Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

Nasze oczy codziennie zdają wielki test. Czasami nie zastanawiamy się nawet, jak bardzo potrafimy nadwyrężyć swój wzrok. Co zrobić, żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi oczami i ograniczyć działanie szkodliwych czynników zewnętrznych? Oto 15 wskazówek, które łatwo włączysz do swojej rutyny.

Zdrowe oczy – jak o nie dbać?

Pamiętamy o swojej cerze, prawidłowym odżywianiu, a nawet kondycji włosów. Często zapominamy jednak o dbaniu o wzrok. Jak dbać o swoje oczy, żeby nie borykać się infekcjami i zapobiec utraceniu ostrości widzenia?

#1 Przyjrzyj się swojej diecie

Jak dbać o oczy? Zacznij od swojej diety! Żeby cieszyć się zdrowym wzrokiem ważne jest spożywanie różnorodnych pokarmów. Pamiętaj o tym, żeby w Twoich posiłkach nie zabrakło owoców i warzyw, a zwłaszcza tych liściastych. Żeby zapobiec chorobom oczu, włącz do jadłospisu produkty bogate w kwasy tłuszczowe. Ryby, a zwłaszcza tuńczyk i łosoś, są świetnym źródłem omega-3. Możesz dodać je do sałatek i kanapek. Twoje oczy Ci podziękują!

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

#2 Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Postaraj się uprawiać sport kilka razy w tygodniu, a znacząco zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę, zapobiegniesz nadciśnieniu i wysokiemu poziomowi cholesterolu. W ten sposób zadbasz nie tylko o swoją formę, ale też unikniesz problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do przewlekłych problemów z oczami.

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

#3 Pamiętaj o okularach z filtrem

Czy wiesz, że ochrona przeciwsłoneczna to nie tylko nakładanie filtrów z wysokim SPF na twarz i ciało? Ekspozycja na światło słoneczne może uszkodzić wzrok i zwiększyć ryzyko rozwoju zaćmy (choroby związanej ze zwyrodnieniem plamki żółtej) czy zapalenia rogówki. Noś okulary przeciwsłoneczne, które blokują światło UVA i UVB. Nie tylko w lecie!

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

#4 Rzuć palenie

Wciąż szukasz dobrego powodu, żeby rzucić palenie? Dbanie o oczy to dobra motywacja! Wśród wielu sposobów, w jakie palenie szkodzi zdrowiu, możemy wyróżnić zmęczony wzrok i uszkodzenie oka. Palenie wpływa na naczynia krwionośne, które dostarczają krew i składniki odżywcze do nerwu wzrokowego. Papierosy zwiększają również ryzyko rozwoju chorób oczu: zaćmy i zwyrodnień plamki żółtej.

#5 Badaj się!

Jak dbać o oczy? Najlepiej regularnie! Najlepszym sposobem na ochronę oczu są regularne badania, które pozwolą na wychwycenie wszelkich nieprawidłowości w początkowej fazie rozwoju. Dorośli w wieku od 18 do 60 lat powinni odwiedzać swojego okulistę przynajmniej co dwa lata. To bardzo ważne: niektóre choroby oczu mogą nie dawać o sobie znać. Regularne badania to najlepszy sposób dbania o higienę narządu wzroku. Wiele chorób oczu można kontrolować, a nawet odwrócić, jeśli zostaną wykryte wystarczająco wcześnie.

#6 Poznaj historię swoich najbliższych

Choć ta rada nie wygląda na pierwszy rzut oka poważnie, jest bez dwóch zdań jedną z ważniejszych w prawidłowej higienie oczu. Dlaczego? Ponieważ wiele chorób związanych z narządem wzroku jest dziedzicznych. Masz znacznie większą szansę na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej, jeśli bliski członek rodziny jest dotknięty tym schorzeniem. Podobnie z jaskrą.

#7 Uważaj na swoje soczewki

W pośpiechu zdarzają się różne wpadki. Pamiętaj jednak, żeby za wszelką cenę unikać pływania i kąpania się w soczewkach. Chociaż większość użytkowniczek soczewek pamięta o tym, żeby zdejmować je przed spaniem, nie każda wie, że nie powinna ich moczyć. Soczewki kontaktowe stają się wtedy idealnym miejscem dla rozwoju bakterii. Co wpływa na wzrok i podrażnienie oczu? Nie tylko brudna wodna, ale również chlor, który wodę uzdatnia. Przy wyjątkowo wrażliwych oczach przed wizytą na basenie zaopatrz się w gogle. Unikniesz niepotrzebnych zaczerwienień.

Objawy zmęczenia oczu – co warto wiedzieć?

#8 Nie bagatelizuj zaczerwienień

Jeśli Twoje oczy są często zaczerwienione, to znaczy, że Twój organizm wysyła Ci sygnał ostrzegawczy. Objawy zmęczenia oczu trudno pomylić z czymś innym. Jeśli czujesz suchość i pieczenie, zastanów się, czy nie zarwałaś zbyt wielu nocy. Stres odbija się najpierw w naszych oczach: w cieniach, przekrwieniach i chwilowej utracie ostrości widzenia. Chroniczne zaczerwienie oczu może być nie tylko objawem stresu, ale również odwodnienia. Jak odkryć przyczynę podrażnień oczu i pożegnać się z zaczerwienieniami? Przeczytaj nasz artykuł Czerwone oczy - jak się pobyć tego problemu?

Prawidłowa higiena oczu – o czym musisz pamiętać?

#9 Myj ręce

Masz nawyk dotykania skóry twarzy? Koniecznie pamiętaj o częstym myciu rąk! To wskazówka ważna dla wszystkich, ale szczególnie dla osób noszących soczewki kontaktowe. Jak więc wygląda prawidłowa higiena oczu? Przede wszystkim, przed dotknięciem oczu powinnaś umyć ręce łagodnym mydłem i osuszyć niestrzępiącym się ręcznikiem (nie ma nic gorszego, niż drobne pyłki pod soczewką, prawda?). Niestety, bardzo prosto o przeniesienie zarazków i bakterii z różnych powierzchni (pieniędzy, stołów, telefonu komórkowego, publicznej toalety) we wrażliwe okolice oczu. A stąd już blisko do infekcji i chorób.

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

#10 Nigdy nie śpij w makijażu

Co zrobić, żeby cieszyć się promienną cerą i uniknąć podrażnień oczu? Sekret tkwi… w dokładnym demakijażu i oczyszczaniu twarzy. Nie chodzi tylko o zmycie produktów kolorowych. W ciągu dnia na naszej skórze gromadzą się zanieczyszczenia miejskie (kurz, pyłki) oraz sebum. Cała ta mieszanka może wyrządzić cerze dużo szkód, jeśli nie zadbamy o jej prawidłowe usunięcie. Resztki makijażu oraz alergeny z powietrza bardzo łatwo mogą podrażnić wrażliwą okolicę pod oczami oraz samą gałkę oczną. Jeśli do oka dostanie się mascara, eyeliner czy cień, łzawienie oraz zaczerwienienie masz niemal jak w banku. A co dopiero, jeśli zaśniesz w pełnym makijażu.

Długotrwałe formuły kosmetyków trzymają się skóry tak doskonale, że po kilkunastu godzinach nie pozwalają jej oddychać. Jak dbać o oczy, jeśli wybierasz przede wszystkim kosmetyki o przedłużonej trwałości? Do okolic oczu zastosuj dedykowany płyn do demakijażu oczu, szczególnie delikatny dla tego wrażliwego obszaru. Kosmetyki do demakijażu oczu NIVEA są bezpiecznym wyborem – ich tolerancja dla skóry została przebadana dermatologicznie i okulistycznie, są też delikatne dla rzęs. Sięgnij na przykład po dwufazowy płyn do demakijażu oczu od NIVEA, który skutecznie i bez pocierania upora się nawet z wodoodpornym tuszem do rzęs. Resztę twarzy oczyścisz z kosmetyków kolorowych płynem micelarnym.

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

#11 Unikaj tarcia oczu wacikami

Jak zadbać o oczy, które są wyjątkowo wrażliwe? Przede wszystkim, nie prowokuj podrażnień poprzez pocieranie powiek przy demakijażu – to niewskazane i zupełnie niepotrzebne! Wystarczy, że namoczony dwufazowym kosmetykiem do demakijażu oczu wacik przyłożysz do oka, a makijaż (nawet wodoodporny) się rozpuści. Wszystko dzięki fazie olejowej zawartej w produkcie. Olejek nie tylko zadba o dokładne zmycie makijażu, ale także nawilży powieki i cienką skórę pod oczami, a nawet zadba o kondycję rzęs. Po odczekaniu około 15 sekund możesz delikatnie przesunąć wacik po skórze, aby zebrać resztki makijażu – i gotowe!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zapobiec swędzeniu oczu i pozbyć się tego palącego problemu, przeczytaj nasze artykuły: Swędzące powieki - co oznaczają? oraz Swędzenie oczu - wina makijażu czy demakijażu?

#12 Regularnie pierz ręczniki i pościele

Jeśli często skarżysz się na podrażnienia oczu, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na swoje ręczniki oraz poszewki. To właśnie z nimi Twoja skóra twarzy i okolice oczu mają najczęstszy kontakt. Mokry ręcznik oraz zabrudzona bogatą pielęgnacją poduszka to wprost idealne środowisko rozwoju bakterii. Postaraj się prać je najczęściej, jak możesz. Miej pod ręką również osobny, mniejszy ręcznik przeznaczony tylko do wycierania twarzy. Nie tylko ochronisz swoje oczy przed podrażnieniami, ale w ten sposób zapobiegniesz także powstawaniu trądziku.

Jak dbać o oczy przy komputerze?

#13 Rób regularne przerwy podczas pracy

Codzienne spędzanie długich godzin przed ekranami telefonów komórkowych, tabletów i laptopów, to właściwie norma życia we współczesnym świecie. Musisz jednak pamiętać o tym, że urządzenia tego typu emitują fale niebieskiego światła o wysokiej energii, które z czasem mogą uszkodzić wzrok. Jak więc dbać o oczy przed komputerem?

Pomocne będzie choćby zachowanie odpowiedniej odległości od laptopa. Siadaj w odległości minimum 60 cm od monitora oraz dostosuj oświetlenie miejsca pracy, żeby zminimalizować odblaski. Co ważne, patrząc na ekran urządzenia mrugamy rzadziej, niż zazwyczaj. Właśnie dlatego powinnaś świadomie i dodatkowo mrugać, żeby zapewnić swoim oczom odpowiedni odpoczynek. Jeśli Twoja praca polega na wpatrywaniu się w monitor, postaraj się robić krótkie przerwy nawet co 20 minut, skupiając swój wzrok na obiektach oddalonych od biurka o 5-6 metrów przez około 20 sekund.

Jak dbać o oczy i wzrok? 15 naszych wskazówek

#14 Sięgaj po nawilżające krople i okulary

Długa ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez monitory może prowadzić do suchości oczu, zaczerwienień, a nawet do bólu głowy oraz zwyrodnień plamki żółtej. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości, możesz sięgnąć po nawilżające krople do oczu. Niebieskie światło zablokujesz również okularami z powłoką antyrefleksyjną oraz blokującą szkodliwe promieniowanie.

#15 Zaprzyjaźnij się z kompresami

Kiedy czujesz zmęczenie wzroku oraz pieczenie, spróbuj ukoić oczy ciepłym kompresem. Dlaczego to dobry pomysł? Wraz z wiekiem gruczoły łojowe w naszych powiekach zatykają się i nie wydzielają wystarczającej ilości nawilżających substancji. W ten sposób oczy stają się coraz bardziej suche i drażliwe. Stosowanie ciepłych kompresów na powieki pomaga zmobilizować gruczoły do wzmożonej pracy. Przygotowanie ciepłego okładu jest banalnie proste: wystarczy zwilżyć czysty ręcznik ciepłą wodą i przycisnąć ją na minutę do powiek. Zobaczysz, że ten krótki rytuał może znacząco wpłynąć na Twój komfort!

 

Już wiesz, jak dbać o oczy – liczymy, że z łatwością wprowadzisz nasze wskazówki do codziennych czynności i zapewnisz oczom odpoczynek.