Cellulit – jak się pozbyć?

Cellulit – jak się pozbyć?

Powstawanie cellulitu jest niemal tak samo normalne, jak drobne wahania masy ciała w ciągu roku. Wciąż szukamy sposobów na cellulit, ale zamiast w cudowne metody, wierzymy w długoterminowe działania! Jak zwalczyć cellulit? Przedstawiamy kompleksowy plan działania!

Co to jest cellulit?

Choć wydaje się, że powiedziano o nim już wszystko, wciąż zadajemy sobie pytanie, co to jest cellulit. Czy jest to coś szkodliwego dla zdrowia, czy to raczej kwestia fizjologii i wyłącznie defekt urody? Jeśli obserwujesz u siebie cellulit i martwisz się, że coś Ci dolega, to pewnie mylisz go z cellulitisem. Choć nazwy są łudząco podobne, oznaczają dwie zupełnie różne przypadłości.

Cellulit – jak się pozbyć?

Cellulit to defekt wynikający z nieprawidłowego rozłożenia tkanki tłuszczowej pod skórą w połączeniu z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu podskórnej tkanki łącznej. W wyniku działania różnych czynników, m.in. zaburzeń mikrokrążenia, obecności toksyn w organizmie czy specyficznego działania estrogenów, komórki tłuszczowe zbijają się w grudki, a tkanka łączna ulega osłabieniu, pozwalając tym grudkom przemieszczać się w kierunku skóry właściwej. W mniej zaawansowanym stadium cellulit widoczny jest po naciśnięciu na skórę, silny cellulit jest natomiast stale widoczny. Choć nieestetyczny, cellulit nie stanowi problemu zdrowotnego i nie wymaga leczenia.

Jeśli chodzi zaś o cellulitis, jest to choroba dermatologiczna. W największym skrócie, jest to zapalenie tkanki podskórnej wywołane przez infekcję bakteryjną. Przebiega podobnie jak grypa, jednak towarzyszą mu objawy skórne – zasinienie, obrzęki, świąd, ból. Cellulitis wymaga leczenia antybiotykami.

Cellulit – przyczyny powstawania

Skąd się bierze cellulit? Przyczyn cellulitu jest mnóstwo, do tego powody te mają tendencję do występowania łącznie. Często też jedne przyczyny pociągają za sobą kolejne, np. mało aktywny tryb życia wpływa na obniżenie sprawności mikrokrążenia, z kolei słabe krążenie przekłada się na zatrzymywanie wody w tkankach, co powoduje ucisk na tkankę tłuszczową. Podobnie zła dieta – przetworzona żywność i nadmiar soli powodują zatrzymywanie wody, przesiąkanie jej do przestrzeni międzykomórkowych i obrzęki. Za cellulit w dużej mierze odpowiada także działalność żeńskiego hormonu, estrogenu (z tego też powodu cellulit u mężczyzn jest znacznie mniej rozpowszechniony). Gdy jest go w organizmie więcej niż zwykle, a do tego brakuje progesteronu, może spowodować cellulit. Dlaczego tak się dzieje? Bo estrogeny w nadmiarze powodują osłabienie ścian i rozszerzanie się naczyń krwionośnych, przez które z łatwością przesiąkają toksyny i woda. Substancje te trafiają do komórek tłuszczowych, powodując ich rozrost. Jako że problem nadmiaru estrogenów jest typowy dla kobiet, cellulit u mężczyzn jest znacznie rzadszym zjawiskiem. Podwyższony poziom estrogenów odpowiada także za cellulit w ciąży. 

Cellulit – jak się pozbyć?

Walka z cellulitem – jakich części ciała dotyczy problem?

Cellulit – jak się pozbyć?

Może się wydawać, że problem dotyka tych części ciała, które w największym stopniu gromadzą tkankę tłuszczową. Owszem, na cellulit na udach oraz cellulit na pupie narzekamy bodaj najczęściej, ale to nie jedyne miejsca powstawania tego problemu. Cellulit nie jest wprost uzależniony od masy ciała, dlatego walkę z cellulitem toczą także szczupłe kobiety. U pań z prawidłową zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie równie często pojawia się cellulit na ramionach lub na łydkach (z powodu utrudnionego odpływu krwi w kierunku serca). Cellulit na pośladkach oraz cellulit na nogach potęguje m.in. siedzący tryb życia i ucisk tkanek, do jakiego dochodzi podczas siedzenia. Cellulit na brzuchu może natomiast pojawiać się u osób o figurze typu jabłko, u których tłuszcz z łatwością gromadzi się na brzuchu.

Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice

Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu. Jaka jest różnica między cellulitem wodnym a tłuszczowym i jak rozpoznać, który z nich dotyczy właśnie Ciebie? Jak już wiesz, cellulit nie jest uzależniony wyłącznie od poziomu tkanki tłuszczowej podskórnej. Mają go także szczupłe osoby. Dzieje się tak dlatego, że za cellulit odpowiada osłabienie tkanki łącznej, która pozwala na przemieszczanie się komórek tłuszczowych i ich uwidocznienie pod skórą. Owszem, kiedy tłuszczu jest za dużo, to cellulit będzie widoczny dużo bardziej niż u osób z optymalnym poziomem tkanki tłuszczowej. Panie z nadwagą z reguły cierpią więc z powodu cellulitu tłuszczowego, podczas gdy u szczupłych pań jest to cellulit wodny. Najlepszy sposób na cellulit tłuszczowy to redukcja masy ciała.

Cellulit wodny to wynik słabego krążenia w obrębie tkanki łącznej. W efekcie limfa przesiąka z niej do komórek tkanki tłuszczowej, dostarczając jej tym samym szkodliwych produktów przemiany materii. Komórki tłuszczowe powiększają się, uwidaczniając się pod skórą. Za cellulit wodny najczęściej odpowiada kiepska dieta i mało ruchu.

Domowe sposoby na cellulit

W porządku, masz już teoretyczne podstawy, czas przejść do praktycznych działań. Jak usunąć cellulit samodzielnie? Jakie są najlepsze domowe sposoby na cellulit? Skupimy się na czterech najważniejszych obszarach: pielęgnacji kosmetykami, masażach, ćwiczeniach i diecie, na końcu wskażemy też krótko, jakie zabiegi na cellulit oferują kosmetyczki.

Krem na cellulit i inne kosmetyki do walki o gładką skórę

Pierwsza odpowiedź, jaka przychodzi na myśl na pytanie jak się pozbyć cellulitu, to oczywiście kosmetyki. W końcu cellulit jest problemem widocznym na skórze!

Kosmetyki na cellulit to szeroka kategoria produktów, które mają za zadanie wyszczuplić, ujędrnić i wygładzić skórę, a nawet – jak twierdzą producenci – spalić tkankę tłuszczową pod skórą. Kremy na cellulit zawierają składniki pobudzające spalanie tłuszczu, usprawniające krążenie, drenujące, usuwające wodę z komórek, detoksykujące i wzmacniające naczynia krwionośne. Najczęściej są to kofeina, wyciągi z alg, zielonej herbaty i kasztanowca, arnika, a także kwas glikolowy, odpowiedzialny za złuszczanie naskórka i jego wygładzanie. Krem na cellulit ma więc za zadanie zwalczyć większość przyczyn istnienia pomarańczowej skórki.

Czy balsam na cellulit rzeczywiście działa? To dość problematyczna kwestia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu, konsekwencji w stosowaniu kosmetyków oraz sposobu aplikacji. Musisz wiedzieć, że same kosmetyki nie rozwiążą Twojego problemu w stu procentach, jeśli równocześnie nie zastosujesz innych metod zwalczania cellulitu, czyli zmian w diecie, treningów czy masaży.

Skoro same kosmetyki nie wystarczą, to dlaczego tak chętnie po nie sięgamy? Nie da się ukryć, że ze wszystkich sposobów na cellulit smarowanie ciała kremem czy olejkiem na cellulit wydaje się najmniej uciążliwe, wymagające najmniej zaangażowania. Cóż, z pewnością tak jest, jeśli przyrównać to do diety i ćwiczeń. Nie jest jednak tak, że krem antycellulitowy podziała tylko dlatego, że stoi na Twojej łazienkowej półce.

Niemniej kobiety, które regularnie stosują kosmetyki antycellulitowe (z naciskiem na regularnie) odnotowują istotną poprawę stanu, gładkości i jędrności skóry. Czy jest to cudowna zasługa spalających tkankę tłuszczową właściwości kremów antycellulitowych? Sekret tkwi w czymś innym. Regularne i prawidłowe stosowanie kosmetyków do ciała oznacza codzienną aplikację przez co najmniej kilkuminutowy masaż. A masaż jest wprost niezbędny, by pobudzić spalanie tkanki tłuszczowej, krążenie krwi i limfy oraz usprawnić procesy detoksykacji oraz usuwania nadmiaru wody. Tak naprawdę nie musisz stosować zaawansowanych kosmetyków antycellulitowych z innowacyjnymi składnikami, równie dobrze mogą sprawdzić się balsamy ujędrniające lub nawilżające mleczko do ciała, jeśli tylko będziesz nakładać je poprzez masaż, najlepiej każdego dnia. Odżywianie i nawilżanie skóry również ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry, więc działania antycellulitowe możesz śmiało rozpocząć od następujących kosmetyków do ciała:

Cellulit – jak się pozbyć?

Cellulit – jak się pozbyć?

Jak walczyć z cellulitem za pomocą peelingów?

Nie tylko mleczka, kremy i balsamy do ciała to kosmetyki sprzyjające zwalczaniu cellulitu. Równie ważne jest stosowanie peelingów. Peeling na cellulit działa na dwa podstawowe sposoby: z jednej strony usuwa martwy naskórek i tym samym wspomaga przenikanie w głąb skóry składników aktywnych z nakładanych po kąpieli kosmetyków, z drugiej działa jak pobudzający krążenie masaż i drenaż limfatyczny.

Jak walczyć z cellulitem za pomocą peelingu? Jeśli ma pomóc na problem pomarańczowej skórki, używaj go częściej niż to standardowo zalecane – nawet 3-4 razy w tygodniu. Możesz skorzystać z gotowych produktów o właściwościach antycellulitowych, ale będzie jeszcze lepiej, jeśli taki peeling przygotujesz sobie samodzielnie… z fusów kawy. Peeling kawowy na cellulit zawiera jedną z najskuteczniejszych substancji antycellulitowych – kofeinę. Dlaczego domowy peeling z kawy na cellulit jest lepszy od gotowego? Bo możesz go sobie przygotować z fusów świeżo zaparzonej kawy, dzięki czemu peeling zawsze będzie pełny aktywnie działających składników! Jak zrobić peeling z kawy? Po prostu nalej do czystego pojemniczka porcję żelu pod prysznic i wymieszaj go z ostudzonymi fusami. Przygotuj tyle mieszanki, by zużyć ją na raz, a kolejnym razem znów przygotować świeżą porcję!

Cellulit – jak się pozbyć dzięki masażom?

Masaż na cellulit to jedno z najważniejszych działań, jakich musisz się podjąć, zwłaszcza, jeśli pokładasz nadzieje również w kosmetykach. Jedno nie może obyć się bez drugiego: do masażu potrzebujesz mleczka lub olejku, a do tego, by kosmetyki zwalczały cellulit, potrzeba aplikacji przez staranny masaż.

Jak pozbyć się cellulitu na udach, a jak na ramionach? Różne partie ciała wymagają różnych strategii działania. Największy i najbardziej oporny cellulit, czyli ten z ud i pośladków, najlepiej potraktować silniejszym masażem. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się masażer na cellulit z dużymi drewnianymi wypustkami. Dla delikatniejszych partii ciała, takich jak właśnie ramiona, bądź bardziej delikatna i stosuj suchy masaż szczotką. Masażer na cellulit zastąp w tym przypadku specjalną szczotką z naturalnym włosiem do masażu na sucho.

Cellulit – jak się pozbyć?

 Obie metody – masaż z wykorzystaniem balsamów nawilżających/odżywczych/ujędrniających i szczotkowanie na sucho – możesz też stosować łącznie. Suchy masaż zawsze wykonuje się jako pierwszy, bez użycia kosmetyków. Następnie możesz posmarować się wybranym kosmetykiem do ciała i wsmarować go poprzez pobudzający masaż. Więcej o suchym masażu przeczytasz w artykule Szczotkowanie ciała na sucho.

Jak się pozbyć cellulitu poprzez masaż? Po pierwsze wykorzystuj wspomniane akcesoria – szczotkę na cellulit, masażer, albo bardzo ciekawy gadżet – igłowy roller na cellulit. Roller wydaje się dość radykalnym rozwiązaniem, bo jego działanie polega na delikatnym nakłuwaniu skóry i tym samym jej drenowaniu. Mikrouszkodzenia, które powoduje ten masaż, prowokują skórę do samonaprawy i na tym polega jego wygładzające i ujędrniające właściwości. Masuj się zawsze w kierunku serca, tzn. od stóp, przez nogi, pośladki, brzuch, po przedramiona i ramiona. Masaż powinien trwać przynajmniej kilka minut.

Cellulit – jak się pozbyć?

Cellulit – jak się pozbyć dzięki ćwiczeniom?

Aktywność fizyczna to pierwszy z bardziej wymagających sposób na to, jak się pozbyć cellulitu. Które ćwiczenia na cellulit działają najskuteczniej? Jeśli masz trochę za dużo kilogramów i tym samym cellulit tłuszczowy, to na wagę złota będzie dla Ciebie każdy rodzaj aktywności. Jeśli jednak nie musisz za bardzo się odchudzać, potrzebujesz także ćwiczeń ukierunkowanych na ujędrnianie.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze ćwiczenia na cellulit to ćwiczenia średnio intensywne i trwające nie krócej niż 40 minut. Chodzi o to, że spalanie tkanki tłuszczowej uruchamia się dopiero po ok. 30 minutach aktywności. Jeśli będziesz wykonywa krótkie i intensywne treningi, Twoja tkanka tłuszczowa nie będzie tak znacznie pobudzana do przemian.

Drugim rodzajem ćwiczeń sprzyjających likwidacji cellulitu, są spokojne treningi inspirowane jogą, pilatesem i stretchingiem. Ich działanie polega na pobudzaniu krążenia limfy, usuwaniu toksyn i obrzęków wodnych. W takich ćwiczeniach kładzie się duży nacisk na pozycje z unoszeniem kończyn, co sprzyja poprawie krążenia. Ze wspierania przepływu limfy w organizmie znane są także asany jogi. 

Jak pozbyć się cellulitu? Dietetyczne zalecenia

Drugi obok ćwiczeń wymagający sposób na cellulit. Dieta jest wymagająca, bo potrzeba do niej wiele samozaparcia, wyrzeczeń i cierpliwości. Nie musisz jednak od razu przechodzić na dietę redukcyjną. Jak pozbyć się cellulitu dietą? Antycellulitowe efekty osiągniesz już dzięki kilku modyfikacjom. Dieta na cellulit to przede wszystkim jedzenie oparte na jak najmniej przetworzonych produktach, lekkie potrawy, dużo obfitujących w wodę i błonnik warzyw i owoców oraz metody obróbki takie jak gotowanie, duszenie i krótkie smażenie. Ogółem im zdrowsza i bardziej odżywcza będzie Twoja dieta, tym lepsze jej działanie dla skóry. 

A jaka jest zależność między piciem wody a cellulitem? Ogromna! Może się wydawać, że jeśli cierpisz na cellulit wodny, to powinnaś ograniczać ilość wypijanych płynów. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Im mniej pijesz, tym bardziej organizm gromadzi zapasy wody. Dbaj zatem o to, by w Twoim codziennym menu było dużo czystej wody, ale też zielonej herbaty, naparów ziołowych i naturalnych izotoników na bazie wody, miodu, soku z cytryny i soli.

Co na cellulit? Zaawansowane zabiegi

Jeśli brakuje Ci konsekwencji albo masz wrażenie, że nawet największe wysiłki podejmowane na własną rękę nie rozprawią się z Twoim opornym cellulitem, możesz wypróbować bardziej zaawansowane metody wprost z gabinetu kosmetycznego. Specjaliści w dziedzinie wyszczuplania oferują dziś takie zabiegi na cellulit, jak drenaż falami radiowymi, akustycznymi i pulsacyjnym polem magnetycznym. Zabiegiem na cellulit będącym poniekąd bardziej zaawansowaną wersją masażu, jest też endermologia, czyli masaż podciśnieniowy. Wśród sposobów na cellulit wymienia się także laser oraz cellulipolizę – stymulowanie tkanki tłuszczowej prądem o niskiej częstotliwości. A co stosować na cellulit, jeśli wolisz mniej inwazyjne metody? Gabinety kosmetyczne oferują także zabiegi body wrap (preparaty antycellulitowe, które łączy się z owijaniem ciała folią), natomiast w salonach masażu można znaleźć profesjonalne, ręczne wykonywane masaże antycellulitowe. Co ciekawe, body wrappingu możesz spróbować także samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Przeczytaj w naszym artykule: Body wrapping – co to takiego i jakie efekty może dać Ci ten zabieg?.

Cellulit to trudny przeciwnik, bo jako kobiety mamy ku niemu naturalne predyspozycje. Istnieje jednak tak wiele metod walki z pomarańczową skórką, że przy zaangażowaniu i konsekwencji działań trudno jest… nie osiągnąć sukcesu, przynajmniej małego! Pamiętaj, że jeśli połączysz zdrowe odżywianie z aktywnością fizyczną, masażami i kosmetykami do ciała, zdecydowanie spotęgujesz efekty!

Cellulit – jak się pozbyć?