Przebarwienia

Przebarwienia skóry - jak ich uniknąć i z nimi walczyć?

Poznaj nasze sposoby na przebarwienia Przebarwienia na twarzy pojawiają się z wielu powodów. Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest pierwszym krokiem do pozbycia się niechcianych gości.

Po lecie, wakacjach i słońcu pozostały już tylko odległe wspomnienia. Mimo to właśnie dopiero teraz na skórze twarzy pojawiają się przebarwienia. To brązowe plamy, które uwidoczniły kiedy reszta opalenizny dawno już znikła…

Przebarwienia

Przebarwienia - czym właściwie się?

Przez przebarwienia na skórze rozumiemy miejscowe, nadmierne nagromadzenie się brązowego barwnika skóry. To zwiększona ilość melaniny, co daje efekt brunatnych plam różnej wielkości. Może to mieć podłoże:

  • genetyczne – np. pieg
  • hormonalne - tzw. Melasma
  • pozapalne – po ustępowaniu procesu zapalnego
  • polekowe – po niektórych antybiotykach, lekach przeciwzapalnych itp.
  • związane ze starszym wiekiem – tzw. plamy starcze czy soczewicowate.

Przebarwienia na twarzy i reszcie ciała spowodowane są najczęściej przez zmiany hormonalne. Pojawiają się prawie wyłącznie u kobiet (u mężczyzn to bardzo rzadkie). Są widoczne czasami już po 25 roku życia, ale najczęściej po 30-tce. Najbardziej predysponują do ich powstawania przyjmowane hormony. To m.in. pigułki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, naturalne silne zmiany hormonalne np. w ciąży. Są też osoby, które nie pobierają żadnych leków, a nabawiły się brzydkich plam. Wynika to z faktu, że z wiekiem zmianom podlegają mechanizmy produkujące melaninę. Są one bardziej wrażliwe nawet na fizjologiczne wahania własnych hormonów.

Przebarwienia
kobieta z kremem cellular

Istniejące przebarwienia na skórze - jak z nimi walczyć?

Zależy to przede wszystkim od tego, jak głębokie są przebarwienia? Łatwo to sprawdzić w gabinecie dermatologicznym przy użyciu tzw. lampy Wooda. Po jej zaświeceniu w przebarwieniach płytkich ich ogniska zlewają się kolorystycznie z otaczającą je skórą. Natomiast w tych bardziej głębokich – są nadal bardziej widoczne niż otaczająca je skóra. Przebarwienia skóry płytkie dobrze reagują na specjalne kosmetyki. Powinny one zawierać składniki działające na różne etapy tworzenia się barwnika, czyli tzw. Melanogenezy:

  • lumicinol
  • witaminę C
  • kwas kojowy
  • kwas azaleinowy
  • hydrochinon
  • arbutynę itp.

Przebarwienia głębokie są prawdziwym wyzwaniem dla kosmetologów i dermatologów. Pomagają w nich często jedynie głęboki peeling do twarzy czy zabiegi laserowe. Należy je wykonywać tylko w zaufanych gabinetach dermatologii estetycznej. Te zabiegi wymagają dużego doświadczenia.

Przebarwienia na skórze dojrzałej 

Wraz z upływem lat skóra nie tylko traci jędrność, ale także jest bardziej podatna na postawanie ciemniejszych plamek. Wynika to z nagromadzenia się melaniny w miejscach, gdzie szybciej zachodzą procesy starzenia i skóra jest osłabiona. Takie przebarwienia najczęściej widoczne są na twarzy i dłoniach. Aby z nimi walczyć, wypróbuj serum do twarzy - kurację na przebarwienia NIVEA Hyaluron Cellular Filler. Innowacyjna formuła z inhibitorem melaniny aktywuje komórki skóry i pomaga redukować widoczność już istniejących plamek.

Pielęgnacja twarzy skóry dojrzałej, mająca na celu zapobieganie powstawaniu kolejnych przebarwień powinna wykorzystywać kremy z filtrem do twarzy, tym silniejszym. Bardzo często przebarwienia są wynikiem niszczącego wpływu promieni słonecznych, które oddziaływały na cerę przez wiele lat. Należy zastosować odpowiednią pielęgnację, stawiając na kremy przeciwzmarszczkowe na dzień, jak np. Krem NIVEA HYALURON CELLULAR FILLER + Odbudowa Elastyczności, który zawiera skuteczny system filtrów UVA/UVB SPF 30, a do tego zapewnia intensywnie przeciwzmarszczkowy efekt.

Jak utrzymać dobry efekt skutecznej walki z przebarwieniami?

To także prawdziwe wyzwanie… ponieważ przebarwienia lubią powracać, często w tych samych miejscach. Dzieje się tak często, kiedy nie dbamy o odpowiednią, bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Należy pamiętać o niej przed wyjściem na plażę, ale również w czasie wiosny. Słońce wówczas jest już silne, ale wciąż jest chłodno i nie czujemy potencjalnego niebezpieczeństwa. Należy więc pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów praktycznie codziennie przez cały rok.

To także prawdziwe wyzwanie… ponieważ przebarwienia lubią powracać, często w tych samych miejscach. Dzieje się tak często, kiedy nie dbamy o odpowiednią, bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF 50+, stosując kremy do twarzy czy balsamy do opalania z takim filtrem. Należy pamiętać o tym przed wyjściem na plażę. To ważne również w czasie wiosny. Słońce wówczas jest już silne, ale wciąż jest chłodno i nie czujemy potencjalnego niebezpieczeństwa. Należy więc pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów praktycznie codziennie przez cały rok.

Zatem, aby uniknąć problemu z przebarwieniami, pamiętaj, aby:

stosować kosmetyki z aktywnymi składnikami, takimi jak inhibitor melaniny, czy witamina C, a także kremy z filtrami UV
stosować zawsze latem wysoką ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza, kiedy przyjmujesz pigułki hormonalne lub jesteś w ciąży;
nie korzystaj z solarium – promieniowanie UVA (w solarium w bardzo dużych dawkach) jest najbardziej szkodliwe w tworzeniu się przebarwień;
jeśli pobierasz jakiekolwiek leki – dokładnie przeczytaj ulotkę zanim zaczniesz się opalać;
wychodząc na dłuższy czas na słońce nie stosuj perfum – często olejki eteryczne są fotouczulające.