
Jak nawilżyć skórę głowy? 10 porad
Skóra głowy, tak samo jak skóra twarzy czy ciała, potrzebuje nawilżenia! Szampon zapewnia jej tylko oczyszczenie, a odżywkę nakładamy na pasma włosów, nie skórę. Zatem, jak nawilżyć skórę głowy? Wybrać nawilżający szampon do włosów, a może istotne jest coś innego? Wyjaśniamy!
Objawy suchej skóry głowy
Gdybyś nie używała kremów do pielęgnacji twarzy, Twoja skóra szybko stałaby się sucha, ściągnięta, podrażniona. Starzałaby się też o wiele szybciej. Gdybyś nie smarowała ciała balsamami nawilżającymi, odżywczymi czy ujędrniającymi, kondycja Twojej skóry również bardzo szybko by słabła. Idąc tym tokiem rozumowania, można dojść do prostego wniosku, że skóra głowy bez podobnej pielęgnacji również narażona jest różne dolegliwości. Czy zdarzało Ci się kiedyś odczuwać swędzenie głowy? Być może często cierpisz też z powodu łuszczącej się skóry głowy? To może wynikać z jej przesuszenia! W końcu szampon do włosów to kosmetyk przede wszystkim oczyszczający, sam w sobie może nie wystarczyć do tego, by właściwie pielęgnować suchą skórę głowy. Ratunkiem nie jest nawet odżywka, bo przecież aplikujemy ją tylko na pasma (nakładana u nasady odejmuje włosom objętość i może sprawiać, że włosy wyglądają na przetłuszczone krótko po umyciu).
Przesuszona skóra głowy a suche włosy. Jaka jest między nimi zależność?
Ludzki organizm to niezwykła „maszyna”, w której niemal wszystkie struktury i mechanizmy są ze sobą powiązane i wzajemnie od siebie zależne. Na przykład od sprawności krążenia zależy kondycja skory, natomiast od kondycji skóry zależy stan paznokci i – oczywiście – także włosów. To, jak się ma skóra Twojej głowy, wpływa w jednoznaczny sposób na wygląd i zdrowie włosów. Przesuszona skóra głowy to także odwodnione pasma.
Musimy jednak uściślić pewną kwestię. Nie jest tak, że za suche włosy odpowiada wyłącznie sucha skóra głowy. Dla zrozumienia tego zagadnienia konieczne jest zrozumienie różnicy między „suchymi” i „przesuszonymi” włosami oraz skórą głowy.
Analogiczna sytuacja dotyczy skóry twarzy. Cera sucha to typ cery, właściwość wrodzona, stała (przynajmniej w ciągu pewnego dłuższego etapu życia). Skóra przesuszona to z kolei stan przejściowy, nabyty na skutek działania pewnych czynników i dzięki wdrożeniu odpowiednich działań pielęgnacyjnych możliwy do w miarę szybkiej poprawy. Skóra głowy również może być naturalnie sucha lub czasowo przesuszona. Tak samo włosy – bywają naturalnie suche, a bywają przesuszone poprzez szkodliwą stylizację i niewłaściwą pielęgnację.
Jaki szampon do suchej skóry głowy?
W momencie, w którym skóra Twojej głowy uległa przesuszeniu, sam szampon nawilżający nie wystarczy – to już wiesz. Niemniej na co dzień wciąż musisz oczyszczać czymś swoje włosy. Szampon powinien współgrać z prowadzonymi przez Ciebie działaniami nawilżającymi. Jaki więc szampon na swędzącą skórę głowy powinnaś stosować?
Szampon do suchej skóry głowy powinien być dla niej przede wszystkim łagodny. Zrezygnuj z silnie oczyszczających szamponów na rzecz delikatnych formuł. Warto w tym miejscy pochylić się nad zagadnieniem pH skóry głowy i włosów. Fizjologiczne pH skóry głowy waha się pomiędzy 4,5 a 5,5, co oznacza, że skóra głowy ma odczyn kwaśny. Taki odczyn sprzyja zachowaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Niestety, różnego rodzaju zabiegi i ingerencje, jakich dopuszczamy się w stosunku do swoich włosów, wpływają na zaburzenie tej równowagi. Wartość odczynu najczęściej wzrasta, przechodząc w alkaliczny. Zasadowe pH skóry sprzyja namnażaniu się bakterii oraz grzybów, także tych odpowiedzialnych za łupież. Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się silnie oczyszczające szampony, których pH jest właśnie zasadowe, kosmetyki z alkoholem i zbyt częste mycie włosów.
Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy
Co w sytuacji, gdy nawet najlepszy szampon nawilżający nie pomaga Ci na swędzenie i inne dolegliwości o obrębie skóry głowy? Być może problem jest bardziej złożony i cierpisz na jakąś chorobę, bądź dotknęła Cię reakcja alergiczna. Czasami zdarza się to w odpowiedzi na częsty kontakt z różnymi substancjami zawartymi w kosmetykach. Może to być także łupież. Zamiast szukać kolejnych dobrych szamponów nawilżających, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.
Szampon micelarny – skuteczne mycie bez przesuszania
Jak sprawić, by problem przesuszenia skóry głowy, a w konsekwencji też włosów, więcej nie powracał? Idealnie byłoby mieć szampon dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb (np. chroniący kolor albo dodający objętości), oczyszczający w sposób skuteczny, ale łagodny, a przy tym zawsze dbający o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i włosów. Czy wiesz, że istnieje taki szampon? To szampon micelarny – znajdziesz go w ofercie NIVEA. Szampon micelarny NIVEA wykorzystuje technologię micelarną z powodzeniem stosowną na gruncie demakijażu i oczyszczania cery płynami micelarnymi. Czym jest micelarny szampon?
To kosmetyk oparty na mikrocząsteczkach, micelach, które niczym magnes przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń z włosów i skóry głowy. Szampon micelarny ma więc doskonałe właściwości oczyszczające, przy czym jest bardzo łagodny dla skóry. Wspiera naturalne pH skóry głowy, nie wymaga silnego pocierania i szorowania, więc nie podrażnia, ani nie przyczynia się do niszczenia kosmyków w trakcie mycia. Oto, z jakich szamponów micelarnych NIVEA możesz wybierać: