artykuly-o-pielegnacji

Jaki szampon przeciwłupieżowy?

Problem łupieżu może przytrafić się każdemu, bez względu na płeć i wiek. A tak właściwie, skąd się bierze łupież? Ile jest rodzajów łupieżu i jak walczyć z każdym z nich? Jak wybrać najlepszy szampon przeciwłupieżowy? Oto 8 faktów, dzięki którym wybierzesz dobry szampon na łupież! Przeczytaj.

Rodzaje łupieżu na głowie

Łupież to choroba skóry, a na głowie objawia się nadmiernym złuszczaniem warstwy rogowej naskórka. Wyróżniamy następujące rodzaje łupieżu na głowie:

  • Łupież suchy (zwykły)

Łupież suchy to najczęściej występujący typ łupieżu. Jest widoczny na włosach w postaci białych płatków naskórka. Nie wykształca stanów zapalnych, ale zaniedbany może przerodzić się w łupież tłusty. Powoduje m.in. swędzenie skóry głowy, ale może też nie dawać dolegliwości wcale.

  • Łupież tłusty (łojotokowy)

Drugie stadium łupieżu objawia się w postaci pokrywających skórę głowy tłustych łusek. Łupież tłusty często wywołuje świąd, a nieleczony może prowadzić do łysienia.

Większości z nas łupież kojarzy się tylko z głową. Wydaje nam się, że to raczej problem kosmetyczny, który da się łatwo rozwiązać przy pomocy dobrego szamponu na łupież. Istnieją jednak także inne typy łupieżu, o różnym podłożu, objawach i lokalizacji.

  • Łupież pstry

Łupież pstry, choć swoje źródło ma na głowie, nie dotyczy wprost skóry głowy – najczęściej obejmuje kark, ramiona, plecy i klatkę piersiową. Występuje w postaci żółto-brązowych plam. Wywołuje go grzyb z rodzaju drożdżopodobnych. Aby wyleczyć łupież pstry, potrzebny jest nie tylko szampon przeciwłupieżowy, ale też leki przeciwgrzybicze podawane miejscowo lub ogólnie.

Jaki szampon przeciwłupieżowy
  • Łupież rumieniowy

Ten typ obejmuje pachwiny, pachy i przestrzenie między palcami stóp. To zakażenie bakteryjne, przewlekłe i często nawracające. Łupież rumieniowy można poznać po czerwono-brązowych plamach, które lekko się łuszczą. Łupież rumieniowy nie wywołuje świądu.

  • Łupież biały

Choroba charakteryzująca się białymi plamami, najczęściej na skórze dłoni, policzków i ramion. Na łupież biały bardziej narażone są osoby młode. Podłoże tego problemu nie jest do końca znane, uznaje się, że łupież biały wynika z zaburzeń syntezy melaniny - barwnika skóry. Często występuje razem z atopowym zapaleniem skóry.

  • Łupież różowy Gilberta

Łupież różowy jest chyba najlżejszą odmianą łupieżu. Pojawia się na klatce piersiowej i kończynach i ustępuje samoistnie mniej więcej po 4-6 tygodniach.

Łupież niejedno ma imię, nie da się więc wskazać jednoznacznie, jaki szampon na łupież najlepiej poradzi sobie z tym problemem. Wybór konkretnego dobrego szamponu na łupież w dużej mierze zależy od tego, jaka jest konkretna przyczyna łupieżu w Twoim przypadku.

Jaki szampon przeciwłupieżowy

Przyczyny łupieżu

Przyczyny łupieżu to z jednej strony niewłaściwa pielęgnacja, a z drugiej – chorobotwórcze drobnoustroje. Jak poradzić sobie z powstałymi zmianami skórnymi? Poznaj przyczyny powstawania łupieżu stosunkowo łatwe do wyeliminowania:

  • Mycie włosów w zbyt gorącej wodzie. Wysoka temperatura działa na skórę drażniąco, ta zaś może odpowiedzieć nadmiernym złuszczaniem.
  • Używanie agresywnych środków pielęgnacyjnych. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jaki kosmetyk wywoła podrażnienie – to kwestia indywidualna. Drażniąco mogą działać szampony do włosów i środki, z którymi skóra ma kontakt przez dłuższy czas, a więc odżywki bez spłukiwania, pianki, farby, żele i lakiery.
  • Chlorowana woda na basenie. Możesz nabawić się łupieżu, jeśli często korzystasz z basenów i nie używasz czepka pływackiego.
  • Zalegające na głowie zanieczyszczenia. Łupież może pojawić się także jako odpowiedź na zbyt rzadkie mycie głowy.

Wymienione czynniki to zwykle przyczyny łupieżu suchego. Jeśli jednak nie postarasz się ich wyeliminować na czas, mogą doprowadzić do łupieżu tłustego.

Co jeszcze odpowiada za powstawanie łupieżu? Oto przyczyny łupieżu na głowie, które są niezależne od Ciebie:

  • Sucha skóra głowy. Możesz mieć taką z natury, a możesz mieć ją także czasowo. Zimą, gdy przebywasz w suchych i ogrzewanych pomieszczeniach, skóra przesusza się bardziej.
  • Przetłuszczająca się skóra głowy. Nadmiar sebum sprzyja rozwojowi grzybów odpowiedzialnych za łupież.
  • Zakażenie drożdżami. Drobnoustroje powodujące łupież występują na naszej skórze naturalnie, jednak w momencie obniżonej odporności mogą nadmiernie się namnożyć i wywołać zakażenie.
  • Łuszczyca. To choroba autoimmunologiczna, która na głowie może wyglądać zupełnie tak, jak zwykły łupież.
  • Płeć. Mężczyźni są bardziej narażeni, bo ich skóra wydziela więcej łoju.
  • Wiek. Bardziej podatni są ludzie dorośli i dojrzali (z wyłączeniem osób starszych).
  • Inne choroby. Łupież może wynikać z przewlekłego stresu i chorób nerwowych, może pojawiać się po zawale i wylewie.

Jak poradzić sobie z łupieżem na skórze?

Co powinniśmy zrobić, aby pozbyć się łupieżu? Przede wszystkim wyeliminować te czynniki, na które masz wpływ. Myj włosy regularnie, w letniej wodzie, używając łagodnych środków pielęgnacyjnych. Jeśli to możliwe to ogranicz również używanie kosmetyków do stylizacji, które mocno wysuszają skórę głowy.

A co na łupież suchy? Spośród naturalnych składników warto wymienić pokrzywę. Z suszonych liści przygotowuj napar, a następnie zastosuj go jako płukankę. Wyciąg z pokrzywy zawiera także niejeden szampon na łupież suchy, jest więc to dobry składnik na powstałe problemy skórne. Pozytywne działanie ma również olej rycynowy. Po wtarciu go w czystą skórę, głowę należy owinąć ręcznikiem i odczekać kilkadziesiąt minut. Następnie należy koniecznie bardzo dokładnie umyć włosy. Nawet kilkakrotnie!

Co zrobić z łupieżem tłustym? Tu domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Może być potrzebna wizyta u dermatologa. Lekarz zaleci odpowiednią pielęgnację, która pomoże złuszczać martwy naskórek na głowie i ograniczać produkcję łoju. Zaleci skuteczny szampon przeciwłupieżowy, być może przepisze także lek przeciwgrzybiczy. Na pewno przydadzą się także modyfikacje w diecie – uzupełnienie jej o witaminy i cynk. Dodatkowo mogą być potrzebne działania mające na celu zahamowanie wypadania włosów. Tłusty łupież powoduje bowiem łysienie, w tym łysienie plackowate (stąd taki łupież nazywa się niekiedy łupieżem plackowatym na głowie).

A co z tak wymagającym przeciwnikiem, jak łupież pstry, który ma tendencję do nawracania? Tutaj także nie obejdzie się bez porady dermatologa. Oprócz leków z ketokonazolem i octopiroxem, lekarz przepisze także leczniczy szampon na łupież pstry, którym można myć także inne objęte zmianami części ciała.

jaki szampon na łupież

Jaki szampon na łupież wybrać?

Szampon przeciwłupieżowy powinien być dobrany zgodnie z rodzajem łupieżu, z którym się zmagasz.

Szampony przeciwłupieżowe dzielą się na te zwalczające łupież suchy i te na łupież tłusty. Zdarzają się też takie preparaty, które można stosować na oba rodzaje łupieżu. To rozwiązanie szczególnie komfortowe dla osób, które nie wiedzą, który łupież ich dotyczy.

Dobry szampon przeciwłupieżowy zwalczający łupież suchy zawiera przynajmniej kilka poniższych składników:

  • Kwas salicylowy
  • Siarkę
  • Siarczek selenu
  • Sól cynkową pirytionu
  • Smołę pogazową

Szampon przeciwko łupieżowi tłustemu powinien zawierać natomiast substancje przeciwgrzybicze (np. ketokonazol, flutrimazol, clotrimazol), leki cytostatyczne (ograniczające nadmierne namnażanie się komórek naskórka) i leki keratolityczne (zmiękczające warstwę rogową naskórka i ułatwiające usuwanie nadmiaru komórek).

Skład najlepszego szamponu przeciwłupieżowego nie może jednak ograniczać się do substancji aktywnie zwalczających łupież. Szampon na łupież musi zawierać także składniki łagodzące świąd skóry, nawilżające i odżywcze.

Szampon przeciwłupieżowy dla dzieci

Łupież u dzieci pojawia się o wiele rzadziej niż u dorosłych. U najmłodszych dzieci mogą za niego odpowiadać hormony, także te przekazane w życiu płodowym przez matkę. Swego rodzaju łupieżem jest nawet niemowlęca ciemieniucha! Większe prawdopodobieństwo wystąpienia łupieżu pojawia się w wieku dojrzewania, gdy hormony znów są rozchwiane, a gruczoły łojowe nadmiernie się uaktywniają.

Szampon przeciwłupieżowy dla dziecka należy dobierać zgodnie z wiekiem. W przypadku ciemieniuchy u niemowląt nie stosuje się żadnego szamponu przeciwłupieżowego dla dzieci, a jedynie łagodny szampon niemowlęcy i oliwkę lub inny preparat olejowy. Zmianę na głowie najpierw się natłuszcza, a po kilkunastu minutach myje szamponem, na końcu wyczesując łuski martwego naskórka. Ciemieniucha jest niejako zjawiskiem fizjologicznym, wymagającym właściwej pielęgnacji, nie leczenia, dlatego leczniczy szampon przeciwłupieżowy dla dzieci byłby tu wręcz niewskazany. Wystarczy stosowanie szamponów dla niemowląt takich, jak np. Ochronny szampon przeciwłupieżowy NIVEA BABY.

Jeśli łupież dotyka kilkuletnie dziecko, możesz już sięgnąć po łagodny szampon na łupież dla dzieci. Taki kosmetyk zawiera substancję czynną, np. pirokton olaminy, poza tym – jedynie naturalne składniki myjące oraz ekstrakty roślinne o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i oczyszczającym (pokrzywa i szałwia). Najlepszy szampon dla dzieci powinien zawierać ponadto witaminę A oraz cynk, najlepiej z naturalnych źródeł, np. w postaci wyciągu z pestek dyni. Szampon przeciwłupieżowy dla dziecka nie powinien być stosowany stale, tylko do ustąpienia objawów. Później wystarczy stosowanie szamponów dla dzieci, czyli tych opracowanych z myślą o potrzebach najmłodszych. Np. Żel do mycia ciała 2w1 NIVEA KIDS zawiera aloes i wyciąg z rumianku, dlatego będzie łagodził podrażnienia, które mogą być pozostałością po łupieżu.

Oczywiście każdy rodzic chciałby sięgnąć po odpowiednio skuteczny szampon na łupież, aby jak najszybciej pozbyć się problemu. Dzieci są jednak dużo bardziej wrażliwe niż dorośli, więc przed zastosowaniem jakichkolwiek kosmetyków leczniczych najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem. Lekarz wskaże, jaki szampon będzie najlepszy dla Twojego dziecka. „Najlepszy” szampon przeciwłupieżowy oznacza tu przede wszystkim „bezpieczny”. 

Bardziej niż na zwykły łupież, dzieci narażone są na łupież pstry. Łupież pstry u dzieci pojawia się w następstwie zwiększenia aktywności gruczołów łojowych. Co ważne, łupieżem pstrym można się zarazić także poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym. Na łupież pstry najskuteczniej działają leki ogólne, jednak w przypadku dzieci najpierw próbuje się łagodniejszych metod.

Jaki szampon przeciwłupieżowy

Szampon przeciwłupieżowy dla mężczyzn

U mężczyzn łupież występuje znacznie częściej niż u kobiet. To dlatego dobre szampony dla mężczyzn o działaniu przeciwłupieżowym znajdują się w ofercie wielu producentów tego typu kosmetyków. Jeśli chodzi o produkty NIVEA MEN, znajdziesz wśród nich Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power dla mężczyzn, który z jednej strony likwiduje widoczne oznaki łupieżu, z drugiej zabiega problemowi w przyszłości. Aby uzyskać taki efekt, należy go stosować regularnie. Nie musisz niczego się obawiać – szampony na łupież NIVEA MEN są bezpieczne nawet przy częstym stosowaniu, co potwierdzają testy dermatologiczne. 

Druga możliwość, to NIVEA MEN Szampon Active Clean dla mężczyzn z aktywnym węglem. Naszym zdaniem będzie jednym z najlepszych szamponów przeciwłupieżowych do stosowania w celach zapobiegawczych u panów, którzy mają tendencję do łupieżu na skutek obfitego stosowania produktów stylizacyjnych. Reguluje pracę gruczołów łojowych, więc doskonale walczy z przetłuszczającymi się włosami, bardzo dobrze oczyszcza i pozostawia na głowie uczucie świeżości.

Jaki szampon przeciwłupieżowy

Jaki szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych dla kobiet?

W sprzedaży możesz znaleźć niejeden szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych. Myślisz, że farbowanie nie ma znaczenia w przypadku leczenia łupieżu? Błąd! Zawarte w przeciwłupieżowym szamponie składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy czy siarka, mogą wypłukiwać kolor z Twoich pasm. Negatywny wpływ mają także wyciągi z cytrusów, limonki i czarnej rzepy. Choć składniki te doskonale oczyszczają skórę głowy i nadają włosom świeżość, to jednocześnie… ograniczają zdolność włosów do pochłaniania farby. Dobre szampony przeciwłupieżowe dla osób farbujących włosy powinny zawierać składniki chroniące kolor oraz wygładzające włosy. Włosy z zamkniętymi łuskami nie oddają tak łatwo koloru podczas kolejnych myć!

Pamiętaj też, że jeśli farbujesz włosy, szamponu do włosów z łupieżem nie powinnaś używać jako szamponu do codziennej pielęgnacji. Jeśli łupież nie jest bardzo nasilony, używaj przeciwłupieżowego szamponu do włosów farbowanych najwyżej co drugie mycie! Podstawą powinien być taki szampon do włosów farbowanych, jak np. Łagodny szampon pielęgnujący NIVEA Color Protect. Ponieważ dostosowuje się do naturalnego pH skóry głowy, nie będzie jej drażnił i przyczyniał się do powstawania łupieżu w przyszłości. Jednocześnie ochroni Twój kolor!

szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych

Jaki powinien być leczniczy szampon przeciwłupieżowy?

Jak już ustaliliśmy, najlepszy szampon przeciwłupieżowy zawiera szereg naturalnych substancji o właściwościach oczyszczających, ograniczających przetłuszczanie, ściągających czy łagodzących podrażnienia. Ich skuteczność jest duża, jednak nie zawsze wystarczająca. Zwłaszcza, gdy za łupież odpowiedzialne są grzyby lub drożdże. W takim wypadku potrzebny jest Ci leczniczy szampon przeciwłupieżowy. Co zawiera taki szampon?

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy w swoim składzie powinien mieć substancję leczniczą, np. wspominany już ketokonazol. Ketokonazol zwalcza drożdżaki z rodzaju Malassezia, odpowiedzialne za łupież owłosionej skóry głowy oraz łupież pstry. Jaki szampon przeciwłupieżowy zawiera tę substancję? O szampony z ketokonazolem najlepiej jest pytać w aptece. Spośród drogeryjnych kosmetyków warto wypróbować szampon zawierający pirokton olaminy i pirytonian cynku, substancje ograniczające rozwój grzybów i normalizujące pracę naskórka. Może to być np. siarczek selenu.

Wybór konkretnego szamponu przeciwko łupieżowi w dużej mierze zależy od rodzaju łupieżu, stopnia nasilenia problemu, a także czynników dodatkowych (innego szamponu powinny używać osoby z wypadającymi włosami, innego osoby, które włosy farbują). Może przydać Ci się ranking szamponów przeciwłupieżowych, choć lepiej do tej kwestii podchodzić indywidualnie i dobrać szampon pod swój konkretny przypadek. Łupież ma tendencję do nawracania, jednak dzięki nowoczesnym kosmetykom i konsekwentnej pielęgnacji skóry głowy możesz skutecznie go wyleczyć. Wybierz sprawdzony szampon przeciwłupieżowy - także spośród naszych propozycji - a my trzymamy kciuki za szybkie zwalczenie problemu!

szampon na łupież