zaskórniki na twarzy

Zaskórniki — jak się pozbyć niedoskonałości?

Podpowiedzi pielęgnacyjne od NIVEA Zaskórniki znają szczególnie posiadaczki skóry trądzikowej, tłustej czy mieszanej, ale przy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą się także pojawić na skórze suchej czy normalnej. Jak powstają zaskórniki i na jakich częściach twarzy się pojawiają? Jak się ich pozbyć? Odpowiadamy na pytania związane z wągrami i zaskórnikami!

Co to są zaskórniki i skąd się biorą?

Zaskórniki to nieestetyczne wykwity lub kropki, pojawiające się przeważnie w okresie dojrzewania. Najczęściej występują w tak zwanej strefie T, czyli na czole, brodzie oraz nosie, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Skąd się biorą zaskórniki? To efekt nadmiernej produkcji sebum, które łącząc się z zanieczyszczeniami i martwymi komórkami naskórka blokuje ujścia porów skóry.
co to są zaskórniki

Zaskórniki dzieli się na otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte mają postać drobnych, czarnych kropek. Zaskórniki zamknięte są natomiast białe i prześwitują spod skóry.

Zaskórniki otwarte — to znaczy jakie?

Już wiesz, jak poznać, że do czynienia masz z zaskórnikami otwartymi - tak, jak napisaliśmy wyżej są to czarne kropki na skórze, a właściwie zanurzone pod wierzchnią warstwą naskórka. Czym tak właściwie są? Czarne zaskórniki powstają na skutek zastoju łoju oraz zakażenia przez bakterie. Mają one ciemną barwę i wydobywa się z nich masa łojowo-rogowa. Nie myl ich z piegami i nie ignoruj ich obecności - nieusunięte czarne kropki na nosie po czasie przekształcić mogą się w torbiele ropne lub wykwity grudkowo-krostkowe!

Jak się pozbyć zaskórników otwartych? Do tego celu możesz wykorzystać między innymi peelingi, np. intensywny peeling ryżowy NIVEA z BIOaloesem, maski peel-off, lub tak zwane „czarne maski”, które odrywasz ze skóry, czy też specjalne naklejane na nos plastry, jeśli to właśnie w tym rejonie mamy do czynienia z kropkami.

Zaskórniki zamknięte — przyczyny i leczenie

Drugim rodzajem zaskórników są zaskórniki zamknięte, które mają postać drobnych, białych krostek. Jakie są przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych? Tworzą się one w momencie, w którym pory skóry zostają zatkane przez martwe komórki naskórka, sebum oraz zanieczyszczenia. Białe zaskórniki na brodzie najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania.

Ich obecność związana jest z zachodzącymi wówczas zmianami hormonalnymi, które wpływają na ilość sebum, jakie wydzielane jest przez gruczoły łojowej. Jednak wiele kobiet znajduje zaskórniki otwarte na swoich twarzach także w dorosłym życiu. Wpływ na powstawanie białych grudek na twarzy może mieć także wyciskanie zaskórników, nadmierne przesuszenie skóry, palenie papierosów, niezdrowa dieta oraz predyspozycje genetyczne.

Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych? Leczenie zaskórników zamkniętych uwzględniać powinno między innymi stosowanie łagodnych preparatów zawierających w swoim składzie kwas salicylowy – oczywiście rodzaj kosmetyku i częstotliwość stosowania powinna być konsultowana z dermatologiem. Składnik ten jest w stanie skutecznie złuszczyć naskórek i oczyścić pory, pomagając w usunięciu białych krostek na twarzy. Co więcej, kwas salicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne i wspiera walkę z przebarwieniami. Zaskórniki zwalczysz także stosując maści zawierające w swoim składzie nadtlenek benzoilu. Jako że prowadzić mogą one do przesuszania i nadmiernego złuszczania skóry, stosować możesz je wyłącznie po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Poza odpowiednio dopasowanymi kosmetykami, pamiętać powinnaś także o właściwych nawykach higienicznych. Zalicza się do nich między innymi poprawnie wykonywany dwa razy dziennie rytuał oczyszczania skóry, niedotykanie twarzy oraz niewyciskanie zaskórników.

zaskórniki

Zaskórniki na twarzy - gdzie mogą się pojawić?

zapchane pory

Tak naprawdę, zaskórniki pojawiać mogą się w różnych rejonach twarzy. Najczęściej skarżymy się na zaskórniki na nosie, ale równie popularne mogą być zaskórniki na czole – zarówno nos i czoło to części tak zwanej strefy T, czyli obszaru twarzy, który posiada najwięcej gruczołów łojowych. Skóra jest więc tam najbardziej podatna na tego typu wykwity. Jeśli masz skórę tłustą lub mieszaną, możesz dodatkowo znajdować też zaskórniki na brodzie.

 

Zaskórniki na policzkach występują z reguły tylko na skórze tłustej, która również w tych obszarach produkuje dużo sebum.

Niekiedy głębokie zaskórniki pojawiają się także na klatce piersiowej czy plecach.


Jak usunąć zaskórniki z twarzy?

Wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć, jednak nie martw się jeśli już zauważyłaś zaskórniki na skórze. Wbrew pozorom, nie są one wyjątkowo trudne do usunięcia. Zaskórniki to nic innego jak zanieczyszczenia zmieszane z sebum, które blokują ujścia porów – stąd aby je zlikwidować, Twoja skóra potrzebuje głębokiego oczyszczenia. Możesz zdecydować się na kilka różnych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, lub wykonać je samodzielnie w domu za pomocą odpowiednich kosmetyków oczyszczających.

 

Sposobem na zaskórniki na nosie może być między innymi oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny, jonoforeza czy złuszczanie z zastosowaniem kwasu migdałowego.

 

Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę (po przecież cera tłusta czy mieszana może być także wrażliwa – więcej o cerze wrażliwej przeczytasz tutaj), przed wykonaniem zabiegów możesz udać się do dermatologa. Specjalista może wykonać między innymi złuszczanie kwasami.

zaskórniki jak usunąć
zaskórniki

Inny sposób na zaskórniki na nosie to mikrodermabrazja, która jest najczęściej wykonywana w salonach kosmetycznych. To wyjątkowy rodzaj peelingu, który intensywnie złuszcza martwy naskórek i oczyszcza skórę. Mikrodermabrazji nie należy jednak wykonywać częściej niż raz na kilka miesięcy, a już z pewnością nie więcej niż raz w miesiącu. Po tym zabiegu należy także unikać słońca, a nawet na podróż z salonu kosmetycznego do domu powinnaś nałożyć dobry krem z filtrem, np. Extra-ochronny krem na dzień NIVEA Q10 POWER SPF30.

 

Jak usunąć zaskórniki z brody na długi czas? Zdecydować możesz się na zabieg, jakim jest ich laserowe usuwanie. Pomaga on w walce zarówno z otwartymi, jak i zamkniętymi zaskórnikami. Jak się natomiast pozbyć zaskórników na nosie? Do tego celu wykorzystać możesz także specjalny odkurzacz do wągrów. Więcej informacji na jego temat znajdziesz poniżej.

 

W walce z zaskórnikami pomogą Ci również kosmetyki NIVEA. W dalszej części tekstu prezentujemy konkretne produkty, które pomogą Ci zwalczyć te nieestetyczne zmiany.


Wyciskanie wągrów — czy powinno się to robić?

Wyciskanie wągrów wydaje się być szybką i mało skomplikowaną metodą walki z zaskórnikami, stąd wiele dotkniętych zaskórnikami osób odruchowo się za to zabiera. Jednak w znaczącej części przypadków nie przynosi ono pożądanych efektów. Co więcej, wyciskanie zaskórników przyczynić może się do uszkodzenia skóry twarzy. Pozostawione resztki wągrów to znakomita pożywka dla bakterii, czego konsekwencją mogą być ropne zmiany.

 

Czy wyciskanie zawsze jest złe? Nie musi takie być, jeśli wiesz, jak wyciskać zaskórniki. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne ich usunięcie, wykorzystaj specjalną łyżeczkę pętelkową. Jak wyciągnąć zaskórniki z jej pomocą? Przed użyciem produktu rozszerz pory, wykonując kąpiel parową. Następnie dokładnie umyj ręce i przyłóż łyżeczkę do zmiany skórnej dociskając na tyle mocno, aby zaskórnik wyszedł na powierzchnię. By pozbyć się bakterii z jej powierzchni, przed każdym wyciśnięciem zaskórnika namocz ją w alkoholu.

zaskórniki

Sposób na wągry — jak usunąć zaskórniki?

Sposobów na zaskórniki jest kilka. Zastosowana przez Ciebie metoda dopasowana powinna być rodzaju zmian, z jakimi masz do czynienia oraz typu Twojej cery. Jeżeli nie wiesz, jak zlikwidować zaskórniki, udaj się na konsultację do dermatologa. Dobrym sposobem na wągry są także kosmetyki dedykowane cerze z niedoskonałościami oraz domowe patenty.

Po jakie kosmetyki na zaskórniki sięgnąć?

Jakie są najbardziej skuteczne kosmetyki na zaskórniki? Do wyboru masz różnego rodzaju kremy, maseczki oraz peelingi. Poniżej prezentujemy sprawdzone kosmetyki na rozszerzone pory.
redukcja widoczności porów

Krem na zaskórniki

W przypadku cery z rozszerzonymi porami, zastosowania nie znajdą gęste, tłuste formuły. Kremy na zaskórniki powinny mieć lekką konsystencję. Wybierając krem, szczególną uwagę zwrócić powinnaś na to, czy jest on niekomedogenny, czyli czy nie blokuje porów skóry, co przyczyniałoby się do tworzenia wągrów. Dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie na przykład krem do cery mieszanej i tłustej lub trądzikowej, kremy nawilżające do cery mieszanej czy kremy nawilżające do cery tłustej a także krem na rozszerzone pory, np. krem na dzień NIVEA Q10 POWER + Redukcja widoczności porów.

Maseczka na zaskórniki

Jaka jest godna polecenia maseczka na zaskórniki? Pozbyć się ich pomoże Ci między innymi maska matująca Urban Skin Detox Mask NIVEA. To produkt typu peel-off, który skutecznie złuszcza skórę, usuwając martwe komórki naskórka. Maseczka natychmiastowo redukuje widoczność porów i matuje cerę.

Nie masz czasu na długie zabiegi pielęgnacyjne? Z pomocą przychodzi 1-minutowa maska głęboko oczyszczająca NIVEA. Posiada ona rozgrzewającą, żelową formułę, która oczyszcza skórę z toksyn i zmniejsza widoczność porów. Do codziennego oczyszczania warto stosować również żel do mycia twarzy.

Maści na zaskórniki

Chcąc usunąć zaskórniki, zaopatrzyć możesz się również w ichtiolową maść na zaskórniki zamknięte. To produkt smolistej, tłustej konsystencji i ciemnobrunatnej barwie, który skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zmiany ropne. Maść doskonale radzi sobie z trądzikiem, łuszczycą czy łojotokowym zapaleniem skóry. Jak ją stosować? Maść należy nałożyć na uprzednio oczyszczoną i osuszoną skórę, nakleić plaster z opatrunkiem i zostawić na noc. Rano wystarczy, że zmyjesz ją ze skóry, na przykład przy pomocy żelu.

Czarna maseczka na zaskórniki

Chcąc pozbyć się niedoskonałości cery, warto spróbować kosmetyku, jakim jest czarna maseczka na zaskórniki. To produkt opracowany według chińskiej receptury, którego głównym składnikiem jest aktywny węgiel bambusowy. Maseczki oczyszczające tego typu dostępne są zarówno w klasycznej wersji, jak i w formie nakładanej na twarz płachty, którą zdejmuje się wraz z zaskórnikami. Jak używać czarnej maseczki na zaskórniki? Przed jej aplikacją, przygotuj skórę wykonując parówkę, która skutecznie otworzy pory. Czarną maskę nałożyć możesz na całą twarz, jednak radzimy apikować ją tylko na miejsca, które są dotknięte zaskórnikami, np. tylko na strefę T. Produkt tego typu zastyga przez około 30 minut. Następnie należy go zmyć przy pomocy zimnej wody i nałożyć krem nawilżający. Uwaga! Taką maseczkę należy stosować nie częściej niż co 2 tygodnie.
zaskórniki
zaskórniki

W walce zaskórnikami pomóc mogą Ci również plastry na wągry. Bardzo często w swoim składzie zawierają one aktywny węgiel lub olejek z drzewa herbacianego, które pomagają usunąć zanieczyszczenia i zwalczyć bakterie odpowiadające za wywoływanie stanów zapalnych. Jak stosować plastry na zaskórniki? To bardzo proste! Wystarczy, że nałożysz produkt na zwilżoną skórę na około 15 minut, a następnie ostrożnie zdejmiesz. W sklepach poza plastrami na nos spotkać można również produkty stworzone z myślą o usuwaniu wągrów z czoła czy brody.

Peeling na zaskórniki

Jaki peeling do twarzy z zaskórnikami sprawdzi się najlepiej? Już proponowaliśmy Ci peeling NIVEA z BIOaloesem, jednak możesz także sięgnąć po peeling ryżowy do twarzy do twarzy od NIVEA: umiarkowany z BIOborówką i łagodny z BIOmaliną. Ten ostatni idealnie sprawdzi się na co dzień, jako uzupełnienie Twojej rutyny oczyszczania. Dbając o  regularne głębokie oczyszczenie cery zapobiegasz kumulowaniu się zanieczyszczeń i sebum w ujściach porów, a zatem przeciwdziałasz powstawaniu zaskórników.

Warto spróbować także produktu 3w1 żel-peeling-maska NIVEA Urban Skin Detox. Formuła wzbogacona została o czarny ryż, ekstrakt z zielonej herbaty oraz naturalną glinkę Kaolin. Kosmetyk skutecznie zmniejsza ilość bakterii i widoczność porów oraz oczyszcza skórę, usuwając martwy naskórek.


Nie tylko kosmetyki — czym jest odkurzacz do usuwania wągrów?

Odkurzacz na zaskórniki i wągry – brzmi intrygująco, prawda? To urządzenie ostatnimi czasy bije rekordy popularności. Odkurzacz do wągrów pomaga pozbyć się zanieczyszczeń i wspiera proces złuszczania martwego naskórka. Jak należy używać takiego odkurzacza? Jako że każdy przyrząd do usuwania wągrów działa nieco inaczej, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji. Bez względu na to, jaki model posiadasz, przed jego użyciem rozszerz pory. W tym celu możesz wykonać kąpiel parową lub ciepły kompres. Po osuszeniu twarzy, ustaw moc ssania i przyłóż urządzenie do twarzy. Powoli przesuwaj końcówkę po problematycznych partiach.

 

Jednak, czy odkurzacz do wągrów jest urządzeniem bezpiecznym? Zdania na jego temat są podzielone. Wiele kobiet rezygnuje z jego zakupu z obawy o ewentualne podrażnienia, blizny czy siniaki. Z reguły, jeśli postępujesz zgodnie z instrukcją, nie powinnaś mieć tego typu problemów. Wiele producentów deklaruje też, że ich maszynki nie powodują podrażnień. Jednak wszystko zależy od sposobu użycia i osobistych preferencji co do intensywności ssania na danym typie skóry.

zaskórniki

Domowe sposoby na wągry

zaskórniki

Aby pozbyć się zaskórników, zastosować możesz różnego rodzaju maseczki domowej roboty. Pierwsza propozycja to maseczka żelatynowa. Do jej przygotowania, poza żelatyną, potrzebować będziesz również miodu, soku z cytryny oraz wody. Do gotującej się wody dodaj pozostałe składniki tak, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Maskę nałóż na twarz na 20 minut, a następnie zmyj wodą. To domowy sposób na zaskórniki zamknięte, jednak niewiele może pomóc na zaskórniki otwarte.

 

Kolejny domowy sposób na zaskórniki to maseczka octowo-otrębowa, która wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz oczyszczające. Ułatwia ona przepływ krwi i limfy oraz odtłuszcza powierzchnię skóry. Jak ją przygotować? W tym celu, otręby zmieszaj z octem jabłkowym i wodą mineralną. Połącz składniki do uzyskania gęstej papki, nałóż ją na twarz, zostaw na 30 minut i spłucz letnią wodą.

 

Domowy sposób na wągry to również maseczka z sody oczyszczonej, którą przygotowuje się mieszając ze sobą sodę oraz wodę w równych proporcjach. Uzyskaną w ten sposób papkę nałóż na miejsca, w których znajdują się wągry, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Domowym sposobem na zaskórniki zamknięte jest również aspirynowy tonik do twarzy. Kosmetyk ten skutecznie oczyszcza pory i złuszcza skórę. By go przygotować, w wodzie rozpuść 15 tabletek aspiryny i dokładnie wymieszaj. Przemywaj tonikiem skórę codziennie rano i wieczorem. Przechowuj go w lodówce i zużyj w przeciągu 2 tygodni od przygotowania.

Jak jeszcze możesz pozbyć się rozszerzonych porów na twarzy? Możesz spróbować domowej roboty peelingu z mleka i ryżu. By go przygotować, zalej ryż mlekiem, zostaw na kilka godzin i zmiksuj na jednolitą papkę. Peeling wetrzyj w twarz wykonując koliste ruchy, a następnie przemyj twarz ciepłą wodą.

 

Podsumowując – zaskórniki się zdarzają. Każdemu. Nie ma co panikować, zwłaszcza gdy istnieje tyle sposobów, aby usunąć wągry. Wszystkie powyższe porady i kosmetyki pomogą Ci zniwelować zarówno czarne i białe kropki na twarzy. Znajdź sposób, który działa dla Ciebie najlepiej i ciesz się gładką, zdrową cerą!

maseczka wągry

Porady dla Ciebie