ĆWICZENIA NA BOCZKI

Jakie ćwiczenia na boczki? 10 najlepszych

Boczki, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej po bokach brzucha, odznaczają się pod bluzką czy sukienką, sprawiając, że nie czujemy się pewnie. Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy Ci plan treningowy i inne wskazówki, dzięki którym uda Ci się wyszczuplić te partie ciała!

Boczki – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Boczki – jak sama nazwa wskazuje – to nadmiarowa tkanka tłuszczowa zgromadzona po bokach, a dokładniej rzecz ujmując, pomiędzy biodrami a talią. To te fałdki tłuszczu na biodrach, które po zapięciu spodni zwisają nieestetycznie nad paskiem i odznaczają się pod koszulką. Nie każda z nas ma problem z boczkami, wszystko zależy bowiem od typu figury i tym samym sposobu rozkładania się tkanki tłuszczowej. Tłuszcz na boczkach gromadzi się przede wszystkim u kobiet z figurą jabłka.
Jakie ćwiczenia na boczki?

Tłuszcz na boczkach gromadzi się przede wszystkim u kobiet z figurą jabłka. Panie te mają problem z gromadzeniem się tłuszczu właściwie wyłącznie w obrębie brzucha. Boczki pojawiają się też u pań typu klepsydra, u których wąska talia przechodzi w szerokie biodra. Mało tego – boczki zdarzają się też u ogólnie szczupłych kobiet i stanowią „rysę na szkle” ich harmonijnej sylwetki. Dlaczego tak się dzieje?

Sposób rozkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie uwarunkowany jest genetycznie, ale też może być związany ze stylem życia lub problemami zdrowotnymi, z którymi się zmagasz. Tłuszcz w obrębie brzucha często gromadzi się u osób, które żyją w nadmiernym, przewlekłym stresie. Jeśli natomiast oprócz boczków masz także problem z tłuszczem na biodrach i pośladkach, to prawdopodobnie w rozstroju jest Twoja gospodarka estrogenowa. Nie istnieje specjalna dieta a boczki, która lepiej niż inne pozwala stracić centymetry właśnie w tym obszarze ciała. Schudnąć możesz na każdej diecie, byle tylko była zdrowa i kreowała deficyt kaloryczny (w ciągu doby musisz zjadać mniej kalorii, niż wydatkujesz). Będzie Ci zdecydowanie łatwiej, jeśli włączysz do tego ćwiczenia na boczki, czy w szerszym ujęciu – ćwiczenia na brzuch i boczki.

Jak w każdym innym przypadku, płaski brzuch czy boczki najlepiej jest osiągnąć poprzez łączenie różnych metod treningowych i rodzajów ćwiczeń. Ćwiczenia na płaski brzuch to wcale nie osławione brzuszki, ale raczej aerobik i inne aktywności aerobowe, treningi interwałowe i obwodowe. Brzuszki i inne wzmacniające brzuch ćwiczenia polegające na wielokrotnym spinaniu mięśni przydają się dopiero na etapie rzeźbienia mięśni, czyli wtedy, gdy nie pokrywa ich już gruba warstwa zbędnego tłuszczu. Na początku musisz spalać, bo rzeźby spod tkanki tłuszczowej nie będzie widać!


10 ćwiczeń na boczki w domu i na siłowni

Żeby Twój trening na boczki był naprawdę skuteczny (bez względu na to, czy wybierzesz ćwiczenia na boczki na siłowni, czy ćwiczenia na spalanie tłuszczu w domu), musisz mieć plan działania. Bez planu ani rusz! My taki plan treningowy podajemy Ci na tacy – wystarczy wdrożyć go w życie! Bez obaw, postaraliśmy się, by każdy mógł go wykorzystać bez względu na ćwiczeniowy staż czy dostępny sprzęt.

Plan obejmuje 8 tygodni i zakłada 4-5 treningów w tygodniu. Trening wykonasz w każdy poniedziałek, natomiast każda niedziela będzie dniem wolnym. Spójrz na poniższą rozpiskę na pierwsze dwa tygodnie.

  • Poniedziałek – 30 minut treningu aerobowego (bieg lub marszobieg, zależy od Twojego poziomu wytrenowania).
  • Wtorek – przerwa.
  • Środa – trening z obciążeniem, ćwiczenia wielostawowe, rozwijające równocześnie kondycję i siłę (40-60 minut).
  • Czwartek – trening interwałowy na skakance (nie dłuższy niż 40 minut).
  • Piątek – przerwa.
  • Sobota - ćwiczenia na brzuch i boczki w domu (40-50 minut).

W kolejnych tygodniach możesz modyfikować swoje treningi. Poniedziałkowe bieganie zamień np. na pływanie albo jazdę na rowerze, a czwartkowe interwały na skakance na interwały na rowerze stacjonarnym. Ponadto zwiększ liczbę treningów do pięciu tygodniowo. Dodatkowy dzień treningowy poświęć na ćwiczenia na boczki i brzuch w domu albo na trening ogólnorozwojowy całego ciała.

Jakie ćwiczenia na boczki?

Jakie ćwiczenia na boczki?

Być może zapytasz, dlaczego w naszym planie jest tak mało ćwiczeń typowo na boczki, skoro to właśnie na nich mieliśmy się skupić. Spokojnie, to nie żaden błąd, a celowe działanie. Pamiętaj, że jeśli chcesz spalać tkankę tłuszczową, musisz ćwiczyć całe ciało, najlepiej aerobowo lub interwałowo. Kiedy praca Twojego serca i oddech przyspieszają, organizm ma najlepsze warunki do spalania tkanki tłuszczowej. Statyczne ćwiczenia na typowo na brzuch i boczki typu brzuszki czy planki są oczywiście ważne, bo wzmacniają i kształtują mięśnie brzucha, jednak nie przyczyniają się wprost do utraty centymetrów z brzucha, bioder i talii. Zarówno ćwiczenia na brzuch w domu dla początkujących, jak i zaawansowane ćwiczenia na brzuch na siłowni muszą być częścią większej całości treningowej, w której uwzględnisz wspomniane treningi spalające tłuszcz.

Biegania czy jazdy na rowerze nie musimy Ci raczej objaśniać. Warto natomiast przyjrzeć się z bliska konkretnym przykładom ćwiczeń, na których możesz oprzeć swój typowy trening na boczki i brzuch. Będą to ćwiczenia angażujące do pracy przede wszystkim mięśnie skośne brzucha, inne mięśnie brzucha oraz biodra. Aktywacja tych mięśni ma pobudzić spalanie tłuszczu konkretnie z tych partii, na których zależy nam najbardziej.


Ćwiczenie nr 1 – przyciąganie kolan do łokci

Ćwiczenia na płaski brzuch i boczki zaczniemy z przytupem, od ćwiczenia, które od razu rozpali mięśnie Twojego brzucha. Przyjmij pozycję stojącą, stopy na szerokość barków, dłonie za głową, łokcie szeroko rozstawione. Na przemian przyciągaj kolana do łokci, prowadząc je bokiem, równolegle do tułowia. Prawe kolano do prawego łokcia, lewe kolano do lewego łokcia. Unoś kolana wysoko, łokcie obniżaj tylko nieznacznie. Powinnaś czuć napięcie i pracę mięśni po bokach brzucha, w talii i w biodrach. Ćwicz dynamicznie przez 45 sekund, np. w rytm energicznej muzyki. Przed kolejnym ćwiczeniem odpocznij 15 sekund. Bezpośrednio po tym ćwiczeniu możesz przejść do jego zmodyfikowanej wersji. To reprezentant ćwiczeń na oponkę, bo oprócz mięśni skośnych, angażuje także dolne partie mięśni prostych brzucha. Zamiast prowadzić kolana bokiem, przyciągaj je po skosie – prawe do lewego łokcia i lewe do prawego łokcia. Jak pozbyć się boczków za pomocą tego ćwiczenia? Przez cały czas utrzymuj mocno napięte mięśnie brzucha, nie garb się i pamiętaj, że masz pracować przede wszystkim nogą, nie łokciem.
Jakie ćwiczenia na boczki?


Ćwiczenie nr 2 – skręty tułowia

Kontynuujemy ćwiczenia na boczki i brzuch w pozycji stojącej. Chwyć hantel, talerz od sztangi, kettla bądź dowolne inne obciążenie (może być to litrowa butelka z wodą, czy też gruba książka, jeśli nie masz pod ręką sprzętu) i trzymaj je blisko ciała przed klatką piersiową. Skacz w miejscu, skręcając ciało w biodrach, raz w prawo, raz w lewo. Przy skrętach tułowia górę ciała skręć w przeciwnym kierunku. A zatem: kiedy biodra kierują się w prawo, ramiona z ciężarkiem kierują się w lewo. Po czym poznać skuteczność tego ćwiczenia na brzuch? Jeśli czujesz mocny skręt w talii, to wiedz, że robisz to dobrze! To ćwiczenie na brzuch i boczki daje szybki efekt, bo ma charakter aerobowy, przyspiesza tętno i spalanie kalorii. Wykonuj je przez 45 sekund i odpocznij 15 sekund.
Jakie ćwiczenia na boczki?


Ćwiczenie nr 3 – przyciągnie kolan do łokci w planku

W treningu na płaski brzuch czas na zejście do parteru. Przyjmij pozycję deski (pozycja wyjściowa jak do pompki) i wykonaj ćwiczenie podobne do ćwiczenia nr 1. Naprzemiennie przyciągaj bokiem kolana do łokci – prawe do prawego łokcia, następnie lewe do lewego łokcia. Dłonie i ramiona pozostają nieruchomo przez cały czas trwania tego ćwiczenia na płaski brzuch. Staraj się także utrzymywać biodra cały czas na tym samym poziomie – nie wypychaj ich w górę! Podczas przyciągania kolana nie powinnaś też wypychać bioder do boku w przeciwnym kierunku. Wzorcowo podczas tego ćwiczenia pracujesz wyłącznie nogami, reszta ciała pozostaje względnie bez ruchu! Żeby Ci się to udało, musisz z całych sił napinać brzuch! Jak spalić tłuszcz z brzucha i boczków jeszcze skuteczniej? Po 45 sekundach podstawowej wersji wykonaj modyfikację ćwiczenia, prowadząc kolana po skosie do przeciwległych łokci. Jak zgubić boczki dzięki tym ćwiczeniom? Wykonuj je rytmicznie, ale przy tym dokładnie. Lepiej, byś ćwiczyła wolniej, ale precyzyjniej, niż szybciej i niedbale.
Jakie ćwiczenia na boczki?


Ćwiczenie nr 4 – deska bokiem

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch możesz wykonać, pozostając w tej samej pozycji? Już samo ćwiczenie deski wystarczy do tego, by skutecznie zaktywizować mięśnie poprzeczne. Musisz tylko przyjąć pozycję deski bokiem (w oparciu na przedramieniu i ze stopami założonymi jedna na drugiej) i wytrzymać w niej przez 30 sekund! Potem oczywiście zmień strony. Chcesz sprawdzić, czy to ćwiczenie działa? Dotknij boku brzucha, który znajduje się bliżej podłogi. Czujesz, jak mocno napinają się mięśnie? Właśnie w tej chwili pracują nad tym, by spalić tłuszcz na Twoim brzuchu!
Jakie ćwiczenia na boczki?


Ćwiczenie nr 5 – brzuszki-motylki

Czas na ćwiczenia na boczki na plecach. Weź dostosowany do swoich możliwości ciężarek, połóż się na plecach a stopy połącz ze sobą podeszwami (Twoje nogi powinny utworzyć figurę na kształt rombu). Przez 30 sekund wykonuj brzuszki, starając się utrzymać złączone nogi i stopy na podłodze. Sposobem na boczki w tym ćwiczeniu są właśnie szeroko rozstawione kolana. Dzięki takiemu układowi nie ćwiczysz wyłącznie mięśni prostych zlokalizowanych bezpośrednio pod żebrami, ale także mięśnie po bokach brzucha.
Jakie ćwiczenia na boczki?


Ćwiczenie nr 6 – russian twist

Jak się pozbyć boczków, siedząc wygodnie na macie? Wykonując tzw. russian twist! Nie odkładaj hantla, bo w tym ćwiczeniu wciąż będziesz go potrzebować. Nogi wyciągnij przed siebie, ugnij je lekko w kolanach, stopy oprzyj na piętach bądź na całych podeszwach. Ciężar trzymaj przed klatką piersiową, jednak bez opierania go na ciele. Odchyl górę ciała, trzymając proste plecy. Skręcaj się w talii raz w prawo, raz w lewo, ciągle utrzymując odchylenie i proste plecy. Jak zrzucić boczki za pomocą tego ćwiczenia? Zwróć uwagę, czy aby na pewno skręcasz się w talii i czy przypadkiem nie pracujesz ramionami. Obręcz barkowa powinna pozostawać nieruchomo, a hantel cały czas przed piersią. Aby mieć chudy brzuch, trzeba pracować brzuchem! Pilnuj techniki przez cały czas, bo zmęczone ciało będzie dążyć do odpoczynku, wspomagając się pracą nie tych mięśni, na których nam zależy.

Ćwiczenie nr 7 - scyzoryki

Trening na boczki nie może obyć się bez brzuszków, jednak jak już wspominaliśmy, nie są to klasyczne brzuszki. Inne spięcia brzucha – zwłaszcza skośne – są jak najbardziej wskazane. Ćwiczenie nr 7 to tzw. scyzoryk. Połóż się na plecach z prostymi nogami i ramionami wyciągniętymi za głową. Twoje ciało w pozycji wyjściowej powinno przypominać literę X. Całość polega na unoszeniu przeciwległej nogi i ramienia z wykonaniem spięcia brzucha. Kiedy unosisz prawe ramię i lewą nogę, przeciwne kończyny spoczywają na podłodze. To bardzo dobre ćwiczenie na dolne partie brzucha i oczywiście mięśnie skośne. Staraj się, by podczas ćwiczenia odcinek lędźwiowy kręgosłupa cały czas spoczywał na podłodze. Ćwicz przez 30-45 sekund.

Ćwiczenie nr 8 - spięcia do boku w leżeniu

Czas na nieco bardziej statyczne ćwiczenia na oponkę i boczki. Połóż się na plecach, nogi ugnij w kolanach, stopy oprzyj podeszwami na podłożu. Ramiona wyciągnij wzdłuż tułowia. Unieś łopatki, broda wysoko. Wykonuj spięcia brzucha, sięgając raz do prawej stopy, raz do lewej. W tym ćwiczeniu na boczki nie pracujesz mięśniami prostymi brzucha, lecz skośnymi. Chcesz wrzucić swój trening na boczki na wyższy poziom? Po 45 sekundach spięć do boku zatrzymaj ruch na środku i przez 30 sekund wykonuj ruch pulsacyjny wyprostowanymi do przodu ramionami. Rytmicznie pulsuj góra-dół, zakres ruchu powinien być nieduży. Przez cały czas mocno spinaj brzuch. To ćwiczenie na talię angażuje także mięśnie proste i głębokie, poprawiając Twoją postawę.
Jakie ćwiczenia na boczki?


Ćwiczenie nr 9 – odwrócone brzuszki

Jakie ćwiczenia na boczki możesz jeszcze włączyć w swój trening? Np. odwrócone brzuszki! To bardzo ciekawe i nieoklepane ćwiczenie, które mimochodem wspomoże spalanie boczków. Połóż się na plecach, proste nogi unieś do góry (w biodrach powinnaś mieć kąt prosty). Ręce na podłodze wzdłuż tułowia. Ćwiczenie polega na unoszeniu bioder nad ziemię poprzez krótkie spięcia brzucha. Spinasz mięśnie, robisz mały ruch biodrami w górę, po czym wracasz do startu. Całe ćwiczenie wydaje się proste, jednak jeśli będziesz je robić precyzyjnie, stale utrzymując napięcie mięśni, szybko poczujesz silną pracę brzucha! Wykonaj jak najwięcej poprawnych powtórzeń w ciągu 30 sekund. Nie machaj nadmiernie nogami za siebie i do przodu, ruch zawsze inicjuj spięciem brzucha.

Ćwiczenie nr 10 – wznosy bioder w desce bokiem

Na koniec treningu na brzuch i boczki raz jeszcze przyjmij pozycję deski bokiem. Nogi skrzyżuj w taki sposób, byś obie stopy mogła oprzeć na podłodze (jedna przed drugą). W tym ćwiczeniu na odchudzanie brzucha i boczków wpływasz poprzez opuszczanie bioder nad podłogę i ponowne ich unoszenie do planku. Ćwiczenie jest wymagające, więc jeśli jest Ci za trudno, przejdź ze stóp na kolana.

Jak zrzucić brzuch i boczki u mężczyzn? Najważniejsze różnice

Jakie ćwiczenia na boczki?

Może się wydawać, że „boczki u faceta” nie różnią się niczym szczególnym od boczków u kobiet. Tkanka tłuszczowa to tkanka tłuszczowa. W rzeczywistości między okładaniem się tłuszczu u kobiet i mężczyzn istnieje parę różnic.

 

Podstawowa dotyczy hormonów. U kobiet estrogeny rozkładają tłuszcz bardziej równomiernie między brzuch i biodra, natomiast panowie z natury mają tendencję do tycia w obrębie brzucha. Problem zaczyna pojawiać się zwykle wtedy, gdy mężczyzna przestaje dbać o dietę i nie liczy ilości spożywanego jedzenia. Wówczas pojawia się brzuszek i właśnie boczki.

 

Tak naprawdę więc ćwiczenia na boczki dla mężczyzn nie są tak ważne, jak utrzymywanie prawidłowej diety. Panowie mogą z powodzeniem wykonywać te same ćwiczenia na boki brzucha, co panie, choć równie dobre rezultaty dadzą ogólnorozwojowe treningi aerobowe, które pozwolą harmonijnie zwalczać nadmiar tkanki tłuszczowej z obrębu brzucha. Zasada pozostaje ta sama – ćwiczenia na płaski brzuch dla mężczyzn nie dadzą „efektu sześciopaku”, jeśli mięśnie będzie pokrywać gruba warstwa tkanki tłuszczowej.


Jak utrwalić efekty ćwiczeń? Nie tylko balsam ujędrniający!

Treningi na spalanie tłuszczu z boczków możesz oczywiście wspomagać od zewnątrz. Właściwie to nie ma znaczenia, jaką partię próbujesz wyszczuplić. Balsam do ciała wspiera walkę o lepszy wygląd nie tylko brzucha i boczków, ale też pośladków, ud czy ramion. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli po każdej kąpieli będziesz używała balsamów ujędrniających, a przy okazji aplikacji wykonywała masaż brzucha. Nie masz tyle czasu lub motywacji? Wybierz więc jedno z dwóch. Albo smaruj się szybko, ale dobrym balsamem do ciała o właściwościach ujędrniających, albo używaj podstawowego balsamu nawilżającego, ale nakładaj go poprzez dokładny, kilkuminutowy masaż.

 Balsamy do ciała i masaże są podczas odchudzania niezbędne. Kiedy tracisz centymetry w talii i biodrach, Twoja skóra potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Musisz pomóc się jej obkurczać, zwłaszcza, jeśli chudniesz w dość szybkim tempie. Codzienna aplikacja kremu do ciała o ujędrniających właściwościach na pewno pomoże. Jakie kosmetyki do pielęgnacji ciała wybrać?

Jeśli boczki to dla Ciebie urodowa zmora, czas zmienić punkt widzenia. Spójrz na nie jak na motywację do działania. Zwłaszcza, że skuteczną walkę z tłuszczem zlokalizowanym nad biodrami i na brzuchu możesz skutecznie walczyć w zaciszu własnego domu. Potwierdza to nasz treningowy plan! Do ćwiczeń dołóż zdrową dietę i balsam ujędrniający, a sukces murowany. Chcesz wiedzieć więcej o treningu brzucha? Przeczytaj także Jak ćwiczyć brzuch, żeby szybko zobaczyć efekty. Jeśli chcesz natomiast spojrzeć na trening bardziej kompleksowo, poczytaj również o treningu nóg w artykule Ćwiczenia na uda – jak i dlaczego warto ćwiczyć mięśnie ud?.

JAKIE ĆWICZENIA NA BOCZKI? 10 NAJLEPSZYCH