dwie dziewczyny stojące obok siebie

Włókna łojowe – jak się ich pozbyć

Włókna łojowe są całkowicie naturalne, ale dlaczego powstają i czy można się ich pozbyć?

CO TO SĄ WŁÓKNA ŁOJOWE (FILAMENTY ŁOJOWE)?

Włókna łojowe, czyli filamenty łojowe, to małe skupiska łoju i martwych komórek naskórka, które tworzą cylindryczną strukturę wokół każdego mieszka włosowego. Te skupiska wyściełają wnętrze porów i pomagają kierować sebum na powierzchnię skóry, aby pomóc utrzymać zdrowy poziom nawilżenia. Włókna łojowe na nosie występują najczęściej, ale pojawiają się także w innych obszarach strefy T – takich jak policzki i czoło.

Włókna łojowe, które mogą być ciemne, żółte lub brązowe, są nieszkodliwe, całkowicie naturalne i obecne na wszystkich rodzajach skóry. Jednak ich wygląd może być nieatrakcyjny przez szereg czynników, które mogą sprawić, że będą wyglądać podobnie do zaskórników, a ostatecznie mogą rzeczywiście uformować się w zaskórniki.

Nadprodukcja łoju może rozszerzyć pory, a w konsekwencji sprawić, że włókna łojowe będą bardziej widoczne, co jest bardziej prawdopodobne u osób z tłustą skórą. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do rozszerzonych porów to: genetyka, grubsze mieszki włosowe, wiek i ekspozycja na słońce.

Niezależnie od tego, czy włókna łojowe są bardziej zauważalne, ważne jest, aby pamiętać, że ich widoczność nie jest bezpośrednim odzwierciedleniem czystości skóry. Nie musisz się niepokoić, jeśli Twoje filamenty łojowe są bardziej zauważalne niż u innych.

blond włosy kobieta z zamkniętymi oczami

Włókna łojowe a zaskóniki: włókna łojowe są często mylone z zaskórnikami, ponieważ wyglądają podobnie – a zaskórniki mogą rzeczywiście wynikać z niewystarczającego oczyszczania skóry. Ale jaka dokładnie jest różnica między zaskórnikami a włóknami łojowymi?


DLACZEGO USUNIĘCIE WŁÓKIEN ŁOJOWYCH NIE JEST MOŻLIWE? OTO POWODY...

krótkie włosy dziewczyna patrząc na jej lewej stronie

Mówiąc krótko – włókna łojowe na nosie i reszcie twarzy są istotnym elementem Twojej skóry. Chociaż czasami mogą wyglądać nieestetycznie, ważne jest, aby pamiętać, że pełnią ważną funkcję w utrzymaniu poziomu nawilżenia skóry.

Najlepiej całkowicie unikać prób ich usunięcia. Może to spowodować powstanie żółtawego pasma łoju, ale może również prowadzić do wysuszenia lub bliznowacenia otaczającej skóry oraz rozprzestrzenienia się bakterii w pobliskich porach, co może powodować wypryski.

Włókna łojowe na nosie i reszcie twarzy to naturalne zjawisko, niemniej jeśli zastanawiasz się, jak się ich pozbyć, czytaj dalej, aby odkryć sposoby na zminimalizowanie ich pojawiania się.


WŁÓKNA ŁOJOWE – JAK IM ZAPOBIEGAĆ

Jeśli chodzi o zminimalizowanie pojawiania się włókien łojowych, należy skupić się przede wszystkim na ograniczeniu nadmiernej produkcji sebum i zminimalizowaniu rozmiaru samych porów.
Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Sięgnij po aktywne składniki

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wielkości porów. Złuszczanie i stosowanie składników aktywnych, takich jak kwas salicylowy, może być dobrym początkiem. Kwas salicylowy jest szczególnie skuteczny w oczyszczaniu głębokich porów skóry – rozkłada martwe komórki skóry, które w przeciwnym razie mogłyby wyolbrzymiać wygląd włókien łojowych.

Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Regularnie oczyszczaj skórę

To podstawa wszystkich porad dotyczących pielęgnacji skóry: pamiętaj, aby codziennie oczyszczać twarz rano i wieczorem, a zwłaszcza po każdym treningu czy ćwiczeniach powodujących nadmierne pocenie się.

Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Dbaj o zbilansowaną dietę

Być może druga najczęściej udzielana rada dotyczy diety. Możesz zapobiec nadmiernemu pojawianiu się włókien łojowych, stosując zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze w witaminy – zwłaszcza witaminę E i A, ponieważ mogą one pomóc ograniczyć nadmierną produkcję sebum.

Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Dopasowuj kosmetyki do rodzaju skóry

Używaj produktów dostosowanych do Twojego rodzaju skóry. Wiedza o tym, które produkty są odpowiednie dla Twojego rodzaju skóry, pomoże zapanować nad nadmiernym jej wysuszeniem, które mogłoby powodować nadmierną produkcję sebum.

Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Stosuj filtr SPF

Nakładaj krem przeciwsłoneczny na twarz każdego dnia, niezależnie od pogody. Promienie UV mogą nadal wchodzić w kontakt ze skórą nawet w szare, pochmurne dni, dlatego ważne jest, aby stosować filtr SPF, gdy jesteś na zewnątrz. Jeśli masz tłustą skórę i skłonność do wyprysków, wybierz filtr przeciwsłoneczny, który nie zawiera olejów i nie zatyka porów.

Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Unikaj tłustych kosmetyków

Jeśli masz skłonność do wyprysków, staraj się unikać kosmetyków do pielęgnacji skóry na bazie oleju. Ich ciężka, gęsta konsystencja może dodatkowo blokować pory. Dotyczy to zwłaszcza olejów, które w temperaturze pokojowej są stałe.

Włókna łojowe – jak im zapobiegać

Nawilżaj

A teraz prawdopodobnie jedna z najważniejszych rad: utrzymuj odpowiednie nawilżenie skóry. Nawilżaj ją dwa razy dziennie po zakończeniu codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Pomoże to zapobiec nadmiernej produkcji sebum, które skóra zaczyna wytwarzać, by bronić się przed przesuszeniem. 


PROCEDURA OCZYSZCZANIA KROK PO KROKU, ABY ZMINIMALIZOWAĆ POJAWIANIE SIĘ WŁÓKIEN ŁOJOWYCH

Teraz, gdy wiemy, które składniki mogą pomóc zminimalizować pojawianie się włókien łojowych, nadszedł czas na opracowanie skutecznej rutyny pielęgnacyjnej. Nowa seria NIVEA Derma Skin Clear jest idealna do tego celu, ponieważ została opracowana specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków. Produkty wzbogacone są kwasem salicylowym oraz innymi aktywnymi składnikami, w tym między innymi niacynamidem i kwasem glikolowym, dzięki czemu ta seria jest szczególnie odpowiednia do minimalizowania pojawiania się włókien łojowych.
 
kobieta stosująca tonik do skóry Nivea Derma

- Aby rozpocząć procedurę oczyszczania, dokładnie oczyść nagromadzony olej i zanieczyszczenia, które mogą pozostawać w porach. NIVEA Derma Skin Clear Żel Oczyszczający łączy kwas salicylowy z niacynamidem, aby głęboko oczyszczać pory i pozostawiać skórę wokół niech nawilżoną, zapobiegając tym samym nadmiernej produkcji sebum.

- Następnie oczyść skórę peelingiem oczyszczającym. Pomoże to usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia i podkreślić promienną cerę. NIVEA Derma Skin Clear Peeling Przeciw Niedoskonałościom to idealny wybór, ponieważ można go stosować 2-3 razy w tygodniu, aby odblokować pory, poprawić teksturę skóry i zapewnić doskonały poziom nawilżenia.

- Przynajmniej raz w tygodniu warto włączyć peeling także do wieczornej pielęgnacji. Pomoże to wesprzeć naturalny proces odnowy skóry i zachować głądką cerę. NIVEA Derma Skin Clear Peeling Złuszczający Na Noc nadaje się do codziennego stosowania i najlepiej działa pozostawiony na noc. Jego wegańska formuła zawiera 8% kwasu salicylowego, 8% kwasu glikolowego i niacynamid, które stymulują odnowę komórek skóry i wyraźnie zmniejszają widoczność wyprysków w zaledwie siedem dni.

- Zacznij uzupełniać swoją rutynę pielęgnacyjną stosowaniem toniku. Tonik pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i równoważy jej naturalnie kwaśny poziom pH, co pomaga zatrzymać wilgoć i trzyma z daleka bakterie. NIVEA Derma Skin Clear Tonik Normalizujący wykorzystuje kwas salicylowy do kontroli przetłuszczania i może przyczynić się do widocznej poprawy kondycji skóry już w 7 dni. To idealny wybór dla osób, które chcą przywrócić równowagę i nawilżyć skórę bez zatykania porów.

- Następnie przejdź do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej – zastosuj serum, krem pod oczy i zakończ nałożeniem na twarz warstwy preferowanego kremu nawilżającego.

- Jeśli to możliwe, w przypadku cery tłustej i skłonnej do wyprysków wybierz lekki krem matujący. Oczywiście, wykonując poranną rutynę pielęgnacyjną, pamiętaj o stosowaniu SPF – ograniczenie ekspozycji na słońce to jeden ze skutecznych sposobów, by zapobiec powiększaniu się porów.

 

Nivea Derma Skin Peeling przeciw wypryskom

LINIA NIVEA DERMA SKIN CLEAR

To całkowicie naturalne, że Twoja skóra jest podatna na przebarwienia i wypryski. Całkowicie naturalna jest też chęć poprawy jej wyglądu. Jeśli więc chcesz poprawić swoją cerę, NIVEA może Ci pomóc.

Koniecznie odkryj nową gamę NIVEA Derma Skin Clear, opracowaną specjalnie dla uzyskania czystszej, gładszej skóry.

Przed wypróbowaniem nowego kosmetyku do pielęgnacji skóry jak zawsze zalecamy konsultację z dermatologiem, zawsze też postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.