Jak suszyć włosy, by im nie zaszkodzić

Jak suszyć włosy, by im nie zaszkodzić?

Suszenie włosów to czynność, która towarzyszy nam przy codziennej stylizacji fryzury. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy robisz to dobrze i jak ograniczyć szkodliwe działanie suszarki na Twoje włosy, przeczytaj poradnik NIVEA.

Czy suszenie włosów jest szkodliwe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy suszenie włosów je niszczy. Po pierwsze w wielu przypadkach jest po prostu konieczne, jak korzystanie z szamponu do włosów. Jeśli Twoja fryzura wymaga konkretnej stylizacji a niesforne włosy ułożenia, to bez suszarki ani rusz. Po drugie na pewno używasz odżywki do włosów, która regeneruje i nawilża Twoje pasma, zatem neutralizuje negatywne działanie suszarki. I w końcu, nowoczesne suszarki posiadają system chłodnego powietrza i regulator temperatury, dzięki czemu aż tak bardzo nie przesuszają włosów. Są też modele z różnymi dyfuzorami lub z jonizacją, które mogą skrócić czas suszenia.  Jeśli więc masz odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji oraz sprzęt, Twoje włosy nie ucierpią przy suszeniu. Warto niemniej trzymać się kilku zasad.


Jak suszyć włosy?

większa objętość

Jest kilka zasad, które sprawią, że suszenie włosów będzie bezproblemowe.

 • Zainwestuj w dobrą suszarkę, szczególnie jeśli suszysz włosy codziennie lub prawie codziennie. Nowoczesny sprzęt zminimalizuje zniszczenie Twoich włosów.
 • Przez myciem włosów dokładnie je rozczesz. Dzięki temu później będą się mniej plątać, a to wpłynie pozytywnie na ich kondycję.
 • Nie susz włosów bezpośrednio po umyciu, gdyż ich łuski są podniesione i bardzo wrażliwe. Odczekaj, aż nieco przeschną. Możesz także delikatnie je odcisnąć. Raczej nie zwijaj ich w turban, przez to możesz je połamać.
 • Przed suszeniem delikatnie je rozczesz, najlepiej grzebieniem o szerokim rozstawie zębów lub palcami.
 • Użyj primera, jak NIVEA Volume Primer, czyli kosmetyku, który przygotowuje włosy do stylizacji. Formuła z pielęgnacyjnym olejkiem nawilża włosy, dodaje im objętości, a jednocześnie zabezpiecza przed działaniem wysokiej temperatury.
 • Użyj pianki do włosów, która je uelastyczni, doda objętości i zapewni utrwalenie fryzury nawet do 24 godzin.
 • Zawsze używaj końcówki, rozpraszającej strumień powietrza. Może być to dyfuzor w kształcie lejka (świetny do stylizacji), lub zwężająca się końcówka-dzióbek. Jednak zawsze taka końcówka powinna być założona.
 • Stopniuj temperaturę suszenia. Zacznij od zimnego strumienia, żeby domknąć mokre łuski włosów. Dopiero w końcowej fazie powietrze może być bardzo ciepłe, ale takie, by Cię nie parzyło (możesz wykonać test na grzbiecie dłoni).
 • Nie używaj silnego strumienia powietrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku włosów cienkich oraz suchych, ponieważ silny strumień rozwiewa je i dodatkowo plącze.
 • Trzymaj suszarkę w odległości co najmniej 20-30 cm od głowy, chyba, że stosujesz odpowiedni dyfuzor, pozwalający na bliższy kontakt.
 • Aby ustabilizować strukturę włosów, zawsze susz je w kierunku od nasady po końce.
 • Jeśli suszysz włosy na szczotkę, podziel je na pasma. Możesz dodatkowo przypiąć je spinkami, aby nie przeszkadzały. Nakręcaj na szczotkę pojedyncze pasma i susz je od dołu do góry, aż będą prawie zupełnie suche.
 • Kiedy już ułożysz fryzurę, użyj zimnego powietrza dla domknięcia porów włosów.
 • Na koniec jeszcze tylko lakier do włosów lub spray do włosów i możesz się cieszyć wymarzoną fryzurą przez cały dzień.
jak suszyć włosy

Jak suszyć włosy, żeby nadać im objętości?

Używając suszarki i szczotki, unosisz włosy u nasady, dzięki czemu fryzura sprawia wrażenie gęstej i puszystej. Podobny efekt możesz uzyskać, jeśli będziesz suszyć włosy bez szczotki, za to głową w dół. Pamiętaj poprzednie zasady o osuszeniu włosów, przeczesaniu i nieużywaniu gorącego strumienia. Opuść głowę tak, by pasma swobodnie zwisały i susz je pod różnymi kątami, zaczynając od głowy. Twoje włosy będą uniesione u nasady i puszyste.
pianka do kręconych włosów

Jak wysuszyć włosy bez suszarki?

Jeśli nie musisz stylizować włosów na szczotkę, nadawać im konkretnej fryzury lub lubisz swobodnie układające się pasma, możesz w ogóle nie używać suszarki lub robić to okazjonalnie. Włosy najlepiej schną na powietrzu w swoim własnym czasie. Po umyciu delikatnie odciśnij je ręcznikiem, przeczesz i zostaw do wyschnięcia. Możesz tak robić również wtedy, gdy na co dzień suszysz włosy suszarką, ale w weekend chcesz im dać trochę od niej wytchnienia.

Jak suszyć włosy kręcone?

Suszenie włosów kręconych podlega podobnym zasadom, jak przedstawione w naszym poradniku. Różni je tylko dobór kosmetyków oraz sprzętu.

 

Przydadzą Ci się kosmetyki do stylizacji włosów kręconych podkreślające skręt loków, który zawierają odpowiednia formułę chroniącą włosy przed wysoką temperaturą i podkreślającą loki oraz fale.

 

Następnie użyj przeznaczonej specjalnie do stylizacji włosów kręconych pianki, na przykład NIVEA Fexible Curls & Care Pianka do włosów kręconych i falowanych, która pozwoli Ci ogarnąć niesforne kosmyki i ułatwi ich ułożenie. Będzie Ci potrzebna suszarka z dyfuzorem, która tak, jak dobre kosmetyki, podkreśla skręt loków. Inna może sobie z tym nie poradzić.

jak suszyć włosy kręcone

Porady dla Ciebie