Olejek migdałowy – jak wykorzystuje się go w kosmetykach?

Olejek migdałowy – jak wykorzystuje się go w kosmetykach?

Olej z migdałów to przykład oleju o szerokim zastosowaniu w kosmetyce. Dlaczego? Jakie właściwości olejku migdałowego sprawiają, że możemy go znaleźć w kosmetykach oczyszczających i pielęgnujących cerę oraz ciało? Pokażemy Ci, w których kosmetykach NIVEA znajdziesz olej migdałowy!

Olej migdałowy czy olejek?

W różnych źródłach czytamy zarówno o olejku, jak i oleju migdałowym. Czy są to dwie różne substancje, czy może synonimy tego samego kosmetycznego składnika? Tak naprawdę można powiedzieć… że obie wersje są na swój sposób prawdziwe.

Z profesjonalnego punktu widzenia (czyli jeśli zapytalibyśmy kosmetologa), olej migdałowy i olejek migdałowy to dwie zupełnie różne substancje. Oleje kosmetyczne pozyskuje się owoców, nasion, pestek i kiełków roślin, niektóre tłoczone są na zimno, inne poddawane są rafinacji. Znajdują przeróżne zastosowanie, dodaje się je do kremów, balsamów, pomadek do ust i innych kosmetyków. Wykazują działanie pielęgnacyjne, ochronne, antystarzeniowe, mogą nawilżać i wygładzać. Olejki kosmetyczne to fachowo rzecz ujmując olejki eteryczne – substancje lotne, będące mieszaniną substancji pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się je innymi metodami niż oleje (np. poprzez destylację wodną). Najczęściej wykorzystywane są ze względu na walory zapachowe – mogą nadawać zapach kosmetykom, ale mogą też służyć do aromaterapii. To jednak nie wszystko. Dodaje się je do kosmetyków także ze względu na działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, oczyszczające (w inhalacjach), łagodzące bóle, napięcia mięśni, wspomagające gojenie ran. W tym artykule skupiamy się nie na eterycznym olejku migdałowym, ale na migdałowym oleju kosmetycznym.

Dlaczego więc piszemy, że prawdą jest również utożsamianie olejów z olejkami? Jest to prawda pod tym względem, że nazwy olejów i olejków w potocznym rozumieniu używane są zamiennie. Zwykle olejkiem nazywa się to, co profesjonalnie powinno zostać nazwane olejem. Jest to powszechna praktyka, dlatego też w dalszej części artykułu również będziemy posługiwać się tymi nazwami zamiennie. Chcesz wiedzieć dokładnie, czy w danym kosmetyku znajduje się olej migdałowy? Spójrz na skład. Jeśli znajdziesz tam zapis Prunus Amygdalus Dulcis Oil, możesz mieć pewność, że produkt zawiera olej ze słodkich migdałów. Jeśli nazwa brzmi Prunus Amygdalus Amara Oli, jest to olej z gorzkich migdałów.

Olejek ze słodkich migdałów a olejek z gorzkich migdałów

Czas na kolejne rozróżnienie: olejek ze słodkich migdałów i olejek z gorzkich migdałów. Olej migdałowy ogółem pozyskuje się z owoców drzewa zwanego migdałowcem, które rośnie nad Morzem Śródziemnym, w Afryce, a także Ameryce. Istnieją dwa rodzaje migdałów – słodkie i gorzkie. Migdały słodkie są o wiele bardziej rozpowszechnione, wykorzystuje się je w kuchni oraz w większości kosmetyków z olejem migdałowym. Migdały gorzkie uprawia się na mniejszą skalę, bo zawierają trującą substancję. Niemniej, w procesie produkcji oleju niepożądane składniki można oddzielić i uzyskać produkt w pełni bezpieczny. Olej z gorzkich migdałów to kluczowy składnik pewnego znanego likieru, poza tym na jego bazie produkuje się zapachowe esencje oraz wykorzystuje się go w różnych kosmetykach, bo tak jak olej ze słodkich migdałów, ma właściwości pielęgnacyjne.

Oba rodzaje oleju migdałowego mają podobny skład, który różni się jednak pewnymi niuansami (np. proporcjami pomiędzy poszczególnymi kwasami tłuszczowymi). Właściwości oleju ze słodkich migdałów i oleju z migdałów gorzkich są więc zbliżone. Słodki olejek migdałowy pozyskuje się jednak łatwiej. Olej z gorzkich migdałów trzeba tłoczyć w ściśle kontrolowanej temperaturze nieprzekraczającej 30 st. C., poza tym koniecznie trzeba go poddać procesowi rektyfikacji, by pozbyć się ewentualnych śladów toksycznej amygdaliny. Z tego powodu zastosowanie oleju ze słodkich migdałów jest w kosmetyce znacznie szersze.

Olej migdałowy czy olejek?

Olejek migdałowy – właściwości kosmetyczne

Właściwości oleju migdałowego są przebogate i wynikają ze złożonego składu migdałów. Olej migdałowy to przede wszystkim mieszanka nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie oleinowego (65 procent), ale też linolowego, palmitynowego i stearynowego. Kwasy te wchodzą naturalnie w skład skóry czy wydzielanego przez nią sebum, więc nawilżają, zmiękczają i wygładzają skórę. Działają też ochronnie i wspomagają procesy regeneracyjne. Poza kwasami tłuszczowymi, w olejku z migdałów znajdziemy witaminy: PP, witaminy z grupy B, witaminę A, E, D i C. Jest to bogaty zestaw najważniejszych dla skóry witamin, które dbają o jej kondycję na różnych płaszczyznach.

Skład oleju migdałowego sugeruje, że może on mieć pozytywny wpływ na przeróżne rodzaje skóry i związane z nimi problemy, np. na skórę suchą i odwodnioną (kwasy tłuszczowe to emolienty), na cerę problematyczną (kwas linolowy w oleju migdałowym reguluje pracę gruczołów łojowych), cerę dojrzałą (kwas oleinowy spowalnia starzenie się skóry). A jak jest w praktyce? W jakich kosmetykach rzeczywiście wykorzystuje się olej migdałowy?

Olejek migdałowy – zastosowanie w kosmetykach

Warto zacząć od tego, że olej migdałowy jest na tyle łagodną i bezpieczną substancją, że od lat z powodzeniem wykorzystuje się go w kosmetykach dla niemowląt. Pełni w nich rolę emolientu, czyli substancji uelastyczniającej naskórek i zapobiegającej utracie wilgoci. Z tego samego powodu jest często częścią kremów nawilżających do twarzy i nawilżających balsamów do ciała. Często znajdziemy go w kosmetykach do cery suchej, wrażliwej oraz dojrzałej (szereg antyoksydacyjnych witamin spowalnia procesy starzenia się skóry). Pojawia się też w balsamach ujędrniających. Szerokie zastosowanie olej migdałowy zawdzięcza także temu, że dobrze wchłania się w skórę i nie pozostawia na niej tłustego filmu.

Obecnie oleje w kosmetyce modnie jest też wykorzystywać w czystej postaci. Może to mieć pozytywne skutki dla skóry czy włosów, ale może też rodzić różne problemy. Chodzi m.in. o to, że olej w czystej postaci to silnie skoncentrowana substancja, na przyjęcie której skóra zwyczajnie może nie być gotowa. Drugi aspekt to tzw. komdogenność olejów. W czystej postaci mogą zapychać pory, wywołując wypryski. Różne oleje odznaczają się różnym stopniem komadogenności, olej migdałowy jest jednym z mniej zapychających olejów. Ta cecha plus skład wspierający prawidłową pracę gruczołów łojowych skóry sugerują, że olej migdałowy może sprawdzać się w pielęgnacji cery trądzikowej. Rzeczywiście, jego działanie może być pozytywne, jednak mimo wszystko najbezpieczniej jest używać kosmetyków z jego dodatkiem. Udział oleju jest wówczas odpowiednio wyważony, a jego działanie wsparte przez całościową formułę kremu.

Olejek ze słodkich migdałów a olejek z gorzkich migdałów

Olej migdałowy na twarz

Olejek migdałowy do twarzy pojawia się głównie w kosmetykach do pielęgnacji twarzy suchej oraz wrażliwej. Olej migdałowy jest reprezentantem olejków kosmetycznych do twarzy, który nie tylko nawilża, ale ma też zdolność łagodzenia podrażnień. Jeśli jesteś posiadaczką cery wrażliwej, warto, byś wypróbowała następujące kosmetyki do oczyszczania twarzy oraz kremy do cery wrażliwej:

Mleczko łączy w sobie skuteczne oczyszczanie z dbaniem o nawilżenie skóry i przywrócenie jej równowagi. Po usunięciu za jego pomocą makijażu warto sięgnąć po żel-krem do mycia twarzy. Żel zmyje resztki makijażu i zanieczyszczeń, a przy okazji wygładzi skórę i zabezpieczy ją przed przesuszeniem. Po jego użyciu mimo wszystko należy zastosować także tonik łagodzący (to produkt obowiązkowy po myciu twarzy z użyciem wody). Jako że jest to tonik, przywraca skórze jej naturalne pH, a dzięki formule opracowanej z myślą cerze wrażliwej dodatkowo koi ewentualne podrażnienia, do których doszło w trakcie oczyszczania.

Olejek migdałowy na twarz skrywa się także w kremach na dzień i na noc. Wśród kosmetyków NIVEA są to kremy z serii 24H Nawilżenia. Zarówno krem na dzień, jak i krem na noc, stanowią doskonałe uzupełnienie pielęgnacji cery kosmetykami z olejkiem migdałowym dla cery wrażliwej. Ich formuły oprócz olejku migdałowego zawierają także NIVEA® Moisture Care Complex, masło shea i antyoksydanty.

Olejek ze słodkich migdałów a olejek z gorzkich migdałów
Olejek migdałowy – właściwości kosmetyczne

Olejek migdałowy do ciała

Olejek migdałowy do ciała to tak samo dobry pomysł, co stosowanie tego oleju do twarzy. Dzięki swojemu łagodnemu działaniu i znacznemu stopniowi biozgodności, olejek migdałowy pielęgnuje skórę bez wywoływania reakcji alergicznej. Dlatego też tak często dodawany jest do balsamów do ciała. Wśród produktów NIVEA z olejkiem migdałowym znajdziesz na przykład Odżywczy balsam do ciała pod prysznic - specjalna pielęgnująco-odżywcza formuła do użycia pod prysznicem natychmiast wchłania się w skórę, zapewniając jej aksamitną miękkość jeszcze przed wyjściem z kabiny prysznicowej.

Kolejny ciekawy produkt – Lekki mus do pielęgnacji ciała z olejkiem migdałowym. Na pierwszy plan wybija się tu wyjątkowa, lekka konsystencja produktu. Mus jest puszysty i pięknie pachnie, dlatego używa siego niezwykle przyjemnie. Jak działa? Przede wszystkim silnie nawilżająco, bo jego formuła oprócz olejku migdałowego o takich właściwościach, zawiera także głęboko nawilżające serum.

Olejek migdałowy – zastosowanie w kosmetykach
Olejek migdałowy – zastosowanie w kosmetykach

Olejek migdałowy znajduje też zastosowanie w żelach pod prysznic. Nic dziwnego – olejek migdałowy spełnia kryterium łagodności dla skóry, a świadomość w tym zakresie – także wśród użytkowniczek kosmetyków – tylko rośnie. Co to oznacza, że kosmetyk powinien być łagodny dla skóry? M.in. to, że nie powinien zaburzać jej naturalnego pH oraz nie naruszać jej mikrobiomu. Przykładem takiego żelu jest Żel pod prysznic NIVEA Rose & Almond Oil o przyjemnym zapachu róż.

Olejek migdałowy do włosów

Olejek migdałowy na włosy to kolejne zastosowanie tego oleju, które zyskuje dziś dużą popularność. Z jednej strony jest to zasługa ogólnej popularności zabiegu olejowania włosów, z drugiej – właściwości samego oleju migdałowego. Olejek migdałowy zalicza się do olejów średniownikających (czyli o średniej wielkości cząsteczek), dlatego jest odpowiedni do stosowania na włosy średnioporowate. Nie wiesz, czym jest porowatość włosów i skąd wiedzieć, który jej stopień dotyczy Twoich kosmyków? Sprawdź to w artykule Porowatość włosów - wszystko, co musisz o niej wiedzieć!. Jako że większość Polek ma właśnie średnioporowate włosy, olej migdałowy na włosy jest jednym z najczęściej wybieranych olejów do zabiegu olejowania.

Co daje olej migdałowy do włosów? Przede wszystkim domyka łuski, wygładza kosmyki i zabezpiecza je przed utratą wilgoci z wewnątrz. Sprawia, że włosy są miększe, elastyczniejsze i odporniejsze na uszkodzenia. To jednak nie wszystko. Substancje zawarte w oleju, takie jak kwas oleinowy i linolowy oraz witaminy, wnikają w strukturę włosów i odbudowują je.

Jak stosować olejek migdałowy do włosów? Możesz go wykorzystywać do „pełnego” zabiegu olejowania, czyli nakładać bezpośrednio na kosmyki (mokre, suche, na podkład, na noc – sposobów jest wiele, a o ich szczegółach przeczytasz w artykule Olejowanie włosów – fakty, wskazówki, porady) jeśli jednak czujesz, że olejowanie nie jest dla Ciebie, niewielkimi ilościami czystego oleju możesz wzbogacać także swoje odżywki do włosów. W tym celu sięgaj po olej ze słodkich migdałów na włosy. Najlepszą bazą dla takiej podrasowanej odżywki będzie stosukowo lekki produkt o typowo emolientowym charakterze. Aby składniki olejku migdałowego mogły zadziałać z pełnym potencjałem, wybierz odżywkę bez protein. Przykład? Łagodna odżywka pielęgnująca NIVEA Diamond Gloss.

Olej migdałowy na twarz

Olejek migdałowy do paznokci

Skoro olejek migdałowy tak dobrze działa na włosy, to powinien być równie dobry dla innego martwego wytworu skóry – paznokci. Niektóre panie stosują czysty olej w formie odżywki na paznokcie bądź przygotowują z niego ciepłe kąpiele do rąk, jednak zdecydowanie wygodniejszym sposobem jest używanie kosmetyków z dodatkiem tego olejku. Przykład? Kremy do rąk, a nawet mydła! Przykład kremu to krem do rąk NIVEA Intensywne Nawilżenie . Krem ma bogatą formułę, dzięki czemu (zdaniem zadowolonych użytkowniczek) dobrze radzi sobie z zabezpieczaniem i nawilżaniem dłoni w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli wsmarujesz większą jego ilość w paznokcie, podziała odżywczo także na nie! A co z mydłem? Ono także może zawierać olejek migdałowy! Konkretnie ma go w sobie Kremowe mydło w płynie NIVEA Creme Soft. To przykład mydła pielęgnującego, które nie wysusza dłoni i paznokci podczas mycia, jak robi to mydło tradycyjne. Kto by pomyślał, że dłonie można pielęgnować także podczas mycia!

Kosmetyki z dodatkiem olejku migdałowego przynoszą wiele korzyści w pielęgnacji skóry, zwłaszcza u posiadaczek cery suchej i wrażliwej. Poza tym olej migdałowy sprawdza się w pielęgnacji włosów i paznokci. Zdecydowanie warto wypróbować na sobie jego działanie!

Olejek migdałowy do ciała