Czas przyjrzeć drugiemu z naszych tytułowych, ponadczasowych składników – olejkowi jojoba. To kolejny obok masła shea, olejku migdałowego i arganowego olej roślinny, któremu poświęcamy uwagę w artykułach o surowcach kosmetycznych. Olejek jojoba różni się od oleju migdałowego i arganowego choćby tym, że nie należy do najświeższych kosmetycznych mód, za to jego pozycja jako składnika kosmetyków jest niezachwiana. Od wielu lat cieszy się równomierną popularnością i nic nie wskazuje na to, by coś w tym względzie miało się zmienić.
Olejek jojoba to tak naprawdę nie olejek, a wosk. Jest kolejnym po maśle shea egzotycznym surowcem. Wytwarzany z krzewu porastającego Afrykę i Amerykę Południową, a w Europie – Hiszpanię. Olejem nazywa się ze względu na podobieństwo wizualne i konsystencję przypominającą olej. Jednak jako że pod względem chemicznym jest to wosk, jego skład jest zupełnie różny. Jest to przede wszystkim mieszanka palmitynianu cetylu (to ester kwasów tłuszowych) i skwalenu (zaliczany do lipidów) z dodatkiem fitosteroli, alkoholi alifatycznych i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Właściwości olejku jojoba wynikają wprost z jego składu. Dzięki palmitynianowi cetylu olejek świetnie natłuszcza i odżywia skórę, a dzięki skwalenowi jest też bardzo dobrze przez nią tolerowany. Olejek z jojoba wykazuje duże powinowactwo ze skórą, bo skwalen jest naturalnie obecny w ochronnym płaszczu hydro-lipidowym skóry. Właściwości kosmetyczne olejku jojoba są tym cenniejsze, że jest to produkt bardzo trwały. Można więc go stosować na szeroką skalę bez większych obaw o bezpieczeństwo kosmetyku czy stabilność formuł.
Olejek jojoba – podobnie jak masło shea – jest świetnie przyjmowany przez skórę, wzmacnia barierę naskórkową i zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci. Nadaje się do stosowania przy każdym typie cery, ale szczególnie polecany jest cerze ze skłonnością do podrażnień i wyprysków. O tym, jak cudownie łagodzące ma właściwości, niech zaświadczy fakt, że mieszkańcy krajów i regionów, w których naturalnie rosną krzewy jojoba, używają go jako środka leczniczego na rany oraz zatrucia pokarmowe. Zastosowanie wewnętrzne, np. do leczenia przeziębień, wskazuje także na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze olejku jojoba.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.