W różnych źródłach czytamy zarówno o olejku, jak i oleju migdałowym. Czy są to dwie różne substancje, czy może synonimy tego samego kosmetycznego składnika? Tak naprawdę można powiedzieć… że obie wersje są na swój sposób prawdziwe.
Z profesjonalnego punktu widzenia (czyli jeśli zapytalibyśmy kosmetologa), olej migdałowy i olejek migdałowy to dwie zupełnie różne substancje. Oleje kosmetyczne pozyskuje się owoców, nasion, pestek i kiełków roślin, niektóre tłoczone są na zimno, inne poddawane są rafinacji. Znajdują przeróżne zastosowanie, dodaje się je do kremów, balsamów, pomadek do ust i innych kosmetyków. Wykazują działanie pielęgnacyjne, ochronne, antystarzeniowe, mogą nawilżać i wygładzać. Olejki kosmetyczne to fachowo rzecz ujmując olejki eteryczne – substancje lotne, będące mieszaniną substancji pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się je innymi metodami niż oleje (np. poprzez destylację wodną). Najczęściej wykorzystywane są ze względu na walory zapachowe – mogą nadawać zapach kosmetykom, ale mogą też służyć do aromaterapii. To jednak nie wszystko. Dodaje się je do kosmetyków także ze względu na działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, oczyszczające (w inhalacjach), łagodzące bóle, napięcia mięśni, wspomagające gojenie ran. W tym artykule skupiamy się nie na eterycznym olejku migdałowym, ale na migdałowym oleju kosmetycznym.
Dlaczego więc piszemy, że prawdą jest również utożsamianie olejów z olejkami? Jest to prawda pod tym względem, że nazwy olejów i olejków w potocznym rozumieniu używane są zamiennie. Zwykle olejkiem nazywa się to, co profesjonalnie powinno zostać nazwane olejem. Jest to powszechna praktyka, dlatego też w dalszej części artykułu również będziemy posługiwać się tymi nazwami zamiennie. Chcesz wiedzieć dokładnie, czy w danym kosmetyku znajduje się olej migdałowy? Spójrz na skład. Jeśli znajdziesz tam zapis Prunus Amygdalus Dulcis Oil, możesz mieć pewność, że produkt zawiera olej ze słodkich migdałów. Jeśli nazwa brzmi Prunus Amygdalus Amara Oli, jest to olej z gorzkich migdałów.
Udostępnij
Korzystając z tej funkcji, zgadzasz się na to, że dane te mogą być również przekazywane do krajów trzecich poza Europejskim Obszarem Gospodarczym bez odpowiedniego poziomu ochrony danych (zwł. USA). Istnieje możliwość, że władze mogą uzyskać dostęp do tych danych. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, ze skutkiem na przyszłość. Więcej informacji: Polityka Prywatności.