Glinki kosmetyczne: czym są i w których kosmetykach je znajdziesz?

Glinki kosmetyczne: czym są i w których kosmetykach je znajdziesz?

Wolne od zanieczyszczeń, bo wydobywane z głębi ziemi – naturalne glinki to cenne substancje o dziesiątkach zastosowań na skórę twarzy i nie tylko. Czym dokładnie są glinki kosmetyczne? Jakie są ich rodzaje i właściwości? W których kosmetykach je znajdziesz? Odpowiadamy!

Glinka kosmetyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Z  fizyko-chemicznego punktu widzenia, glinki kosmetyczne to uwodornione glinokrzemiany  o postaci ilastych minerałów.  Glinka kosmetyczna jest substancją naturalną, a jej pielęgnacyjne i lecznicze właściwości były wykorzystywane już w starożytności  (w obecnej postaci na szerszą skalę ich użycie rozpoczęło się w XIX wieku). Glinki obfitują w minerały cenne dla skóry, dlatego obecnie  wykorzystuje się je najchętniej jako glinki do twarzy – w kosmetykach do oczyszczania czy maseczkach . Istnieje kilka ich rodzajów, a każda glinka do twarzy pomaga na inne problemy skórne.  

Zastosowanie i właściwości glinki kaolin w kosmetyce

Glinki, np. kaolin, w kosmetyce znajdują szerokie zastosowanie. Ponieważ glinki są hipoalergiczne, nadają się do każdej cery, także atopowej i skłonnej do podrażnień. Kosmetyczna glinka wchodzi w skład gotowych kosmetyków, ale można ją też z łatwością kupić i wykorzystać do produkcji własnych produktów. Popularne jest zastosowanie kaolinu w kosmetykach kolorowych. Glinka kaolinowa – inaczej glinka biała – jest stosowana jako wypełniacz np. w pudrach i zapewnia ich efekt matujący.

Biała glinka na twarz przydaje się do mycia, bo działa antybakteryjnie i ściągająco. Możesz używać nawet glinki w czystej postaci, biała glinka kaolinowa nadaje się do tego najlepiej, bo jest najdelikatniejsza. Kosmetycznej glinki czerwonej czy zielonej lepiej jest używać w gotowych kosmetykach, w których stanowią one określony procent. W czystej postaci mogłyby np. przesuszyć twarz.

Glinka kosmetyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Jak już ustaliliśmy, glinki to bogactwo składników mineralnych. Aby czerpać z ich dobrodziejstwa, najlepiej jest stosować glinki w postaci maseczek. Maseczka glinkowa, pozostając na skórze przez jakiś czas, jest w stanie nasycić Twoją skórę odżywczymi cynkiem, krzemem, wapniem i innymi składnikami ważnymi dla cery.

Jeśli chodzi o działanie glinki na trądzik, wykorzystuje się je w preparatach do mycia twarzy (a także całego ciała), w maseczkach oczyszczających, ściągających i matujących i w peelingach. Glinki zawsze należy zmyć z twarzy i nie należy dopuszczać do ich zupełnego wysychania na skórze, bo działałyby wówczas wysuszająco. W celach antytrądzikowych glinkę kaolinową najlepiej jest mieszać z innymi rodzajami glinek (zieloną i żółtą), bo sama w sobie nie jest aż tak skuteczna w eliminacji pryszczy.

Rodzaje glinek – która będzie idealna dla Ciebie?

Rodzaje glinek wyróżniamy na podstawie kolorów. Kolor glinki mineralnej zależy od konkretnych składników w niej zawartych, np. glinka czerwona ma taką barwę dzięki wysokiej zawartości tlenku żelaza (ok. 12 procent składu). Mniejsze i większe różnice w składach poszczególnych rodzajów glinek sprawiają, że każda z nich ma nieco inne działanie. Wszystkie dobrze oczyszczają z nadmiaru sebum i odżywiają, jednak jedne z nich dodatkowo są antybakteryjne, inne łagodzą stany zapalne, goją rany oraz uszczelniają naczynka krwionośne.

Glinka zielona

Glinka zielona jest jedną z najpopularniejszych glinek. Obecnie najczęściej wydobywa się ją we Francji – pochodzi ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Innym jej rodzajem jest zielona glinka kambryjska, najstarsza glinka świata, powstała w okresie kambru, którą wydobywa się w rejonie Zatoki Fińskiej. Zielona glinka zawiera m.in. krzem, magnez, potas, kobalt, selen i cynk. Zielony kolor tej glinki wynika z zawartości jonów żelaza dwuwartościowego. Jakie są właściwości zielonej glinki? Przede wszystkim antybakteryjne – zielona glinka doskonale dezynfekuje i ogranicza namnażanie się bakterii odpowiedzialnych np. za powstawanie wyprysków. Właściwości glinki zielonej wykorzystuje się zatem głównie w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej.

Jak wykonać maseczkę z zielonej glinki? Wystarczy wymieszać ją z wodą mineralną w proporcji 4 łyżeczki glinki i 3 łyżeczki wody. Maseczkę nakłada się na 15-20 minut. Co kilka minut, gdy maseczka zaczyna mocno wysychać, należy spryskiwać twarz wodą.

Zastosowanie i właściwości glinki kaolin w kosmetyce

Jakie efekty zielonej glinki zauważysz dzięki jej regularnemu stosowaniu?

  • Szybsze gojenie się zmian,
  • Zmniejszenie liczby nowych wyprysków,
  • Oczyszczenie skóry ze skumulowanych toksyn (detoksykacja),
  • Dotlenienie komórek,
  • Zwężenie porów i zmniejszenie wydzielania sebum.

Warto wiedzieć, że zielona glinka ma także zastosowanie wewnętrzne. Zwolennicy zdrowego odżywiania przekonują, że glinka zielona do picia to jeden z najlepszych koktajli odżywczych, który na układ pokarmowy działa tak samo, jak na skórę – antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Glinka zielona

Glinka biała

Glinka biała to inaczej glinka porcelanowa. Wydobywa się ją z wielu źródeł i ze względu na pochodzenie wyróżniamy kilka pododmian białej glinki. Np. glinkę jordańską wydobywa się nad Morzem Martwym, a glinkę anapską – w Rosji. Biała glinka występuje także we Francji, w Pakistanie i Brazylii. Białą glinkę utożsamia się też ze wspomnianą już glinką kaolinową. Nazwa pochodzi od chińskiej góry Kao-ling, gdzie wydobyto ją po raz pierwszy i zastosowano do wyrobów porcelanowych (stąd do dziś można spotkać się np. z takim określeniem, jak maska porcelanowa). Właściwości glinki białej są najłagodniejsze w porównaniu do innych glinek (glinka biała zbiera właściwie same pozytywne opinie użytkowniczek. Z tego względu najlepiej nadaje się do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.

Biała glinka na twarz ma szerokie zastosowanie. Najpopularniejsza jest oczywiście maseczka z białej glinki o właściwościach pielęgnacyjnych i łagodzących podrażnienia, ale równie często stosuje się ją w pudrach i innych kosmetykach kolorowych. Najlepiej sprawdza się w transparentnych kosmetykach matujących.

Jakie są konkretne właściwości białej glinki? Dzięki krzemianowi glinu glinka działa ściągająco i przyspiesza gojenie się ran. Maseczka z białej glinki odżywia skórę, wypełniając ją wapniem, magnezem, potasem i sodem. Jest o wiele bezpieczniejsza w użyciu niż inne kolory glinek, bo nie naraża skóry suchej i płytko unaczynionej na dodatkowe wysuszenie. 

Maseczkę z glinki białej przygotowuje się bardzo podobnie do tej z glinki zielonej. Na trzy łyżeczki glinki potrzeba czterech łyżeczek wody, całość należy wymieszać na jednolitą masę drewnianą łyżeczką (metalowa spowodowałaby osłabienie działania glinki – zasada ta tyczy się wszystkich kosmetyków z glinkami, bez względu na kolor). Maseczkę z glinką białą możesz też uzupełnić np. o kwas hialuronowy, składnik bezpieczny i cenny dla wrażliwej cery. 

Jak jeszcze można wykorzystać białą glinkę? Np. w formie okładu antycellulitowego na ciało, w peelingach oraz do kąpieli. Kąpiel w białej glince działa oczyszczająco, koi wszelkie podrażnienia, a w duecie z ciepłą wodą poprawia krążenie, ujędrnia skórę i pobudza odnowę komórkową. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o białej glince na włosy. Pastę z glinki warto nakładać zarówno na kosmyki, jak i na skórę głowy. Podziała wzmacniająco na cebulki i same włosy, poprawi ukrwienie skóry głowy i zapobiegnie łupieżowi.

Glinka biała

Glinka czerwona

Glinka czerwona sprawdza się w pielęgnacji cery… z zaczerwienieniami i pajączkami. I nie jest to bynajmniej połączenie wyłącznie na zasadzie skojarzeń! Glinka czerwona ma właściwości uszczelniające naczynia krwionośne i pomimo intensywnego koloru ma całkiem łagodne działanie. Świetnie nadaje się do oczyszczania skóry wrażliwej, bo nie działa aż tak silnie ściągająco i matująco, co glinka zielona. To na tyle bezpieczna i skuteczna substancja, że wykorzystuje się ją także w leczeniu trądziku różowatego!

Jakie efekty daje glinka czerwona? Dzięki zawartości magnezu zmniejsza świąd, łuszczenie i podrażnienia. Żelazo z czerwonej glinki nie tylko nadaje kolor, ale też zmniejsza trądzik i poprawia koloryt skóry. Co jeszcze może dać Ci maseczka z glinki czerwonej? Jeśli będziesz stosować ją regularnie, w naturalny sposób zapewnisz sobie efekt delikatnej opalenizny. Maseczka z czerwonej glinki detoksykuje skórę, dotlenia ją i pobudza do produkcji kolagenu.

Jeśli chodzi o właściwości czerwonej glinki w kosmetykach kolorowych, to jest ona ceniona nie tylko ze względu na nadawanie im naturalnego koloru, ale też jedwabistej gładkości.

Glinka różowa

Czas na nieco mniej popularne, ale wciąż bardzo wartościowe kolory glinek. Pierwsza z nich – glinka różowa. Wydobywa się ją np. w Australii oraz we Francji. Różowa glinka jest niejako rozwiązaniem pośrednim między glinką białą i czerwoną. Ze względu na łagodne właściwości glinki różowej poleca się ją do cery suchej i dojrzałej.

Glinka żółta

Glinka żółta zawdzięcza swoją barwę wysokiej zawartości żelaza. W swoich właściwościach glinka żółta przypomina glinkę zieloną, jednak jest od niej łagodniejsza. Żelazo w żółtej glince doskonale poprawia koloryt cery, rozświetla ją. W kosmetykach do włosów odświeża i zapobiega łupieżowi. 

Niebieska glinka

Inna niż poprzednio glinka o niezwykłym kolorze. Niebieską glinkę pozyskuje się głównie w Rosji i na Ukrainie, z głębin syberyjskiego jeziora Ostrownoje albo z okolic wzgórza Waładaj. Niebieska glinka (określana niekiedy także jako błękitna glinka) zawdzięcza barwę zawartości bentonitu i nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej, a niekiedy uznawana jest za delikatniejszą nawet od glinki białej. Oczyszcza i delikatnie odżywia skórę.

Rodzaje glinek – która będzie idealna dla Ciebie?

Glinka ghassoul

Glinkę ghassoul wyróżnia się nie na podstawie koloru, lecz miejsca wydobywania. Pochodzi z Maroka i jest czystą glinką wulkaniczną. Wydobywa się ją wyłącznie w dolinie Moulouya, ok. 200 km od Fezu. Zawiera magnez, krzem, potas, wapń, glin, żelazo, miedź, cynk i lit. Właściwości glinki ghassoul to przede wszystkim oczyszczanie, eliminacja nadmiaru sebum, matowienie, ale też wzmacnianie naskórka i poprawa jego elastyczności. Wśród opinii o glince ghassoul najczęściej pojawiają się zachwyty nad silnym właściwościom absorbującym tej glinki. To jedna z najlepszych glinek w kosmetykach do mycia ciała i oczyszczania twarzy.

Glinka czerwona

Glinka kambryjska

Jak już wspominaliśmy, glinka kambryjska to glinka powstała w erze kambru, a więc 500-600 milionów lat temu. Wydobywa się ją na głębokości 40 m w okolicach Zatoki Fińskiej. Może występować w różnych kolorach, popularne są glinka kambryjska zielona i błękitna.

Glinka szara

Glinka szara polecana jest osobom z cerą problematyczną i trądzikową. Bardzo dobrze reguluje pracę gruczołów łojowych oraz procesy keratynizacji naskórka. Szara glinka pomaga zatem oczyszczać skórę z nadmiaru martwych komórek, nie dopuszcza do przesuszenia i łuszczenia się skóry.

Czarna glinka

Ta wysoce napigmentowana glinka pochodzi z dna Morza Martwego. Podobnie jak błoto wydobywane z tego morza, czarna glinka wykazuje wspaniałe właściwości oczyszczające, detoksykujące i matujące. Glinkę czarną najczęściej można spotkać w maseczkach, peelingach do ciała oraz maskach antycellulitowych. Maseczka z czarnej glinki przyda się także skórze głowy. Pomoże w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów!

Glinka brązowa

Glinka brązowa to niejako intensywniejszy wariant glinki żółtej. Wyrównuje koloryt cery, nadaje jej brzoskwiniowy odcień. Zawiera dużo krzemu, sprawdzi się u osób z suchą i wrażliwą, ale też tłustą i mieszaną skórą.

Kosmetyki NIVEA z glinką

Glinka różowa

W jakich kosmetykach NIVEA znajdziemy glinki kosmetyczne? Są to produkty do oczyszczania twarzy i ciała. Naturalną glinkę kaolin zawiera maseczka z glinką NIVEA Urban Skin Detox Claywash – wielozadaniowy kosmetyk, który można wykorzystywać także jako żel do mycia i peeling do twarzy. Maska z glinką Urban Skin Detox Claywash zawiera także czarny ryż i ekstrakt z zielonej herbaty, które mają zdolność odtruwania skóry, a więc jej dogłębnego oczyszczenia.

Naturalne glinki zawierają także żele pod prysznic z glinką NIVEA Clayfresh – żel Blue Agave & Lawender (o zapachu niebieskiej agawy i lawendy), Hibiscus & White Sage (zapach hibiskusa i białej szałwii) oraz żel Ginger & Basil (o odświeżającej woni imbiru i bazylii). Znajdzie się też coś dla panów – NIVEA MEN DEEO żel pod prysznic z glinką mikrocząsteczkową. Jak sama nazwa wskazuje, żel zapewnia głębokie oczyszczenie.

Glinki to niezwykle cenne substancje – trudno przejść obojętnie obok takiego bogactwa, jakie mogą wnieść do Twojej codziennej pielęgnacji. Możesz z niego czerpać bez względu na rodzaj cery, wystarczy tylko dobrać rodzaj glinki zgodnie z potrzebami, na jakie ma odpowiadać. Warto też sięgać po gotowe kosmetyki z dodatkiem glinek, np. żele pod prysznic. Zawierają glinki dobrane w taki sposób, by odpowiadać potrzebom każdego rodzaju cery!