresowuje Cię i koi zmysły. Więcej w temacie snu i urody oraz wpływu zapachów na sen dowiesz się z artykułu: Sen dodający urody: porady dotyczące idealnej wieczornej pielęgnacji.

Aromaterapia na sen

Kolejnym sposobem na to, jak stosować aromaterapię, są masaże z dodatkiem pachnącego olejku. Do ulubionej mieszanki olejów lub balsamu do ciała dodaj 2 krople wybranego olejku eterycznego i przystąp do dzieła. Aromaterapia sprawdzi się także do pielęgnacji stóp. Zmęczonym, spuchniętym nogom ulgę przyniesie kąpiel z dodatkiem olejków o działaniu łagodzącym i przeciwbólowym. Natomiast jeśli zauważysz u siebie objawy grzybicy, przyrządź sobie kąpiel stóp z olejkiem z drzewa herbacianego. Ma on działanie grzybobójcze i antyseptyczne.

Warto wiedzieć, że nie powinno się przeprowadzać aromaterapii w ciąży – chodzi tu głównie o zabiegi z użyciem silnie działających olejków eterycznych. Kąpiele bądź prysznice z dodatkiem pachnących kosmetyków na pewno Ci nie zaszkodzą! Podobnie rzecz wygląda z aromaterapią podczas porodu. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem, który doradzi, czy możesz stosować aromaterapię.

Wcale jednak nie musisz poświęcać dużo czasu na masaże i kąpiele, aby móc korzystać z magicznej mocy zapachów. Pięknie pachnące musy pod prysznic delikatnie myją ciało, pielęgnują skórę i otulają ją delikatną wonią. Wypróbuj na przykład NIVEA Care Shower Jedwabisty mus pod prysznic z ekstraktem z jedwabiu. Ma on formułę delikatnej piany, która otula ciało oraz zmysły. Przepiękny zapach wanilii i karmelu z pewnością zawróci Ci w głowie.

Aromaterapia na stres

Skutecznie działa również aromaterapia na stres. Inhalacje bądź kąpiele z dodatkiem pięknych zapachów mają działanie rozluźniające, zmniejszają napięcia mięśniowe i uspokajają. Działanie odprężające ma również sama atmosfera, która towarzyszy zabiegom aromaterapii. Świece, przygaszone światło, nastrojowa muzyka sprawią, że zapomnisz o troskach i obowiązkach dnia codziennego.

Przeczytaj także: Jak się zrelaksować? 20 sposobów na zasłużony relaks.

Jakie olejki uspokajające do aromaterapii sprawdzą się najlepiej? Wieczorem idealnie sprawdzi się lawenda, róża, szałwia bądź wanilia. Doskonałym wyborem będą także aromaty drzewne, np. sosna, świerk. Natomiast o poranku w dobry nastrój wprawi Cię zapach mięty, cytryny, pomarańczy lub innych cytrusów. Poranny prysznic z pewnością umili Ci Pielęgnujący żel pod prysznic NIVEA Orange & Avocado oil pachnący pomarańczą. Jedwabiście kremowa formuła z olejkiem awokado wygładza i zmiękcza skórę.

Pamiętaj, że olejki eteryczne i aromaterapia nie służą do leczenia depresji, zaburzeń lękowych ani innych problemów psychicznych. Jeśli często towarzyszy Ci smutek lub lęk, nie możesz spać, nic nie sprawia Ci przyjemności lub zauważysz u siebie inne niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zaleci Ci odpowiednie leczenie.

Aromaterapia na stres

Aromaterapia na ból głowy

Często męczą Cię bóle głowy? Aromaterapia może przynieść Ci ulgę. Niektóre olejki eteryczne wyróżniają się działaniem przeciwbólowym. Łagodzą napięcia i zmniejszają przykre dolegliwości. Do aromaterapii na ból głowy użyć możesz olejku miętowego, lawendowego, goździkowego, sosnowego, eukaliptusowego. Szczególnie skuteczna jest mięta. Możesz wypróbować inhalacje z dodatkiem olejku lub regularnie stosować Żel pod prysznic NIVEA Fresh Blends Arbuz, Mięta i mleko kokosowe. Kosmetyk ma piękny, orzeźwiający zapach, a formuła z dodatkiem mleka kokosowego dba o skórę i zachowanie równowagi jej mikrobiomu.

Warto wspomnieć także o aromaterapii na zatoki. Inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych skutecznie udrażniają nos, zmniejszają katar i ułatwiają oddychanie. Wypróbuj ten sposób następnym razem, gdy dopadnie Cię przeziębienie lub zapalenie zatok.

Przeczytaj także: Jak się zrelaksować? 20 sposobów na zasłużony relaks.

Aromaterapia w domu

Aromaterapia w domu to wspaniały sposób na relaks i odprężenie po męczącym dniu. Jeśli chcesz się wyciszyć i zrelaksować, przyrządź sobie kąpiel z dodatkiem pachnącego płynu do kąpieli lub wymieszaj go z 2-3 kroplami olejku eterycznego. Jak to zrobić? Dowiesz się w artykule: 7 sposobów na relaksującą i odżywczą kąpiel w wannie.

Aromaterapia dla każdego będzie znaczyć coś innego. Możesz zaopatrzyć się w kominek do aromaterapii, dyfuzor do aromaterapii, przeprowadzić inhalację z dodatkiem olejków eterycznych lub zrobić sobie pachnącą kąpiel. Na co dzień doskonale sprawdzą się np. balsamy lub kremy do ciała NIVEA o cudownych aromatach. Krem NIVEA Soft Mix Me I am The Chilled Oasis One wyróżnia się orzeźwiającą wonią z zielonymi nutami, Krem NIVEA Soft Mix Me I am The Berry Charming One pachnie jak świeżo zebrane czerwone owoce, a Krem NIVEA Soft Mix Me I am The Happy Exotic One urzeka zapachem tropikalnych owoców. Wszystkie te kosmetyki pielęgnują, nawilżają i odżywiają skórę!

Aromaterapia na ból głowy

Aromaterapia – olejki

Olejki eteryczne do aromaterapii można wykorzystywać do masażu, kąpieli, inhalacji lub dodawać do gotowych kosmetyków. Oto najpopularniejsze z nich:

  • olejek lawendowy do aromaterapii – uspokaja, wycisza, ułatwia zaśnięcie,
  • olejek różany do aromaterapii – łagodzi bóle menstruacyjne i bóle głowy, relaksuje,
  • olejek z drzewa herbacianego do aromaterapii – działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, doskonale radzi sobie z trądzikiem i grzybicą,
  • olejek cytrynowy do aromaterapii – działa odświeżająco, dodaje energii,
  • olejek cynamonowy do aromaterapii – rozgrzewa, działa przeciwzapalnie, pomaga redukować cellulit,
  • olejek waniliowy do aromaterapii – uspokaja, wycisza i wprowadza w dobry nastrój,
  • olejek sosnowy do aromaterapii – relaksuje, odpręża, wspomaga leczenie infekcji.

Aromaterapia z olejkami eterycznymi to świetny sposób na relaks i poprawę samopoczucia. Doskonale sprawdzą się także olejki w balsamie od NIVEA. Kosmetyki te głęboko nawilżają skórę, odprężają i koją nerwy po ciężkim dniu.



Aromaterapia w domu

Aromaterapia – urządzenia

Zestaw do aromaterapii składa się zwykle ze specjalnego kominka, do którego wkłada się świeczkę, oraz z olejków eterycznych. Zwykle ma on specjalną przegródkę, do której wlewa się wodę z olejkami. Następnie należy zapalić świeczkę, aby aromaty pochodzące z olejków zaczęły rozchodzić się po pokoju.

Istnieją również elektroniczne urządzenia do aromaterapii, np. dyfuzory, które emitują do pomieszczenia pachnącą mgiełkę. Funkcję aromaterapii mają niektóre nawilżacze powietrza. W takich urządzeniach do odpowiedniej komory wlewa się wodę, a do innej dodać można kilka kropel olejku eterycznego. Nawilżacz wydziela delikatną mgiełkę, która nie tylko nawilża powietrze, lecz także roznosi w pokoju przyjemny zapach.

Aromaterapia – przeciwwskazania

Niestety nie każdy może korzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Przeciwwskazania obejmują przede wszystkim alergie. Dotyczy to szczególnie zabiegów z wykorzystaniem olejków eterycznych, które dość często uczulają. Zanim rozpoczniesz seans aromaterapii, przeprowadź test uczuleniowy, wdychając niewielką ilość olejku lub aplikując odrobinę kosmetyku na zgięcie łokcia. Postępuj ostrożnie – olejki eteryczne u osób uczulonych mogą wywołać nawet atak astmy lub wstrząs anafilaktyczny!

Olejków eterycznych nie powinny stosować osoby z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień. Nie zaleca się ich również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Intensywny zapach olejków może także nasilać migreny, dlatego aromaterapię na ból głowy należy stosować z rozwagą.

Przeciwwskazaniem do stosowania aromaterapii w postaci kąpieli lub masażu z dodatkiem olejków eterycznych są także ranki, uszkodzenia skóry i stany zapalne. Olejki mogą mocno podrażnić skórę i wywołać silne pieczenie. Pamiętaj również, aby nigdy nie stosować olejków eterycznych w postaci nierozcieńczonej.

A co zrobić w sytuacji, gdy mamy alergię na olejki eteryczne? Doskonale sprawdzą się wszelkie pachnące żele pod prysznic, balsamy, musy itd. Ich piękne aromaty odprężą Cię i wprowadzą w dobry nastrój!