ISTOTNE SKŁADNIKI

ISTOTNE SKŁADNIKI

Co to jest chlorowodzian glinu?

Chlorowodzian glinu (ACH) jest substancją należącą do grupy soli glinu. Jest stosowany jako składnik aktywny w antyperspirantach. Chlorowodzian glinu występuje naturalnie, ale może być również wytwarzany przemysłowo.

Chorowodzian glinu (Aluminum chlorohydrate): funkcje

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między antyperspirantami, a dezodorantami? Dezodoranty zapobiegają jedynie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu podczas pocenia się, podczas gdy antyperspiranty faktycznie zapobiegają poceniu się. Dzieje się tak za sprawą chlorowodzianu glinu, który powoduje kurczenie się gruczołów potowych pod pachami. W ten sposób ciało mniej się poci, co oznacza, że na Twoim ubraniu nie będziesz mieć żadnych mokrych plam, a Twoje ciało nie będzie wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Jak NIVEA wykorzystuje chlorowodzian glinu

NIVEA stosuje chlorowodzian glinu w antyperspirantach, ponieważ jest to jeden z najskuteczniejszych przeciwpotnych składników aktywnych. Blokuje on przepływ potu pod pachami i zapewnia uczucie świeżości i dodaje pewności siebie. Nasze „czyste” dezodoranty (tj. bez efektu antyperspiracyjnego) nie zawierają chlorowodzianu glinu. Zamiast niego stosujemy środki antybakteryjne, aby powstrzymać rozwój bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Bezalkoholowy dezodorant czy antyperspirant z chlorowodzianem glinu: wybór należy do Ciebie.

Potencjalne problemy

Istnieją pewne obawy, że aluminium może zwiększać ryzyko raka piersi oraz chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. Podwyższoną zawartość glinu stwierdzono w mózgach osób z chorobą Alzheimera. Jednak pozostaje niejasne, czy jest to przyczyna, czy skutek choroby.

Aluminium jest na trzecim najczęściej występującym w skorupie ziemskiej pierwiastkiem. Jest naturalnie obecny w wodzie pitnej, owocach, warzywach, ziarnach i mięsie. Codziennie przyjmujemy aluminium. Większość zużywanego aluminium jest wydalana przez nerki. Mimo to, wiele osób obawia się, że aluminium zawarte w antyperspirantach może być wchłaniane przez skórę i powodować podwyższony poziom tego pierwiastka w organizmie. Dwa badania przeprowadzone z udziałem ochotników zbadały właściwości chlorowodzianu glinu pod względem ich przenikania przez skórę: oba badania wykazały podobnie, że jedynie 0,01 procent zastosowanej ilości aluminium przeniknęło do organizmu. Używanie antyperspirantu w normalnych warunkach stosowania można zatem uznać za bezpieczne. Co więcej, w momencie, gdy chlorowodzian glinu wejdzie w kontakt z potem, zostanie przekształcony w wodorotlenek glinu, czyli substancję stałą i nierozpuszczalną, która nie może przeniknąć przez barierę skóry i dostać się do organizmu. Nawet jeśli zaaplikujesz antyperspirant bezpośrednio po goleniu, Twoja skóra nie wchłonie wyższego poziomu aluminium. Może jednak trochę piec, ponieważ wiele antyperspirantów zawiera także alkohol - więc z użyciem antyperspirantu tuż po goleniu lepiej chwilę odczekać!

Co to jest BHT?

BHT jest przeciwutleniaczem stosowanym w przemyśle żywnościowym i kosmetycznym. Wiele składników po kontakcie z tlenem ze środowiska uległoby zepsuciu. BHT chroni te składniki przed utlenianiem i wydłuża ich żywotność.

BHT: funkcje

Niemal wszystkie żywe istoty potrzebują tlenu. Jednak jednocześnie tlen jest silnie reaktywny i powoduje utlenianie wielu innych substancji. Na przykład rdza jest wynikiem utleniania się żelaza. Oleje i tłuszcze ulegają zjełczeniu, kiedy się utlenią. Tutaj wkracza BHT. Tylko niewielka ilość BHT (skrót od raczej kłopotliwej nazwy butylowanego hydroksy-toluenu) zapobiega utlenianiu. Jest on stosowany w żywności, medycynie i kosmetykach aby pomóc produktom zachować świeżość na dłużej.

Jak NIVEA wykorzystuje BHT

Zgodnie z naszymi przekonaniami używamy tylko niezbędnych składników w odpowiedzialny i restrykcyjny sposób. Stosuje BHT w mniej niż 10% produktów NIVEA. Kiedy wykorzystujemy BHT jego stężenie jest bardzo niskie - w rzeczywistości niższe niż w wielu produktach spożywczych! BHT sprawia, że okres przydatności do użycia niektórych z naszych kremów, balsamów, kosmetyków do pielęgnacji ust, żeli do golenia i olejków pod prysznic jest dłuższy. Bez przeciwutleniacza naturalne oleje i inne składniki uległyby zjełczeniu, stałyby się mniej wartościowe i miałyby nieprzyjemny zapach. Bardzo niewielkie ilości BHT można również znaleźć w niektórych produktach zapachowych. Wynika to z faktu, że producenci perfum, którzy dostarczają oleje zapachowe, używają BHT, aby chronić je przed utlenianiem, a tym samym zachować ich intensywny, atrakcyjny zapach.

Potencjalne problemy

Niektórzy twierdzą, że BHT może przeniknąć do skóry i zakłócić działanie układu hormonalnego człowieka. Substancja, która tak działa nazywana jest „substancją zaburzającą gospodarkę hormonalną”. Istnieją badania, które wykazały, że BHT ma działanie endokrynologiczne, ale badania te niewiele przypominały rzeczywistość. Osoby, na których je przeprowadzono zostały wystawione na działanie bardzo wysokich dawek BHT w bardzo krótkim czasie. Natomiast stężenie BHT w produktach NIVEA jest bardzo, bardzo niskie. Dotychczasowe badania nie wskazują aby produkty kosmetyczne lub ich składniki miały jakikolwiek szkodliwy wpływ na organizm ludzki lub jego równowagę hormonalną. W rzeczywistości naturalne pokarmy, takie jak soja mają znacznie wyższą aktywność hormonalną!

BHT przez wiele lat było bezpiecznie stosowane i to nie tylko w produktach kosmetycznych. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła dogłębne badanie, które wykazało, że BHT nadaje się do stosowania w żywności. Spożycie tej substancji jest więc bezpieczne! Co więcej (a właściwie mniej): kosmetyki zawierają wyraźnie niższe stężenie BHT niż produkty spożywcze. Od dziesięcioleci BHT jest stosowany na całym świecie w produktach kosmetycznych i jak się okazuje - jest bezpieczny i ma wysoką tolerancję. Nie ma też żadnych powodów by myśleć, że wywołuje reakcje alergiczne.

Jednak czy BHT szkodzi naszej planecie? Nie, według najnowszych badań NICNAS (Australian National Industrial Chemicals Notification and Assessment Scheme. Wnioski pokazują, że BHT nie stanowi znacznego ryzyka dla środowiska naturalnego.


Czym są zapachy?

Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważamy w każdym produkcie kosmetycznym jest ich niepowtarzalny zapach. Zapachy nadają kosmetykom i innym produktom przyjemny i rozpoznawalny wyraz.
Każdy zapach jest charakterystyczną mieszanką różnych substancji i powonień - średnio zapach zawiera około 30-50 składników zapachowych. Składniki zapachowe to naturalne lub syntetyczne perfumy, które można stosować pojedynczo, ale zazwyczaj łączy się je z innymi tworząc w ten sposób konkretny zapach. Naturalne związki zapachowe pochodzą z roślin (np. olejków eterycznych) i / lub innych naturalnych źródeł, podczas gdy syntetyczne są wytwarzane w laboratorium. Zazwyczaj zapachy są mieszankami składników syntetycznych i naturalnych.

Zapachy: funkcje

Liczne badania pokazują, że zapachy poprawiają nasze samopoczucie i mają pozytywny wpływ na nasz umysł. W zależności od składu, mogą mieć działanie uspokajające lub pobudzające. Substancje zapachowe sprawiają, że kosmetyki (i wiele innych produktów) pachną dobrze i wyróżniają się: maskują zapach niektórych skutecznych, ale niezbyt przyjemnych składników, wzmacniają wrażenia podczas korzystania z produktu, a także pomagają nam wyrazić naszą osobowość.

Jak NIVEA wykorzystuje zapachy

Zapachy są przez nas stosowane w większości produktów NIVEA. Nasze zapachy są starannie skomponowane z naturalnych i syntetycznych składników. Zgodnie z naszą zasadą nie umieszczania w naszych produktach niczego, co nie jest konieczne, używamy zapachów w bardzo kontrolowany sposób. Aby mieć pewność, że każdy zapach, którego używamy jest bezpieczny i stabilny stworzyliśmy specjalną listę zawierającą maksymalnie dopuszczalne ilości niektórych składników zapachowych. Dzięki tej liście możemy zapewnić jakość i bezpieczeństwo wszystkich naszych zapachów, często stawiając poprzeczkę wyżej niż istniejące wymogi prawne. Ta tak zwana lista limitów dla zapachów obowiązuje każdego z naszych dostawców perfum.

Potencjalne problemy

Podobnie jak wszystkie inne mieszanki, również substancje zapachowe mogą uwrażliwiać skórę ponieważ zawierają wiele różnych składników. To, czy te składniki są naturalne, pochodzące ze źródeł naturalnych czy syntetyczne nie ma większego znaczenia. Nie oznacza to jednak, że osoby o wrażliwej skórze nie powinny używać produktów NIVEA zawierających substancje zapachowe! Używamy tylko bezpiecznych perfum, które nie wykazują odpowiedniego potencjału alergicznego i staramy się monitorować zapachy w naszych produktach. Każdy składnik, którego używamy (w tym nasze zapachy) musi spełniać wyznaczone przez nas, surowe kryteria tolerancji skóry.
Chociaż zapachy wykazują się bardzo dużą tolerancją u większości ludzi szacuje się, że 1-2% populacji miewa reakcje alergiczne na niektóre składniki zapachowe. Dotyczy to zarówno składników syntetycznych, jak i naturalnych. Europejskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków wymienia 26 substancji powiązanych z reakcjami alergicznymi. Jeśli produkt kosmetyczny zawiera którąkolwiek z tych substancji w ilości większej niż określone limity, należy ją zadeklarować na opakowaniu. Taka jawność pomaga uniknąć składników, które mogą uczulać. Jeśli kiedykolwiek wystąpią objawy alergii, należy poprosić lekarza o wykonanie testu alergicznego. W ten sposób można określić uczulający zapach, bez konieczności rezygnowania z wszystkich zapachowych produktów.

Jak NIVEA chroni Twoją skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

 

Ogólnie, słońce jest dobre dla naszego dobrego samopoczucia. Promienie słoneczne wspomagają produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, więc można powiedzieć, że słońce czyni nas szczęśliwszymi. W pełnym słońcu promieniejemy, a nasz organizm wytwarza witaminę D w skórze, co jest szczególnie ważne dla stabilności kości i ogólnie dla naszego zdrowia. Jednak tak zwane promienie UVA i UVB zawarte w promieniowaniu słonecznym mogą mieć również negatywny wpływ na naszą skórę. Promienie UVB wnikają w górną warstwę skóry i mogą powodować bolesne oparzenia słoneczne. Ze względu na wysoki poziom energii, promienie UVB mogą bezpośrednio uszkadzać DNA, co w najgorszym przypadku może prowadzić do raka skóry. Promienie UVA wnikają głębiej w skórę. Chociaż zazwyczaj nie jesteśmy ich świadomi, ponieważ nie są bolesne, tworzą one wolne rodniki, które są w stanie uszkodzić komórki oraz DNA, co może prowadzić do raka skóry. Zbyt intensywne wystawienie na działanie promieni UVA może wywoływać alergie i powodować starzenie się skóry: około 80% zmarszczek jest spowodowanych promieniami UVA!

Dlatego ze słońca musimy korzystać w sposób odpowiedzialny i zawsze stosując właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zapewnienie skutecznej ochrony przed promieniowaniem, jest stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym. Dzięki innowacyjności naszych działów badań i rozwoju NIVEA stała się pionierem jeśli chodzi o opracowywanie produktów do ochrony przeciwsłonecznej (pierwszy oficjalny krem przeciwsłoneczny NIVEA został wprowadzony na rynek w 1936 r.) Do dziś jesteśmy w tym zakresie marką numer 1 na świecie *

Nasze produkty przeciwsłoneczne NIVEA zawierają filtry UV, które są niezbędne do tego, by chronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Ogólnie rzecz ujmując, istnieją dwa typy filtrów UV: organiczne (zwane również chemicznymi), które pochłaniają promienie UV i przekształcają energię w ciepło i mineralne filtry UV (zwane inaczej fizycznymi). Ochrona przeciwsłoneczna zawierająca organiczne filtry UV może być łatwa w aplikacji i cechować się przezroczystą formułą. Z kolei ochrona przeciwsłoneczna z filtrami fizycznymi UV zawiera drobne cząstki, które podczas nakładania kremu ochronnego tworzą rodzaj tarczy. Tarcza ta odbija promienie UV, chroniąc skórę przed uszkodzeniem. Jednak produkty zawierające tylko mineralne filtry UV są trudniejsze do rozprowadzenia na skórze niż produkty zawierające tylko organiczne filtry UV lub kombinację organicznych i mineralnych filtrów UV. Kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej zawierające tylko mineralne filtry UV mają tendencję do pozostawiania delikatnej białawej warstwy, której grubość zależy od faktora ochronnego.

Aby zapewnić niezawodną ochronę przed słońcem i przyjemne wrażenia podczas jej aplikowania, NIVEA oferuje produkty do ochrony przeciwsłonecznej z organicznymi filtrami UV lub kombinacją mineralnych i organicznych filtrów UV.

* Źródło: Euromonitor International Limited; NIVEA w kategorii Sun Care, w tym Ochrona przeciwsłoneczna, kosmetyki po opalaniu, samoopalacze; rynek detaliczny, 2018 r.

Ochrona przeciwsłoneczna a rafy koralowe

NIVEA zobowiązuje się do zmniejszenia negatywnego wpływu i troski o środowisko, w tym na rafy koralowe, należące do jednych z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów morskich. Około jedna czwarta wszystkich gatunków oceanów jest zależna od raf. Powszechnie wiadomo, że przetrwanie raf koralowych na całym świecie jest zagrożone, na co wpływ mają różne czynniki. Owe czynniki są złożone i mają szeroki zakres. Dwie podstawowe przyczyny to anomalie temperatury i ekstremalne warunki pogodowe związane ze zmianami klimatu na świecie. Nie bez znaczenia są też czynniki lokalne, takie jak zanieczyszczenie lądowe spowodowane rozwojem obszarów przybrzeżnych i rolnictwem, niezrównoważone praktyki połowowe oraz rosnąca liczba inwazyjnych gatunków niszczących koralowce.

Według najnowszych badań, przeprowadzonych na koralowcach w warunkach laboratoryjnych, podejrzewa się, że konkretne filtry UV - głównie oksybenzon (benzofenon-3) i oktinoksat (etyloheksylometoksycynamonian) przyspieszają blaknięcie koralowców.  

Nigdy nie stosowaliśmy oksybenzonu w naszych europejskich produktach do ochrony przeciwsłonecznej NIVEA, ponieważ filtr ten nie spełnia wysokich standardów ustanowionych dla naszych produktów z tej kategorii. Octinoxate został wyeliminowany z wszystkich europejskich produktów do ochrony przeciwsłonecznej NIVEA już w 2016 r.

NIVEA używa wyłącznie UV, które przez odpowiednie organy regulacyjne zostały uznane za bezpieczne dla konsumentów i środowiska. Nasze portfolio składników oceniamy pod kątem możliwego wpływu jaki mogą wywrzeć na środowisko. Nowe składniki muszą spełniać nasze surowe normy i nie zostałyby przez nas zastosowane, gdyby aktualna wiedza naukowa i późniejsze oceny ryzyka środowiskowego w odniesieniu do naszych produktów pokazały, że są one szkodliwe dla środowiska.

Badania nad filtrami UV i ich wpływem na środowisko są jednak wciąż we wczesnym stadium, i jak dotąd, były prowadzone głównie w laboratoriach. W związku z tym nie ma jeszcze jednoznacznych wniosków naukowych dotyczących zakresu, w jakim filtry UV wpływają na rafy koralowe i szersze środowisko morskie w warunkach rzeczywistych. Chcemy być na bieżąco i bazować na najnowszych odkryciach, by skutecznie napędzać jeszcze bardziej zrównoważone innowacje.

Chcemy udoskonalać nasze produkty z ochroną przeciwsłoneczną, by były przyjazne środowisku dlatego intensywnie współpracujemy w tym zakresie z naukowcami, ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju i naszymi dostawcami.


Czym są nanopigmenty dwutlenku tytanu?

Dwutlenek tytanu to biała substancja mineralna stosowana jako pigment w kosmetykach z ochroną przeciwsłoneczną, w barwnikach spożywczych i w innych obszarach. Nanopigmenty tej substancji to drobne cząstki, które są milion razy mniejsze niż ziarenko piasku. Nanopigmenty z dwutlenku tytanu są stosowane w kosmetykach jako mineralny (lub fizyczny) filtr UV. Po nałożeniu na skórę odbijają i rozpraszają promienie UV i pomagają chronić skórę przed poparzeniem słonecznym, przedwczesnym starzeniem się i zmianami nowotworowymi.

Nanocząstki dwutlenku tytanu: funkcje

Wyobraź sobie osłonę wokół ciała, która trzyma promieniowanie UV z dala od skóry. Teraz wyobraź sobie, że ta osłona wykonana jest z niezliczonych elementów, które są tak małe, że trudno je dostrzec. Tworzą one na skórze miliony gładkich, białych tarcz przeciwsłonecznych. Tak działają nanopigmenty z dwutlenku tytanu. Jak lśniąca zbroja odbijają promienie UV, zanim zdążą one uszkodzić skórę i DNA komórek skóry. Są mineralnym filtrem UV, który pomaga chronić skórę przed natychmiastowymi skutkami, takimi jak oparzenia słoneczne, a także długotrwałymi zagrożeniami, do których należy np. rak skóry. Dzięki nim zachowujesz zdrową i naturalnie piękną skórę.

W jaki sposób NIVEA wykorzystuje dwutlenku tytanu?

NIVEA wybrała dobrze zbilansowaną kombinację filtrów UV dla każdego odpowiedniego produktu, dostosowując go do różnych sytuacji i potrzeb. W niektórych kosmetykach z ochroną przeciwsłoneczną, NIVEA wykorzystuje dwutlenek tytanu w połączeniu z organicznymi (lub chemicznymi) filtrami UV. Dzięki temu możemy zaoferować Ci to, co najlepsze z obu światów: niezawodną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB w produkcie z ochroną przeciwsłoneczną, która jest łatwiejsza do zastosowania niż ta, która zawiera tylko mineralne filtry UV, na dodatek działa dobrze na skórę i jest wodoodporna (mimo to, nigdy nie zapomnij ponownie nałożyć produkt po kąpieli!).

Potencjalne problemy

Niektóre organizacje ochrony konsumentów wielokrotnie głosiły, że nanomateriały - a nanopigmenty do nich należą - mogą przenikać przez skórę do ciała i powodować szkody. Uważamy, że wszystkie kwestie zdrowotne i potencjalne problemy należy traktować poważnie. Jednak twierdzenia te nie dotyczą dwutlenku tytanu, jedynych nanopigmentów, których używamy w naszych produktach do ochrony przeciwsłonecznej. Wiele obszernych badań pozwala stwierdzić, że składniki te nie wnikają w barierę skóry podczas stosowania kremu z ochroną przeciwsłoneczną. Niezależne władze, takie jak Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów Komisji Europejskiej (SCCS), Niemiecki Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka oraz program UE NANODERM, doszły do wniosku, że nanopigmenty w kosmetykach są nieszkodliwe po zastosowaniu na zdrową skórę. Badanie NANODERM wykazało również, że drobne cząstki nie przechodzą do głębszych warstw skóry. Oznacza to, że nie przenikają do organizmu i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Wręcz przeciwnie: chronią przed uszkodzeniem komórek skóry i rakiem skóry. Dlatego nigdy nie zapominaj o stosowaniu kosmetyków z ochroną przeciwsłoneczną, kiedy przebywasz na słońcu.

Czym są parabeny?

Parabeny zapewniają świeżość produktów kosmetycznych, dzięki czemu można bezpiecznie z nich korzystać - nawet jeśli zapomniałeś założyć nakrętkę na swój krem do twarzy w łazience czy pozostawiłeś krem z ochroną przeciwsłoneczną na rozgrzanym ręczniku plażowym. Bez parabenów wiele produktów kosmetycznych - zwłaszcza tych, które zawierają wodę - zepsułoby się niedługo po ich otwarciu. Parabeny dają pewność, że balsam do ciała, krem do twarzy lub inny ulubiony produkt kosmetyczny zachowa świeżość, jaką miał w pierwszym dniu po otwarciu.

Parabeny: funkcja i bezpieczeństwo

Parabeny są konserwantami. Dbają o to, aby produkty do pielęgnacji skóry, zwłaszcza te zawierające dużo wody, pozostały świeże przez długi czas działając przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Parabeny można wytworzyć sztucznie, znajdują się również w produktach naturalnych, np. marchwi, ogórkach, oliwkach i innych. Parabeny, ze względu na to, że są skuteczne, jak i wysoce tolerowane, od ponad 80 lat wykorzystuje się je do konserwacji kosmetyków, artykułów gospodarstwa domowego, leków, czy żywności. Przez dziesięciolecia parabeny były intensywnie badane. I rzeczywiście, są to najbardziej sprawdzone środki konserwujące ze wszystkich. Wyniki: zarówno Komisja Europejska, jak i niezależna amerykańska komisja oceniająca (Cosmetic Ingredient Review / CIR) zgadzają się, że parabeny są bezpieczne.

Jak NIVEA wykorzystuje parabeny?

Na tę chwilę, parabeny są najbezpieczniejszymi i najłagodniejszymi środkami konserwującymi, których możemy użyć. Ciągle jednak poszukujemy najlepszych, bardziej skutecznych i najzdrowszych sposobów na bezpieczne składniki - zarówno dla Ciebie, jak i dla naszego środowiska. W NIVEA używamy parabenów tylko w około 20 procentach naszych produktów - do 80 procent kosmetyków nie zawiera parabenów. Weźmy nasz klasyczny krem NIVEA: jego oleista formuła utrzymuje świeżość bez konserwantów. Wszystkie nasze produkty dla dzieci są również wolne od parabenów. Kilka kosmetyków, które wciąż zawierają parabeny, to niektóre kremy do twarzy, filtry przeciwsłoneczne i balsamy do ciała. Stosujemy w nich środki konserwujące, aby mieć pewność, że nasze kosmetyki są bezpieczne w użyciu.

Potencjalne problemy

Parabeny są przedmiotem badań o wiele częściej niż jakiekolwiek inne środki konserwujące. Wniosek, jaki z tych badań wynika, jest następujący: parabeny są wszechstronne, skuteczne i bezpieczne w użyciu. Nie powodują reakcji alergicznych w ogóle, lub w niewielkim stopniu. Niektórzy ludzie obawiają się, że parabeny mogą gromadzić się w naszych organizmach i długoterminowo wpływać na nasze hormony lub ogólne samopoczucie. Dodatkowe badania wykazały jednak, że parabeny są szybko rozkładane w organizmie. Dlatego Komisja Europejska i American Cosmetic Ingredient Review stwierdziły, że parabeny nie wpływają na nasze zdrowie.

Nasz własny zespół ekspertów NIVEA również potwierdza, że parabeny są bezpieczne dla ludzi, dlatego wciąż używamy ich w niektórych produktach. Jednocześnie chcemy, aby nasze produkty były bezpieczne i dobre dla wszystkich, w tym osób z nietolerancją parabenów. Dlatego wciąż szukamy innych, równie bezpiecznych i delikatnych opcji konserwujących. Znaleźliśmy wiele alternatywnych systemów konserwujących i stworzyliśmy produkty dla tych, którzy mogą być wrażliwi na parabeny lub po prostu chcą ich unikać.


Czym są związki PEG?

PEG oznacza glikol polietylenowy. Związki PEG są wszechstronnymi, utalentowanymi "gwiazdami" świata kosmetycznego: służą jako emulgatory, środki wiążące, stabilizatory i emolienty.

Związki PEG: funkcje

Związki PEG mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Jako emulgatory sprawiają, że olej i woda mieszają się i tworzą ładne, gładkie kremy i płyny. Umożliwiają one rozpuszczanie olejków zapachowych w produktach na bazie wody. W szamponach i żelach pod prysznic pomagają stworzyć elastyczną piankę. Jako środki zmiękczające, związki PEG zmiękczają i nawilżają skórę. Niektóre z tych "agentów" wielozadaniowych zapewniają również efekt oczyszczania. Oprócz przemysłu kosmetycznego, związki PEG są stosowane w farmacji i medycynie.

Jak NIVEA wykorzystuje związki PEG

NIVEA stosuje związki PEG w kremach, płynach, żelach pod prysznic, szamponach i olejkach kąpielowych. Nie tylko pełnią mnóstwo wielorakich funkcji, ale są również bardzo przyjazne dla skóry i nie wywołują reakcji alergicznych.

Potencjalne problemy

Pojawiły się stwierdzenia, że związki PEG mogą przenikać przez skórę do organizmu wraz z innymi, potencjalnie szkodliwymi składnikami. Prawda jest taka: istnieje wiele różnych związków PEG i nie wszystkie działają w ten sam sposób. Niektóre związki rzeczywiście sprawiają, że skóra jest bardziej przepuszczalna - i tak powinno być, ze względu na to, że są one używane w maściach leczniczych. Inne z kolei nie przekraczają bariery skóry. To, czy związki PEG wpływają na przepuszczalność skóry, zależy również od ich stężenia i innych składników stosowanych w formule produktu. Zgodnie z naszym zobowiązaniem do stosowania wyłącznie bezpiecznych i niezbędnych składników, w NIVEA bardzo starannie dobieramy związki stosowane w naszych kosmetykach. Utrzymujemy również odpowiednio niski poziom stężenia tych związków, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie. Każda nowa formuła jest poddawana obszernym testom, podczas których upewniamy się, że nie podrażnia ona skóry, nie wywołuje alergii ani nie powoduje żadnych innych niepożądanych efektów.

Czym są silikony?

Silikony są związkami chemicznymi, które charakteryzuje wyjątkowa gładkość i płynność. W postaci olejków silikonowych, nadają produktom do pielęgnacji skóry przyjemną konsystencję i ułatwiają ich nakładanie.

Silikony: funkcje i bezpieczeństwo

W świecie kosmetyków, silikony są „agentami wygładzającymi”: bez nich kremy do twarzy i balsamy byłyby bardziej twarde i w związku z tym mniej przyjemne w dotyku. Używając terminologii chemicznej, silikony są grupą związków zawierających łańcuchy złożone z atomów krzemu i atomów tlenu, połączone z innymi pierwiastkami. Są odporne na wysokie temperatury, nie reagują łatwo z innymi substancjami i są przyjazne dla skóry.

Silikony są bezpieczne w stosowaniu z żywnością - być może posiadasz silikonową szpatułkę kuchenną lub inne naczynia wykonane z silikonu. Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się olejki silikonowe: przezroczyste, bezwonne płyny, które nadają płynom, kremom i innym produktom gładką, jedwabistą konsystencję.

Jak NIVEA używa silikonów?

NIVEA stosuje około 30 różnych silikonów, w około 20 procentach naszych kosmetyków na całym świecie - głównie są to produkty pozostające na skórze, takie jak kremy do twarzy, balsamy czy dezodoranty. Dlaczego stosujemy tak wiele różnych silikonów? Ponieważ każdy z nich ma specyficzne właściwości, a my dbamy o to aby uwzględniać tylko składniki, które mają zauważalną korzyść dla Twojego kosmetyku. Olejki silikonowe w balsamach i kremach sprawiają, że produkt zachwyca, nadaje skórze jedwabisty, gładki dotyk. W pielęgnacji włosów silikony zapobiegają elektryzowaniu i puszeniu się włosów. Sprawiają, że włosy są miękkie i elastyczne. W płynnych dezodorantach powodują, że aktywne składniki antyperspiracyjne są równomiernie rozprowadzane, a pod pachami nie tworzą się grudki.

Zaletą silikonów jest to, że są nie tylko oferują mnóstwo korzyści, ale są także bezpieczne i przyjazne dla skóry. Na dodatek bardziej niż niektóre olejki naturalne! Gdy olejki naturalne wchodzą w kontakt z tlenem, powstałe produkty mogą podrażniać skórę lub powodować alergie. Oleje silikonowe natomiast rzadko wywołują alergie i nie utleniają się tak łatwo. Ta właściwość, w połączeniu z dużą płynnością silikonów sprawia, że są one kompatybilne ze skórą i idealnie nadają się do stosowania w kosmetykach. Czy silikon w produktach do pielęgnacji włosów nie obciąża ich zbytnio? Nie ma systematycznych badań wykazujących, że silikony obciążają włosy. Preparaty do pielęgnacji włosów NIVEA łatwo się spłukują i pozwalają włosom lśnić w pełnej okazałości. Dla tych, którzy chcą mieć wybór, oferujemy również szampony i odżywki bezsilikonowe.

Potencjalne problemy

Niektórzy twierdzą, że olejki silikonowe z produktów kosmetycznych mogą negatywnie wpływać na środowisko. Silikony w szamponach, odżywkach lub innych produktach, które są spłukiwane, spływają do kanalizacji i trafiają do ścieków. Silikony są bardzo stabilne i dlatego nie ulegają łatwo degradacji. Ponieważ są prawie nierozpuszczalne w wodzie i nietoksyczne, możemy stwierdzić, że nie stanowią one zagrożenia dla środowiska. Ostatnio silikony cykliczne zostały uznane przez Europejską Agencję Chemikaliów za potencjalnie szkodliwe dla środowiska, chociaż inne organy np. w USA i Kanadzie uważają, że owe cykliczne silikony za bezpieczne. Nie należy mylić silikonów cyklicznych (konkretnie D5 i D6) z większością innych silikonów, które według aktualnego stanu wiedzy - nie należą do tej grupy i są uważane za bezpieczne dla środowiska, ponieważ ani nie ulegają bioakumulacji, ani nie są toksyczne dla żywych organizmów.

Uważnie monitorujemy zmiany w przepisach, a także badania naukowe nad silikonami cyklicznymi, by stale weryfikować konieczność zmiany naszych produktów,  zapewniając im możliwie najlepszą wydajność, która będzie dobra zarówno dla konsumenta, jak i dla środowiska.


WYJĄTKOWE SKŁADNIKI

WYJĄTKOWE SKŁADNIKI

almond-nuts-closeup

Co to jest olejek ze słodkich migdałów?

Olejek ze słodkich migdałów jest tłoczony na zimno z dojrzałych pestek migdałów - słodkich, obranych owoców drzewa migdałowego - a następnie rafinowany. Złoty olejek o łagodnym, słodko-orzechowym aromacie jest stosowany w medycynie i pielęgnacji skóry od wielu stuleci.

Czym specjalnym wyróżnia się olejek ze słodkich migdałów?

Migdały to nie tylko smaczna, pożywna i zdrowa przekąska - tłoczony z nich olej jest wysoce tolerowany dla wszystkich rodzajów skóry, a zwłaszcza tej suchej i wrażliwej. Ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (90 procent). Olej zawiera również 20-30 procent kwasu linolowego, substancji występującej naturalnie w ludzkiej skórze. Już starożytne chińskie, grecko-perskie i ajurwedyjskie szkoły medycyny stosowały oleje ze słodkich migdałów.

Jak NIVEA wykorzystuje olejek ze słodkich migdałów?

Tłoczonego na zimno, rafinowanego oleju ze słodkich migdałów NIVEA używa do wielu produktów do pielęgnacji skóry. Nasz olejek migdałowy w całości jest pozyskiwany naturalnie i cechuje go najwyższa jakość. Z tysiąca kilogramów obranych ziaren otrzymujemy około. 400 litrów olejku. To, co pozostało z ziaren, jest czymś w rodzaju otrębów migdałowych, które są używane do peelingów oraz maseczek do twarzy i ciała.

white-powder-close-up

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym produkowanym przez wątrobę, nerki oraz trzustkę. Odgrywa ona kluczową rolę w dostarczaniu energii do naszych organów, działając jak akumulator, który wiąże, przenosi i uwalnia energię.

Co sprawia, że kreatyna jest wyjątkowa?

Występująca naturalnie w skórze kreatyna działa jako zbiornik magazynujący energię.

W miarę starzenia się, produkcja kreatyny w naszym organizmie spowalnia. NIVEA ma dowody na to, że pochodząca z naszych formuł kreatyna łatwo przenika do skóry, pomagając tym samym utrzymać jej wyższy poziom w skórze. 

Jak NIVEA stosuje kreatynę?

NIVEA wykorzystuje kreatynę w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak koenzym Q10 między innymi w naszej gamie produktów Q10 Plus, ale także w innych kosmetykach stosowanych wszędzie tam, gdzie stan skóry wymaga dostarczenia tego źródła energii.


cream-jar-closeup

Co to jest Eucerit?

W pewnym sensie Eucerit jest fundamentem nowoczesnej kosmetyki oraz całej marki NIVEA. Ten odkryty ponad wiek temu emulgator stał się kluczowym składnikiem naszego kultowego NIVEA Creme. Eucerit łączy oleiste i wodniste składniki zawarte w kosmetykach. Jest substancją naturalnie wytwarzaną z lanoliny.

Co sprawia, że Eucerit jest taki wyjątkowy?

Większość produktów kosmetycznych składa się z części oleistych i wodnistych. Połączenie ich w gładką, kremową i stabilną teksturę jest jednym z największych wyzwań w świecie kosmetyków. Większość wczesnych emulgatorów wiąże olej i wodę, dopóki nie zmieni się temperatura otoczenia. Dlatego odkrycie Euceritu (zwanego "pięknym woskiem"), było kamieniem milowym w rozwoju pielęgnacji skóry. Jest on wykonany z oczyszczonego tłuszczu z wełny i pozwala zachować stabilność emulsji nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych.

Jak NIVEA wykorzystuje Eucerit?

Dla NIVEA Eucerit jest podwójnie wyjątkowy. Jest on nie tylko skutecznym emulgatorem, ale także kluczowym składnikiem naszego kultowego kremu NIVEA. To właśnie odkrycie Euceritu na początku XX wieku umożliwiło Oscarowi Troplowitzowi, Dr. Paulowi Gersonowi Unnie i Isaacowi Lifschützowi, czyli wynalazcom NIVEA Creme stworzyć ten śnieżnobiały, stabilny krem do skóry. Nowy produkt zrewolucjonizował świat kosmetyków. 100 lat temu NIVEA Creme był najnowocześniejszym kremem do twarzy i do dziś pozostał ikoną. Zapewnia on skuteczną pielęgnację skóry i chroni ją przed wysychaniem. Bardzo dobrze tolerowany krem NIVEA Creme jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, nawet tej wrażliwej. Jako jeden z pierwszych kremów odpornych na wysokie i niskie temperatury, NIVEA Creme może być wysyłany na cały świat. Stał się globalnym sukcesem i uczynił NIVEA marką kosmetyczną numer 1 na świecie *.

* Źródło: Euromonitor International Limited; NIVEA by umbrella brand name in the categories Body Care, Face Care and Hand Care; in retail value terms, 2018

nivea-q10

Co to jest Q10?

Koenzym Q10 jest cząsteczką produkowaną przez ludzki organizm. Jest kluczowym elementem dla metabolizmu komórek. Jako "energizer" wspomaga wzrost, zdrowie i regenerację  naszych komórek.  Q10 jest również silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki, wysoce reaktywne cząsteczki, które uszkadzają komórki na wielu płaszczyznach, m.in. na poziomie DNA, białek czy lipidów.

Co sprawia, że Q10 jest wyjątkowe?

Q10 to wzmacniacz organizmu. Większość energii naszego ciała jest wytwarzana za pomocą tego koenzymu. Q10 jest szczególnie istotny dla narządów, które potrzebują dużo energii, w tym naszej skóry, największego organu ludzkiego ciała. Zdrowa, młoda skóra regeneruje się stale i o wiele łatwiej, niż starsza skóra, którą trzeba wspomóc, dostarczając jej Q10.

W miarę starzenia się skóry, poziom Q10 w naszych komórkach skóry gwałtownie spada. Istnieją również inne czynniki, które obniżają poziom Q10, w tym stres, niektóre leki i promieniowanie UV. Pokarmy takie jak mięso, jaja, ryby, orzechy, ziemniaki, brokuły i szpinak są dobrym źródłem Q10. Miejscowe stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych zawierających koenzym Q10, skutecznie uzupełnia jego zapas. Wspomaga to metabolizm energetyczny komórek skóry i zmniejsza liczbę wolnych rodników.

Jak NIVEA wykorzystuje Q10?

Od dziesięcioleci NIVEA jest liderem badań nad Q10. W latach 90. jako pierwsi wprowadziliśmy na rynek masowy produkty do pielęgnacji skóry Q10 - i od tego czasu nieustannie rozwijamy naszą formułę. Nieustannie prowadzimy badania umożliwiające nam dalszy rozwój naszych produktów zawierających Q10, dodając do nich kompatybilne składniki, takie jak kreatyna lub silna antyoksydacyjna witamina C, w zależności od stanu skóry, dla którego produkt jest przeznaczony.


FUNKCJE

FUNKCJE

SKŁADNIKI AKTYWNE
W produktach NIVEA SUN stosuje się kilka aktywnych składników. Na przykład występująca pod nazwą Pantenol witamina B, nie jest w stanie być produkowana przez organizm i jest znana z tego, że wspomaga regenerację skóry i poprawia jej nawilżenie.

PIGMENTY KOLOROWE
Wybrane produkty NIVEA Sun Kids zawierają barwniki, dzięki którym stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym daje więcej radości, dzięki czemu już od najmłodszych lat dzieci łączą ochronę przed słońcem z zabawą.

EMOLIENTY
Emolienty, np. dikaprylan / dikaprynian glikolu butylenowego lub adypinian dibutylu to oleje lub pochodne olejków, które stosuje się, by zapewnić skórze miękkość i gładkość.

EMULGATORY
Produkty NIVEA Sun wykorzystują emulgatory, np. Sodium Stearoyl Glutamate, aby rozpuścić w wodzie małe kropelki olejku, by kosmetyk był przyjemny w kontakcie ze skórą.

ŚRODKI BŁONOTWÓRCZE
Środki błonotwórcze, np. VP / kopolimer heksadecenowy stosuje się po to, by mieć pewność, że filtr przeciwsłoneczny tworzy ciągłą warstwę wodoodporną na skórze, co ma kluczowe znaczenie dla produktów z wysoce wodoodporną ochroną UVA i UVB.

ZAPACH
Zapach jest wykorzystywany do tworzenia kultowego i uwielbianego zapachu NIVEA, aby przywołać emocje towarzyszące nam pięknego słonecznego dnia na plaży.

NAWILŻACZE / ROZPUSZCZALNIKI
Nawilżacze, np. Gliceryna to składniki stosowane w produktach kosmetycznych, które opóźniają utratę wilgoci. Rozpuszczalniki są cieczami stosowanymi do rozpuszczania stałych składników w formule.


ŚRODKI NEUTRALIZUJĄCE

Środki neutralizujące, np. wodorotlenek sodu lub kwas cytrynowy służą do regulacji wartości pH naszych preparatów.

PROSZKI

Proszki, np. Distarch Phosphate lub Silica, pomagają wchłaniać olej na skórze, co daje jej przyjemne uczucie.

ŚRODKI KONSERWUJĄCE

Środki konserwujące zapobiegają rozwijaniu się drobnoustrojów lub opóźniają ich rozwój, chroniąc w ten sposób produkty przeciwsłoneczne przed psuciem się.

PROPELENTY

Propelenty, np. butan, izobutan lub propan pomagają usunąć formułę z opakowania.

MODYFIKATORY REOLOGICZNE

Modyfikatory reologiczne, np. mikrokrystaliczna celuloza lub guma ksantanowa są używane do zmiany lepkości emulsji i pozwalają nam tworzyć różne rodzaje formuł, takie jak płyny i spraye.

STABILIZATORY

Stabilizatory pomagają utrzymać funkcje i aktywność pozostałych składników zawartych w produkcie z ochroną przeciwsłoneczną.

FILTRY UV

Ochrona przeciwsłoneczna za pomocą filtrów UV chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Mineralne filtry UV, np. dwutlenek tytanu, odbija promienie słoneczne, podczas gdy organiczne filtry UV, np. Metoksydibenzoilometan (organiczny filtr UVA) i kwas sulfonowy fenylobenzimidazolu (organiczny filtr UVB), pochłaniają je.