Pielęgnacja twarzy krok po kroku. Jaka jest prawidłowa kolejność?

Pielęgnacja twarzy krok po kroku. Jaka jest prawidłowa kolejność?

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz prostej, trzyetapowej rutyny na rano, czy masz czas na nawet 10 kroków wieczorem, kolejność pielęgnacji twarzy ma znaczenie. Dlaczego? Bo skóra potrzebuje odpowiedniego przygotowania, by lepiej wchłonąć składniki aktywne i substancje odżywcze w kremach czy serum do twarzy!

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Możesz zastanawiać się, czy nałożenie olejku do twarzy przed kremem nawilżającym cokolwiek zmieni. Czy ma znaczenie, jeśli po retinolu zastosujesz ampułkę z witaminą C? Odpowiedź brzmi: tak!

Jak nakładać kosmetyki, żeby wycisnąć z nich cały ich potencjał? Które kroki możesz łatwo pominąć, a które powinny się znaleźć w każdej rutynie? Zbuduj nawyki w pielęgnacji twarzy, które pozwolą Ci cieszyć się zdrową, promienną i gładką skórą na dłużej! Podzielenie rutyny na etapy to pierwszy krok.

Być może masz już nawet w swojej kolekcji najwspanialsze produkty, dobrane do potrzeb Twojej skóry. Jeśli jednak stosujesz je w niewłaściwej kolejności, możesz nakładać je na darmo — bez uzyskania oczekiwanych rezultatów. Podpowiadamy, w jaki sposób skomponować pielęgnację twarzy krok po kroku. Nieważne, czy dopiero zaczynasz kompletować swoją kosmetyczkę, czy Twoja półka ugina się od kremów czy toników.

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Kolejność nakładania pielęgnacji

Jak nie pogubić się w gąszczu informacji i całej masie kosmetyków? Na początku przedstawiamy dwie ogólne zasady, które ułatwią Ci ustalenie kolejności nakładania pielęgnacji.

 

Konsystencja: od najlżejszej do najbardziej treściwej

Zarówno poranną, jak i wieczorną pielęgnację zacznij od najbardziej wodnistego produktu. Mowa tu o toniku, esencji, lekkim serum do twarzy albo hydrolacie. W ten sposób zbudujesz bazę pod cięższe konsystencje i dodasz cerze dodatkowej dawki nawilżenia.

Na tak nawilżoną cerę nałóż bogatszy krem albo odżywczy olejek przeciwzmarszczkowy. NIVEA Multifunkcyjny Olejek Pielęgnujący Q10 Power to wszechstronny produkt, który możesz stosować solo lub dodać kilka kropel do ulubionego kremu na dzień. Na koniec koniecznie krem do twarzy, który zamyka proces pielęgnacji.

Odczyn produktu: od najniższego do najwyższego pH.

Jeśli nie wyobrażasz sobie codziennej pielęgnacji twarzy bez składników aktywnych, ważne, żebyś poznała ich pH. Przechodź od najniższego do najwyższego wskaźnika. Innymi słowy, produkty kwaśne (pH 3,0 do 4,0) powinny być zawsze stosowane przed bardziej neutralnymi (pH 5,0 do 7,0). Nie nakładaj w jednym rytuale produktów o zbyt rozbieżnym poziomie pH. Dawkę antyoksydantów (np. serum z witaminą C) stosuj rano, a peelingi kwasowe wieczorem.

Kolejność pielęgnacji twarzy rano

Przejdźmy więc do konkretów: jaka kolejność kosmetyków jest najlepsza do stosowania zaraz po przebudzeniu? Poranna rutyna przede wszystkim powinna skupiać się na prewencji i ochronie cery przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Po obudzeniu Twoja twarz będzie wystawiona na wahania temperatury i poziomu wilgotności, wiatr, smog czy kurz. Które etapy pielęgnacji twarzy są w tym wypadku niezbędne?

Krok 1: Oczyszczanie

Oczyszczanie powinno być zawsze pierwszym etapem pielęgnacji – skóra w nocy nie śpi, ale intensywnie się regeneruje, dlatego po przebudzeniu na jej powierzchni znajdują się wydalone przez pory toksyny i sebum, a także bakterie z poduszki. Nałożenie kremu bezpośrednio na taką mieszankę tylko uwięzi te substancje na skórze, doprowadzając do powstawania niedoskonałości i wyprysków.

Co ważne – w zależności od typu skóry poranne oczyszczanie powinno mieć różną intensywność. Osoby o tłustej cerze mogą sięgnąć po głębsze oczyszczanie z pomocą żelu do mycia twarzy, np. Oczyszczającym żelem NIVEA. Natomiast dla cery suchej dobrym wyborem będzie oczyszczenie cery płynem micelarnym czy tonikiem oczyszczającym.

Odczyn produktu: od najniższego do najwyższego pH.

Krok 2: Złuszczanie

Ten krok pielęgnacji twarzy można, jednak nie trzeba wykonywać codziennie – minimalna ilość to złuszczanie raz w miesiącu, zgodnie z naturalnym tempem odnowy skóry. Komórki naskórka żyją około 28 dni, po czym obumierają i „odpadają” ze skóry (stąd aż 50% kurzu w Twoim domu to obumarłe komórki naskórka), jednak warto im w tym pomagać, regularnie używając peelingów do twarzy.

Podobnie jak w przypadku wyżej, w zależności od potrzeb możesz peelingów używać częściej lub rzadziej, jak i wybierać bardziej lub mniej intensywne formuły. Wśród peelingów ryżowych NIVEA znajdziesz produkty dopasowane do różnych potrzeb, tak aby zapewnić Ci największą swobodę wyboru, zgodnie z tym, czego potrzebuje Twoja skóra akurat tego dnia.

Więcej na temat tego kroku pielęgnacji przeczytasz w naszym dedykowanym artykule: Złuszczanie naskórka – jak robić to dobrze?

Kolejność nakładania pielęgnacji

Krok 3: Tonizacja

Tonik do twarzy służy do tego, aby przywrócić skórze jej naturalny poziom pH, który mógł zostać zaburzony po wcześniejszych etapach pielęgnacji. Tutaj wprowadzimy nieco komplikacji – w zależności od tego, jakich produktów użyłaś wcześniej, tonizacja jest obowiązkowa lub nie. Główną zasadą jest tutaj, czy korzystałaś z produktów, do których zmycia potrzeba wody (np. żel do mycia twarzy, peeling), czy z tych których zmywać nie trzeba (np. płyn micelarny, hydrolat). Tonik stosujemy po żelach i peelingach, które zaburzają pH skóry, natomiast nie ma takiej potrzeby po płynie micelarnym, który dla pH jest neutralny.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Tonik do twarzy – dlaczego jest ci potrzebny?

Krok 4: Krem pod oczy

Ponieważ okolice oczu są pozbawione gruczołów łojowych (które pomagają w nawilżeniu skóry) zaraz po oczyszczaniu, złuszczeniu i tonizacji warto sięgnąć po krem pod oczy. Dlaczego potrzebny tu jest osobny kosmetyk? Jest tak, ponieważ skóra w okolicach oczu jest dużo cieńsza nisz na pozostałej części twarzy. Dlatego, kremy do twarzy mogą być dla niej zbyt intensywne i niepotrzebnie ją obciążać. Dodatkowo, krem pod oczy warto przechowywać w lodówce – o poranku dostarczy skórze ukojenie i chłodny okład na opuchnięte po śnie okolice oczy.

Być może zainteresuje Cię także artykuł: Pielęgnacja okolic oczu – 4 błędy, których nie warto popełniać

Krok 5: Serum

Przechodzimy do kolejnego kroku, czyli serum i kuracje do twarzy. Serum do twarzy można stosować zarówno jako część porannej i wieczornej rutyny, jednak kluczowym wyznacznikiem będą tu składniki aktywne – wiele z nich (np. witamina C) jest bardzo fotoczułych i rozpada się pod wpływem światła słonecznego.

Właśnie dlatego, jeśli wolisz stosować serum na dzień, stawiaj na formuły z bardziej stabilnymi składnikami aktywnymi. Dobrym wyborem będzie tu kwas hialuronowy, którego działanie jest tak samo silne w ciągu dnia jak i nocy. Postaw na przykład na Esencję-serum głęboko nawadniające z czystym kwasem hialuronowym [HA] NIVEA Hydra Skin Effect, które wchłania się już w 20 sekund i zapewnia aż 72h nawodnienia, lub kurację w ampułce Hyaluron Cellular Filler.

Optymalizacja - nowe zdjęcie

Krok 6: Krem na dzień z filtrem

Ten etap to wisienka na torcie w świadomej pielęgnacji. Promienie słoneczne stanowią zagrożenie dla skóry nawet w pochmurny dzień, dlatego pamiętaj o ochronie SPF. Krem do twarzy z filtrem nie tylko zabezpieczy skórę przed fotostarzeniem, ale także dostarczy jej nawilżenie i zamknie pod swoją warstwą wcześniej użyte serum do twarzy, pomagając mu działać lepiej.

Możesz postawić na kremy przeciwzmarszczkowe lub kremy nawilżające na dzień, w zależności od Twoich potrzeb, jednak pamiętaj, aby kosmetyk był odpowiednio dobrany do Twojego typu i potrzeb skóry.

Krok 7 (dodatkowy): Baza pod makijaż lub krem BB

Pielęgnacja za nami – ale co dalej? Nakładasz pełen makijaż? Niektóre kremy na dzień mają również właściwości bazy pod makijaż! Takie kremy-bazy działają nawilżająco, jak i ułatwiają rozprowadzanie makijażu na skórze.

Oczywiście, możesz też postawić na pielęgnujące podkłady! Krem BB gości w niejednej kosmetyczce i jest częstym wyborem Polek, podobnie jak pielęgnujący podkład w poduszce NIVEA Cellular, który łączy w sobie działanie kremu na dzień i podkładu. Dzięki takim rozwiązaniom możesz scalić 2 kroki pielęgnacji w jeden!

Krok 1: Oczyszczanie

Kolejność pielęgnacji twarzy wieczorem

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku nieco różni się od tej porannej, chociaż mają także wiele punktów wspólnych. Kolejność nakładania pielęgnacji na twarz pozostaje bardzo podobna, jednak można ją urozmaicić o kilka dodatkowych kroków.

Wieczorny rytuał daje Tobie i Twojej skórze większe pole do popisu. Kiedy kładziesz się spać, cały organizm przełącza się na tryb regeneracji. Dotyczy to również cery! Właśnie z tego powodu to nocna pielęgnacja jest z zasady bogatsza i bardziej treściwa. Możesz pozwolić sobie na nakładanie wyższych stężeń kosmetyków oraz aplikowanie takich składników aktywnych, które w kontakcie ze słońcem mogłyby wywołać reakcję fotouczuleniową. Mamy tu na myśli zwłaszcza retinol czy silnie działające peelingi kwasowe. Walczysz z odwodnioną i szorstką skórą? Do kremu na noc dodaj kilka kropel ulubionego olejku lub olejkowego serum.

O jakich etapach warto pamiętać w pielęgnacji wieczornej krok po kroku?

Krok 1: Demakijaż i oczyszczenie skóry

Nigdy nie pomijaj tego kroku! Chodzenie spać w makijażu to jedna z większych pielęgnacyjnych zbrodni, jakie możesz popełnić. Naprawdę nie zajmie Ci dużo czasu, a jest zbawienny dla zdrowego i młodego wyglądu Twojej cery. Tutaj po szczegółowe instrukcje odsyłamy Cię do naszych dedykowanych artykułów:

Nawet jeśli nie miałaś na sobie makijażu, skórę należy oczyścić wieczorem. Przez cały dzień osadzały się na niej zanieczyszczenia oraz wytwarzała ona sebum, więc podobnie jak rano, należy je zmyć zanim przejdziesz do dalszych etapów pielęgnacji.

Krok 2: Złuszczanie

Krok 2: Tonizacja

Podobnie jak w pielęgnacji dziennej – tonizacja może, jednak nie musi być konieczna. Wszystko zależy od użytych kosmetyków.

Krok 3: Serum do twarzy

Teraz możesz wykorzystać te formuły serum, które w ciągu dnia były nieodpowiednie. Możesz sięgnąć po serum z witaminą C lub retinol na twarz. Tutaj polecamy kurację 7-dniową NIVEA Q10 Energy z 3 antyoksydantami: Witaminą C, E oraz koenzymem Q10. Ciekawą wieczorną alternatywą dla serum są także olejki przeciwzmarszczkowe do twarzy.

Krok 3: Tonizacja

Krok 4 (dodatkowy): Maseczka do twarzy

Jeśli masz więcej czasu, możesz w ramach urządzenia domowego SPA nałożyć także maseczkę do twarzy. Nie jest to obowiązkowy krok pielęgnacji, jednak dostarcza dodatkowej dawki pielęgnacji. Warto sięgnąć po maski do twarzy szczególnie kiedy czujesz, że Twoja skóra potrzebuje dodatkowej pielęgnacji, jest sucha, szara i wymaga troski.

Krok 5: Krem na noc

Jak zwykle, pielęgnację kończymy kremem. W okolice oczu oczywiście nakładamy dedykowany krem pod oczy, a na resztę twarzy bogaty w składniki odżywcze krem na noc.

 

Już wiesz, jak wygląda poranna i wieczorna pielęgnacja. Zwróć uwagę na składniki używane w codziennej pielęgnacji oraz konsystencje produktów. Życzymy przyjemności w dbaniu o skórę!