Woda różana – co to jest?

Kosmetyki z wodą różaną – czy warto na nie stawiać?

Królowa kwiatów. Szlachetna, delikatna, o aksamitnych płatkach i pięknym wybarwieniu. Nic dziwnego, że marzymy o skórze o podobnych cechach. W dążeniach do cery jak płatki róży osiągnęliśmy już wiele, a jednym z takich osiągnięć jest… woda różana! Co to takiego i w jakich kosmetykach ją znajdziemy?

Woda różana – co to jest?

Woda różana w kosmetyce obecna jest od bardzo dawna. Już w starożytności dostrzegano prozdrowotne i wpływające na urodę właściwości róży. Wodę różaną nazywano wówczas lekarstwem na wszystko, spożywając ją np. w celu zwalczania przeziębień, infekcji bakteryjnych, wspomagania pracy serca czy spowalniania starzenia się organizmu. Od tamtego czasu odkryto jeszcze wiele innych dobroczynnych właściwości róży, a wiedzę tę aktywnie wykorzystujemy po dziś dzień.

Woda różana kosmetyczna to produkt uboczny procesu destylacji parą wodną olejku różanego. Choć odmian róży jest wiele, olejek różany najczęściej pozyskuje się z róży damasceńskiej, czasem także ze stulistnej i francuskiej. Olejek różany – jak większość roślinnych olejków eterycznych – produkuje się z myślą o aromaterapii oraz wykorzystaniu w perfumach oraz innych kosmetyków. Jednak jako że jest to bardzo drogocenna substancja (do wyprodukowania 1 kg oleju potrzeba aż 5 ton płatków róż!), pod kątem właściwości kosmetycznych postanowiono sprawdzić także produkt uboczny powstający w trakcie destylowania płatków róż, czyli właśnie wodę różaną. Okazało się, że właściwości te są imponujące!

Woda różana a hydrolat różany

W ostatnim czasie popularne stało się stosowanie w kosmetyce tzw. hydrolatów. Hydrolaty pozyskuje się z przeróżnych roślin, np. drzewa herbacianego, czarnego bzu, mięty, lawendy czy właśnie róży. Jest to substancja powstająca na drodze destylacji przy udziale pary wodnej całości lub określonej części rośliny. Brzmi znajomo? Otrzymasz pełny obraz zależności między wodą różaną a hydrolatem różanym, gdy powiemy Ci, że hydrolat to inaczej woda kwiatowa. Hydrolat różany równa się zatem wodzie różanej. To synonimy!

Woda różana a hydrolat różany

Woda różana w kosmetyce – dlaczego znalazła zastosowanie?

Woda różana w kosmetyce znalazła zastosowanie z tego względu, że ma bliski skórze odczyn pH. Poza tym zawiera szereg dobroczynnych substancji, między innymi kwercynę zaliczającą się do bioflawonoidów. Kwercyna działa przeciwzapalnie, a także zwalcza wolne rodniki, dlatego sprzyja zachowaniu młodego wyglądu. Jest też składnikiem antyalergicznym, bo hamuje wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Poza kwercyną, woda różana zawiera cenne dla skóry witaminy z grupy B oraz antyoksydacyjny i chroniący skórę przed promieniowaniem UV beta-karoten. W wodzie różanej znajdziemy także witaminy C i E. Zwłaszcza ta pierwsza działa na skórę w pełni swojego odmładzającego potencjału właśnie w połączeniu z kwercyną. Właściwości wody różanej doceniane są w produkcji kosmetyków do cery wrażliwej, bo witamina C i kwercyna razem wzmacniają naczynka krwionośne, zapobiegając powstawaniu pajączków. Nie sposób nie wspomnieć także o poprawiających koloryt cery właściwościach wody różanej oraz jej aromaterapeutycznym działaniu (zapach wody różanej jest subtelniejszy niż olejku różanego, działa więc na zmysły łagodniej niż olejek).

Woda różana – zastosowanie

Do czego służy woda różana? Przede wszystkim do codziennej pielęgnacji skóry. Najczęściej występuje w kosmetykach do twarzy, w tonikach i kremach. Jeśli woda różana użyta w formule pochodzi od wspomnianej już róży damasceńskiej, w składzie kosmetyku będzie opisana jako Rosa Damascena Flower Water. Toniki z wodą różaną mają zdolności łagodzące, przywracające równowagę i regulujące koloryt. A do czego wodę różaną stosuje się w kremach do twarzy? Kremy również koją nadreaktywną cerę oraz wspomagają walkę z niedoskonałościami. Poza tym wodę różaną dodaje się do kremów przeciwzmarszczkowych, bo składnik ten ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Witamina C i beta-karoten są poza tym zdolne do stymulowania produkcji kolagenu.

Woda różana na twarz

Wodę różaną do twarzy znajdziemy zarówno w kosmetykach do oczyszczania twarzy, jak i w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Pierwszym wartym uwagi kosmetykiem jest Micelarny płyn dwufazowy z organiczną wodą różaną NIVEA Rose Touch. To przykład produktu, który jest jednocześnie skuteczny i delikatny. Dzięki micelarnej formule płyn micelarny z wodą różaną NIVEA bardzo dokładnie usuwa makijaż, a woda różana w składzie tonizuje, pomaga koić skórę i zapobiega jej odwodnieniu. Nie pozostawia na skórze tłustego filmu, nie trzeba więc dodatkowo zmywać go wodą.

Woda różana – zastosowanie
Woda różana na twarz

Za pomocą płynu micelarnego dwufazowego z wodą różaną NIVEA wykonasz kompletny demakijaż – nie musisz używać po nim żadnego dodatkowego kosmetyku. Jednak jeśli jesteś zwolenniczką mycia twarzy z użyciem wody, polecamy, byś sięgnęła po Micelarny żel oczyszczający do twarzy NIVEA Rose Touch. Świetnie nadaje się do demakijażu twarzy, nawet tego wykonanego za pomocą kosmetyków wodoodpornych. Podobnie jak w przypadku płynu dwufazowego, micelarna formuła pozwala łatwo usunąć makijaż bez potrzeby silnego pocierania skóry. Micelarny żel oczyszczający z wodą różaną sprawi, że po umyciu twarzy będziesz czuć się niezwykle świeżo i wyglądać promiennie!

Wodę różaną na twarz znajdziesz także… w chusteczkach do demakijażu! Konkretnie w Micelarnych chusteczkach z wodą różaną NIVEA Rose Touch. To produkt uniwersalny, bo nadaje się do wszystkich typów cery i można nim oczyszczać twarz, oczy oraz usta. Dzięki tym chusteczkom nawet pospieszny demakijaż w podróży wykonasz dokładnie i bez podrażnień!

Inne kosmetyki z wodą różaną
Woda różana w kosmetykach

Po oczyszczaniu przychodzi czas na krem. Nasz reprezentant kremów z wodą różaną to Nawilżający żel-krem do twarzy NIVEA Rose Touch. W jego formule oprócz wody różanej znalazł się także słynący z nawilżających i odmładzających właściwości kwas hialuronowy. Ten krem z wodą różaną może być dobrą propozycją dla młodych kobiet, które działania przeciwstarzeniowe chcą wcielić w życie jak najszybciej!

A woda różana na trądzik? Owszem, jej dodatek można też znaleźć w kosmetykach do cery trądzikowej. To bardzo ciekawe, bo choć zwykle przedstawia się ją w kontekście nawadniania i kojenia skóry suchej, to można polecić ją także zupełnie odmiennym typom cery, jak właśnie tłusta i ze skłonnością do wyprysków. Oczywiście należy pamiętać, że woda różana w kosmetykach antytrądzikowych działa jedynie wspomagająco (normalizuje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne), jednak nie można powiedzieć, że leczy przyczynę problemu.

Woda różana jako tonik

Tonik to chyba pierwszy kosmetyk, jaki przychodzi na myśl w kontekście hydrolatu w czystej postaci. Skojarzenie jest najzupełniej prawidłowe, w końcu hydrolat wygląda jak tonik i bardzo podobnie się zachowuje. Ma zdolność przywracania równowagi skórze, bo jego pH jest zbliżone do pH skóry człowieka. Wodę różaną w sprayu można wręcz stosować w ramach odświeżania skóry wielokrotnie w ciągu dnia. Niemniej, wodę różaną znajdziemy także w formułach różnych toników.

Inne kosmetyki z wodą różaną

Wodę różaną możemy znaleźć także w kremach pod oczy i preparatach do sporządzania okładów na powieki. Takie kosmetyki mają zwykle za zadanie łagodzić podrażnienia oczu i zaczerwienienia spojówek. Zdarzają się także płukanki do ust z wodą różaną, a to ze względu na przeciwzapalne i antyseptyczne właściwości tej substancji. Z tych samych względów wodę różaną dodaje się do kosmetyków do higieny intymnej. Z hydrolatu różanego w czystej postaci można też sporządzać kompresy łagodzące bóle, np. głowy.

A woda różana na włosy? Kosmyki można nią traktować na różne sposoby. Najczęściej na jej bazie przygotowuje się płukanki do włosów, które mają za zadanie nawilżyć włosy, wygładzić je, nadać im blask i elastyczność. Rozcieńczonym zwykłą, letnią wodą hydrolatem warto polewać włosy na sam koniec mycia, w ramach ostatniego płukania włosów. Spray z wodą różaną można stosować niezależnie od odżywki, tzn. używać ich łącznie (samego hydrolatu nie powinnaś nakładać na włosy zamiast odżywki). Woda różana do włosów może pojawiać się także w maskach – warto rozrabiać nią zamiast wodą własnoręcznie przygotowywane mieszanki.

Woda różana do włosów to także składnik pielęgnujących i pobudzających wzrost włosów wcierek do skóry głowy. Niektóre panie stosują wodę różaną na głowę w czystej postaci – ma to jedną dużą zaletę, bo po jej użyciu włosy są czyste i nieobciążone (pozostałości na włosach i przetłuszczenie zdarza się niekiedy przy stosowaniu wcierek o bardziej złożonym składzie). Jednak takie działanie nie zawsze musi być skuteczne. Wiele wcierek zawiera w swoim składzie alkohol, który zapewnia o wiele lepsze przenikanie substancji aktywnych do skóry. Jako że alkohol rozgrzewa skórę i pobudza krążenie, dodanie go do wcierki z wodą różaną zdecydowanie poprawia jej działanie. Oczywiście w wyborze wcierki (z alkoholem czy bez) należy wziąć po uwagę własne preferencje i stan skóry. Mocna skóra, która właściwie nie ulega podrażnieniom, będzie świetnie reagować na wcierkę alkoholową, jednak delikatnej skóry (np. z tendencją do łupieżu czy innych problemów skórnych) nie powinno traktować się alkoholem. Przy skórze wrażliwej warto stosować wcierki, w których hydrolat różany stanowić będzie bazę uzupełnioną przez inne odżywiające skórę składniki (np. kawę, bo zawarta w niej kofeina rozpuszcza się w wodzie i tak jak alkohol pobudza krążenie). Zaciekawił Cię temat wcierek do włosów? Przeczytaj nasz artykuł Wcierka do włosów - na co pomaga i jak ją zrobić?

Woda różana – jak stosować?

Woda różana w kosmetykach do ciała

Właściwości wody różanej są dobre nie tylko dla cery, ale i dla skóry w ogóle. Dlaczego by zatem różanego hydrolatu nie dodawać do balsamów od ciała albo żeli pod prysznic? Nic nie stoi na przeszkodzie, więc zastosowanie wody różanej w kosmetyce obejmuje również produkty do ciała. Przykładem kosmetyku do mycia z wodą różaną jest Żel pod prysznic NIVEA Naturally Good Woda różana i Bio olejek. Podczas kąpieli z tym żelem możesz poczuć się jak w wannie pełnej płatków róż! Żel NIVEA Naturally Good przypadnie Ci do gustu szczególnie, jeśli bliska są Ci idea bliskości naturze oraz formuły kosmetyków oparte na składnikach pochodzenia naturalnego. Więcej o tej linii przeczytasz w naszym artykule: NIVEA Naturally Good – dobre dla skóry, dobre dla natury

Woda różana – efekty stosowania

Woda różana – jak stosować?

Dzięki temu, że woda różana działa na skórę łagodnie i ma podobne do odczynu skóry pH, może być stosowana nawet w czystej postaci. Mimo to polecamy używać jej jako dodatku do kosmetyków – kremów do twarzy, płynów micelarnych, oczyszczających żeli do twarzy czy żel pod prysznic. Zamknięcie wody różanej w formule kosmetyku nie tylko pomaga lepiej przetransportować jej składniki w głąb skóry, ale też wzmacnia ich działanie, zapewnia większą trwałość i stabilność hydrolatu.

Wymienione cechy wody różanej sprawiają także, że jest to substancja uniwersalna, dlatego też często dodaje się ją do kosmetyków odpowiednich dla każdego typu cery. Jako że woda różana ma zdolność regulowania kolorytu cery, kremy z jej dodatkiem warto stosować na dzień.

Chcesz mieć cerę gładką i promienną jak róża?

Woda różana – efekty stosowania

Efekty stosowania wody różanej widoczne i odczuwalne są właściwie natychmiastowo. Po użyciu kosmetyków z jej udziałem poczujesz odświeżenie, nawilżenie skóry i bardzo przyjemną miękkość. Regularne stosowanie np. kremu z wodą różaną pomoże niwelować nierówności w kolorycie oraz spowalniać pojawianie się oznak starzenia. Jako że woda różana zawiera szereg kluczowych z punktu widzenia kondycji skóry składników (beta-karoten, witaminy E i C, bioflawonoidy), używanie kosmetyków z wodą różaną – mówiąc najogólniej – pozwala kompleksowo zadbać o dobre zdrowie i promienny wygląd skóry.

Chcesz mieć cerę gładką i promienną jak róża? Zamiast się do niej porównywać, skorzystaj z siły wprost płynącej z jej płatków i włącz do codziennej pielęgnacji kosmetyki z wodą różaną!