Kosmetyki z zieloną herbatą

Kosmetyki z zieloną herbatą

16 POWODÓW, BY JE WYBIERAĆ!

Boom na zieloną herbatę w diecie i kosmetyce zaczął się kilkanaście lat temu. Czy dziś jej znaczenie choć trochę zmalało? W żadnym razie! Właściwości zielonej herbaty są nieprzecenione! Na czym polega prozdrowotne działanie tego rodzaju herbaty?

Zielona herbata – właściwości i działanie

Kosmetyki z zieloną herbatą

Właściwości zielonej herbaty są wszechstronne – działa na metabolizm, dodaje energii, dostarcza przeciwstarzeniowych antyoksydantów. W krajach pochodzenia herbaty tradycyjnie pija się ją w celu zniwelowania bólów głowy, problemów z trawieniem i żołądkiem. W krajach zachodnich natomiast stosujemy ją głównie w ramach zdrowotnej profilaktyki. Właściwości herbaty zielonej opierają się na szeregu mikroelementów i minerałów, cynku, żelazie, potasie, fluorze, wapniu i sodzie oraz substancjach specyficznych dla herbaty: katechinach, taninach, alkaloidach.

Nie można też pominąć właściwości herbaty zielonej w kosmetykach do twarzy, ciała i włosów. Herbata działa np. ściągająco i łagodząco na opuchniętą skórę pod oczami. Dzięki działaniu przeciwzapalnym łagodzi podrażnienia skóry i wspomaga leczenie trądziku. Ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy działa przeciwzmarszczkowo. Działanie ochronne na komórki skłania producentów kosmetyków do dodawania zielonej herbaty do kosmetyków chroniących przed promieniami UV. Znajdziemy ją również w balsamach i spray’ach do stosowania po opalaniu, a to ze względu na wspomniane już łagodzące działanie zielonej herbaty. Ponadto herbata ma właściwości złuszczające, więc wykorzystuje się ją w peelingach.


Alkaloidy, garbniki, taniny w herbacie – to one sprawiają, że zielona herbata działa!

Czym są te wszystkie tajemniczo brzmiące substancje w herbacie i czy aby na pewno każda z nich pozytywnie wpływa na zdrowie? W końcu niekiedy słyszy się o tym, że z piciem herbaty – także tej zielonej – nie wolno przesadzać, bo nadmiar zawartych w niej substancji może szkodzić. W nadmiarze szkodzić może nawet lekarstwo, jednak piciem zielonej herbaty w racjonalnych ilościach raczej nie zrobisz sobie krzywdy.

Czym są na przykłąd garbniki w herbacie? Garbniki to inaczej taniny. Zaliczają się do grupy polifenoli. Czy w tym kontekście nazwa nie brzmi już o wiele przyjaźniej? Polifenole to przecież znani sprzymierzeńcy młodości. Garbniki roślinne łatwo wiążą się z białkami i wytrącają się na powierzchniach błon śluzowych, tworząc ochronną warstwę. Chronią w ten sposób przed mikroorganizmami i regenerują komórki. Głębsze działanie garbników polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych oraz łagodzeniu reakcji leukocytów. Efekt? Ograniczenie stanu zapalnego w organizmie. To działanie – zwłaszcza na błony śluzowe – wykorzystywane jest w kosmetykach. Garbniki w kosmetyce dodawane są np. do kremów łagodzących alergie i podrażnienia skóry. Naturalny garbnik roślinny pozyskuje się nie tylko z zielonej herbaty, ale też z kory dębu, szałwii, dziurawca czy liści jeżyn.

Taniny w herbacie mają różne stężenie w zależności od jej rodzaju. Najwięcej jest ich w czarnej herbacie, najmniej w białej. Niskie spożycie tanin działa prozdrowotnie – antyoksydacyjnie, bakteriobójczo, przeciwnowotworowo. W dużym stężeniu taniny blokują wchłanianie w organizmie substancji odżywczych oraz hamują działanie enzymów trawiennych. To dlatego zielona herbata jest zdrowsza od czarnej. Ma takie stężenie tanin, że trudno je przedawkować, a picie 2-3 filiżanek naparu dostarcza ich w dawce prozdrowotnej.

Kosmetyki z zieloną herbatą
Jeśli chodzi zaś o alkaloidy, to spośród wielu ich rodzajów herbata ma tylko jeden – kofeinę (ta w herbacie nazywana jest teiną). Alkaloid w herbacie, czyli teina, działa pobudzająco. Jest znacznie zdrowsza niż kofeina, bo choć w liściach herbaty znajduje się jej więcej niż w ziarnach kawy, to do gotowego naparu herbaty przenika jej mniej niż do naparu z kawy. Teina w małych ilościach, podobnie jak taniny, ma działanie sprzyjające zdrowiu. Poprawia koncentrację, usprawnia procesy myślowe i refleks, przegania senność. Poza tym przyspiesza metabolizm. Działanie teiny jest też bardziej rozłożone w czasie. Kofeina zaczyna działać szybko, nagle podnosi ciśnienie i równie szybko przestaje działać. Teina utrzymuje się w organizmie dłużej i pobudza łagodniej.

Na co pomaga zielona herbata?

zielona herbata

Jak widać, zalety zielonej herbaty są ogromne. Pomaga schudnąć, zapobiega różnym schorzeniom. Ale na co pomaga zielona herbata w nieco krótszej perspektywie? Czy można odczuć jakieś pozytywne jej działanie w krótkim czasie od wypicia? Oczywiście! Jeśli wypijesz kubek naparu godzinę po posiłku, usprawnisz trawienie, a na żołądku poczujesz lekkość. Jeśli odpowiednio zaparzysz zieloną herbatę, to możesz ją pić także przed snem, w ramach wyciszenia. Pamiętaj tylko, by nie parzyć jej krócej niż trzy minuty, inaczej herbata będzie miała działanie pobudzające.

Na co pomaga zielona herbata w dłuższej perspektywie? Po kilku tygodniach regularnego jej picia odnotujesz zmniejszenie obrzęków w różnych partiach ciała, np. na twarzy i pod oczami. Powinien też poprawić się stan Twojego uzębienia. Dłuższego czasu potrzeba dla takich efektów jak trwała poprawa metabolizmu i utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej (nie schudniesz jednak dzięki samej herbacie – musisz przejść na dietę, a herbatę traktować wspomagająco) oraz oczyszczenie organizmu z toksyn, odmłodzenie go i uodpornienie na powstawanie zmian nowotworowych. Wiele suplementów diety i kosmetyków wzbogacanych jest o wyciąg z zielonej herbaty, by dostarczać organizmowi cennych substancji w skoncentrowanej formie i przyspieszyć pozytywne efekty płynące z ich spożywania.

Jak działa zielona herbata, że jest w stanie uchronić Cię przed rakiem oraz demencją? To proste – zielona herbata uzupełnia szereg substancji uznanych za najważniejsze w zapobieganiu niekorzystnym zmianom w organizmie – przeciwutleniacze. Im więcej dostarczasz ich sobie z dietą, tym komórki Twojego organizmu są lepiej chronione przed zniszczeniami powodowanymi przez wolne rodniki, a tym samym przed zmianami w DNA i postępującą wraz z wiekiem degeneracją mózgu.


Zielona herbata w kosmetyce

Zielona herbata w kosmetyce obecna jest od lat. Nic dziwnego, skoro jej działanie w tak dużej mierze koncentruje się właśnie na skórze. Kosmetyki z zieloną herbatą nadają się do każdego typu cery, bo w ekstrakcie z zielonej herbaty znajdują się substancje zarówno ściągające (cera tłusta), oczyszczające (cera zanieczyszczona, bez blasku), antyseptyczne (cera trądzikowa), jak i antyzmarszczkowe (cera dojrzała). Jednak, jeśli herbata stosowana jest w kosmetykach, powinna być tam ujęta w formie „ekstraktu z zielonej herbaty” – tylko w takiej postaci polifenole w niej zawarte są w stanie dotrzeć w głąb skóry.

A jakie właściwości ma zielona herbata w kosmetykach do całego ciała i do włosów? Ekstrakt z herbaty dodaje się np. do kremów z filtrami UV. Zielona herbata pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, więc w kremie w połączeniu z filtrami stanowi doskonałą tarczę przeciwko fotostarzeniu się skóry. Wyciągi z zielonej herbaty możemy ponadto znaleźć w kremach wspomagających gojenie ran oraz balsamach uszczelniających naczynia krwionośne (np. do nóg pokrytych tzw. pajączkami). Zielona herbata w szamponach pełni natomiast rolę oczyszczającą i dotleniającą skórę głowy. To ważne, bo z reguły skupiamy się na wyglądzie samych włosów, zapominając, że ich piękno zaczyna się od zdrowia skóry głowy.

Kosmetyki z zieloną herbatą
Kosmetyki z zieloną herbatą

Krem z zieloną herbatą

Krem z zieloną herbatą może przybrać postać kremu nawilżającego, matującego, ochronnego oraz przeciwzmarszczkowego. Wszystko zależy od tego, z jakimi innymi składnikami połączy się w nim zieloną herbatę. Np. krem NIVEA Essentials Urban Skin ochrona + 48H booster nawilżenia to krem na dzień, który nawilża i chroni przed działaniem zanieczyszczeń z zewnątrz. Zapewnia ochronę przed wolnymi rodnikami, ma filtr słoneczny na poziomie 20 SPF, więc wspaniale wpisuje się w działania profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Krem do twarzy z zieloną herbatą ma przyjemnie lekką konsystencję. Krem poleca się także kobietom mieszkającym w dużych miastach, silnie zanieczyszczonym środowisku i ogólnie narażonym na działanie różnego pochodzenia toksyn.

Krem z zielonej herbaty może mieć też wspaniałe właściwości matujące. Jako że ekstrakt działa na skórę ściągająco, w kremie z zieloną herbatą łączy się go np. z glinkami i cynkiem. A maść z zielonej herbaty? Taki kosmetyk najczęściej stosuje się jako kurację na zmiany alergiczne oraz zmiany w okolicach intymnych wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego. To dowodzi, że zielona herbata ma naprawdę ogromną, leczniczą moc.

Maseczka z zielonej herbaty

Warto zatrzymać się dłużej przy oczyszczającym działaniu zielonej herbaty na twarz. Kosmetyki z zieloną herbatą są w stanie blokować działanie zanieczyszczeń z powietrza, ale co nawet ważniejsze, potrafią wychwytywać toksyny znajdujące się w skórze i wiązać je. Zielona herbata oczyszcza zatem dogłębnie.

Warto dodać, że detoksykacja skóry za pomocą ekstraktu z zielonej herbaty jest tak skuteczna dzięki temu, że zielona herbata dotlenia komórki skóry. Najlepsze działanie ma w tym względzie maseczka z zielonej herbaty. Formuła z zieloną herbatą podczas kontaktu maseczki ze skórą stymuluje przemianę materii i uaktywnia naturalne procesy oddychania komórkowego. Maseczka z zieloną herbatą przywraca skórze prawidłowy metabolizm nie tylko w momencie jej  użycia, ale też w dłuższej perspektywie. Wypróbuj detoksykującą maskę na noc NIVEA Urban Skin Good Night, bo noc jest najlepszą porą na głębokie oczyszczanie i dotlenianie skóry.

 

Zielona herbata na oczy

 
Zieloną herbatę na oczy warto stosować ze względu na jej właściwości łagodzące i eliminujące obrzęki. Ze względu na obecność w herbacie przeciwutleniaczy, krem zapobiega powstawaniu zmarszczek. Warto spróbować gotowego kremu pod oczy, ale też zastosować domowe okłady z herbaty oraz po prostu ją pić. Badania dowodzą, że spożywanie zielonej herbaty zapobiega uszkodzeniom siatkówki i soczewki oka związanym m.in. ze starzeniem się organizmu. 

Kosmetyki z zieloną herbatą
Kosmetyki z zieloną herbatą

Zielona herbata na trądzik

Jak ustaliliśmy już wcześniej, zielona herbata ma także pozytywne działanie na cerę trądzikową. Zielona herbata na trądzik działa łagodząco, zmniejsza zaczerwienienia i redukuje wypryski. To zasługa zawartych w herbacie tanin o działaniu antybakteryjnym. Zielona herbata na trądzik działa też pośrednio poprzez zwężanie porów i ograniczanie wydzielania sebum. Mniejsza ilość sebum na twarzy to mniej pożywki dla bakterii, które odpowiedzialne są za powstawanie pryszczy. Krem z zielonej herbaty jest także stosowany w leczeniu trądziku różowatego.

 

Zielona herbata na włosy

 
Wzmacniająco i detoksykująco  działa też zielona herbata na włosy. Choć prym wiedzie w kremach do twarzy, to coraz częściej wykorzystuje się ją także w szamponach i odżywkach do włosów. Zielona herbata na włosy dzięki zawartości polifenoli, katechin i przeciwutleniaczy spowalnia procesy starzenia się cebulek włosowych, ogranicza siwienie i wypadanie włosów. Jeden z flawonoidów zielonej herbaty – EGCG – wspiera ponadto porost nowych włosów, więc można uznać, że zielona herbata działa też na porost włosów.

W jakim kosmetyku znajdziesz zieloną herbatę? Np. w szamponie micelarnym NIVEA Pure Detox. Szampon skutecznie i łagodnie oczyszcza włosy, także z pozostałości kosmetyków, odżywia i nawilża pasma. Szampon pozwala utrzymać naturalną równowagę zarówno włosom, jak i skórze głowy.

Zielona herbata na cellulit

Zielona herbata na cellulit może równie dobrze działać od wewnątrz i od zewnątrz. Cellulit gromadzi się pod skórą m.in. na skutek zbyt małej podaży płynów w codziennej diecie. Picie zielonej herbaty po pierwsze pozwala zwiększyć ilość wypijanych w ciągu dnia płynów, po drugie dostarcza substancji, które napędzają metabolizm. Zielona herbata działa też od zewnątrz w balsamach i serach antycellulitowych. W jaki sposób? O tym działaniu pisaliśmy już kilkukrotnie. Substancje zawarte w zielonej herbacie pobudzają komórki skóry do pracy, poprawiają proces oddychania komórkowego oraz krążenie krwi i limfy. Organizm dzięki temu efektywniej pozbywa się toksyn (a to toksyny w dużej mierze odpowiadają za zbijanie się tłuszczu w cellulitowe grudki) i spala tłuszcz. Skóra wyraźnie się wygładza i napina.

Kosmetyki z zieloną herbatą
Kosmetyki z zieloną herbatą

Tonik z zielonej herbaty

Wróćmy jeszcze do pielęgnacji twarzy. Ekstrakt z zielonej herbaty doskonale sprawdza się także w tonikach, które przywracają skórze równowagę zaburzoną w procesie oczyszczania. Do wyboru masz gotowy tonik albo tonik z zielonej herbaty zrobiony własnoręcznie.

 

Jak zrobić domowy tonik z zielonej herbaty?

 
 
Zastanawiasz się, dlaczego mówimy o przepisie na domowy tonik z zielonej herbaty, a nie polecaliśmy zrobienia innych domowych kosmetyków na jej bazie? Bo domowy tonik do twarzy z zielonej herbaty nie wymaga… dosłownie żadnego wysiłku. Jak zrobić tonik do twarzy z zielonej herbaty? Wystarczy, że zaparzysz ją zupełnie tak, jakbyś przygotowywała sobie napój do posiłku, następnie ostudzisz go... i gotowe! Napar należy przelać do czystej buteleczki z atomizerem, który ogranicza przedostawanie się do środka bakterii. Zwłaszcza, jeśli herbata ma Ci posłużyć jako domowy tonik na trądzik. Jednego naparu używaj nie dłużej niż  5 dni! Przechowuj go ponadto w lodówce.

Zielona herbata smakuje, sprzyja zdrowej diecie i skutecznej pielęgnacji ciała.
Czy można chcieć więcej? Zielona herbata z całą pewnością powinna na stałe zagościć na stołach i kosmetyczkach każdej z nas!