dbaj o ubrania

Jak dbać o ubrania, by służyły dłużej?

Nie wyobrażasz sobie swojej garderoby bez ulubionych jeansów i koszuli? Jeśli odpowiednio zadbasz o ubrania, będziesz się nimi cieszyć przez długie lata. Jednym ze sposobów jest… stosowanie antyperspirantów NIVEA! Jak to działa? Przeczytaj w naszym poradniku i dowiedz się, jak dbać o swoje ubrania!

Jak dbać o ubrania?

Co zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się ulubioną koszulą? Jak należy dbać o ubrania, żeby zachowały swój kształt i nie traciły żywych kolorów? Bardzo ważna jest już poranna rutyna pielęgnacyjna. To, jakich kosmetyków użyjemy, może znacząco wpłynąć na stan koszulek i topów, które nosimy najbliżej ciała. Za nieestetyczne przebarwienia na ubraniu odpowiada nie tyle sam pot, co reakcja potu z solami aluminium (obecnymi w niektórych antyperspirantach) oraz  pozostałościami detergentu po praniu. Żółte plamy pod pachami na białej koszulce zauważysz dopiero po praniu, kiedy to środek piorący wdał się w reakcję z resztkami kosmetyku na ubraniu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego kosmetyku, który zmniejszy to ryzyko!

Jak dbać o białe i czarne ubrania? Zwróć uwagę na kosmetyki, których używasz. Zatroszcz się o ochronę ubrań przed powstawaniem plam i śladów z antyperspirantami NIVEA Black & White. Delikatne dla wrażliwej skóry antyperspiranty w kulce oraz w spray’u z tej samej serii to ochrona 5 w 1 dla Ciebie i Twoich ubrań. Starannie opracowana formuła chroni przed powstawaniem przebarwień na jasnych częściach garderoby. Dzięki kosmetykom NIVEA nie musisz martwić o powstawanie żółtych plam po praniu.

Często powodem przebarwień i plam jest nadmierna potliwość. Jak ją zwalczać? Co jest jej przyczyną? Używanie antyperspirantów w spray’u w ciągu dnia może pomóc w maskowaniu nieprzyjemnego zapachu. Pamiętajmy jednak, że pocenie się jest naturalnym procesem! Może się zdarzyć, że zwiększona ilość wydzielanego potu jest odpowiedzią na alergię skórną. Syntetyczne i sztuczne materiały, z których szyje się podkoszulki czy bluzki, nie przepuszczają powietrza. Tworzą za to idealne środowisko do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za przykre zapachy.

Wzmożona produkcja potu to również problem, który dotyczy wielu mężczyzn. Może dokuczać cały dzień lub nasilać się po intensywnym treningu. To niestety prosta droga do powstawania przebarwień na koszulkach sportowych, t-shirtach czy koszulach. Antyperspiranty męskie w kulce mogą pomóc Ci w zapobieganiu powstawania plam: chronią jednocześnie Ciebie i Twoje ubrania.

Jak dbać o ubrania, by służyły dłużej?

Wiele osób wciąż ma opory przed używaniem antyperspirantów. Obawiają się, że tego typu produkty będą zostawiać plamy na tkaninach pod pachami. Tymczasem nowoczesne antyperspiranty nie niszczą ubrań. Skąd zatem pytania o to, jak usunąć antyperspirant z ubrań? Często ulegamy pokusie nałożenia zbyt dużej ilości produktu. Nikt z nas nie przepada przecież za nieprzyjemnymi zapachami. Potrzeba jednak niewielkiej ilości kosmetyku, żeby zapobiec ich powstawaniu. Jak sprać antyperspirant z czarnych ubrań, jeżeli użyliśmy go zbyt obficie lub nie pozwoliliśmy mu wyschnąć? Sprawdzonym trikiem jest nałożenie na plamę pasty z sody oczyszczonej wymieszanej z wodą. Szybkie działanie i namoczenie tkaniny szybko zredukuje ślady po antyperspirancie. Jak usunąć je w całości? Po 15 minutach przełóż ubranie do pralki i wypierz jak zwykle.

Biała koszula jest bazą dla wielu ponadczasowych stylizacji: każda kobieta ma lub miała ją w szafie. Trzeba jednak poświęcić jej trochę uwagi i zapoznać się z poradami, jak dbać o ubrania, żeby nie żółkły ani nie szarzały. Pielęgnacja garderoby zaczyna się już od poznania materiału, z których wykonano top, sweter czy spodnie.

 

Jak dbać o ubrania, żeby nie wyrzucać ich po jednym sezonie lub po kilku praniach? Przede wszystkim: czytajmy metki ze składami! Jak dbać o swoje ubrania z dodatkiem kaszmiru, jedwabiu czy wyprodukowanymi właśnie z wełny? Najważniejsza jest tu niska temperatura prania, ograniczenie lub zrezygnowanie z wirowania oraz delikatny płyn do takich materiałów.

Jak dbać o ubrania?

Jak dbać o bawełnę?

Bawełna to jeden z najpopularniejszych materiałów naturalnych, które możemy znaleźć w sklepie. Nic w tym dziwnego! Jest miękka, przewiewna i dobrze dopasowuje się do ciała. To idealna tkanina do szycia topów: zalety materiału docenią zwłaszcza osoby ze skłonnościami do alergii czy podrażnień. Jak dbać o skórę pod pachami? Duet ubrań z bawełny z dezodorantami bez aluminium o pielęgnacyjnych właściwościach to letni must have. Z materiału szyje się nie tylko bluzki czy koszule, ale nawet eleganckie spodnie czy kurtki. Koszulki zakładane na nagą skórę powinniśmy prać po 1-2 użyciach, jednak okrycia wierzchnie i spodnie pierzmy rzadziej. Nie potrzebują one tak regularnego odświeżania, jeżeli nie są poplamione: wystarczy je przewietrzyć i poprawnie składać, aby zapobiec odkształceniom.

Co jeszcze musisz wiedzieć o pielęgnacji ubrań z bawełny? Najlepiej podążać za instrukcjami na metce – nie zawyżaj temperatury prania ani nie używaj zbyt wysokich obrotów pralki. Może to prowadzić do rozciągania się tkaniny i zatracania kształtu.

Ślady po antyperspirancie – jak usunąć?

Jak dbać o lniane ubrania?

Len pokochają zwłaszcza ci, którzy nie znoszą prasowania. Ten wyjątkowo wytrzymały materiał naturalnie się gniecie, wyglądając przy tym bardzo estetycznie. Lniane koszule w kroju oversize są naszymi przyjaciółmi zwłaszcza w upalne dni. Materiał jest przewiewny oraz odporny na przykre zapachy. Gdy dodatkowo użyjemy dezodorantów damskich czy antyperspirantów męskich, możemy bez obaw nosić ulubioną koszulę nawet przez kilka dni, dbając o ekologię i ograniczając zużycie wody. Przy sporadycznym praniu tego materiału najważniejsze jest odpowiednie dobranie temperatury. Len pierzemy w chłodnej lub zimnej wodzie. Gorąca lub nawet ta powyżej 40 stopni może sprawić, że tkanina znacząco się skurczy. Pomiędzy praniami możemy odświeżyć materiał za pomocą parownicy: strumień pary nie tylko usunie bakterie, ale również rozprostuje zagniecenia i zadba o formę ubrań.

Jak dbać o lniane ubrania?

Jak dbać o skórzane ubrania?

Ubrania wykonane ze skóry wymagają specjalnej pielęgnacji. Już od pierwszego dnia musimy pamiętać o natłuszczaniu skórzanych powierzchni specjalnymi specyfikami na bazie wosków czy tłuszczy. Akcesoria i części garderoby z tego materiału trzeba przecierać z kurzu wilgotną ściereczką oraz chronić od deszczu i promieni słonecznych.

Jak dbać o odzież sportową?

Chociaż ubrania przeznaczone do uprawiania sportu są wytrzymałe, należy prać je tak, jak delikatnie tkaniny. Koszulki powinniśmy wrzucać do pralki niemal natychmiast po zakończeniu treningu. Dlaczego? Mokre i przepocone materiały są idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii. Im dłużej będziemy zwlekać z praniem, tym trudniej będzie również usunąć przykre zapachy.

Jak dbać o bawełnę?

Od czego mechacą się ubrania?

Irytują Cię nieestetyczne kuleczki na ulubionych koszulkach lub swetrach? Mechacenia pojawiają się najczęściej na tych ubraniach, które nosimy najczęściej. Dlaczego? Zazwyczaj jest to wynikiem tarcia. W miejscu, w którym torebka czy plecak stykają się z tkaniną możesz spodziewać się zmechaceń. Ważnym czynnikiem jest również materiał, z którego wykonano bluzkę czy golf. Ubrania ze sztucznym składem niestety będą niszczyć się dużo szybciej.

Kuleczki powstające na ubraniu usuniesz specjalną golarką elektryczną lub zwykłą maszynką do golenia. Żeby uniknąć zaciągnięcia lub przedziurawienia tkaniny, pamiętaj o delikatnych ruchach i o tym, żeby nie golić tkaniny zbyt długo w jednym miejscu.

Jak dbać o ubrania w szafie?

Kluczem do długowieczności ubrań jest również ich przechowywanie. Szczególną rolę pełnią wieszaki. Jeżeli chcesz zachować fason płaszczy i marynarek na długie lata, powieś je na masywnych, drewnianych wieszakach. Są szersze oraz imitują kształt naszych ramion: dzięki temu materiał nie odkształca się i nie wypycha w tych miejscach. Wyrzuć również druciane wieszaki: chociaż zajmują mało miejsca, bardzo często są powodem zaciągnięć materiału. Żeby torebki i akcesoria wyglądały jak nowe, przechowuj je w specjalnych workach przeciwkurzowych. Torebki dobrze jest wypełniać zgniecionymi gazetami, by zachowywały kształt i nie łamały się pod wpływem opadających na bok uszu.

Jak dbać o białe ubrania?

Jeżeli najlepiej czujesz się w jasnych kolorach, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jak dbać o białe ubrania. Co zrobić, żeby zapobiec powstawaniu żółtych plam na koszulkach? Za przebarwieniami stoi nic innego, jak naturalne pocenie się oraz chemiczne reakcje podczas prania – tak, jak pisaliśmy wcześniej. Antyperspiranty działają jak bariera, chroniąc Twoją skói garderobę. Dzięki nim możesz zapomnieć o wybielaniu białych ubrań. Co zrobić, jeżeli przebarwienia zauważysz po dłużej chwili? Odplamianiu białych ubrań pomoże namoczenie w zimnej wodzie oraz nałożeniu na plamę mieszanki sody oczyszczonej i octu. Szarzenie białych ubrań wraz z upływem czasu jest niestety naturalnym procesem, który wzmacnia twarda woda. Przepłukanie materiału wodą z białym octem może pomóc w przywróceniu pierwotnego koloru.

Jak dbać o skórzane ubrania?

Jak dbać o czarne ubrania?

Co zrobić, żeby czarne ubrania odzyskały kolor? Bardzo trudno przywrócić wyblakłym tkaninom ich pierwotną barwę. Możesz zdecydować się na wypranie tkanin w barwniku, który ponownie je zafarbuje. Zdecydowanie łatwiej jest jednak przeciwdziałać przebarwieniom. W czym prać czarne ubrania? Najlepiej w specjalnych płynach do ciemnych tkanin. Są delikatniejsze niż zwykłe proszki i zabezpieczają barwnik materiałów. Jak dbać o czarne ubrania? Pamiętajmy, żeby przed praniem wywrócić je na lewą stronę oraz nie suszyć ich bezpośrednio na słońcu.

 

Już wiesz, jak dbać o ubrania – życzymy Ci, aby ulubione ciuchy pozostały w Twojej szafie w świetnej kondycji przed długie lata! Razem sprawmy, żeby moda trwała dłużej.

Jak dbać o odzież sportową?