Pytania dotyczące dezodorantów?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się tuta

1. Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem?
Dezodoranty zwalczają bakterie odpowiedzialne za powstawanie zapachu potu. Zawierają aktywne cząstki dezodoryzujące, które zapobiegają rozwojowi bakterii lub wręcz zmniejszają ich ilość w dole pachowym. 
Antyperspiranty z kolei zawierają aktywne cząstki blokujące wydzielanie potu, najczęściej sole aluminium, które ograniczają wydzielanie potu przez gruczoły potowe, tworząc czasowe żelowe zatyczki w najwyższej części porów skóry. Zatyczki te są z czasem usuwane w wyniku ruchów mechanicznych i naturalnych procesów odnowy skóry. Powstrzymując rozwój bakterii dzięki obniżonemu pH i zmniejszając ilość wilgoci w dole pachowym, antyperspiranty mają także działanie dezodoryzujące.

2. Dlaczego antyperspiranty NIVEA zawierają sole aluminium (np. hydrat chlorku aluminium ACH)?
Aby uniknąć plam potu na ubraniach, wiele osób pragnie nie tylko ograniczać pocenie, ale także korzystać z właściwości zwalczających zapach typowy dla dezodorantów. Wszystkie skuteczne antyperspiranty zawierają sole aluminium (np. hydrat chlorku aluminium). Sole te tworzą czasowe zatyczki żelowe w najwyższej części porów skóry. Dzięki nim wydziela się mniej potu.  Zatyczki te są z czasem usuwane w wyniku tarcia i naturalnych procesów odnowy skóry. Sole aluminium są bezpiecznie stosowane w antyperspirantach od ponad wieku. Składniki kosmetyków są zasadniczo objęte restrykcyjnymi przepisami europejskiej dyrektywy dotyczącej produktów kosmetycznych, podlegają ścisłym kontrolom bezpieczeństwa oraz obowiązkowym badaniom naukowym realizowanym zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

3. Dlaczego się pocimy?
Istnieje wiele czynników powodujących pocenie. Podwyższona temperatura ciała spowodowana wysiłkiem fizycznym i/lub wysoka temperatura otoczenia sprawiają, że całe ciało się poci. Tego typu pocenie ma na celu regulowanie temperatury ciała poprzez oddawanie ciepła za pomocą parowania. Pot wydostający się przez tak zwane ekrynowe gruczoły potowe zawiera głównie wodę i sole. 
Pocić możemy się także w wyniku stresu spowodowanego emocjami lub napięciem psychicznym. W tym wypadku pocą się głównie pachy, stopy, dłonie i czoło. Tego typu pot wydzielany jest nie tylko przez ekrynowe, ale także apokrynowe gruczoły potowe. Pot apokrynowy zawiera tłuszcze i białka, które są metabolizowane przez bakterie skórne, co wywołuje charakterystyczny zapach potu.  Pocenie wywołane stresem stanowi część ewolucyjnej odpowiedzi na sytuacje zagrożenia (reakcja typu „walka albo ucieczka”) i odgrywa ważną rolę w komunikacji niewerbalnej. Aby przeciwdziałać poceniu wywołanemu stresem, opracowaliśmy antyperspiranty w sprayu i w kulce NIVEA Stress Protect dla kobiet i mężczyzn. 


4. Czy blokowanie pocenia poprzez stosowanie antyperspirantów może być szkodliwe?
Stosowanie antyperspirantów nie ma wpływu na termoregulację organizmu. Okolice pach mają do 200 cm2 powierzchni, co stanowi jedynie około 1% całej powierzchni ciała. Powierzchnia ta jest więc zbyt mała, by wpływać na termoregulację. Wiele badań dowodzi, iż używanie antyperspirantów jest bezpieczne, a ich stosowanie w produktach kosmetycznych jest dozwolone.

5. Dlaczego wydzielamy zapach?
Świeży pot jest cieczą bezwonną. Przykry zapach pojawia się dopiero gdy bakterie skórne obecne w dołach pachowych metabolizują (np. łamią) niektóre składniki potu, takie jak lipidy czy białka. Pachy, ze względu na zawilgocenie, podwyższone pH i optymalne składniki odżywcze dostarczane przez gruczoły potowe i łojowe, stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii skórnych.

6. Dlaczego przed użyciem antyperspirantu lub dezodorantu NIVEA w sprayu należy go wstrząsnąć?

Antyperspiranty w sprayu (np. spray NIVEA DRY) należy mocno wstrząsnąć, aby substancje czynne zawarte w proszku (aluminium soli) zostały równomiernie rozprowadzone w opakowaniu. W przeciwnym razie produkt mógłby wyprysnąć w formie skoncentrowanej i zatkać otwór lub spowodować powstanie białych plam na skórze lub ubraniach. 
Dezodoranty w sprayu NIVEA na bazie alkoholu (np. produkty z linii NIVEA Fresh: Fresh Pure, Fresh Natural, Fresh Flower oraz Fresh Comfort) nie wymagają wcześniejszego wstrząśnięcia.

7. Czy stosowanie dezodorantów może powodować powstawanie żółtych plam na ubraniach?
Żółte plamy są wynikiem złożonej interakcji między lipidami skóry, sebum, środkiem piorącym a aktywnymi składnikami antyperspirantu. Z doświadczenia wiemy, że w grę wchodzi kilka czynników, np. częstotliwość stosowania, ilość użytego antyperspirantu, częstość, z jaką zmieniane są ubrania, intensywność programu piorącego ubrania, indywidualny skład potu, zawartość minerałów lub pierwiastków śladowych w wodzie z kranu oraz skład samej tkaniny. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia żółtych plam na ubraniach jest pozostawienie dezodorantu do całkowitego wysuszenia przed założeniem odzieży.
Należy jednak pamiętać, że żółte plamy podobne do zabrudzeń na kołnierzyku mogą się pojawić również jeśli nie stosuje się antyperspirantu, gdyż lipidy skóry w połączeniu z drobinkami brudu obecnymi w powietrzu tworzą trwałe, trudne do usunięcia zaplamienia. W niektórych przypadkach plamienie wywołane jest barwieniem tkanin. 
Osoby pragnące ograniczyć ilość żółtych śladów na ubraniach powinny wypróbować produkty NIVEA Invisible for Black & White.

8. Co zrobić, by usunąć żółte plamy?
Gdy żółte plamy już raz się pojawią, nie można ich usunąć lub zmniejszyć, stosując częste pranie. Czasem pranie może wręcz spowodować utrwalenie się plam.
W przypadku wystąpienia plam należy wypłukać ubrania w zimnej wodzie przed upraniem ich w środku piorącym. W wielu przypadkach udało nam się skutecznie usunąć plamy dzięki moczeniu ubrań przez około 24 godziny w 5% roztworze kwasu cytrynowego. Bardzo ważne: Ubrania należy namoczyć w czystej wodzie, a następnie uprać je w temperaturze 30°C w normalnym cyklu prania z użyciem środka piorącego w płynie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zastosowanie tych zasad przyniesie pożądany rezultat w przypadku wszystkich plam i ubrań. Należy uważać na tkaniny delikatne i kolorowe oraz na ubrania z guzikami z „masy perłowej”, gdyż roztwór kwasu może je zniszczyć. Przed zastosowaniem się do zaleceń najlepiej przetestować produkt na mniej widocznym skrawku tkaniny. 
Ostrzeżenie: Należy pamiętać, że kwas cytrynowy może powodować pewne ryzyko w przypadku kontaktu ze skórą (podrażnienie, uczulenie), przedostania się do oczu (podrażnienie), a także połknięcia lub wdychania (podrażnienie). Kontakt ze skórą może powodować oparzenie i pojawienie się bąbli. Uszkodzenie tkanki zależy od długości kontaktu. Dlatego w czasie stosowania kwasu cytrynowego zalecamy używanie rękawic ochronnych oraz unikanie wdychania powietrza z pyłem z kwasu cytrynowego.

9. Czy stosowanie dezodorantów może powodować powstawanie białych plam na ubraniach?
Niektóre dezodoranty, a dokładniej antyperspiranty zawierające sole aluminium, takie jak hydrat chlorku aluminium (ACH), mogą w pewnych warunkach i w przypadku niewłaściwego użycia pozostawiać białe ślady na ubraniach. Stosując antyperspiranty w sprayu (np. dezodorant Nivea Dry), należy pamiętać o mocnym wstrząśnięciu produktu w celu równomiernego rozprowadzenia hydratu chlorku aluminium w opakowaniu, a następnie na skórze. W celu uniknięcia białych plam wszelkie antyperspiranty należy pozostawić do całkowitego wchłonięcia lub wysuszenia przed założeniem ubrań. Zazwyczaj białe plamy na ubraniu można usunąć poprzez potarcie.  Osoby pragnące uniknąć białych śladów na ubraniach powinny wypróbować produkty NIVEA Invisible for Black & White.

10.  Czy mój produkt nie zawiera alkoholu?
W chemii pojęcie „alkohol” odnosi się do szerokiej gamy związków. Ich cechą wspólną jest posiadanie pewnej grupy atomów w cząsteczce. Ale zazwyczaj, lub w znaczeniu potocznym, pojęcie „alkohol” ogranicza się do substancji zwanej etanolem (nazwa chemiczna: alkohol etylowy), czyli alkoholu pitego przez ludzi. Produkty reklamowane jako „niezawierające alkoholu” nie mają w swoim składzie etanolu, co oznacza, że nie występuje w nich „alkohol” lub „alkohol denat”, lecz na liście składników (INCI) może pojawić się samo słowo alkohol (np. alkohol stearylowy).

11.  Ile czasu po goleniu należy odczekać, zanim zastosuje się antyperspirant zawierający aluminium?
Podczas golenia usuwana jest niewielka ilość najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, co nie musi prowadzić do uszkodzenia skóry i jej bariery ochronnej. Mogą jednak wystąpić niewielkie skaleczenia. Jeśli do nich dojdzie, nie należy stosować dezodorantów zawierających aluminium dopóki skóra pozostaje podrażniona lub skaleczona. Nawet jeśli okolice pach są podrażnione lub skaleczone z innych przyczyn, nie należy stosować antyperspirantu.

12.  Czy stosowanie dezodorantów może powodować powstawanie kolorowych plam (np. Zielonych, brązowych, czerwonych, niebieskich) na ubraniach?
Proces powstawania kolorowych plam na tkaninach przypomina proces powstawania plam żółtych. Konkretny kolor plamy może być spowodowany zawartością śladowych ilości metali (np. miedzi, manganu, żelaza) w wodzie z kranu. W niektórych przypadkach odcień koloru może także być wywołany fluorescencyjnymi środkami rozjaśniającymi (wybielaczami optycznymi). 
Kolorowe plamy na jasnych ubraniach mogą się także pojawić, gdy pod jasną odzież, lub na nią, zakłada się kolorowe ubranie barwiące. Często dzieje się tak, gdy barwiony materiał nie jest odporny na pot.






Dodatkowe pytania?

Prosimy o kontakt za pomocą formularza kontaktowego online.
Product-stage-bg