TESTUJ NOWE PRODUKTY NIVEA! Dzięki newsletterowi NIVEA dowiesz się o najnowszych testowaniach, konkursach i promocjach!

Przebarwienia

Przebarwienia skóry - jak ich uniknąć i z nimi walczyć? - NIVEA

Przebarwienia - jak ich uniknąć, jak z nimi walczyć?

Przebarwienia na twarzy pojawiają się z wielu powodów. Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest pierwszym krokiem do pozbycia się niechcianych gości.
O lecie, wakacjach i słońcu pozostały już tylko odległe wspomnienia. Mimo to właśnie dopiero teraz na skórze twarzy pojawiają się przebarwienia. To brązowe plamy, które uwidoczniły kiedy reszta opalenizny dawno już znikła…

Przebarwienia

CO TO WŁAŚCIWIE SĄ PRZEBARWIENIA SKÓRY?

Rozumiemy przez nie miejscowe, nadmierne nagromadzenie się brązowego barwnika skóry. To zwiększona ilość melaniny, co daje efekt brunatnych plam różnej wielkości. Może to mieć podłoże:

 • genetyczne – np. pieg
 • hormonalne - tzw. Melasma
 • pozapalne – po ustępowaniu procesu zapalnego
 • polekowe – po niektórych antybiotykach, lekach przeciwzapalnych itp.
 • związane ze starszym wiekiem – tzw. plamy starcze czy soczewicowate.

Jednak najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień są zmiany hormonalne. Pojawiają się prawie wyłącznie u kobiet (u mężczyzn to bardzo rzadkie). Są widoczne czasami już po 25 roku życia, ale najczęściej po 30-tce. Najbardziej predysponują do ich powstawania przyjmowane hormony. To m.in. pigułki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, naturalne silne zmiany hormonalne np. w ciąży. Są też osoby, które nie pobierają żadnych leków, a nabawiły się brzydkich plam. Wynika to z faktu, że z wiekiem zmianom podlegają mechanizmy produkujące melaninę. Są one bardziej wrażliwe nawet na fizjologiczne wahnięcia własnych hormonów.

Przebarwienia

Przebarwienia

JEŚLI JUŻ PRZEBARWIENIA NA SKÓRZE SIĘ POJAWIŁY, TO JAK Z NIMI WALCZYĆ?

Zależy to przede wszystkim od tego, jak głębokie są przebarwienia? Łatwo to sprawdzić w gabinecie dermatologicznym przy użyciu tzw. lampy Wooda. Po jej zaświeceniu w przebarwieniach płytkich ich ogniska zlewają się kolorystycznie z otaczającą je skórą. Natomiast w tych bardziej głębokich – są nadal bardziej widoczne niż otaczająca je skóra. Przebarwienia skóry płytkie dobrze reagują na specjalne kosmetyki. Powinny one zawierać składniki działające na różne etapy tworzenia się barwnika, czyli tzw. Melanogenezy:

 • lumicinol (zawarty np. w linii NIVEA Cellular Perfect Skin)
 • witaminę C
 • kwas kojowy
 • kwas azaleinowy
 • hydrochinon
 • arbutynę itp.

Głębokie przebarwienia są prawdziwym wyzwaniem dla kosmetologów i dermatologów. Wymagają stosowania głębokich peelingów czy zabiegów laserowych. Należy je wykonywać tylko w zaufanych gabinetach dermatologii estetycznej. Te zabiegi wymagają dużego doświadczenia.

JAK UTRZYMAĆ DOBRY EFEKT SKUTECZNEJ WALKI Z PRZEBARWIENIAMI?

Przebarwienia

To także prawdziwe wyzwanie… ponieważ przebarwienia lubią powracać, często w tych samych miejscach. Dzieje się tak często, kiedy nie dbamy o odpowiednią, bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną, czyli SPF 50+. Należy pamiętać o tym przed wyjściem na plażę. To ważne również w czasie wiosny. Słońce wówczas jest już silne, ale wciąż jest chłodno i nie czujemy potencjalnego niebezpieczeństwa. Należy więc pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów praktycznie codziennie przez cały rok.

Zatem, aby uniknąć problemu z przebarwieniami, pamiętaj, aby:
 • stosować zawsze latem wysoką ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza, kiedy przyjmujesz pigułki hormonalne lub jesteś w ciąży;
 • nie korzystaj z solarium – promieniowanie UVA (w solarium w bardzo dużych dawkach) jest najbardziej szkodliwe w tworzeniu się przebarwień;
 • jeśli pobierasz jakiekolwiek leki – dokładnie przeczytaj ulotkę zanim zaczniesz się opalać;
 • wychodząc na słońce nie stosuj perfum – często olejki eteryczne są fotouczulające.

Do lata jeszcze daleko, ale warto wiedzieć dużo wcześniej, jak uniknąć uporczywych plam na skórze! Podstawa – to profilaktyka.