Ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciężaru

Ćwiczenia bez sprzętu i wychodzenia z domu

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że Twoja ulubiona siłownia zostanie zamknięta, a Ty będziesz skazany na trening w domu? Przestań myśleć o tym, jak o przykrym przymusie – trenowanie w domu może być przyjemne i skuteczne! Zobacz, jak radzić sobie z ograniczoną przestrzenią i brakiem sprzętu.

Ćwiczenia w domu bez sprzętu – dla kogo?

W domu warto trenować także w przypadku, gdy jesteś bardzo zabieganą osobą. Pozostanie w domu wiąże się z oszczędnością czasu, który musiałabyś poświęcić na szykowanie się do wyjścia, spakowanie torby na trening i dojazdy. Jeśli natomiast nie masz konkretnych celów treningowych i ćwiczysz po prostu po to, by zachować zdrowie i dobrze się czuć, również masz wiele możliwości, by ćwiczyć bez wychodzenia z domu, a jednocześnie zbyt szybko się tą aktywnością w czterech ścianach nie znudzić.

Z treningów w domu może skorzystać także każdy, kto z różnych względów nie może pojawiać się na siłowni i nie chce podczas tej przerwy zaprzepaścić wypracowanych wcześniej efektów. W takich warunkach możliwe jest nie tylko lekkie cardio, ale też wzmacnianie ciała poprzez trening siłowy bez sprzętu.

Ćwiczenia w domu bez sprzętu – dla kogo?

Tak naprawdę, w domu może ćwiczyć każdy. W końcu, nie musi być też tak, że domowy trening wybierasz z musu – wiele osób, zwłaszcza początkujących decyduje się od rozpoczęcia treningu w domu. Ćwiczenia dla początkujących nie wymagają wiele sprzętu, a wykonywanie ich w domu zapewnia poczucie komfortu i prywatności, zwłaszcza gdy nasza forma jest jeszcze daleka od ideału. W dodatku, kiedy jeszcze nie wiesz, czy dana aktywność fizyczna da Ci satysfakcję i wytrwasz w niej dłużej, nie opłaca Ci się wydawać pieniędzy na karnet na siłownię czy basen oraz inwestować w „wyjściowy” strój fitnessowy. Wystarczy mata, stary, ale wciąż wygodny dres i filmik instruktażowy z internetu, prezentujący ćwiczenia dostosowane do Twoich możliwości. Taki trening dla początkujących jest o wiele mniej stresujący, pozwala zaznajomić się z możliwościami swojego ciała oraz z podstawowymi ćwiczeniami, by później na siłowni po prostu czuć się pewniej. Pozwala też poprawić kondycję i ogólną sprawność organizmu, by po przejściu na treningi na siłowni móc od razu wykorzystywać pełnię potencjału tego miejsca, zamiast przez kilka tygodni tylko spacerować po bieżni. Martwisz się, że bez pomocy instruktora sobie nie poradzisz? W internecie (np. w tym artykule) znajdziesz nie jeden przykładowy, prosty plan treningowy – za darmo! Jeśli w praktyce się okaże, że z jakichś względów Ci nie odpowiada, nie stracisz żadnych pieniędzy!

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Pierwsze, co należy powiedzieć: wszystko zależy od tego, jaka jest Twoja sytuacja wyjściowa. Czy jesteś typem kanapowca, który właśnie podejmuje decyzję o zmianie trybu życia na aktywniejszy? Czy raczej zostałeś pozbawiony możliwości wychodzenia na treningi w plenerze albo na siłowni i zastanawiasz się, jak odnaleźć się w takiej niesprzyjającej rzeczywistości? W obu przypadkach plan działania i zabiegi motywacyjne muszą być nieco inne.

Jeśli chodzi o ćwiczenia dla początkujących w domu, musisz wypracować schemat postępowania, dzięki któremu ćwiczenia staną się Twoją rutyną i nie będziesz musieć każdego dnia zwalczać w swojej głowie myśli „a może by tak dziś nie ćwiczyć?”. Najlepsze rozwiązanie to po prostu wstać z kanapy i bez głębszych analiz zacząć się ruszać. W ten sposób nie dasz sobie czasu na powstanie myśli sabotujących oraz jakichkolwiek wątpliwości. Dobierz ćwiczenia tak, by cały trening trwał od 40 do 60 minut i by był różnorodny. Ważne jest także umiarkowane tempo i obciążenie – nie testuj na start programów promowanych przez gwiazdy fitnessu, byś nie nabawił się kontuzji i nie zniechęcił tym, że nie jesteś w stanie powtórzyć większości ćwiczeń albo utrzymać właściwego tempa. Ustal swoje rytuały, które uprzyjemnią Ci treningi. Przed treningami sięgaj po ulubione antyperspiranty, które zapewnią Ci świeżość przez cały czas trwania treningu.

Jeśli aktywność fizyczna nie jest Ci obca, ale aktualnie nie możesz wychodzić z domu, postaraj się patrzeć na domowe treningi nie jako na karę, ale jako na możliwość. Czy jest jakiś obszar w rozwoju fizycznym, który dotąd zaniedbywałeś? Może właśnie nadszedł czas, by się tym zająć? Traktuj treningi w domu tak samo, jak gdyby odbywały się one na zewnątrz. Wyznacz sobie stałe ich godziny z góry i ściśle się ich trzymaj. Zakładaj te same ubrania, a po skończonym treningu bierz prysznic i zjadaj swój typowy regeneracyjny posiłek. Staraj się ze wszystkich sił zachować pozory normalności, a motywacja Cię nie opuści!

Ćwiczenia w domu odchudzające

Zaczynasz ćwiczyć, bo chcesz zrzucić parę kilogramów? Potrzebujesz zatem treningu kardio dla początkujących. W układaniu planu ćwiczeń należy wziąć pod uwagę:

  • Czy mieszkasz w bloku i w związku z tym sąsiadom piętro niżej będzie przeszkadzał hałas? Jeśli tak, postaraj się o jak najwięcej ćwiczeń bez tupania i skakania.
  • Czy Twoja waga mieści się w normie, czy może masz nadwagę? Jeśli masz sporo do zrzucenia, powinieneś wykonywać ćwiczenia, które nie obciążają stawów.

Możesz skorzystać z naszego kalkulatora BMI, aby sprawdzić, w jakim przedziale znajduje się aktualnie Twoja waga.

Postaw na ćwiczenia na całe ciało, które harmonijnie wzmacniają wszystkie mięśnie, poprawiają kondycję, ujędrniają skórę i przy okazji spalają tkankę tłuszczową. Nie stawiaj sobie odchudzania za jedyny słuszny cel – niech będzie to niejako skutek uboczny zadbania o zdrowie.

Jak ćwiczyć? Rób treningi oparte na ruchach znanych z aerobiku – step, side step, step touch, step out, heel back – jeśli obejrzysz kilka choreografii w internecie, błyskawicznie zrozumiesz, na czym one polegają. Po rozgrzewce przejdź do dynamiczniejszych ćwiczeń – unoszenia kolan do klatki piersiowej, po skosie do przeciwległego kolana, wyprostowanych nóg do przodu oraz do boku, przysiadów i zakroków. Świetnie sprawdzą się także ćwiczenia z elementami kickboxingu, czyli uderzeniami pięścią oraz wykopami. Każde ćwiczenie rób ok. 40 sekund, odpoczywaj 15 sekund i powtarzaj jeszcze 2-3 razy.

Ćwiczenia siłowe w domu

Trening ogólnorozwojowy w domu bez sprzętu

Tzw. full body workout w domu to tak naprawdę ten sam rodzaj treningu, który polecamy osobom odchudzającym się. W jego założeniu ćwiczy się po to, by rozwijać różne aspekty sprawności organizmu, a smukłe ciało ma się osiągać „przy okazji”.

Nasz trening ogólnorozwojowy w domu bez sprzętu polecamy wszystkim, którzy w przyszłości dopiero chcą zacząć ćwiczyć na siłowni. Składa się na niego 10 ćwiczeń, które robi się jedno po drugim z półminutową przerwą po każdym z nich. Każde ćwiczenie wykonuje się albo przez określony czas (np. przez minutę) albo w określonej liczbie powtórzeń. Oto one:

  1. Przysiady – 20 powtórzeń
  2. Pajace – przez pół minuty
  3. Pompki – klasyczne lub na kolanach – 10 powtórzeń
  4. Burpees – jeśli masz kondycję, to z pompką, jeśli dopiero zaczynasz, nie rób wyskoku – 10 powtórzeń
  5. Martwy ciąg z rozpiętkami bez obciążenia – 25 powtórzeń
  6. Bieg boksera (dynamiczny trucht w miejscu z boksowaniem sprzed klatki piersiowej) – 40 sekund
  7. Deska – pół minuty
  8. Pompki tricepsowe – od 8 do 10 powtórzeń
  9. Zakroki narciarskie (nogę odstawiasz do tyłu i boku jednocześnie) – po 8 na każdą nogę
  10. Superman (unoszenie prostych ramion i nóg w leżeniu na brzuchu) – 10 powtórzeń.

W tej dziesiątce zawarte są ćwiczenia na wszystkie partie mięśni. Kiedy wykonasz pełny obwód, odpocznij minutę i zrób jeszcze 2-4 takie obwody. Na końcu oczywiście rozciąganie wszystkich partii mięśniowych, które ćwiczyłeś! Powyższy zestaw to ćwiczenia w domu dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych, bo każde ćwiczenie można wykonać w wariancie łatwiejszym, średnio trudnym i trudnym. Możesz też operować liczbą powtórzeń albo zwiększać liczbę powtórzeń w ramach tej samej jednostki czasu.

Trening na masę w domu bez sprzętu

Jeśli wiesz na sto procent, że wkrótce wrócisz na siłownię, to trening bez sprzętu ma jak najbardziej sens. Nie opłaca Ci się kupować na własny użytek wszystkich tych sprzętów, których używasz na siłowni, jeśli za jakiś czas nie będziesz już z nich korzystać, a które zajmują przecież mnóstwo miejsca w domu.

No dobrze, ale czy ćwiczenia z własnym ciężarem w domowych warunkach mogą rozwijać masę mięśniową? Oczywiście, wystarczy spojrzeć na sylwetki osób uprawiających kalistenikę! Ten trening wykorzystujący wyłącznie masę własnego ciała buduje mięśnie zwłaszcza wtedy, gdy stosujesz dużą objętość treningu, tzn. ćwiczysz nie krócej niż godzinę i co drugi dzień, a w pozostałe dni w tygodniu wykonujesz ćwiczenia ukierunkowane np. na rozwój siły.

Trening ogólnorozwojowy w domu bez sprzętu

Jak zbudować masę mięśniową w domu? W klasycznym treningu na masę używa się ciężarów. Duże obciążenie powoduje mikrouszkodzenia mięśni, które prowokuje je do wzrostu. Jak osiągnąć ten efekt bez obciążeń? Musisz zastąpić je intensywną progresją ćwiczeń, czyli z treningu na trening starać się o coraz więcej powtórzeń każdego ćwiczenia, a nawet o więcej ćwiczeń w ramach tego samego czasu treningu. Ćwiczenia w domu dla mężczyzn bez sprzętu warto też uzupełniać odpowiednią dietą, inaczej osiągnięcie przyrostu masy mięśniowej będzie znacznie utrudnione. Nie musisz od razu przyjmować suplementów, dbaj za to o odpowiednią podaż białka, po treningu jedz węglowodany proste, po 30 minutach pełny posiłek ze znacznym udziałem białka. O szczegółach treningu kalistenicznego (tego na masę i nie tylko) przeczytasz natomiast w artykule Kalistenika w domu – trening bez wychodzenia na siłownię!

Jak wyrzeźbić sylwetkę do domu?

Trening na rzeźbę wykonuje się dopiero w momencie, gdy masz już zbudowane mięsnie. Najczęściej polega on na intensywnych ćwiczeniach wzmacniających i redukujących tkankę tłuszczową. Chodzi o to, by duże i mocne mięśnie stały się widoczne. W treningu na rzeźbę istotne są ćwiczenia siłowe (z reguły z ciężarami), ale tak samo ważne są ćwiczenia aerobowe i interwałowe. To właśnie te dwa rodzaje treningów pozwalają zredukować tkankę tłuszczową, odsłaniając muskuły. Trening domowy na rzeźbę musi być częsty, powtarzany nawet 6 razy w tygodniu. W wybrane trzy dni ćwicz siłowo, w pozostałe wybieraj aktywności kardio i interwały. Nie przesadzaj z tymi drugimi – są obciążające, dlatego przy trzech treningach siłowych tygodniowo powinieneś wykonywać je co najwyższej dwa razy.

Jak powinny wyglądać ćwiczenia bez sprzętu na rzeźbę? Zupełnie tak, jak na masę! Obecnie nie zaleca się modyfikować ciężarów i liczby powtórzeń względem tych stosowanych podczas budowania masy. Jako że ćwiczysz bez sprzętu, to dla Ciebie dobra wiadomość. Ćwicz tym samym systemem, co wcześniej!

Ćwiczenia bez sprzętu i wychodzenia z domu

Ćwiczenia siłowe w domu

Z jakich ćwiczeń złożyć swój trening w domu bez sprzętu? Możesz w ramach jednego treningu mieszać ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe, jednak dla większych efektów dziel poszczególne partie mięśniowe na osobne treningi. Jeśli ćwiczysz 5 razy w tygodniu, niech w Twoim tygodniowym planie treningowym znajdą się dwa treningi na górę ciała, jeden na brzuch i dwa na dół ciała. Przy dwóch treningach domowych w tygodniu poświęcaj uwagę osobno tylnym i przednim partiom mięśniowym. Treningi buduj na bazie ćwiczeń kalistenicznych, wykonuj dużo serii z małą liczbą powtórzeń.

Ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciężaru

Po treningu z własnym ciałem na siłę, przychodzi czas na trening bez przyrządów, który pomoże Ci rozwinąć te umiejętności, które na co dzień zapewne pomijasz: równowagę i siłę mięśni głębokich. To idealny rodzaj treningu do wykonywania w domu, bo nie wymaga dużo przestrzeni i nie generuje hałasu. Taki trening będzie dla Ciebie wsparciem podczas wykonywania innych rodzajów treningu. Zadba o siłę kręgosłupa, sprawi, że w trakcie siłowych ćwiczeń będziesz utrzymywać prawidłową, zdrową postawę i unikniesz kontuzji.

Trening z własną masą oprzyj na ćwiczeniach wzmacniających core, czyli wszelkich plankach, klasycznych i w podporze bokiem, supermanach. Wykonuj różne ćwiczenia statyczne i o małym zakresie ruchu, które wytrącają z równowagi i tym samym wzmacniają mięśnie głębokie: stanie na jednej nodze, wspięcia na palce na jednej nodze, wykroki na jednej nodze, odwodzenie nogi do tyłu i do boku, ugięcia kolana w wykroku z nogą zakroczną ułożoną na podwyższeniu, martwy ciąg na jednej nodze, a nawet zaawansowane pistol squaty (przysiady na jednej nodze).

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Trening z własną masą na górę ciała

Układasz treningi z podziałem na różne partie mięśniowe? Zobacz zatem, z czego możesz wybierać, jeśli chodzi o trening góry ciała: ramiona, barki, plecy i klatkę piersiową.

  • Ćwiczenia na biceps bez sprzętu: pompki z łokciami kierowanymi lekko do tyłu – na podłodze lub lekkim podwyższeniu, podciąganie na drążku (jeśli go nie masz, możesz podciągać się… na brzegu stołu!), podciąganie a’la pompka australijska (zaczep zwinięty ręcznik o klamkę np. drzwi balkonowych, ukucnij, odchyl ciało do tyłu i zginając przedramiona, podciągaj się na ręczniku).
  • Ćwiczenia na przedramiona bez sprzętu: podnoszenie krzesła za oparcie nachwytem i podchwytem oraz trzymając je za tylne nogi chwytem młotkowym, zaciskanie pięści na zwiniętym w rulon ręczniku – raz nachwytem, raz podchwytem. Możesz też położyć się przed krzesłem, ramiona oprzeć na łokciach, złapać za przednie nogi krzesła i unosić je poprzez zgięcia przedramion. Kreatywne sposoby, prawda?
  • Ćwiczenia na barki bez sprzętu: pike push ups, pompki w staniu na rękach (jeśli to dla Ciebie za trudne, stopy postaw na krześle i przyjmij pozycję jak do pompki pike, tyle że z górą ciała niemal idealnie prostopadle do podłoża), spacer do przodu i do tyłu w podporze tyłem, dipy pomiędzy oparciami dwóch krzeseł.
  • Ćwiczenia na klatkę bez sprzętu: ćwiczenia w domu na klatkę to przede wszystkim pompki: z dłońmi rozstawionymi szerzej niż barki, z dłońmi rozsuniętymi na boki, z unoszeniem nogi, ze stopami na podwyższeniu, z obciążeniem na plecach (np. z wypełnionym książkami plecakiem), dipy z pochyleniem ciała do przodu.
  • Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu: swimmer w leżeniu na brzuchu (imitowanie ruchu pływania z klatką piersiową i nogami uniesionymi nad ziemię), back bows (unoszenie prostych ramion wraz z klatką piersiową oraz nóg nad ziemię), back bows z pulsowaniem, imprints w leżeniu na plecach (pozornie proste ćwiczenie polegające na wciskaniu odcinka lędźwiowego w podłogę), wiosłowanie w pochyleniu góry ciała z ręcznikiem trzymanym chwytem młotkowym (należy mono napinać mięśnie i samodzielnie stawiać im opór).
Jak wyrzeźbić sylwetkę do domu?

Ćwiczenia na brzuch bez sprzętu

Myślisz, że ćwiczenia domowe na brzuch to przede wszystkim brzuszki? Niekoniecznie! Dużo skuteczniejsze są np. scyzoryki, hollowbody, brzuszki odwrotne (spinanie mięśni z nogami wyprostowanymi w górze, tak, by unieść do góry biodra), przyciąganie dłoni do kostek w leżeniu na plecach, russian twist ze stopami na podłodze lub ze stopami nad podłogą, przyciąganie kolan do boku w podporze przodem, mountain climbers (przyciąganie kolan do klatki piersiowej w podporze przodem biegnąc), nożyce poziome i pionowe… Jak widać, jest z czego budować zestaw ćwiczeń w domu na brzuch! Jeśli chcesz poznać szczegóły poszczególnych ćwiczeń, koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jakie ćwiczenia na płaski brzuch?.

Trening ogólnorozwojowy w domu bez sprzętu

Jak ćwiczyć w domu dolne partie ciała?

Podobnie jak trening brzucha, równie łatwo ułożyć jest trening na nogi i pośladki bez sprzętu. Z własnym ciężarem możesz wykonywać np. zakroki z unoszeniem kolana do klatki piersiowej, zakroki z pulsowaniem, przysiady, przysiady z pulsowaniem, przysiady z wyskokiem, przysiad side step (odstawianie jednej i dostawianie drugiej nogi w pozycji przysiadu), zakroki narciarskie, wykroki do boku, przysiady z wykopem do przodu oraz do tyłu, unoszenie nogi do boku (pomaga spalać tłuszcz na biodrach), pulsowanie nogą kierowaną do wewnątrz (świetnie działa na wewnętrzną stronę ud), biegacza (dynamiczne przyciąganie kolana z pozycji zakrocznej), jumping lunges i wiele, wiele innych. Ćwiczenia na dolne partie ciała mają to do siebie, że są różnorodne, ciekawe i nie pozwalają się nudzić! Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także artykuł Jakie ćwiczenia na uda? 8 pomysłów NIVEA.

Jakie są efekty ćwiczeń w domu? Na pewno zauważalne, jeśli trzymasz się planu i jesteś systematyczny! Oczywiście najłatwiej jest osiągnąć rezultaty w postaci utraty tkanki tłuszczowej i ogólnego wzmocnienia organizmu, trudniej jest zbudować masę mięśniową i dużą siłę, zwłaszcza w krótkim czasie. Jeśli jednak sytuacja jest taka, a nie inna, i nie możesz chodzić na siłownię, postaraj się skupiać na dobrych stronach tego stanu rzeczy i wyciskać z domowych treningów tyle, ile tylko się da!

Ćwiczenia w domu odchudzające