olejki do twarzy

Olejki do twarzy – co musisz o nich wiedzieć?

Olejki stanowią ważną część skutecznej pielęgnacji, a także oczyszczania twarzy. Na rynku znajdziesz kosmetyki z olejkami a także olejki do twarzy do samodzielnego stosowania – o tych drugich opowiemy Ci w tym artykule! Poznaj najlepsze olejki do twarzy i sprawdź, jak należy ich używać.

OLEJKI KOSMETYCZNE DO TWARZY – CO TO TAKIEGO?

Olejki to coraz bardziej popularne kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Pozyskuje się je z roślin oleistych, kwiatów, liści lub łodyg. Istnieje kilka metod ich wytwarzania – tłoczenie, maceracja, ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi oraz destylacja z pary wodnej. Dzięki temu, że olejki kosmetyczne do twarzy zbliżone są pod względem składu do warstwy tłuszczowej naszej skóry, mogą głęboko do niej przenikać. Ponadto zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy (również te rozpuszczalne w tłuszczach), czyli substancje, które w dużej mierze odpowiadają za zdrowy wygląd cery. Cechuje je wszechstronne zastosowanie – można używać ich samodzielnie bądź łączyć je z innymi kosmetykami do pielęgnacji twarzy NIVEA.


Wybierając olejki kosmetyczne, zwróć uwagę na ich podstawowy podział. Otóż dzielą się one na suche olejki do twarzy (do cery tłustej), zwane schnącymi, półschnące (dla cery mieszanej i normalnej) i nieschnące (dla suchej). Przykłady? Wśród olejków schnących należy wymienić olej z czarnuszki, lniany, z wiesiołka, z ogórecznika, z pestek winogron czy z rokitnika. Z kolei popularny olejek arganowy do twarzy to olejek półschnący, podobnie jak olej z krokosza, słodkich migdałów oraz olej sezamowy. Olejki nieschnące to na przykład oliwa z oliwek, olej kokosowy, makadamia czy z pestek dyni.

Olejki do twarzy
Są to bardzo skuteczne substancje, muszą być jednak właściwie dopasowane do danego typu skóry.
Olejki do twarzy

Olejek do mycia twarzy – jak działa?

Olejki to jednak nie tylko czyste oleje roślinne, ale też zawierające je kosmetyki o oleistej konsystencji. Pierwszym przykładem takiego olejku jest olejek do mycia twarzy. Doskonale rozpuści on wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając nienaruszoną strukturę skóry. 

Właśnie dlatego olejek do demakijażu twarzy świetnie sprawdzi się przy intensywnym czy wodoodpornym makijażu. Nie podrażni on nawet delikatnych okolic oczu, za to zapewni im odżywienie i ukojenie.

Olejek oczyszczający do mycia twarzy stanowi też element dwuetapowego oczyszczania twarzy, niezwykle popularnego w Korei. To prosta metoda usuwająca ze skóry wszystkie zgromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia. W pierwszym etapie aplikuje się olejek myjący do twarzy, który szybko rozpuści makijaż. Wystarczy niewielką ilość olejku rozprowadzić na twarzy i masować nim skórę przez około minutę. Następnie na dłonie należy nabrać odrobinę wody i dalej masować skórę aż do zmiany konsystencji oleju. Gdy zauważysz, że większość makijażu rozpuściła się, zmyj go wodą lub zetrzyj miękką ściereczką. Na drugim etapie sięgnij po produkt do mycia na bazie wody, na przykład żel. Ponownie masuj twarz przez minutę lub dwie, po czym zmyj ją, najlepiej zimną wodą.

olejki do twarzy

Osoby lubiące wygodne rozwiązania mogą sięgnąć po gotowe olejki myjące do twarzy, jak olejki do demakijażu NIVEA. Przeznaczone do różnych rodzajów cery, wzbogacone o składniki pochodzenia naturalnego dokładnie oczyszczą Twoją skórę. Dzięki nim unikniesz podrażnień, a płaszcz hydrolipidowy pozostanie nienaruszony. Mogą być one elementem wspomnianej dwuetapowej pielęgnacji, choć świetnie sprawdzają się także stosowane samodzielnie, nawet przy usuwaniu wodoodpornego makijażu. Po więcej informacji odsyłamy do artykułu Olejki do demakijażu – nowy wymiar oczyszczania!.

Interesującym rozwiązaniem jest olej hydrofilowy do mycia twarzy, w którego składzie znajdują się olej oraz emulgator. To produkt, który bardzo dobrze miesza się z wodą, co czyni go wygodnym w użyciu i skutecznym w działaniu. Co więcej, tego typu olejek oczyszczający do twarzy z założenia jest kosmetykiem łagodnym, przeznaczonym do wrażliwej, a nawet atopowej skóry.

Pielęgnacyjne olejki do twarzy

Olejki do twarzy cechuje szerokie spektrum działania. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki produkt wybierzesz, jednak każdy olej doskonale chroni skórę przed utratą wilgoci, co pozwala na utrzymanie nawilżenia przez długi czas. To substancje, które działają kojąco i wykazują działanie przeciwzapalne – potrafią zmniejszyć podrażnienie skóry, łagodzą zaczerwienienia, a także przyspieszają gojenie się zmian. Co jeszcze olejek może zdziałać dla skóry twarzy? Niewątpliwe doda jej energii i odżywi ją. Regularne stosowanie uczyni skórę bardziej elastyczną, ponadto wyrówna jej koloryt. Olejek dopasowany do potrzeb i rodzaju cery, sprawi, że Twoja pielęgnacja twarzy zyska nową jakość.

Olejki do twarzy
Najlepiej wybierać certyfikowane olejki do twarzy, pochodzące z ekologicznych bądź organicznych upraw. Istotna jest również informacja dotycząca metody wytwarzania produktu. Przykładowo – lepszym wyborem będzie olej tłoczony na zimno, ponieważ zachowuje on maksimum cennych właściwości. Decydując się na zakup czystego olejku, zwróć uwagę na jego opakowanie. Najlepiej, aby była to szklana, ciemna buteleczka, umieszczona dodatkowo w papierowym kartoniku. Unikaj plastikowych, przezroczystych opakowań. Ma to duże znaczenie, ponieważ wiele z olejków wykazuje światłoczułe właściwości, co oznacza, że promienie słoneczne negatywnie wpływają na ich skuteczność. W podobny sposób trzeba przechowywać kosmetyk w domu. Najlepsze do tego celu będzie ciemne i suche miejsce, jak szuflada czy zamknięta szafka. Co ważne, niektóre olejki trzeba przechowywać w lodówce! Jak widać, zawsze należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi przechowywania kosmetyku. W końcu nie chcemy, aby zbyt szybko stracił zdatność do użytku. Czy wiesz, że olejek można z powodzeniem traktować jako serum do twarzy? Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak stosować serum do twarzy?
Olejki do twarzy
Olejki do twarzy

Olejek do twarzy pod makijaż czy na noc?

Zastanawiasz się, czy olejek do twarzy pod makijaż jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak! W połączeniu z odpowiednim kremem czy serum pozwala na uzyskanie efektu promiennej, gładkiej cery. Wiele jednak zależy od metody aplikacji oraz konkretnego olejku. Przede wszystkim postaw na umiar. Jeśli przesadzisz z ilością, makijaż rozpuści się. Dlatego po nałożeniu zaledwie kilku kropel olejku najlepiej odczekać dłuższą chwilę, by mógł on wniknąć do skóry. Jeśli po tym czasie wciąż będzie wyczuwalny, możesz usunąć jego nadmiar, na przykład chusteczką higieniczną. Jakie olejki do twarzy sprawdzą się w tym przypadku? Najbezpieczniej sięgnąć po warianty schnące, które szybko się wchłaniają. Bez obaw możesz także dodać kroplę olejku do kremu – w ten sposób unikniesz efektu tłustej cery, uzyskując przy tym idealne nawilżenie.

Z reguły olejki do pielęgnacji twarzy nadają się do stosowania o dowolnej porze, jednak jeśli lubisz wygodę, nakładaj je na noc. Włączając olej do wieczornej pielęgnacji, masz pewność, że zdąży się on wchłonąć. Ponadto przy porannej toalecie zmyjesz jego pozostałości, bez obaw, że wpłynie on na trwałość makijażu.

Jak stosować olejki do twarzy?

Olejki do twarzy można stosować na kilka sposobów. Wybierzesz taki, który najlepiej zaspokoi potrzeby Twojej skóry pod kątem danej funkcji. 

1. Olejki to produkty, które doskonale sprawdzają się przy demakijażu i myciu twarzy. Używane w ten sposób dokładnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, a przy tym nie powodują podrażnień. Możesz z nich korzystać zarówno przy metodzie OCM, jak i w klasycznym demakijażu z wykorzystaniem płatków kosmetycznych.
2. Olejki można nakładać przed aplikacją kremu i serum do twarzy. 
3. Jeśli posiadasz cerę tłustą lub mieszaną, nakładaj olejek po serum. Dzięki temu unikniesz niepożądanego obciążenia. 
4. Twoja skóra wykazuje skłonność do wyprysków lub jeszcze nie wiesz, jak stosować olejki do twarzy? Zacznij od dodania kropli oleju do swojego ulubionego kremu. W ten sposób uzyskasz naprawdę odżywczą mieszankę. To idealne rozwiązanie dla skór suchych, które zazwyczaj dobrze reagują na bogate formuły.

Olejki do twarzy
Jak stosować olejki do twarzy, aby osiągać najlepsze efekty? Warto testować różne metody. To najlepszy sposób na odkrycie potrzeb naszej skóry.

Jaki olejek do twarzy na przebarwienia?

Olejek na przebarwienia okazuje się skutecznym i niedrogim sposobem walki ze zmianami pigmentacyjnymi. Pamiętaj, że tutaj liczy się czas – im szybciej włączysz do pielęgnacji odpowiednie preparaty, tym szybciej pozbędziesz się zmian. Naturalne olejki złuszczają naskórek z nagromadzonym barwnikiem, dzięki czemu nabiera ona jednolitego kolorytu. Jaki olejek do twarzy wpływa na przebarwienia? Działanie rozjaśniające wykazują olejki z drzewa herbacianego oraz sandałowego, olejek cytrynowy, a także łatwo dostępny olejek rycynowy.

Olejek nawilżający do twarzy

Olejki nawilżające do twarzy samodzielnie nie zapewniają skórze odpowiedniego nawodnienia, lecz stanowią pewne wsparcie w jego utrzymaniu. Najlepsze działanie w tym obszarze wykazują warianty nieschnące, takie jak olej kokosowy lub z orzechów makadamia. Doskonały olejek nawilżający do twarzy to też olej z awokado, który przenika do najgłębszych warstw skóry.

Olejek na zmarszczki

Regularnie stosowane olejki do twarzy przeciwzmarszczkowe wygładzają drobne nierówności skóry i hamują występowanie nowych. Najlepsze efekty zapewniają warianty bogate w witaminy oraz substancje odżywcze, a także chroniące przed działaniem wolnych rodników. Do tej grupy należą między innymi olejek z kadzidłowca, rumianku, jojoba oraz olej z pestek winogron. Co więcej, olejki na zmarszczki wpływają również na dłuższe zachowanie nawilżenia skóry, zapobiegając odparowywaniu z niej wody. A odpowiednie nawilżenie to podstawa zachowania dobrej kondycji cery.

Jeśli poszukujesz kompleksowych rozwiązań, postaw na olejkowe serum na zmarszczki. Produkty tego typu wykazują się wysoką skutecznością, ponieważ są idealnym nośnikiem dla substancji aktywnych o działaniu przeciwstarzeniowym. Zwykle zapewniają skórze wygładzenie i nawilżenie. Ich używanie jest też bardzo wygodne, ponieważ sięgasz tylko po jeden kosmetyk.

Olejki do twarzy

Olejek do masażu twarzy

Olejek do masażu twarzy poprawia stan skóry, dotlenia ją i poprawia jej jędrność. Dzieje się tak za sprawą zawartych w nim składników, a także ruchu zastosowanego podczas jego nakładania, który poprawia krążenie krwi. W ten sposób witaminy oraz substancje odżywcze wnikają głębiej niż podczas zwykłego nakładania kosmetyku. Wystarczy zaledwie kilka minut w tygodniu, aby zauważyć pozytywną zmianę wyglądu skóry. Jakie olejki do masażu twarzywybrać? Tak naprawdę może być to po prostu olej, którego używasz na co dzień, a którego działanie chcesz wzmocnić.

Jaki olejek do jakiej cery?

Aby olejek do twarzy pozytywnie wpływał na cerę, musi być właściwie dobrany. Tylko wtedy zadziała, nie spowoduje wyprysków i nie obciąży skóry. Dlatego przy wyborze kieruj się zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zatem jaki olejek do jakiej cery wybrać? Najmniejszą zawartość kwasów zawierają oleje schnące, czyli poniżej 20%, co czyni je odpowiednimi dla cery tłustej oraz trądzikowej. Te w wersji półschnącej z zawartością od 20% do 50% kwasów świetnie sprawdzą się w przypadku cery mieszanej czy normalnej. Z kolei oleje nieschnące, w których znajduje się poniżej 20% wspomnianych kwasów, doskonale posłużą suchej skórze.

Najlepsze olejki do twarzy na ujędrnienie

Jeśli czujesz, że Twoja twarz utraciła wyraźnie zarysowany owal, a skórze brakuje dawnej sprężystości, wybierz olejek silnie ujędrniający. Do tej grupy zaliczają się między innymi olej marula oraz słynny już olejek arganowy. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze olejki do twarzy nie dadzą zadowalających efektów, jeśli nie będziesz używać ich regularnie. Najlepsze rezultaty osiągniesz przy codziennym stosowaniu. Do pielęgnacji warto włączyć również masaż – wówczas poprawę stanu skóry powinnaś zobaczyć już po miesiącu.

Jakie olejki do twarzy z trądzikiem?
Jeśli chodzi o olejki do twarzy, cera trądzikowa ma szczególne wymagania. Zwykle cechuje ją łojotok idący w parze z podrażnieniem, dlatego wskazane jest poszukiwanie kosmetyku, który poradzi sobie z każdą z tych przypadłości. Jakie olejki do twarzy sprostają temu wyzwaniu? Świetny przykład to olej z ogórecznika. Hamuje on rozwój stanów zapalnych, łagodzi świąd, jednocześnie wspierając oczyszczanie się skóry z toksyn. Warto wziąć też pod uwagę olej konopny, który reguluje wydzielanie sebum, co stanowi istotny element leczenia zmian trądzikowych. Z kolei silne działanie przeciwzapalne wyróżnia olej z czarnuszki.

Najlepszy olejek do twarzy dla cery suchej
Cera sucha bywa podrażniona, ściągnięta i szorstka w dotyku. To skutek zaburzenia równowagi lipidowej, do której przywrócenia należy dążyć w pielęgnacji. Olejki, dzięki wysokiej zawartości dobroczynnych składników, wspierają ten proces, ponadto pomagają w utrzymaniu właściwego nawilżenia skóry. Chronią ją także przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepszy olejek do twarzy z suchą skórą to wariant nieschnący, który długo utrzyma się na jej powierzchni. Do tej grupy zaliczają się bogate w kwasy tłuszczowe olej z pestek moreli i olej rokitnikowy o działaniu antyoksydacyjnym. Kiedy olejek do twarzy działa najskuteczniej? Przede wszystkim wtedy, gdy stosowany jest regularnie, w połączeniu z innymi, odpowiednio dopasowanymi kosmetykami. Więcej na temat pielęgnacji cery suchej przeczytasz w artykule Cera sucha – jak o nią dbać?.

Najlepszy olejek do twarzy dojrzałej

Cera dojrzała wymaga zróżnicowanej, wielokierunkowej pielęgnacji, a jednym z jej elementów powinny być olejki do twarzy przeciwzmarszczkowe. Za sprawą nienasyconych kwasów tłuszczowych regenerują one powłokę hydrolipidową skóry, co z kolei przywraca jej utraconą elastyczność. Ponadto olejki do twarzy 50+ zapobiegają utracie wilgoci, która decyduje o świeżym, zdrowym wyglądzie cery. Chronią ją również przed wolnymi rodnikami i szkodliwym stresem oksydacyjnym. Jak wobec tego wybrać najlepszy olejek do twarzy dojrzałej? Odpowiedni może być olejek z dzikiej róży, zawierający antyoksydanty, witaminę A oraz kwas linolowy. Uelastyczni i wzmocni on cienką skórę. Inny godny uwagi olejek przeciwzmarszczkowy to olej makadamia. Zapewnia on intensywną regenerację, natłuszczenie i odżywienie. Z gotowych olejków dla cery dojrzałej warto sięgnąć po olejki do twarzy NIVEA Q10 Power i Hyaluron Cellular Filler.

Porady dla Ciebie