jak nawilżyć skórę głowy

Jak nawilżyć skórę głowy? 10 porad

Skóra głowy, tak samo jak skóra twarzy czy ciała, potrzebuje nawilżenia! Szampon zapewnia jej tylko oczyszczenie, a odżywkę nakładamy na pasma włosów, nie skórę. Zatem, jak nawilżyć skórę głowy? Wybrać nawilżający szampon do włosów, a może istotne jest coś innego? Wyjaśniamy!

Jak nawilżyć skórę głowy? Poznaj objawy suchej skóry głowy

Gdybyś nie używała kremów do pielęgnacji twarzy, Twoja skóra szybko stałaby się sucha, ściągnięta, podrażniona. Gdybyś nie smarowała ciała balsamami nawilżającymi, odżywczymi czy ujędrniającymi, kondycja Twojej skóry również bardzo szybko by słabła. Idąc tym tokiem rozumowania, można dojść do prostego wniosku, że skóra głowy bez podobnej pielęgnacji również narażona jest na różne dolegliwości. Czy zdarzało Ci się kiedyś odczuwać swędzenie głowy? Być może często cierpisz też z powodu łuszczącej się skóry głowy? To może wynikać z jej przesuszenia! W końcu szampon do włosów to kosmetyk przede wszystkim oczyszczający, sam w sobie może nie wystarczyć do tego, by właściwie pielęgnować suchą skórę głowy. Ratunkiem nie jest nawet odżywka, bo przecież aplikujemy ją tylko na pasma (nakładana u nasady odejmuje włosom objętość i może sprawiać, że włosy wyglądają na przetłuszczone krótko po umyciu).

nawilżający szampon do włosów

Swędzenie skóry głowy to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Gdy skórze głowy brakuje nawilżenia, to w dłuższej perspektywie zaczyna nasilać się złuszczanie naskórka i – paradoksalnie – wydzielanie sebum. W taki sposób skóra broni się przed przesuszeniem. Nadmierne złuszczanie i łojotok to z kolei prosta droga do łupieżu. Przez drapanie swędzącej skóry zaczynają pojawiać się strupki na głowie.

Innym objawem suchej, swędzącej skóry głowy jest słabość i wypadanie włosów. Sucha, niewłaściwie funkcjonująca skóra jest dla włosów słabym fundamentem. Jest jak ogrodowa grządka podczas suszy – nie rodzi dorodnych, mocno zakorzenionych w ziemi warzyw. O tym, jak silna istnieje zależność między przesuszoną skórą a łupieżem i słabymi, suchymi, łamliwymi włosami, przeczytasz w kolejnych częściach tego artykułu.

Przeczytaj także artykuł Sucha skóra głowy czy łupież?

Łupież a sucha skóra głowy

Świąd skóry głowy prowokuje do drapania, drapanie zaś nasila łuszczenie się naskórka. Stąd też częste mylenie problemu suchej skóry głowy z łupieżem. Objawy są podobne – płatki naskórka na włosach i ramionach. Jak odróżnić łupież od przesuszenia?

Aby to ustalić, najpierw trzeba przyjrzeć się przyczynom powstawania łupieżu. Za łupież odpowiedzialna jest przede wszystkim nadmierna aktywność drożdżaków występujących naturalnie na skórze głowy – Malassezia furfur lub Malassezia globosa. W normalnych warunkach drożdże te nie szkodzą, jednak przy zaburzeniach hormonalnych (np. podczas dojrzewania), na skutek niewłaściwej higieny głowy czy nadmiernego stosowania produktów do stylizacji albo farbowania mogą powodować łupież. W wymienionych sytuacjach zwiększa się produkcja łoju, który jest pożywką dla grzybów. Produktem przemiany materii grzybów obecnych na głowie jest kwas oleinowy. Substancja ta przenika do wnętrza skóry i powoduje nasiloną wymianę komórek skóry na nowe (nie u wszystkich, lecz najbardziej podatnych osób). W efekcie skóra głowy nadmiernie się łuszczy, co objawia się w postaci łupieżu.

Aby sprawdzić, czy borykasz się łupieżem, warto udać się do laboratorium w celu wykonania badania mykologicznego. Możesz też po prostu wdrożyć testowo kurację szamponem przeciwłupieżowym. Używaj go przez co najmniej taki czas, jaki zaleca producent danego kosmetyku i obserwuj zmiany.

Jak pozbyć się łupieżu, jeśli badanie lub test wskażą na jego obecność?

  • Po pierwsze stosuj szampon przeciwłupieżowy (Zastanawiasz się jaki? Przeczytaj w artykule Jaki szampon przeciwłupieżowy?).
  • Ogranicz stosowanie silnych produktów stylizacyjnych.
  • Przez jakiś czas odpocznij od farbowania włosów.
  • Nie nadużywaj suszarki do włosów.
  • Myj włosy regularnie, nie dopuszczaj do ich znacznego przetłuszczania. Starannie spłukuj z nich kosmetyki. Nie idź jednak w zupełnie odwrotnym kierunku i nie myj głowy codziennie.
  • Sprawdź, czy w Twoim domu nie panuje zbyt niska wilgotność powietrza.
  • Zadbaj o dietę wolną od nadmiaru cukru i bogatą w cynk. Nawilżyć skórę głowy możesz także poprzez spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, jak np. siemię lniane i nasiona chia. Aby bowiem nawilżyć skórę, należy zadbać o szczelność jej bariery hydrolipidowej. Jak sama nazwa wskazuje, na barierę tę składają się i nawilżenie, i natłuszczenie.
sucha skóra głowy

Przesuszona skóra głowy a suche włosy. Jaka jest między nimi zależność?

Ludzki organizm to niezwykła „maszyna”, w której niemal wszystkie struktury i mechanizmy są ze sobą powiązane i wzajemnie od siebie zależne. Na przykład od sprawności krążenia zależy kondycja skóry, natomiast od kondycji skóry zależy stan paznokci i – oczywiście – także włosów. To, jak się ma skóra Twojej głowy, wpływa w jednoznaczny sposób na wygląd i zdrowie włosów. Przesuszona skóra głowy to także odwodnione pasma.

Musimy jednak uściślić pewną kwestię. Nie jest tak, że za suche włosy odpowiada wyłącznie sucha skóra głowy. Dla zrozumienia tego zagadnienia konieczne jest zrozumienie różnicy między „suchymi” i „przesuszonymi” włosami oraz skórą głowy.

Analogiczna sytuacja dotyczy skóry twarzy. Cera sucha to typ cery, właściwość wrodzona i stała (przynajmniej w ciągu pewnego dłuższego etapu życia). Skóra przesuszona to z kolei stan przejściowy, nabyty na skutek działania pewnych czynników i dzięki wdrożeniu odpowiednich działań pielęgnacyjnych możliwy do w miarę szybkiej poprawy. Skóra głowy również może być naturalnie sucha lub czasowo przesuszona. Tak samo włosy – bywają naturalnie suche, a bywają przesuszone poprzez szkodliwą stylizację i niewłaściwą pielęgnację.

swędzenie skóry głowy

Wszystko to sprowadza się do wniosku, że przesuszone włosy mogą wynikać (i bardzo często wynikają) z przesuszenia skóry głowy, ale nie tylko. Włosy mogą być suche również ze względu na wysoką porowatość. Porowatość to właściwość, która dotyczy wszystkich rodzajów włosów. Określa, jak bardzo szczelny i gładki jest włos. Wysokoporowate włosy są szorstkie i matowe, z mocno odstającymi łuskami i przez to bardzo suche. Włosy niskoporowate mają dobrze przylegające łuski, dzięki czemu lepiej zatrzymują nawilżenie w swoim wnętrzu. Włosy niskoporowate rzadko bywają przesuszone. Porowatość również może być niejako wrodzona (włosy kręcone są naturalnie predysponowane do wyższej porowatości), ale może być też nabyta. Gładkie, dobrze nawilżone i niskoporowate włosy mogą zmienić się w wysokoporowate na skutek niewłaściwej pielęgnacji.

Jak nawilżyć włosy?

Aby nawilżyć włosy, potrzebujesz nawilżenia skóry głowy. W pierwszej kolejności musisz pozbyć się przyczyny Twojego problemu. Czy często suszysz włosy gorącym powietrzem suszarki? Czy myjesz głowę gorącą wodą? Na co dzień stosujesz mnóstwo silnych środków do stylizacji, w dodatku na bazie alkoholu? Ustal, co powoduje u Ciebie przesuszenie i ogranicz działanie tego czynnika, a zadbasz o naturalne nawilżenie skóry głowy.

W dalszej kolejności wykonaj… peeling! Tak, skóra głowy też tego potrzebuje. Najlepiej sięgnij po kosmetyk z naturalnymi drobinkami złuszczającymi (np. peeling solny lub cukrowy), które całkowicie się rozpuszczą i dadzą w pełni spłukać się z włosów. Jak nawilżyć włosy za pomocą peelingu? Najpierw starannie umyj głowę szamponem – pozwoli to usunąć zanieczyszczenia i zmiękczyć skórę przed zabiegiem. Peeling odblokuje mieszki włosowe i usunie zrogowaciały naskórek, przygotowując skórę głowy na właściwe nawilżenie. Trudno jest nawilżyć skórę głowy, jeśli zalega na niej gruba warstwa nieprzepuszczalnego martwego naskórka.

W porządku, zatem czym nawilżyć włosy? W pierwszej kolejności sięgnij po natłuszczającą maskę. Chodzi o to, by odtworzyć na skórze naturalną barierę lipidową, która nie będzie przepuszczać nawilżenia na zewnątrz. Wykorzystaj kosmetyk na bazie olejowej (można go przyrównać do emolientu stosowanego na skórę ciała przy problemach z silnym przesuszeniem skóry, egzemą, AZS). Maskę nałóż na 30 minut, zabezpiecz głowę folią i owiń ją ręcznikiem. Następnie umyj włosy szamponem. 

Jaki szampon do suchej skóry głowy?

W momencie, w którym skóra Twojej głowy uległa przesuszeniu, sam szampon nawilżający nie wystarczy – to już wiesz. Niemniej na co dzień wciąż musisz oczyszczać czymś swoje włosy. Szampon powinien współgrać z prowadzonymi przez Ciebie działaniami nawilżającymi. Zatem czym nawilżyć skórę głowy? Czytaj dalej.

Nawilżanie skóry głowy a jej ph oraz ph szamponu

Szampon do suchej skóry głowy powinien być dla niej przede wszystkim łagodny. Zrezygnuj z silnie oczyszczających szamponów na rzecz delikatnych formuł. Warto w tym miejscu pochylić się nad zagadnieniem pH skóry głowy i włosów. Fizjologiczne pH skóry głowy waha się pomiędzy 4,5 a 5,5, co oznacza, że skóra głowy ma odczyn kwaśny. Taki odczyn sprzyja zachowaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Niestety, różnego rodzaju zabiegi i ingerencje, jakich dopuszczamy się w stosunku do swoich włosów, wpływają na zaburzenie tej równowagi. Wartość odczynu najczęściej wzrasta, przechodząc w alkaliczny. Zasadowe pH skóry sprzyja namnażaniu się bakterii oraz grzybów, także tych odpowiedzialnych za łupież. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się silnie oczyszczające szampony, których pH jest właśnie zasadowe, kosmetyki z alkoholem i zbyt częste mycie włosów.

Czym jest zatem szampon nawilżający skórę głowy? To szampon opracowany z myślą o właściwym pH głowy. Taki szampon ma pH zbliżone do naturalnego pH skóry głowy. Szampon nawilżający do włosów można też rozumieć jako szampon bardzo dobrze dobrany do potrzeb skóry i włosów konkretnej osoby. Czy wiesz, że nie bez znaczenia jest to, że Twój szampon jest kosmetykiem dla dorosłych i że jest to np. szampon do włosów blond, a nie włosów ciemnych? Jeśli masz jasne włosy, to są to najprawdopodobniej dość cienkie i delikatne włosy. Szampon dla blondynek uwzględnia te cechy włosów, podczas gdy szampon dla brunetek skupia się na innych cechach. Tak samo jest z podziałem na szampony dla dorosłych i dzieci. Szampon dla niemowląt nie nadaje się do mycia włosów u dorosłych, bo ma zbyt zasadowy odczyn! Skóra i włosy małych dzieci ma pH bliskie 7, stąd podobny odczyn przeznaczonych im szamponów. Kiedy mama używa szamponu swojego dziecka, zwyczajnie szkodzi swoim włosom! Podsumowując: jeśli szukasz szamponu, który będzie wspierał walkę z przesuszeniem skóry, wybierz kosmetyk w jak największym stopniu odpowiadający rodzajowi Twoich włosów. W wyborze może Ci pomóc także lektura artykułu: Jaki szampon do włosów wybrać?.

swędząca skóra głowy

Szampon nawilżający włosy a szampon nawilżający skórę

Szampon nawilżający włosy i nawilżający szampon do skóry głowy można postrzegać jako dwa osobne kosmetyki. Szampon do suchych włosów to np. szampon nawilżający do włosów kręconych, czyli przede wszystkim do tych włosów, które są suche z natury. Działanie dobrego szamponu nawilżającego do włosów skupia się na składnikach kluczowych z punku widzenia samych kosmyków: odżywczych, uzupełniających nawilżenie oraz domykających łuski włosa. W szamponach mocno nawilżających znajdują się, odpowiedzialne za uzupełnianie braków w strukturze włosa, proteiny oraz działające okluzyjnie silikony. Silikony pomagają domknąć łuski włosa i go wygładzić, utrwalając w jego wnętrzu wilgoć. Szampon nawilżający do włosów suchych często zawiera miód, kwas mlekowy, proteiny mleka i Eucerit.

łuszcząca się skóra głowy

Składniki szamponów nawilżających skórę głowy

W szamponach nawilżających skórę głowy znajdują się humektanty (substancje higroskopijne, czyli wiążące wodę) i emolienty (substancje natłuszczające). Szampon nawilżający skórę głowy przydaje się szczególnie w przypadku nabytego, przejściowego przesuszenia, w ramach kuracji naprawczej. Znajdziesz w nim np. kwas hialuronowy, aloes, mocznik, glicerynę czy d-pantenol.

Przy okazji warto nadmienić, że w podobny sposób można podzielić odżywki do włosów. Większość popularnych odżywek to kosmetyki do stosowania na same pasma. Nie poleca się nakładania ich na skórę głowy, bo w ten sposób działają niekorzystnie na wygląd fryzury po wysuszeniu włosów. Jeśli chcesz odżywiać skórę głowy odżywką, poszukaj kosmetyku przeznaczonego właśnie do takiego celu. Odżywki tego rodzaju mają zwykle postać maski bądź ampułek i wcierek, po zastosowaniu których zwykle ponownie myje się głowę szamponem.

Przeczytaj także: Wcierka do włosów - na co pomaga i jak ją zrobić?.

Domowe sposoby na nawilżenie skóry głowy

Co w sytuacji, gdy nawet najlepszy szampon nawilżający nie pomaga Ci na swędzenie i inne dolegliwości o obrębie skóry głowy? Być może problem jest bardziej złożony i cierpisz na jakąś chorobę, bądź dotknęła Cię reakcja alergiczna. Czasami zdarza się to w odpowiedzi na częsty kontakt z różnymi substancjami zawartymi w kosmetykach. Może to być także łupież. Zamiast szukać kolejnych dobrych szamponów nawilżających, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

A jakimi domowymi sposobami na swędzenie skóry głowy możesz wspomóc się w nagłych sytuacjach? Gdy odczuwasz dolegliwości, po prostu wetrzyj w skórę głowy oliwę z oliwek. Oliwa podziała jak emolientowy balsam, zmniejszy uczucie ściągnięcia i przyniesie Ci wyraźną ulgę. Gdy minie kwadrans, umyj głowę delikatnym szamponem. Podobnie, bo nawilżająco i odżywczo, zadziała papka z awokado i banana. Taką mieszankę potraktuj jak maskę, nałóż ją na włosy na 30 minut i zawiń głowę w folię oraz ręcznik. W skórę głowy możesz też wetrzeć rozrobiony z wodą ocet jabłkowy. Pamiętaj jednak, że opisane tu metody działają doraźnie, mają za zadanie przynieść natychmiastową ulgę. Zastosowane jednorazowo nie sprawią, że problem z przesuszeniem skóry zniknie.

swędzenie głowy

Jak nawilżyć skórę głowy, gdy domowe sposoby zawodzą? Jeśli nic na Ciebie nie działa, rozważ wizytę u trychologa. Być może konieczne będzie bardziej zaawansowane nawilżanie skóry głowy, np. poprzez kurację z mocznikiem, l-argininą czy kwasem glikolowym. Są to składniki specjalistycznych preparatów leczniczych, dlatego o ich zastosowaniu powinna decydować kompetentna osoba.

Czym nawilżyć skórę głowy? Wypróbuj szampon micelarny!

Jak sprawić, by problem przesuszenia skóry głowy, a w konsekwencji też włosów, więcej nie powracał? Idealnie byłoby mieć szampon dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb (np. chroniący kolor albo dodający objętości), oczyszczający w sposób skuteczny, ale łagodny, a przy tym zawsze dbający o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i włosów. Czy wiesz, że istnieje taki szampon? To szampon micelarny – znajdziesz go w ofercie NIVEA. Szampon micelarny NIVEA wykorzystuje technologię micelarną z powodzeniem stosowną na gruncie demakijażu i oczyszczania cery płynami micelarnymi. Czym jest micelarny szampon?

To kosmetyk oparty na mikrocząsteczkach, micelach, które niczym magnes przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń z włosów i skóry głowy. Szampon micelarny ma więc doskonałe właściwości oczyszczające, przy czym jest bardzo łagodny dla skóry. Wspiera naturalne pH skóry głowy, nie wymaga silnego pocierania i szorowania, więc nie podrażnia, ani nie przyczynia się do niszczenia kosmyków w trakcie mycia. Oto, z jakich szamponów micelarnych NIVEA możesz wybierać:

Czy szampon micelarny działa tylko na włosy, czy może mieć też właściwości szamponu nawilżającego skórę głowy? Oczywiście! Zgodnie z tym, co ustaliliśmy wcześniej, szampon wspiera kondycję skóry głowy, gdyż nie zawiera agresywnych środków myjących o właściwościach przesuszających. Właśnie taki jest szampon micelarny! Jeśli będziesz go stosować na co dzień, a przy tym zadbasz o przestrzeganie innych reguł (nie za częste mycie włosów, mycie letnią wodą, unikanie suszenia gorącym powietrzem i częstego stosowania mocnych środków do stylizacji), Twoja skóra głowy i włosy będą stale w równowadze i nie będziesz więcej rozmyślać nad tym, jak nawilżyć skórę głowy!

jak pozbyć się łupieżu