peeling

Domowy peeling do ciała – jak zrobić?

Peeling pozwala usuwać gromadzące się martwe komórki naskórka, dzięki czemu przywraca skórze miękkość, blask a także intensyfikuje działanie kremów i balsamów. Peeling do ciała możesz wykonać sama, ale możesz też wybrać gotowe formuły z drogeryjnej półki. Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdzamy!

Domowy peeling – sposób na piękną skórę i chwilę relaksu

Peeling do ciała to kosmetyk zawierający drobne, twarde drobinki, które podczas nakładania na ciało delikatnie drażnią naskórek, powodując złuszczanie martwych komórek skóry. Peelingi mogą działać mniej lub bardziej intensywnie, w zależności od ilości i wielkości drobinek. Najdelikatniejsze działanie mają żele z peelingiem, najmocniejsze – peelingi solne (jeden z najczęściej wybieranych rodzajów peelingu domowego) albo naturalny peeling, w którym drobinkami ścierającymi są np. rozdrobnione pestki owoców. Żel z peelingiem nadaje się do codziennego stosowania, natomiast domowego peelingu o silnym działaniu złuszczającym należy używać nie częściej niż raz w tygodniu, a najlepiej raz na miesiąc. Na peeling można też wybrać się do kosmetyczki, jednak bogaty wybór gotowych kosmetyków oraz półproduktów do sporządzania własnych peelingów większość z nas skłania do wykonywania domowego peelingu do ciała.
domowy peeling

Po co robić peeling?

Skóra podlega stałemu procesowi rogowacenia. W najgłębszych warstwach skóry powstają nowe komórki, które migrują w stronę warstw wierzchnich. Wierzchnie komórki po spełnieniu swojego zadania obumierają i zaczynają się złuszczać. Jeśli nie wspomagamy tego procesu z zewnątrz, martwy naskórek zaczyna się nawarstwiać, sprawiając wrażenie suchej i łuszczącej się skóry. Skóra staje się też grubsza, ciemniejsza, jakby przebarwiona i szorstka.

 

Peeling złuszczający pozwala na bieżąco usuwać gromadzące się na powierzchni skóry martwe komórki. Martwy naskórek w nadmiarze nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też utrudnia, bądź wręcz blokuje działanie kosmetyków. Odżywcze składniki balsamu mogą nie przebić się przez grubą warstwę martwego naskórka i zadziałać na jeszcze „żywe” komórki skóry. Pomimo starań i stosowania silnych kosmetyków nawilżających, skóra będzie wciąż wyglądała na przesuszoną i zmęczoną. Peeling domowy do ciała i twarzy należy więc na stałe wprowadzić do pielęgnacyjnego rytuału.

peeling w domu

Jak zrobić peeling?

Odpowiedź na pytanie o to, jak zrobić peeling, zależy od miejsca, które chcemy poddać zabiegowi. Peeling całego ciała może być znacznie intensywniejszy niż peeling twarzy, choć oczywiście trzeba go dostosować do wymogów swojej skóry.

Odpowiedź na pytanie o to, jak zrobić peeling, zależy od miejsca, które chcemy poddać zabiegowi. Peeling całego ciała może być znacznie intensywniejszy niż peeling twarzy, choć oczywiście trzeba go dostosować do wymogów swojej skóry.

 

Jak zrobić domowy peeling ciała? Oczywiście pod prysznicem. Najpierw umyj się żelem – peeling wykonuje się na oczyszczonej skórze. Zadbaj o to, by całe ciało było odpowiednio zwilżone, inaczej kosmetyk będzie trudno się rozprowadzał. Zawsze zaczynaj od stóp i fragment po fragmencie kieruj się ku górze ciała. Kosmetyk nakładaj energicznymi, okrężnymi ruchami. Uważaj na brzuch, biust i dekolt, to najwrażliwsze części ciała, więc peelinguj je delikatniej.

 

Natomiast stopy, kolana i łokcie możesz potraktować bardziej „szorstko”, bo to miejsca, w których procesy rogowacenia postępują znacznie intensywniej. Ręce peelinguj od dłoni, przez przedramiona i łokcie, po ramiona i barki.

przygotuj peeling w domu

mleczko NIVEA

Na koniec dokładnie zmyj resztki peelingu z ciała, osusz się ręcznikiem i koniecznie nałóż nawilżający balsam lub mleczko, na przykład odżywcze mleczko do ciała NIVEA.

Cały zabieg powinien mieć w sobie nieco z masażu, więc nie spiesz się nadmiernie. Używaj tyle kosmetyku, by skórę masowało się lekko i nie trzeba było jej rozciągać. Dobry peeling do ciała będzie nie tylko złuszczał, ale też nawilżał i odżywiał skórę. Ma to znaczenie szczególnie dla skóry suchej i odwodnionej. Składniki nawilżające i ochronne, takie jak np. oliwa z oliwek czy ekstrakt z płatków róży ograniczają ewentualne podrażnienia, które mógłby wywołać peeling mechaniczny.

Jak zrobić dobry peeling twarzy? Przede wszystkim delikatnie! Zacznij także od umycia skóry – na twarzy nie powinno być żadnych pozostałości makijażu oraz innych zanieczyszczeń. Kosmetyk z peelingiem (wybierz gotowy produkt dedykowany twarzy, peeling DIY lepszy będzie do reszty ciała – więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu) wmasuj w zwilżoną skórę twarzy okrężnymi ruchami, omijając okolice ust i oczu. Dokładnie spłucz kosmetyk z twarzy, a następnie przetrzyj skórę tonikiem. Na koniec zastosuj oczywiście swój zwykle używany krem do twarzy.


Jak często robić peeling?

Domowy peeling do ciała z reguły zaleca się robić nie częściej niż raz w tygodniu. Zasada dotyczy domowych peelingów i kosmetyków działających poprzez złuszczanie mechaniczne. Jeśli chodzi zaś o łagodne preparaty z dodatkiem drobinek peelingujących, takie kosmetyki przeznaczone są do codziennego stosowania. Powinny po nie sięgać osoby bez problemów skórnych i z cerą normalną. Cera trądzikowa albo płytko unaczyniona to przeciwwskazania do wykonywania nawet delikatnych codziennych peelingów, nie wspominając o tradycyjnych, intensywnie złuszczających peelingach.

Najpopularniejsze peelingi domowej roboty

Domowy peeling można rozumieć dwojako. Z jednej strony jest to peeling „wykonywany samodzielnie w domowym zaciszu” (stoi w opozycji do peelingu u kosmetyczki), z drugiej strony jest to „peeling domowej roboty”, a więc „domowy” jest tu nie tylko sam zabieg, ale także kosmetyk, za pomocą którego zabieg się wykonuje. Skupmy się teraz na peelingu naturalnym, czyli jak zrobić kosmetyk złuszczający w domowych warunkach.

Domowy peeling kawowy

Ach ten zapach! Domowy peeling kawowy to jeden z łatwiejszych i tańszych w przygotowaniu peelingów. Do jego wykonania potrzebne są bowiem fusy po kawie lub zmielone ziarna kawy. Domowy peeling z kawy stosuje się przede wszystkim w walce z cellulitem. Wprawdzie wszystkie peelingi mechaniczne wspierają walkę z cellulitem, ale domowy peeling kawowy ma na tym polu znacznie skuteczniejsze działanie. To zasługa kofeiny, która poprawia ukrwienie skóry oraz wzmaga proces lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Regularne używanie peelingu kawowego znacząco ujędrnia skórę i ją wygładza.

Jak zrobić peeling kawowy? Oto przykładowy przepis.

Składniki:

  • 3 łyżki fusów z kawy,
  • 2 łyżki cukru,
  • 2-3 łyżki oliwy lub oleju z migdałów.

Wszystkie składniki wystarczy ze sobą wymieszać. Ilość oleju dostosuj do pożądanej konsystencji. Jeśli fusy są dosyć mokre, wystarczy mniejsza ilość tłuszczu, jeśli są bardziej wysuszone, możesz potrzebować go więcej. Całość powinna mieć jednolitą, papkowatą konsystencję. Peeling nie może być za gęsty, bo będzie się trudno rozprowadzał, nie może też być zbyt rzadki, by podczas aplikacji nie spływał od razu do brodzika.

Do peelingu kawowego DIY możesz dodać też kilka innych składników. Np. cynamon, który zwiększy jego antycellulitowe działanie (wystarczy pół łyżeczki) oraz olejki eteryczne. Energetyzująco i ujędrniająco podziałają olejek pomarańczowy i cynamonowy. Jako utrwalacz całości możesz wykorzystać witaminę E w płynie.

Jak zrobić peeling z kawy, to znaczy: jak przeprowadzić zabieg z jego wykorzystaniem? Ogólne zasady pozostają niezmienne, zwróć jednak uwagę, że ten peeling… robi sporo bałaganu. Jeśli nie chcesz po każdym jego użyciu sprzątać całej kabiny prysznicowej, używaj go oszczędnie. Nakładaj na skórę każdorazowo tylko tyle kosmetyku, ile jest niezbędne. Gdy nasmarujesz już całe ciało, nie spłukuj peelingu bezpośrednio wodą z prysznica, ale najpierw zbierz go z grubsza z ciała łopatką (np. taką stosowaną do depilacji). Dopiero teraz zmyj resztki kosmetyku.

peeling kawowy
peeling cukrowy

Peeling cukrowy

To pierwszy peeling z rodzaju „znikających”, o którym powiemy sobie trochę więcej. Peeling cukrowy jest znikający, po podczas aplikacji na skórę kryształki cukru stopniowo się rozpuszczają. Tym samym peeling z cukru jest o wiele mniej brudzący, pozostawia pod prysznicem co najwyżej minimalny osad.

Jak zrobić peeling cukrowy? W zależności od tego, czy chcesz uzyskać peeling drobno- czy gruboziarnisty, użyj drobnego cukru białego lub brązowego. Na słoiczek gotowego produktu będziesz potrzebowała szklanki cukru, pół szklanki oleju z pestek winogron, oliwy lub oleju słonecznikowego oraz 8-10 kropli wybranego olejku eterycznego. Jeśli masz cerę tłustą i problematyczną, polecamy olejki o działaniu antyseptycznym, np. rumiankowy lub rozmarynowy. Zwróć uwagę także na olej, który dodasz do domowego peelingu cukrowego. Wymienione oleje sprawdzą się bardzo dobrze, bo są niekomedogenne, unikaj natomiast oleju kokosowego, bo ma właściwości zapychające pory skóry. Jeśli do peelingu cukrowego DIY użyjesz oleju słonecznikowego lub z pestek winogron, nie będziesz musiała dodawać osobno witaminy E – oleje te już ją zawierają.

Jak używać peelingów cukrowych? Mieszankę wmasowuj w ciało tak długo, aż rozpuszczą się wszystkie kryształki cukru. W miejscach, które potrzebują silniejszego złuszczania, możesz wykonać zabieg dwukrotnie.

Peeling z soli

Peeling z soli jest peelingiem intensywnie detoksykującym, pod warunkiem, że użyjesz innej soli, niż sól kuchenna. Np. peeling z soli morskiej zawiera chlor, magnez, wapń, potas oraz siarczany, działa więc oczyszczająco i antybakteryjnie. Najwięcej dobrego może Ci dać peeling na bazie soli z Morza Martwego. Jeszcze więcej składników mineralnych zawiera peeling z soli himalajskiej. Różowa sól himalajska pełna jest potasu, magnezu, fosforu, wapnia, chromu, żelaza czy istotnego dla zdrowia skóry cynku. Jeśli chodzi zaś o peeling z soli kuchennej, ma on działanie przede wszystkim złuszczające, bo ten rodzaj soli to w całości chlorek sodu, bez dodatku innych minerałów.

Jak zrobić domowy peeling solny? Będziesz potrzebować:

  • pól szklanki wybranej soli,
  • pół szklanki wybranego oleju, np. oliwy z oliwek,
  • łyżki skórki otartej z cytryny lub pomarańczy,
  • ewentualnie kilku kropel olejku eterycznego.

O czym pamiętać podczas używania peelingu solnego? Odstaw go, jeśli masz na ciele jakiekolwiek ranki, otarcia, zadrapania. Gdy dostanie się do nich sól, skóra będzie Cię palić i szczypać, a peeling nie powinien być przecież nieprzyjemny.

peeling z soli
peeling z płatków owsianych

Peeling z płatków owsianych

Doskonały peeling nawilżający! Peeling z płatków owsianych zawiera mnóstwo składników odżywczych, m.in. magnez, potas, żelazo, wapń i krzem, do tego kwasy tłuszczowe i witaminy. Płatki owsiane pomagają też zwalczać niedoskonałości cery, łagodzą stany zapalne, zwężają pory. Peeling owsiany jest więc szczególnie polecany osobom ze skórą przetłuszczającą się, ale też ze skórą suchą. Peeling z płatków owsianych jest też bardzo tani!

Peeling owsiany najlepiej jest przygotowywać na bieżąco, w porcji „na raz”. Odmierz trzy łyżki płatków, do tego przygotuj łyżkę wybranego oleju, łyżeczkę miodu i nieco ciepłego mleka. Jeśli nie będziesz przygotowywać dużych ilości peelingu „na zapas”, możesz użyć oleju lnianego. Ma wspaniały wpływ na skórę, ale łatwo się utlenia i jest nietrwały, więc w słoiczku pod prysznicem szybko straci swoje właściwości. Najpierw zmiel płatki w młynku do kawy albo w blenderze na grubą mąkę, dopiero potem wymieszaj je z resztą składników. Nie używaj płatków w całości – są za duże i nie będą się trzymać skóry podczas aplikacji. Jeśli zależy Ci na peelingu gruboziarnistym, wykorzystaj płatki błyskawiczne (są drobno pocięte i nie trzeba ich już mielić). Owies, mleko i miód to wspaniałe połączenie, które nie tylko oczyści Twoją skórę, ale też intensywnie ją odżywi i nawilży.

Żel pod prysznic męski – mycie i peeling w jednym!

Jaki peeling możemy polecić panom? Nie będziemy namawiać ich do przygotowywania własnych mieszanek. Ty sama też nie namawiaj go do używania swoich peelingów domowej roboty. Mężczyźni preferują jak najprostsze w użyciu oraz uniwersalne rozwiązania, które pozwolą im skrócić czas kąpieli do wymaganego minimum. Ma być szybko i skutecznie, więc podsuń mu… męski żel pod prysznic z peelingiem!

 

Będzie mógł go używać nawet codziennie, zapewniając sobie efekt dogłębnego oczyszczenia i złuszczania niejako przy okazji. Który kosmetyk sprawdzi się najlepiej? Polecamy NIVEA MEN Pure Impact odświeżający żel pod prysznic z peelingującymi drobinkami. Inny żel pod prysznic męski od NIVEA zawiera też oczyszczającą sól. Sól kamienna w połączeniu z mikrodrobinkami peelingującymi w żelu NIVEA MEN Rock Salts zapewnia efekt odświeżenia skóry i jej dogłębnego oczyszczenia z toksyn.

żel z peelingiem NIVEA
żel pod prysznic z glinką NIVEA

Żel z glinką kosmetyczną – dogłębne oczyszczanie nie tylko z peelingiem

Niestety, nie każdy z nas może używać peelingów mechanicznych. Przeciwwskazaniem do używania takich kosmetyków są np. wszelkie stany zapalne na skórze, wypryski, ranki. Peelingi ziarniste nie są też dobre dla osób, które mają widoczne popękane naczynka, np. na nogach. W takiej sytuacji lepiej jest sięgać po delikatniejsze kosmetyki oczyszczające. Jakie?

 

Np. żele pod prysznic z glinką kosmetyczną! Białą glinkę kaolin zawierają np. damskie żele NIVEA z serii Clay Fresh oraz męski żel pod prysznic NIVEA MEN Deep Clean. Glinka to wolna od zanieczyszczeń substancja pozyskiwana z wnętrza Ziemi. Zawiera wiele minerałów. Glinka w kosmetyce znajduje szerokie zastosowanie, na jej bazie powstają maseczki, peelingi oraz właśnie żele pod prysznic. Glinki kosmetyczne – nie tylko biała – mają silne działanie oczyszczające i pielęgnujące. Biała glinka mineralna jest jedną z najłagodniejszych glinek, więc jeśli nie możesz używać tradycyjnych peelingów mechanicznych, żele pod prysznic z białą glinką będą dla nich dobrą alternatywą.


Peeling do twarzy. Domowy czy z drogerii?

Do tej pory w większości skupialiśmy się na peelingu ciała, warto byłoby dodać kilka słów na temat peelingów twarzy. Twarz to wrażliwy obszar ciała, podczas wykonywania peelingu twarzy trzeba być szczególnie ostrożnym. Z tego też względu do złuszczania martwego naskórka na twarzy nie polecamy peelingów DIY. Są to kosmetyki silnie skoncentrowane pod względem ilości peelingujących drobinek, mogłyby więc być zbyt drażniące dla skóry twarzy. Czego zatem użyć w zamian? Peelingu NIVEA! Polecamy te produkty:

Peelingi do ciała i twarzy to kosmetyki, których regularne stosowanie sprawi że kondycja Twojej skóry wyraźnie się poprawi! Zacznij stosować domowe peelingi do ciała, lub peelingi do twarzy od NIVEA, a już wkrótce zobaczysz, ze Twoja skóra jest gładka, jędrna a także wygląda zdrowo!

peeling do twarzy NIVEA