Sucha skóra głowy czy łupież?

Sucha skóra głowy czy łupież to problemy, których możesz się pozbyć poprzez delikatną pielęgnację. Jednak aby prawidłowo ocenić, czy to "tylko" sucha skóra na głowie, czy łupież, musisz poznać przyczyny obu problemów i nauczyć się je odróżniać. Jak ukoić suchą skórę głowy? Odpowiadamy!

Jak powstaje sucha skóra głowy?

Swędzenie skóry głowy oraz jej naprężenie mogą być spowodowane nadmiernym wysuszeniem. Skóra traci nawilżenie przede wszystkim zimą, gdy wystawiona jest na niskie temperatury i wysuszone ogrzewaniem powietrze. Sucha skóra głowy czy łupież mogą powstawać także na skutek podrażnień wywołanych stosowaniem niewłaściwych, zbyt mocno przesuszających skórę kosmetyków. Problem suchej skóry głowy może występować samodzielnie, a może też po krótszym bądź dłuższym czasie przerodzić się w łupież. Pomiędzy suchą skórą głowy a łupieżem istnieje więc duży związek.

Sucha skóra głowy to problem złożony

W głębszych warstwach skóry głowy stale tworzą się nowe komórki. Zdrowa skóra głowy o prawidłowym krążeniu zapewnia najlepsze warunki dla osiągnięcia pięknych włosów.

Skóra głowy składa się z kilku warstw. Podczas gdy w jej głębszych warstwach wytwarzane są nowe komórki, w tych powierzchniowych stare komórki są stale ścierane. Pewne okoliczności mogą prowadzić do uszkodzenia tego systemu, wywołując swędzenie, naprężenie, a w efekcie powodując, że pojawia się sucha skóra głowy lub łupież. Inne czynniki, takie jak nadmiar słońca albo słona/chlorowana woda, pozbawiają skórę głowy nawilżenia.

Wysuszona skóra głowy może być też spowodowana złą dietą, stresem i zbyt częstymi prysznicami. Bardzo sucha skóra głowy może też być spowodowana obciążeniem genetycznym. W takim przypadku całkowite wyeliminowanie przyczyny - genetycznej tendencji - nie jest możliwe, jednak gdy swędzenie i inne objawy suchej skóry głowy stają się nie do zniesienia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Gdy przesuszona skóra głowy to wynik zakażenia drobnoustrojami

Przyczyną może być też grzybica, wszawica lub roztocza. Nie martw się jednak. W dzisiejszych czasach tego typu problemy rozwiązuje się szybko i bezboleśnie. Musisz też wiedzieć, że np. grzybica może być przyczyną przesuszenia skóry głowy, ale może też nałożyć się na już istniejący (z innych powodów) problem. Przesuszona skóra głowy traci bowiem swoją zdolność do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, więc chorobotwórcze drobnoustroje mogą ją łatwiej atakować.

Inne przyczyny suchej skóry głowy

Za suchą skórę głowy może być też odpowiedzialne farbowanie włosów lub nadmierne używanie produktów stylizacyjnych o obciążających składach. Jeśli każdego dnia spryskujesz powierzchnię włosów i skóry głowy mocnym lakierem utrwalającym albo używasz zastygających, wysychających żeli czy kremów do układania włosów, może wystąpić u Ciebie podrażnienie skóry (jako następstwo przesuszenia). Te produkty w nadmiarze mogą zatykać ujścia gruczołów łojowych. Poza tym, gdy wysychają na skórze i włosach, wraz z nimi odparowuje naturalne nawilżenie włosów i skóry. Najwięcej krzywdy czynisz swojej suchej skórze głowy w momencie, gdy produktów do stylizacji nie zmywasz co wieczór, bo z zasady myjesz włosy np. co drugi dzień lub rzadziej. Cienka warstwa zwykłego lakieru do włosów daje się z łatwością wyczesać po całym dniu, ale już bogatsza i trwalsza stylizacja powinna być na koniec dnia zmyta.

Sucha skóra głowy u mężczyzn

Podrażnienie skóry na skutek wysuszenia może nastąpić także przez częste używanie suszarki z gorącym nawiewem. A sucha skóra głowy u mężczyzn? Przecież panowie rzadko suszą włosy. Cóż, wielu z nim za to nieobca jest stylizacja. Mężczyźni często nie zwracają uwagi na to, by być dla siebie łagodnymi, bardziej zależy im na efekcie końcowym. Efekt? Świetny wygląd fryzury, ale kosztem suchej skóry głowy. Rozwiązaniem jest uświadomienie sobie, że stylizacja nie może sabotować codziennej pielęgnacji skóry głowy. Kolejny krok to dobór właściwych, skutecznych ale delikatnych kosmetyków do stylizacji włosów męskich. Warto zwrócić uwagę np. na Utrwalający żel do włosów NIVEA MEN Craft Stylers. Zawiera on nawilżającą witaminę E. Natomiast Spray modelujący do włosów NIVEA MEN Craft Stylers nie zawiera alkoholu etylowego, który może wysuszać.

Co na suchą skórę głowy? - porady

  • Unikaj zbyt gorącej wody pod prysznicem. Suchą skórę głowy należy traktować letnią wodą. Potrzebuje nawilżenia i naturalnego natłuszczenia, którego - poprzez kontakt z gorącą wodą - zostaje pozbawiona.
  • Wiatr, niska temperatura i wysuszone ogrzewaniem powietrze także mogą prowadzić do uszkodzeń. Miewasz suchą skórę głowy zimą? Rozwiązaniem może być wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej silnie nawilżającej wcierki.
  • Sucha skóra głowy powstaje również poprzez częste suszenie gorącym powietrzem, które poważnie obciąża nawet zdrową skórę. Dlatego raz na jakiś czas spróbuj obejść się bez suszarki i wysusz włosy naturalnie. Pamiętaj, że sucha skóra głowy nie lubi gorącego powietrza.
  • Przez kilka dni nie myj włosów. Sucha skóra głowy wtedy odpocznie i będzie wytwarzać sebum. Z kolei jeśli cierpisz na obfity łupież, pamiętaj o codziennym myciu włosów. To pozwoli zwiększyć skuteczność szamponu.

Sucha skóra głowy - szampon dla Ciebie

Nawilżenie skóry głowy może zapewnić odpowiedni szampon. Sucha skóra głowy ma nieco inne pH niż włosy, stąd nie zawsze szampon nastawiony na nawilżanie kosmyków, właściwie nawilży skórę. Chcesz, żeby Twój szampon do suchej skóry głowy nawilżał też włosy? Wybierz Nawilżający szampon micelarny NIVEA. Kosmetyk ten został opracowany w taki sposób, by pielęgnować zarówno włosy, jak i chronić naturalne pH skóry głowy. Jego pośrednie działanie nawilżające polega także na tym, że łagodnie oczyszcza skórę. Co to znaczy "łagodnie"? To znaczy, że nie odziera skóry z całej zabezpieczającej ją ochronnej warstwy. Usuwa zanieczyszczenia, ale mycie z jego użyciem nie ma charakteru - mówiąc kolokwialnie - prania i wyjaławiania skóry ze wszystkiego, co ją dotąd pokrywało. Ten szampon na suchą skórę głowy zawiera m.in. nawilżający wyciąg z kwiatu lotosu.

Jeśli z suchą skórą głowy zmagasz się równolegle z łupieżem, używaj szamponu przeciwłupieżowego. Z oferty NIVEA polecamy szampon dla panów - Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power. A dla pań? Polecamy głęboko oczyszczający Micelarny szampon NIVEA, który zapewni doskonałą pielęgnację włosów, sprawiając, że staną się one oczyszczone, odżywione, zdrowe, mocne, zadbane i lśniące. Dodatkowo sucha skóra głowy zostanie odpowiednio nawilżona. Szampon nie obciąża włosów, stanowi ochronę przed ich przetłuszczaniem. Jest całkowicie bezpieczny dla Twojej skóry, a co więcej, dba o jej równowagę.

szampon micelarny NIVEA

Na co zwracać uwagę przy doborze kosmetyków do suchej skóry głowy?

Jeśli skóra głowy utraci naturalną równowagę, włosy należy myć i odżywiać w sposób delikatny. Pamiętaj, by zwracać uwagę, jakie pH ma szampon nawilżający, który chcesz kupić. Prawdopodobnie nie znajdziesz precyzyjnej informacji na opakowaniu, dlatego zaufaj temu, co sprawdzone. Co do opisanych kosmetyków NIVEA możesz mieć pewność, że ich pH jest przyjazne skórze!

Domowe sposoby na suchą skórę głowy

Naturalne składniki, takie jak aloes, sprawiają, że sucha skóra głowy odzyskuje poziom nawilżenia i witalności. Znajdziesz go w gotowych kosmetykach. Jeśli natomiast chcesz wspomóc się domowymi recepturami w celu nawilżenia naskórka głowy, przygotuj np. maseczkę z jogurtu naturalnego - po prostu dodaj do niego sok z cytryny. Wmasuj ją u nasady włosów i pozostaw na skórze głowy 15 minut. Skórę możesz też nawilżyć wcierką z mieszanki olejów arganowego i migdałowego.

Nadal nie wiesz, czy Twoja wysuszona skóra głowy to wynik łupieżu? Jeśli czujesz ściągnięcie naskórka i świąd, ale skóra niekoniecznie łuszczy się sama z siebie (tylko na skutek drapania), prawdopodobnie masz do czynienia tylko z przesuszeniem. Zawsze możesz jednak potwierdzić to u lekarza dermatologa, który zleci badanie pod tym kątem.