jak dbać o skórę pod pachami

Jak dbać o skórę pod pachami?

SPOSOBY NA PODRAŻNIONE PACHY

Pachy to dość problematyczne miejsce – ze względu na potliwość i owłosienie odsłaniamy je dość niechętnie. Zimą problem wydaje się mniejszy, ale to tylko pozory. O pachy należy dbać przez cały rok i to nie tylko za pomocą pierwszej lepszej maszynki do golenia i dezodorantu.

Jak golić pachy, aby nie podrażnić skóry?

Zanim przystąpisz do golenia, powinnaś dokładnie oczyścić skórę pod pachami. Musisz pozbyć się bakterii, które łatwo się tutaj namnażają oraz resztek dezodorantu. Golenie nieumytej skóry kończy się nieestetycznymi krostkami, za które odpowiedzialne są właśnie bakterie. Poza tym warstwa dezodorantu sprawia, że skóra i włoski pod pachami stają się tępe. Trudno prowadzi się wówczas maszynkę, a golenie pach jest bardzo niedokładne. Najlepiej, jeśli ogolisz pachy po wzięciu prysznica.

Jak golić pachy? Przede wszystkim ostrą maszynką! Używając tępej maszynki, nie uzyskasz idealnie gładkich pach i będziesz musiała częściej powtarzać ten zabieg. Zapomnij też o goleniu „na sucho”. Zaaplikuj na skórę piankę do golenia i dobrze ją wetrzyj, by dotarła aż do skóry pomiędzy włoskami. Dopiero teraz możesz zgolić włoski. Jeśli zazwyczaj nie narzekasz na wrażliwą skórę pod pachami, możesz prowadzić maszynkę pod włos. Jednak jeśli zwykle po goleniu masz czerwoną i piekącą skórę, gol się z włosem. Zwróć uwagę, że włoski nie rosną tylko w jednym kierunku. Możesz przyjrzeć im się przed goleniem w lusterku i ocenić, w jakim kierunku prowadzić maszynkę w poszczególnych miejscach, by skutecznie zgolić wszystkie włoski.

Jak dbać o skórę pod pachami bezpośrednio po goleniu? Najpierw bardzo dokładnie zmyj resztki pianki i osusz skórę. Nie pocieraj pach, tylko dociskaj ręcznik do skóry. Najlepiej, jeśli zrobisz depilację po wieczornym prysznicu – nie musisz wówczas używać już dezodorantu, dzięki czemu skóra ma czas na odpoczynek i regenerację. Jeśli golisz pachy rano, poczekaj przynajmniej godzinę, zanim użyjesz dezodorantu. Najlepiej, jeśli będzie to dezodorant bez alkoholu etylowego, aby nie podrażnić świeżo ogolonej skóry.

podrażnienia po depilacji

11 zmian skórnych, które mogą pojawić się pod pachami - powody i sposoby na ich redukcję

golenie pach

Sucha skóra pod pachami

Sucha skóra pod pachami może być wynikiem zbyt agresywnej depilacji lub używania mocnego, silnie wysuszającego dezodorantu. O przesuszenie skóry pod pachami całkiem łatwo – większość z nas dąży przecież do zniwelowania potliwości tych stref, co niestety nie jest do końca zdrowe. W pogoni za świeżą skórą bez plam potu na ubraniu nabawiłaś się suchej, swędzącej skóry pod pachami? To ogromny dyskomfort! Jeśli możesz sobie na to pozwolić, na jakiś czas zmniejsz częstotliwość golenia (zimą na pewno będzie Ci łatwiej). Poza tym wymień dezodorant na łagodniejsze, np. na antyperspiranty w kulce jak NIVEA Deo Beauty Elixir – bez wysuszającego alkoholu etylowego, za to z nawilżającymi składnikami esencji mlecznej.

Podrażniona skóra pod pachami

Suchość może (ale nie musi) iść w parze z podrażnioną skórą pod pachami. Jeśli doświadczasz podrażnienia po goleniu, zastosuj się do rad dotyczących golenia, o których pisaliśmy wyżej: dokładnie oczyszczaj pachy przed goleniem, używaj kosmetyków do depilacji i często wymieniaj maszynkę na nową. Podrażnienia po goleniu pojawiają się najczęściej na skutek nadmiernego tarcia (podczas używania tępej maszynki), a także długiego używania tej samej maszynki, na której zdążyło rozwinąć się dużo bakterii.

Stosowanie się do powyższych zasad to pierwsze z domowych sposobów na podrażnioną skórę pod pachami, które powinnaś wypróbować. Jeśli mimo to często doskwiera Ci podrażnienie po goleniu, zmień dezodorant na antyperspiranty, tu dobrym rozwiązaniem są antyperspiranty w sprayu jak Antyperspirant Deo Beauty Elixir skutecznie zabezpieczy Cię przed nadmierną potliwością, ale równie dobrze zregeneruje podrażnienia. Ten antyperspirant jest naprawdę wyjątkowy – pięknie pachnie, a jest przy tym skuteczny w ochronie przed poceniem i łagodny dla skóry.

Wysypka pod pachami

Jak już wiesz, wysypka pod pachami najczęściej wynika z długiego używania tej samej maszynki, na której gromadzi się brud i bakterie. Może też wynikać z golenia niedokładnie umytej skóry. Jeśli jednak wysypka po goleniu nie ustępuje w ciągu doby i widzisz ogólnie brzydką skórę pod pachami, lepiej skonsultuj się z lekarzem. Być może zareagowałaś alergicznie na składniki jakiegoś kosmetyku, z którym miała styczność skóra pod pachami (pianka do golenia, dezodorant)? Być może czerwone kropki po goleniu nie chcą zniknąć, bo na skórę pod pachami przez cały czas działa jakiś czynnik drażniący, na przykład ciasne ubranie z tkanin syntetycznych, które nie przepuszcza powietrza i nieustannie ociera się o pachy przy każdym ruchu. Na pryszcze pod pachami często narzekają osoby uprawiające sport, zwłaszcza jeśli noszą dopasowany strój sportowy.

krostki po depilacji
gładkie pachy

Krostki pod pachami po goleniu

Wiele kobiet pyta, jak golić pachy bez czarnych kropek. Czym są te „czarne kropki”? To po prostu niedokładnie zgolone włoski! Możesz je zauważyć zwłaszcza wtedy, gdy używasz tępej maszynki, golisz się na sucho lub w pośpiechu. Ostra maszynka ścina włosy lekko poniżej powierzchni skóry (w zagłębieniach mieszków włosowych), czego nie da się osiągnąć przy pomocy tępego ostrza. Pozostałości włosków da się też wyczuć ręką. Gdy przesuniesz po skórze w kierunku „pod włos”, poczujesz wyraźną szorstkość.

Z drugiej strony golenie pach na gładko obarczone jest większym ryzykiem podrażnień (bo maszynka ścina nie tylko włoski, ale i cienką zewnętrzną warstwę martwego naskórka). Zużyta maszynka paradoksalnie również będzie powodować krostki po goleniu, bo dla zadowalającego efektu będziesz musiała mocniej dociskać maszynkę do skóry i wykonać nią więcej ruchów. Jeśli chcesz ustrzec się krostek pod pachami po goleniu, powinnaś znaleźć w depilacji złoty środek. Używaj ostrej maszynki, która zapewni gładkie golenie, dzięki czemu efekty będą widoczne dłużej.

Jeśli krosty po goleniu są w Twoim przypadku szczególnie uporczywe, spróbuj zamienić antyperspirant na dezodoranty bez aluminium a szczególnie delikatne dezodoranty w sprayu – przynajmniej na jakiś czas, by dać skórze odpocząć. Działanie antyperspirantu zasadza się na solach aluminium, które mają za zadanie zatykać czasowo wyższe części porów skóry, zmniejszając tym samym ilość wydzielania potu. W normalnych warunkach sole aluminium są całkowicie bezpieczne i nie wpływają negatywne na stan skóry. Jednak jeśli masz wyraźną tendencję do krost pod pachami, sprawdź, czy odstawienie antyperspirantu nie zmniejszy czasem dolegliwości. Wypróbuj w zamian dezodorant NIVEA Fresh Comfort 0 % soli aluminium, który skutecznie maskuje zapach potu dzięki przyjemnej, nieagresywnej dla nosa kompozycji zapachowej.

Zaczerwienienie pod pachami

Czerwona skóra pod pachami to wynik podrażnienia różnego pochodzenia. Przyczyną zaczerwienionej skóry pod pachami – oprócz dotąd wymienionych – może być uczulenie na nikiel. Taka reakcja może wystąpić na skutek kontaktu skóry z metalowymi pęsetami depilatora albo ostrzem maszynki do golenia. Metalowe części z reguły zawierają nikiel, a u osób silnie uczulonych nawet tak krótki kontakt z tym pierwiastkiem może skutkować zaczerwienieniem. Jeśli testy wykazały u Ciebie uczulenie na nikiel i podejrzewasz, że zaczerwienienie pod pachami wynika właśnie z niego, zmień metodę depilacji. Być może sprawdzi się u Ciebie depilacja woskiem.

Jak dbać o skórę pod pachami?
jak golić pachy bez czarnych kropek

Odparzenia i uczulenia pod pachami

Zmiany skórne pod pachami to nie tylko krostki po depilacji i sucha skóra. Niestety, pachy są specyficznym miejscem, które ze względu na dużą wilgotność i słaby dostęp powietrza podatne jest także na inne przykre dolegliwości. Niekiedy pieczenie pod pachami oznacza nie tylko zwykłe podrażnienie, ale i… odparzenia! Na odparzenia pod pachami najbardziej narażone są osoby z nadwagą, u których dostęp powietrza do skóry pod pachami jest wybitnie słaby, do tego wzmożona jest produkcja potu. Odparzeń mogą nabawić się także sportowcy, np. maratończycy, których skóra podczas zawodów przez długi czas pozostaje pod wpływem tarcia ubrania i silniej niż normalnie wydzielanego potu.

Jeśli Twoja skóra jest tylko lekko odparzona, możesz poradzić sobie z tym na własną rękę. Domowe sposoby na odparzenia u dorosłych to np. okład z naparu rumianku, kąpiel w krochmalu lub zasypka z mąki ziemniaczanej. Jeśli jednak zmiany wyglądają poważniej, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa. Lekarz przepisze Ci odpowiednią maść leczniczą, np. z D-pantenolem i alantoiną.

Zupełnie innym problemem jest uczulenie. Uczulenie pod pachami może pojawić się jako reakcja na określone składniki dezodorantu albo detergenty, w których pierzesz swoje ubrania. Dlaczego to właśnie pachy reagują na pozostałości proszku do prania w odzieży? Dzieje się tak dlatego, że pachy są jednym z delikatniejszych miejsc ciała. Do tego dochodzą niejednokrotnie wspominane już wilgotność i otarcia. Objawem uczulenia jest najczęściej swędząca skóra pod pachami i zaczerwienie. Zwykle pomocne okazuje się odstawienie dotychczas używanych kosmetyków lub zamiana proszku do prania na proszek dla skóry wrażliwej.

Ciemne plamy pod pachami

Ciemna skóra pod pachami nie pojawia się bez powodu. Jeśli widzisz wyraźne brązowe plamy na skórze, udaj się do lekarza. Takie zmiany mogą świadczyć o zmianach nowotworowych, najczęściej w obrębie przewodu pokarmowego. Ciemne plamy na skórze powinny mieć jednak przynajmniej kilka centymetrów średnicy. Drobne brązowe plamki na skórze to raczej znamiona albo plamy wątrobowe (zmiany pigmentacyjne objawiające się zwykle w starszym wieku), które najczęściej nie wymagają żadnego leczenia. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy ciemniejsza skóra pod pachami jest czymś naturalnym, umów się na wizytę do lekarza.

Ciemna skóra pod pachami jest wskazaniem do wizyty u lekarza nie tylko ze względu na potencjalny nowotwór. Znacznie częściej jest to objaw zaburzeń metabolicznych (insulinooporności) lub endokrynologicznych. Ciemne plamy pod pachami mogą też świadczyć o chorobach nadnerczy, nieprawidłowym działaniu przysadki mózgowej i o zespole policystycznych jajników. Jak więc widać, brązowa skóra pod pachami może być objawem wielu różnorodnych schorzeń, więc diagnostyka przyczyn problemu powinna być szeroka. Najlepiej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do odpowiednich poradni specjalistycznych.

podrażnienie po goleniu
dezodorant

Żółta skóra pod pachami

Niekiedy przebarwień nie da się określić jako brązowe czy brunatne – skóra wygląda raczej na zażółconą. Czy żółta skóra pod pachami jest oznaką innego niż wymienione dotąd schorzenia? Może, ale nie musi.

Lekka zmiana koloru skóry może wynikać z reakcji skóry na dezodorant, może być reakcją na przyjmowanie pewnych leków bądź objawem toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Bez konsultacji z lekarzem zwykle trudno jest znaleźć konkretną przyczynę. Jeśli masz wątpliwości, czy zażółcona skóra pod pachami to wystarczający powód, by iść do lekarza, to je porzuć. Jak sam widzisz, przyczyna problemu może być błaha, ale może też pomóc w diagnozie innej choroby.

Przebarwienia pod pachami – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli przebarwienia pod pachami wynikają u Ciebie z innej choroby, to wdrożenie leczenia na pewno przyniesie poprawę także w tym względzie. Jednak aby szybciej pozbyć się problemu, lekarz na pewno przepisze Ci bezpieczną maść na przebarwienia (np. z witaminą A).

A jak rozjaśnić skórę pod pachami, gdy jej ciemnienie nie wynika z żadnej konkretnej choroby? Dokładnie przyjrzyj się kosmetykom, których używasz i sposobowi depilacji. Czasem przebarwienia powoduje dezodorant z alkoholem etylowym albo depilacja woskiem. Spróbuj przez jakiś czas golić włoski maszynką i obserwuj reakcje. Jeśli używasz dezodorantu lub antyperspirantu z alkoholem etylowym zamień go np. na delikatny antyperspirant NIVEA Protect & Care.

Możesz też zastosować domowe sposoby na przebarwienia na skórze: raz w tygodniu wykonuj delikatny peeling mechaniczny, codziennie przed prysznicem nacieraj skórę sokiem z cytryny (lub surowym ziemniakiem), a co drugi dzień wykonaj także maseczkę z sody oczyszczonej wymieszanej z wodą (na konsystencję pasty).

skóra pod pachami
zadbane pachy

Zwiotczała i obwisła skóra pod pachami

Zwiotczała skóra pod pachami pojawia się wraz z wiekiem. To także konsekwencja braku ruchu albo gwałtownego odchudzania. Obwisłej skóry pod pachami możesz pozbyć się dzięki ćwiczeniom ujędrniającym. Są to ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Przyda Ci się nieduże obciążenie (0,5- i 1-kilogramowe ciężarki) i trening złożony z rozpiętek, wyciskania ciężaru oraz pompek.

 

Choć pachy przez większość czasu są skryte pod ubraniem, to tak jak inne części ciała wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zaniedbane „odwdzięczą” się kiepskim wyglądem, zmianami skórnymi i podrażnieniami. Przytrafił Ci się któryś z opisanych problemów? Teraz już wiesz, jak sobie z nimi poradzić!