Nadmierna potliwość - jak ją zwalczać

DOWIEDZ SIĘ CZYM JEST HIPERHYDROZA - WYBIERZ NAJLEPSZE PRODUKTY

Niezależnie od tego, czy masz potliwe dłonie, czy pocisz się na całym ciele, istnieją skuteczne antyperspiranty stworzone specjalnie dla Ciebie. Tutaj znajdziesz najlepsze wskazówki, jak poradzić sobie z nadmiarem potu.

Czym jest hiperhydroza?

Hiperhydroza to inaczej nadmierna potliwość. Każdy z nas się poci – w przypadku większości osób oznacza to litr potu dziennie. Jednak u osoby cierpiącej na hiperhydrozę może to być 100 mg potu w ciągu pięciu minut.
cytat-taylor-swift

Piękne słowa

Jak zniwelować zapach potu

Czy wiesz, że pot sam w sobie nie ma zapachu? Zapach pojawia się, tylko kiedy pot wyprodukowany przez gruczoły w mieszkach włosowych zostanie rozłożony przez bakterie.

Jedną z najskuteczniejszych sposobów walki z zapachem potu jest zahamowanie jego wydzielania. Jeśli nadmierna potliwość to Twój problem, wieczorne zastosowanie antyperspirantu, na przykład NIVEA Stress Protect, daje produktowi czas na działanie i stworzenie bariery ochronnej.

Osoby pocące się obficie powinny powtórzyć aplikację antyperspirantu po porannym prysznicu, aby zapobiec pojawieniu się lepkości pod pachami.

Gdy nadmierna potliwość staje się uciążliwa na co dzień, eliminowanie stresu i techniki relaksacyjne pomagają obniżyć ilość wydzielanego potu. Regularne golenie lub krótkie przycinanie włosków zapewni, że bakterie nie będą miały na czym się namnażać i tym samym zminimalizuje powstawanie zapachu.

Jeżeli chodzi o postępowanie po spoceniu się, wietrzenie butów i pranie odzieży w wysokiej temperaturze ze środkiem przeciwbakteryjnym pomaga usunąć zapachy i bakterie.

Nadmierna potliwość - przyczyny

Istnieje błędne przekonanie, że nadmierna potliwość jest związana z brakiem higieny. Oczywiste jest, że trzeba zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację i usuwać brud i pot z porów, jednak hiperhydroza nie zależy tylko od higieny osobistej.

Nadmierna potliwość może być spowodowana inną chorobą lub stanowić główne schorzenie.

Otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca mają wpływ na ilość wydzielanego potu. Zmiany hormonalne, a także działania uboczne leków także mogą zwiększać potliwość.

Jeżeli nadmierna potliwość jest powodowana innym schorzeniem, nadmierna potliwość ustanie po jego wyleczeniu. Osoby obficie się pocące tylko z powody hiperhydrozy powinny po prostu zwalczać jej objawy.
kobieta-trzymająca-ciężar

Odrobina potu nie jest niczym szkodliwym

Warto wiedzieć, czym różnią się normalna i nadmierna potliwość. Oczywiście pocenie się jest całkowicie naturalne, ale jeżeli pocisz się zbyt obficie, sprawdź, czy nie stoi za tym jakaś choroba. Aby swobodnie podnosić ramiona na treningu, wypróbuj antyperspirant taki jak NIVEA Dry Comfort
dłonie-trzymające-wodę

Nadmierna potliwość dłoni – które obszary wymagają uwagi?

Problem nie dotyczy jedynie pach. Części ciała, w których najczęściej występuje nadmierna potliwość obejmują dłonie i stopy. Niektóre osoby pocą się również  na twarzy, plecach i klatce piersiowej.
product-stage-background

Zachowaj kontrolę

Nadmierna potliwość łatwo może stać się przyczyną zdenerwowania. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów walki z nadmiarem potu i odzyskanie pewności siebie. Tutaj znajdziesz porady, jak zmienić styl życia oraz jak wybrać najlepszy antyperspirant.

Nadmierna potliwość - jak jej zapobiegać?

 • Unikaj ostrego jedzenia, alkoholu i wszystkiego, co wzmaga pocenie.
 • Noś ubrania z naturalnych, oddychających tkanin.
 • Unikaj opinających lub syntetycznych materiałów.
 • Wybieraj specjalną odzież sportową ze wstawkami wentylacyjnymi pod pachami lub w kroczu.
 • Kiedy możliwe noś skarpetki wchłaniające pot, szczególnie na siłownię.
 • Wybieraj warstwy zamiast pojedynczych, grubych ubrań.
 • Regularna aktywność fizyczna może obniżyć potliwość, ponieważ poprawia metabolizm.
 • Trzymaj się cienia lub klimatyzowanych pomieszczeń.
 • Pilnuj wagi – nadmiar kilogramów może wzmagać pocenie.
 • Regularnie myj skórę pod pachami (nawet kilka razy dziennie) i stosuj antyperspirant.
 • Unikaj stresu i odprężaj się tak często, jak to możliwe.
 • Zawsze ćwicz w chłodnych pomieszczeniach.
kobieta-po-prysznicu
Znajdź najlepszy antyperspirant dla siebie

Antyperspiranty w kulce

Antyperspiranty w kulce, takie jak NIVEA Dry Comfort, gładko przesuwają się po skórze, bez naciągania i tarcia, zapewniając skuteczną ochronę przed potem.
kobieta-używająca-sprayu
Znajdź najlepszy antyperspirant dla siebie

Spraye

Wszystkie antyperspiranty i dezodoranty NIVEA są skuteczne i łatwe w użyciu. W wyborze trzeba po prostu kierować się własnymi preferencjami. Antyperspirant NIVEA Dry Comfort w spray'u zapewnia do 48 godzin ochrony i delikatnie pielęgnuje już po jednym psiknięciu.

kobieta-używająca-kulki
Znajdź najlepszy antyperspirant dla siebie

Sztyfty

NIVEA Powder Touch jest znakomity dla aktywnych kobiet, które zawsze chcą mieć coś dyskretnego w torebce. Jego gęsta konsystencja świadczy o tym, że dobre rzeczy można znaleźć w małych opakowaniach.

Nadmierna potliwość na co dzień

Jeżeli chodzi o najlepszą porę dnia na mycie, opinie na ten temat są podzielone. Bez względu na to, czy kąpiesz się rano, czy wieczorem, ważne jest, aby myć się codziennie, skupiając się na potliwych obszarach lub miejscach powstawania zapachu.

Kiedy jesteś w ruchu, wygodny antyperspirant w kulce, taki jak NIVEA Dry Comfort, jest świetnym towarzyszem, który zapewnia uczucie świeżości przez cały dzień – na zajęciach fitness, całonocnej imprezie lub przez długie godziny spędzone w biurze.